Energetické meridiány v ruke

Rukou vedú hlavné energetické meridiány. Ich stredný bod sa nachádza v strede dlane a volá sa perikard. Cez tento bod sa energia zbiera (v receptívnej ruke) alebo vysiela (v projektívnej ruke).

Na nasledovnom obrázku sú priradenia prstov ruky k jednotlivým čínskym prírodným elementom (modrou), emóciám (červenou) a telesným orgánom/systémom (čiernou). Na oboch bočných stranách kĺbov na prstoch sú miesta, ktorých potlačením sa meridiány aktivujú.

ruka-korespondencie.jpg

A ako ich využiť?

Predpokladajme, že máme problém s nervami. Za nervy zodpovedá prsteník. Môžem ho buď pravidelne masírovať, alebo si nájdem prsteň s kameňom, ktorý ošetruje daný problém (napr. kŕče v nohách = sugilit) a budem ho nosiť na prsteníku. Prsteň by mal byť trochu voľnejší, aby koreň prsta automaticky pri pohybe rukou masíroval.

Alebo ak trpím depresiami, za smútok a depresie zodpovedá ukazovák. Mne sa ako veľmi dobrý protidepresívny kameň osvedčil zelenkavý apatit. Apatitový prsteň nosím na ukazováku.

A nezabudnite: na ľavej strane tela energiu kameňov prijímame, na pravej strane tela ju prenášame na iných. Ak potrebujeme vyliečiť depresiu, nosíme prsteň na ľavej ruke. Ak chceme pôsobiť optimisticky a vyrovnane, nosíme prsteň na pravej ruke.

6 thoughts on “Energetické meridiány v ruke

 1. helar, píšete o sugilite ktorý vám pomohol s vaším problémom, ak by vás to velmi neobťažovalo možte mi dať info aký kameň by sa mal na ktorom preste nosiť? teda hlavne mam záujem o tie pľúca teda ukazovak a palec. respektive aký kameň je na čo vhodný v súvislocti s meridiánmi.

  Páči sa mi

 2. Ivana,

  to závisí od toho, aký problém máte. Ale presne. Niečo iné je dýchavičnosť, iné sú zápaly, iné sú vírusové ochorenia. Podľa toho si vyberiete kameň. A čo z neho má profitovať, podľa toho si vyberiete prst.

  Ako dobrá ochrana proti vírusom slúži rubín a samragd, smaragd je aj proti zápalom, no a oba v kombinácii krásne vyzerajú :-)… Kedysi mi pomohli, keď bolo treba učiť a ochorela najprv jedna učiteľka, potom druhý učiteľ, potom som dostala pomocníka, aby som to mohla odučiť ja ako záložný učiteľ, a ten ma nakazil a v deň učenia ochorel aj on. (Bol to veľmi “okamžitý” vírus, chytľavý ako parom.) Dala som si teda kúru 1 vodka + smaragd + rubín (tá vodka na vymýtenie šarapaty, tie kamene ako prevencia; kamene nejesť ani nepiť! 😛 ), odučila som, nikoho som nenakazila a sama som neochorela. Takže – overeným veciam verím.

  Všeobecne funkciu pľúc podporujú rodochrozit a chryzokol, odhlienenie a detoxifikáciu pľúc zas podporuje tyrkys. Na zápaly pľúc je dobrý fluorit, na laryngitídu belasý čipkový achát, jantár a turmalín, na škrabanie v krku jantár, akvamarín, lapis lazuli a turmalín. Na tuberu je dobrý morganit, ale tú, dúfam, nemáte 🙂 …

  Páči sa mi

 3. Skvelá stránka!

  len som chcel podotknúť k tej pravej a ľavej strane tela, že u ľavákov je to naopak, teda ľaváci majú ľavá ruku projektívnu (vysielanie) a pravú ruku receptívnu (prijímanie)

  Páči sa mi

 4. Zayko5,

  máte úplnú pravdu a ďakujem, že ste zmiernili “tvrdú” formuláciu môjho pôvodného príspevku. To, ktorá ruka je receprívna, závisí do vysokej miery od toho, či je človek ľavák alebo pravák.

  Niektorí ľudia sú však špecifickí tým, že hoci sú zajvní praváci, napriek tomu majú pravú ruku “receptívnu”, teda prijímaciu. Pokiaľ máte dojem, že nedokážete s kameňom nadviazať dostatočný kontakt, je vhodné skúsiť ho držať striedavo v oboch rukách. Jedna z nich naň zareaguje silnejšie – to je vaša receptívna ruka.

  Páči sa mi

 5. dobry den prajem rad by som sa opytal ci mi poradite dake dobre(najlepsie) byliny a caje na precistenie meridianov. dakujem velmi pekne, prosim vas napiste mi mejl, dakujem

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s