Rastliny pre zdravie: bolesť

Dnes sa moje výpisky z dokumentu REMEDY od Nicka Polizziho týkajú byliniek proti fyzickej bolesti.

Túto oblasť máme dobre pokrytú liekmi, ale niekedy je ich dopad na naše zdravie a kvalitu života extrémne vysoký – napríklad u mňa spôsobili žalúdočné vredy, takže okrem pôvodných bolestí dnes potrebujem ošetrovať aj svoj žalúdok a vonku už nemôžem jesť takmer nič, čo tú kvalitu života tiež veľmi nezlepšuje. Je to začarovaný kruh: na to, aby som prežila, som potrebovala chemoterapiu; na to, aby som prežila dopady chemoterapie, som potrebovala celú sadu iných liekov, napr. aj proti bolesti, ale ešte som mohla jesť, čo som chcela; tieto lieky vyvolali žalúdočné vredy a jediná odporúčaná diéta bola postavená na mliečnych výrobkoch – pri mojej intolerancii na laktózu… Tak odvtedy žijem na zemiakoch/ryži a rybe na pare a cítim sa nesmierne hepi, keď 1. ma nič nebolí (lebo pôvodné lieky som musela vymeniť za iné a slabšie), 2. žalúdok ako-tak šlape a nebolí a 3. poznám reštaurácie, kde si môžem objednať len vodu bez bubliniek a negánia na mňa. 😛

A potom človek zistí, že jeden z najúčinnejších liekov na trhu – aspirín – je postavený na kôre vŕby bielej (Salix alba). Keď povaríte vŕbovú kôru, dostávate prostriedok proti bolesti, horúčke a zápalom. Funguje do 15 minút a má všetky účinky aspirínu bez jeho negatívnych bočných účinkov ako krvácanie alebo poškodzovanie steny žalúdka a čriev. Jediná nevýhoda je, že trochu riedi krv. Typická dávka by bola asi 30 g vŕbovej kôry buď v kapsuliach alebo formou vývaru (nechutí najlepšie, ale aspoň nepoškodzuje).

V čínskej medicíne platí za “chladiacu”. Niektorí herbalisti používajú nielen kôru, ale aj mladé výhonky s listami. Napríklad ak ste si poranili chrbát, dá sa kúpať vo vŕbovej vode.

A to je len jedna z rastlín, ktoré môžete použiť proti bolesti bezpečne a s malými dopadmi na zdravie.

Iné sú prírodné opiáty na báze maku a platia za “zohrievajúce”. Makové semeno je sedatívum a dobrý prostriedok proti bolesti. Ak ako človek máte studenú, suchú fyziológiu, tak vám mak hodne pomôže. Keby ste takémuto človeku dali vŕbovú kôru, dočasne sa mu uľaví, ale celkove sa jeho stav zhorší. Ak mu dáte mak, neželaný vedľajší účinok je oťapenosť, ale na bolesť pôsobí výborne a zohrieva, teda pomáha aj z dlhodobého hľadiska.

Je ešte iný typ maku, kalifornský mak (Slncovka kalifornská, Eschscholzia californica), z ktorej sa používa celá nadzemná časť. Robí sa z nej zasa čaj a typická dávka je okolo 30 g. Iná verzia je čínska rastlina corydalis (Chochlačka), vzdialený príbuzný maku, ktorá je tiež zdroj prírodných opiátov. Je takisto zohrievajúca, ale poriadne trpká, a tiež sa používa čaj s dávkou asi 30 g.

Corydalis pomerne účinne rozprúdi krv a pomáha aj pri bolesti hocikde v tele. Účinkom sa podobá na morfium a má asi 40% účinnosti morfia bez akejkoľvek závislosti.

Bolesť, zápal a hojenie

Ale k samotnej bolesti: môže byť dvojaká – akútna alebo chronická. Akútna je, keď sa udriete a bolí to. Tá vás obvykle netrápi, pretože síce to bolí, ale viete, prečo, a viete, že to prejde. A toto vedomie znižuje stresovosť celej situácie. Napríklad po operácii som vedela, že to síce bolí, ale každým dňom sa to hojí a bude bolieť menej a jedného dňa už len tak málo, že to prestanem registrovať.

Každý na bolesť reagujeme po svojom a máme inak nastavený prah bolesti.

Problém nastáva pri stavoch, kedy sa bolesť stala chronickou. Táto bolesť začne kriviť celý váš život; takmer nedokážete myslieť na nič iné.

Na bolesť nahliadame často ako na nepriateľa a chceme, aby okamžite prestala. Preto v súčasnosti panuje “epidémia opiátov”. Lenže bolesť je aj signál, stratégia, akou nás telo upozorňuje, že niečo nie je v poriadku. Ak tento signál vypneme liekom, neošetrujeme jeho príčinu, len sa krátkodobo cítime lepšie – ale problém zotrváva a silnie.

Takmer v každej bolesti je aj prvok zápalu. Telo sa stále snaží “opraviť” – zbaviť infekcií alebo organizmov, vyvážiť procesy a podobne. Takže keď zistí, že niečo nie je v poriadku, spustí “zápalovú krízu”. Napríklad si vytknete členok, ten opuchne, sčervenie a je celý horúci. Telo spustilo “zápalovú krízu”, ktorej účelom je znehybniť členok, aby sa nepoškodil ešte viac. Zápalová reakcia vedie k produkcii cytokínov, ktoré zodpovedajú za pocit bolesti. V danom okamihu je to rozumná reakcia, pretože vyhojuje. Lenže my na to často v našom konzume zareagujeme tým, že si dáme prášok proti bolesti, aby sme zajtra mohli zasa behať po horách – a tým vlastne sabotujeme reakciu tela, ktorej zmyslom bolo znehybniť členok.

Takže bolesť rovnako ako zápal sú stratégie nášho tela, určené na vyhojenie zlého stavu. Problémom začínajú byť vtedy, keď trvajú príliš dlho alebo je bolesť príliš veľká. Za nimi sa skrýva nejaká nerovnováha, ktorú sa telo snaží cez zápalovú reakciu vyhojiť, ale niečo mu chýba a tak nemá úspech.

V čínskej medicíne je bolesť prejavom stagnácie, bloku – buď stagnuje čchi alebo krv. Predstava je taká, že kam ide čchi, tam nasleduje krv, a krv je zas “matka čchi”. Takže ak je v tele bolesť, je tam nejaký blok – časti tela sa nedostáva dostatok čchi alebo krvi, takže nie je potrebne vyživená. Orgány môžu začať zlyhávať.

V čínskej medicíne je bolesť z nadbytku a bolesť z nedostatku. Stagnácia je následok blokov, nedostatok je, keď vám chýbajú zdroje (živiny). Veľa ľudí má bolesti kvôli alergickým/netolerantným reakciám na niektoré potraviny alebo látky, alebo majú vírus alebo boreliózu.

Najlepší prostriedok na izolovanú bolesť je dobre urobená akupunktúra. Systemická bolesť si vyžaduje aj bylinky.

Lieky proti bolesti bývajú veľmi účinné, ale často aj veľmi návykové, a nesteroidné protizápalové látky vedú k poškodzovaniu stien tráviaceho traktu (teraz už viete, prečo ten žalúdočný vred 🙂 – a to som mala šťastie, že ho telo začalo samé vyhojovať skôr, než sa prerazila žalúdočná stena; to som sa dozvedela od lekára).

Aj opiáty pochádzajú z rastlín – menovite z maku. Kedysi v stredoveku, pri všetkých tých vojnách a ranách, boli opiáty darom. A aj dnes sú obrovskou pomocou. Ale keď ich umiestnite do spoločnosti, čo trpí neuveriteľnou mierou bolesti duše – a ľudia začnú ošetrovať svoju duševnú bolesť, ako keby bola fyzická. Preto dnes máme problém so zneužívaním omamných látok.

Ale napríklad aj “neškodné” lieky ako ibuprofén dokážu zvýšiť riziko ochorenia srdca. Napríklad polovica zlyhaní pečene a veľká časť nutných transplantácií pečene v USA je dopad používania Tylenolu, lieku na zmiernenie bolesti, zníženie horúčky a zmiernenie príznakov alergie, nachladenia, kašľa a chrípky. Zodpovedá za to acetaminofen/paracetamol. Zistilo sa, že už malé dávky acetaminofenu pri lekárskom diagnostikovaní (napr. snímky mozgu) menia tú časť mozgu, ktorá nám umožňuje cítiť empatiu, a znižujú našu schopnosť cítiť empatiu k iným.

Mnoho ľudí dokáže predísť ťažkému používaniu liekov tým, že si zmení životný štýl (napr. upraví diétu znížením konzumácie vyprážaných vecí, mäsa a pšenice) a začne používať viac herbálnych doplnkov.

Keď sa snažíte vybabrať s bolesťou, potrebujete si uvedomiť, že bolesť nie je singularita, ale vedie k mnohým ďalším problémom – zmeny nálad, poruchy spánku, stavy úzkosti. Výhoda byliniek je, že dokážete liečenie “individualizovať” podľa typu bolesti, ktorú máte – iné platí na migrénu, iné platí na kĺby, iné na bolesti chrbta.

Pri bolestiach hlavy je dôležité nielen to, či sú tenzné alebo migréna, ale aj či sú dlhotrvajúce alebo nastúpili len pred časom. V čínskej medicíne bolesti hlavy sa liečia tým, že sa sťahuje energia z hlavy nadol.

Rimbaba (Feverfew, Tanacetum parthenium) je blízka príbuzná chryzantém a je veľmi používaná pri bolestiach hlavy a migrénach. Má tú vlastnosť, že keď nám priveľa energie vyrazilo do hlavy, dokáže ju stiahnuť nadol. Aj kvet chryzantémy sa takto dá používať, ale má miernejší účinok.

Treba rátať s tým, že rimbabu treba brať dlhší čas, pretože jej účinok dobou užívania vzrastie, a treba ju brať aj preventívne. Nemá význam dať si konskú dávku, pretože to vedie často k vracaniu – ale na druhej strane sa vracaním prečistí organizmus, takže úľava nastane.

Kurkuma (Turmeric, Curcuma longa) je rastlina s protizápalovým účinkom, ktorá pomáha tlmiť bolesť. Je to dané jeho schopnosťou výborne rozprúdiť krv. Pomáha znormálniť produkciu žlči, čím podporuje trávenie. Ale žlč nepomáha len pri trávení. Celá úloha jedenia a trávenia je zameraná na produkciu krvi, aby sme mali dostatok energie.

Kurkuma sa dá brať i pri akútnej bolesti, ale je dobré nepotláčať bolesť bez toho, aby sme neošetrovali aj jej príčinu. Napríklad ak nás bolí koleno a vezmeme kurkumu, okej, ak sme koleno preťažili. Ale ak nás bolí koleno preto, že máme intoleranciu na glutén, a my si dáme kurkumu a každé ráno vyjedáme pritom šišky, tak si tým veľmi nepomôžeme – protizápalový účinok kurkumy sa, naopak, stane umožňovateľom nezdravej životosprávy a budúcich problémov.

Výhodou kurkumy je, že len málo ľudí na ňu reaguje zle alebo alergicky. Podporuje činnosť pečene, je antioxidant a podporuje zdravie srdcovocievneho systému a dá sa veľmi ľahko používať pri príprave jedál (ako karí korenie).

Ďalšia výborná rastlina je červená paprika (capsicum). Ak ste sa napríklad porezali a nasypete si do rany mletú červenú papriku, zastaví bolesť a infekciu, pretože zastaví produkciu látky, ktorú naše telo berie ako signál bolesti. Navyše sa rana zahojí rýchlejšie. Na začiatku to trochu páli, ale to rýchlo ustane. (Toto som mala medzičasom možnosť vyskúšať, keď som sa pri varení porezala do prsta. Hneď som to zatrela sladkou paprikou, pretože inú som nemala 😛 . Možno preto nič nepálilo, rana síce trochu pobolievala, ale pekne sa hneď zatvorila a neprekážalo ani to, že som ruky pri umývaní riadu potrebovala namočiť.)

Cayennské korenie (Capsicum annuum, mierne pálivé čili) je úžasný prostriedok proti bolesti, ale je pálivé a tak ho nemožno používať priveľa. Dá sa však používať externe, napríklad v masti/vodičke, napríklad pre ľudí, čo majú osteoartritídu v rukách. Vezmete asi ako hrášok veľkú mastičku a vtriete do rúk párkrát denne. Môže trvať až dva týždne, než mastička prenikne až celkom do hĺbky a dostane capsaicín až do nervu. Alebo ak používate kapsule, začnite štvrťkou kapsule a zvyšujte po štvrťkách každý deň, až sa dostanete na 4-6 kapsúl denne. Keby ste začali hneď týmto množstvom, tak budete chrliť oheň, ale postupným navykaním sa to dá zvládnuť.

Noni (Noni citrusolistá, Morinda citrifolia), menovite jej koreň, je jeden z najmocnejších prostriedkov proti bolesti na svete. Keď koreň noni dáte do alkoholu, zmení farbu na šarlátovú a postupne celkom sčernie. Okrem koreňa sa používajú aj kvety a med z noni. Samotné ovocie musí byť mäkké, inak je ťažko stráviteľné. Veľké množstvo vedie k zmeneným stavom vedomia (vďaka xeronínu), ale nemá vedľajšie účinky a netvorí závislosti.

Dá sa nasadiť pri dlhodobých bolestiach (artritída, rakovina a podobne) alebo pri vekom vyvolaných zápalových procesoch. Môže nahradiť tak opiáty, ako aj kratom (Mitragyna speciosa).

Kava je dobrý príklad čohosi, čo je predovšetkým relaxant svalstva, nie typické sedatívum. Nenavodzuje ospanlivosť. Pomáha relaxovať a patrí k ohrievajúcim rastlinám. Napriek tomu aj dobre pôsobí proti bolesti. Je menej silná ako morfium, takže človek potrebuje viacero šálok silného odvaru kava.

V tomto dieli rozprávali herbalisti Ellen Kamhi, Lisa Ganora, Sa’bura J. Goodban, Tieraona Low Dog, Jake Paul Fratkin, Karta Purkh Singh Khalsa, Christine Cannon, Richard Mandelbaum, Tomas Eno, David “Avocado” Wolfe.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s