Omladzujúce odkyslenie

Týmto článkom sa predstavuje nová spoluautorka, Alenkava:

Chcela by som vám odporúčať do pozornosti knižku od Kurta Tepperweina Omladzujúce odkyslenie. Možno pomôže aj niekomu inému pár informácií  z tejto oblasti.

Podľa môjho názoru, ak sa starám o harmóniu duše, mala by som sa postarať aj o harmóniu v tele. Teraz mi docvaklo, že na mojej ceste objavenia samej seba a dá sa povedať niekde v procese môjho osobnostného shapeshiftingu som sa posunula k bunkovému shapeshiftingu a pritiahla som si do cesty informácie a veci, ktoré ma prinútili zamyslieť sa nad svojím zdravím. Teda aby som ozdravila svoje bunky do základov.

Vždy som sa považovala  za šťastného človeka, ktorý netrpí vážnou chorobou, nemá bolesti a s tými drobnými zdravotnými problémami, ktoré ma postretli som sa veľmi rýchlo vysporiadala. Ale ako sa hovorí: „V zdravom tele, zdraví duch.“ Neviem síce kto to povedal, ale teraz nejako mi dochádza hĺbka toho výroku. Došlo mi, že ak sa chcem vo svojom vnútri cítiť vyrovnane, harmonicky, že si to vyžaduje aj harmonické prostredie môjho fyzického tela. A aj keď sa cítim zdravo, pri spôsobe života, ktorý vediem a so stravovacími návykmi, ktoré mám, je len otázka času, kedy ma dobehnú dôsledky mojich rozhodnutí. Pochopila som, že je to fakt a niečo s tým musím urobiť.

Človek sa vraj rodí s telom naprogramovaným na dlhovekosť – približne na 130 rokov. 🙂

Od spôsobu, ako so svojím telom zaobchádza, závisí, či zostarne v zdraví, alebo ochorie a predčasne umrie. Existuje veľmi veľa chorôb ale len jedna príčina – neprirodzený spôsob života, ktorý nerešpektuje jeho princípy. Sú dve základné príčiny neprirodzeného spôsobu života: nevedomosť a nedbalosť. Obe sú odstrániteľné. Jediným účinným liekom je poznanie. K tomuto by som doplnila, že nemusíte tomu veriť. Všetko môže byť lož (odkukala resp. odčítala som od dona Miguela Ruiza 🙂 ), ale na druhej strane môžete odskúšať na sebe a rozhodnete sa…

Nesprávnym stravovaním s prevažne kyselinotvornou potravou, plytkým dýchaním, sedavým spôsobom života, v strese a zaplavený  negatívnymi emóciami sa náš organizmus prekysľuje (odborný výraz – acidóza organizmu = prevaha kyselín), čo je základom všetkých našich chorôb.

Náš organizmus funguje ako veľmi presné laboratórium. Pre priebeh chemických reakcií v našom tele je najdôležitejšie správne pH – teda správny pomer kyslých a zásaditých látok.  Pri optimálnych podmienkach si telo udržiava hodnotu pH krvi v rozpätí 7,36 až 7,44 (čím nižšie pod hodnotu 7, tým je viac kyslá). V prírodnom liečiteľstve je základom každej liečby úprava acidobázickej rovnováhy organizmu. V procese látkovej premeny sa v organizme neustále tvoria kyseliny, ako močová, uhličitá, mliečna, octová aj soľná, ktoré stupňujú stav prekyslenia tela. Kyseliny sa neutralizujú zásadami, a to najmä minerálnymi látkami vápnikom, horčíkom, draslíkom a  stopovými prvkami chrómom, železom, jódom, zinkom a mnohými ďalšími. Odborníci hovoria, že je veľmi dôležité nielen množstvo ale aj pomer a kombinácia týchto minerálov. Nejdem však propagovať prípravky alebo medikamenty.

Jedným z najčastejších zásahov, s ktorými sa musí organizmus vyrovnávať, je spôsob metabolizmu živín. Z rôznych potravín môžu vznikať metabolity s okysľujúcim alebo zásadotvorným účinkom. Preto by naša strava mala byť dobre vyvážená. Čím viac túto rovnováhu z vonkajšieho prostredia narúšame, tým viac energie musí organizmus vynakladať na jej obnovu. Pretože väčšina konzumovaných potravín vedie k tvorbe okysľujúcich metabolitov, je omnoho častejšie prekyslenie ako nadmerná zásaditosť. Organizmus sa snaží prekyslenie vyrovnať, a ak mu nedodáme zásaditú potravu, berie si látky zásaditej povahy z vlastných zdrojov, a to napr. z kostí, kĺbov, ciev a orgánov.

O tom, akým spôsobom sa daná potravina metabolizuje, nerozhoduje jej chuť. Uvediem pár príkladov…

Potraviny s prevahou kyselín:

ančovičky, arašidy, bravčové mäso, broskyne zavárané, cukor, čierny čaj, čokoláda, ementál (45 % tuku v sušine), hovädzie mäso, husacina, jahňacina, kapor, kečup, kokosový orech aj tuk, losos, majonéze, makrela, moriak, parmská šunka, pivo, sardinky, soľ, tučné plesňové syry, topené syry, treska, tuniak, pstruh, víno, údeniny, zajac

Potraviny s prevahou zásad a neutrálne:

ananás, baklažán, banán, brokolica, broskyne čerstvé, bylinkový čaj, cesnak, cibuľa, citrón, cmar, cukina, cukrová kukurica, cvikla, černice, čučoriedky, grep, fazuľka, hrášok, hrozno, hruška, jablká, jogurt, chlieb pšenično-ražný celozrnný, kôpor, kuracie mäso, kyslá smotana, kyslá kapusta, mlieko, orechy, pomaranč, ražná múka, natur ryža, slnečnicový olej, tvaroh, vodový melón, zelený čaj, zemiaky (ovocie a zelenina všeho druhu)

Keby som bola nestranný čitateľ tak podľa doteraz napísaných informácií by som skonštatovala, že nič nové pod slnkom. V podstate to rozdelenie potravín zapadá do všeobecných škatuliek zdravé – nezdravé.  Mne osobne to postupne zaklikávalo do seba ako puzzle a aj keď to pre mňa nebola celkom neznáma téma, až neskôr  som si uvedomila, že moje emócie ovplyvňuje aj strava, ktorú prijímam a v konečnom dôsledku aj môj životný štýl.

Že vidieť na niekom kyslý výraz v tvári, nemusí byť len fráza, ale môže odzrkadliť prejav choroby a zároveň skutočný pôvod choroby, doslova vpísanej do tváre. Že prekyslenie organizmu ovplyvňuje aj naše psychické reakcie, a tak viac reagujeme hnevom, agresiou, stresom.

Hlavné chyby vo výžive:

  • jeme priveľa nevhodných jedál a primálo prirodzenej stravy, jeme pričasto, prirýchlo
  • jeme príliš ťažké potraviny, príliš neskoro a priveľa bielkovín
  • pijeme primálo a nerobíme nijaké hladovkové prestávky, ktoré boli napr. pre pračloveka úplne prirodzené (veď nie vždy našiel presne o 12,00 niečo na jedenie 🙂 )
  • ešte by som doplnila plytké dýchanie, ktoré vedie ku koncentrácii  oxidu uhličitého v krvi

Ešte na záver pridám pár príkladov ochorení z dôsledku prekyslenia rozdelené do 3 oblastí (možno to niekoho pozitívne nakopne 🙂 ):

  1. ochorenia z nedostatku minerálnych látok: artérioskleróza, problémy s platničkami, vrásky, vypadávanie vlasov, zubný kaz, kŕčové žily, slabinová prietrž, osteoporóza, paradentóza
  2. ochorenia z nedostatočného vylučovania kyselín: akné, alergie, hnisavé mandle, ekzémy, vredy, potenie nôh, vred predkolenia, psoriáza, zubný povlak
  3. ochorenia z usadzovania kyselín: starobné fľaky, artérioskleróza, artróza, žlčníkové kamene, obličkové kamene, mozgová príhoda, zubný kameň

„Choroba je vlastne prejav uzdravovania.“ (Budha)

Skutočná choroba je neznalosť a z toho vyplývajúce chybné správanie. Len jeho odhalením sa môže začať skutočné liečenie. Ak sa vylieči vedomie a správanie, núdzový stav v tele vôbec nenastane a tým ani nevznikne nijaký symptóm.

V tomto ponímaní prejavy ako hnisavé mandle alebo ekzémy nie sú ani tak choroby, ako skôr zmysluplné a nevyhnutné svojpomocné opatrenia tela na prekonanie existujúceho núdzového stavu.

Téma je rozsiahla a v prípade, že to bude aj pre vás zaujímavé, ešte by som sa rada tomu venovala.

17 thoughts on “Omladzujúce odkyslenie

  1. Alenkava, veľmi pekne ďakujem za tento článok.
    Určite by som privítal jeho pokračovanie :). Mohla by si mi prs. bližšie vysvetliť, čo je myslené pod bodom č.2 – ochorenia z nedostatočného vylučovania kyselín, resp. ako vyvážiť stravu tak, aby bolo vylučovanie kyselín v rovnováhe? Takisto by ma zaujímalo, ako sa dá zistiť, že vylučovanie ktorej kyseliny treba vyvážiť? a ešte by ma zaujímalo, či sa pod pojmom “vredy” dajú chápať aj žalúdočné, resp. 12stnikové vredy 😀 Vopred vďaka za odpoveď. Asi si idem tú knižočku zohnať 🙂

    Páči sa mi

  2. Ďakujem za podnet k ďalšiemu článku. Je to na dlhšie, tak tvoje otázky spracujem čo najskôr do článku. Rozoberiem postup ako sa odkysliť, môžem sa zaoberať aj vznikom jednotlivých ochorení a aký majú súvis. Čo sa týka tvojej otázky, ktorú kyselinu vyvážiť, myslím že je rozhodujúce hlavne že klesne pH krvi, resp.moču pod optimálnu hodnotu a to je signálom, že treba zakročiť a trochu telu pomôcť. Ak chceš knižku, môžem ti ju poslať mailom, mám ju totiž v pdf formáte.

    Páči sa mi

  3. Alenkava

    dakujem za tento článoček ..

    a toto “Že vidieť na niekom kyslý výraz v tvári, nemusí byť len fráza, ale môže odzrkadliť prejav choroby a zároveň skutočný pôvod choroby, doslova vpísanej do tváre.” … duchovný zákon, ktorý hovorí … “ako dnu tak aj von” … 🙂

    Páči sa mi

  4. na túto tému mám naštudovaného už dosť a čo autor/dielo/článok, to iný názor. podľa tohto rozdelenia by som mala mať vyváženú či dokonca zásaditú stravu, a napriek tomu tie “kyselé” choroby. každý má asi v niečom pravdu a v ničom sa mýli. každopádne si aspoň pre zaujímavosť rada prečítam aj pokračovanie 🙂

    Páči sa mi

  5. Alenkava, veľmi pekný a prospešný článok… 🙂

    Idem ale vniesť do toho tvojho, tak pekne usporiadaného, trošku chaosu…

    Ja moc neuznávam tie delenia potravín na kyselinotvorné a zásadotvorné; už som videla veľa rôznych a navzájom aj úplne rozporuplných delení a myslím si, že v podstate všetky majú aspoň trochu pravdu. Pretože naše telá majú svoje rôzne potreby, aj iný metabolizmus a v určitom životnom období (alebo aj v rôznych fázach dňa) je určitá strava pre nás to momentálne najvhodnejšie, aj keby to mal byť podľa nejakých tabuliek ten najväčší jed 🙂

    Píšem to kvôli tomu, aby sme nebrali všetko úplne striktne (nemyslím teraz teba, Alenkava, ale úplne všeobecne, resp. pre tých, ktorí to potrebujú 😉 ) a viac sa spoliehali na svoju intuíciu, ako na to, čo je niekde napísané. Ale treba povedať aj to, že reč tela (t.j. to, že naše telo si vie vypýtať to, čo práve potrebuje) je častokrát prekrytá našimi (zlo)zvykmi v jedení, t.j. že preferujeme určité jedlá viac-menej len zo zvyku a pritom nášmu telu nemusia robiť vôbec dobre. Ak si nie sme istí, čo je skutočná potreba tela a čo len zvyk, stačí na nejaký čas danú potravinu z jedálnička vylúčiť (ak sa to dá, samozrejme; žiadne extrémnosti 😉 ) až do doby, kým nás to neprestane neodolatelne priťahovať a potom sa ukáže skutočná reč tela, to, či daná potravina naozaj nášmu telu prospieva (naše telo sa už očistilo, ak to tak potrebovalo a dá nám už len čistý signál o jeho skutočných potrebách, a môže sa tak stať, že potravinu, o ktorej sme boli presvedčení, ako nám robí dobre, zrazu začneme prirodzene odmietať a/alebo sa objavia úplne nové chute).

    Priznám sa, aj keď mám toho o strave naštudované a aj praxou získané dosť, ešte v nedávnej minulosti som si bola vedomá toho, že preferujem stravu, ktorá môjmu telu veľmi neprospieva. Bolo tomu tak, pretože som prežívala veľké krízy a to, že “v zdravom tele, zdravý duch” platilo aj opačne. Psychické krízy ma “donútili” jesť nevhodnú stravu. Ale ono je to diskutabilné, či bola vhodná alebo nevhodná, pretože taká strava v konečnom dôsledku prospešne zvýrazňovala moju krízu a tak som si ňou prešla intenzívnejšie a oveľa rýchlejšie, ako by tomu bolo v prípade, keby som sa nútila do inej, “zdravej” stravy…

    Teraz som už z najhorších kríz vonku a spolu s tým som prirodzene začala túžiť aj po iných jedlách. Ale uvedomujem si, že mám teraz v stravovaní aj kopec zlozvykov. Viem, že ono sa to časom spraví 🙂 zatiaľ sa mi podarilo do môjho obvyklého jedálnička zaradiť viac čerstvého ovocia a zeleniny, snažím sa denne zjesť aspoň tri strúhané mrkvy s čerstvou citrónovou šťavou a toto robí môjmu telu veľmi dobre 🙂

    Uff, som sa rozpísala, dúfam, že nie priveľmi chaoticky. 😉 Chcela som tým povedať hlavne to, že podľa mňa neexistuje univerzálna zdravá a nezdravá strava, len strava vhodná a nevhodná a aj to vysoko individuálne… a to platí vlastne vo všetkom, nielen v stravovaní… každý sme jedineční a v určitom čase je pre nás platná vždy aspoň trošku iná pravda ako pre tých ostatných…

    Ale dosť bolo chaosu a zovšeobecnení. 🙂 Celkovo považujem tvoj príspevok, Alenkava, za veľmi užitočný a veľmi oceňujem túto tvoju osvetu, viem, že pre mnohých ľudí je veľmi potrebná a máš v nej moju podporu aj naďalej 😉

    Páči sa mi

    • Sophie,
      súhlasím s tým čo si napísala. To delenie stravy som uviedla pre vytvorenie približnej predstavy, čo je viac či menej “kyslé”, ale beriem to s rezervou. Sú aj iné zdroje, ktoré to uvádzajú rozdielne. Určite by sme si mali skôr dať niečo čo nám chutí a máme z toho dobrý pocit ako jesť niečo len pre to že je to “zdravé” a cítiť pri tom odpor. Teraz však poviem za seba, že častokrát si nevšímam negatívne odozvy môjho tela na stravu, ktorú zjem a to už nechcem robiť. Nie som 100%ná a často poruším s niečim hriešne chutným svoje predsavzatia, ale už si nič nevyčítam (to je len “kritik” v mojej hlave:) a idem ďalej.
      A tiež ako si napísala, že si si psychickú krízu prehĺbila nesprávnym stravovaním a prežila si ju intenzívnejšie, môžem súhlasiť. Tak isto vlastne pracuje aj choroba. Vďaka nej si niekedy niečo skôr uvedomíme a pochopíme a možno nás posunie k niečomu lepšiemu.:)

      Páči sa mi

      • Alenkava, z nejakého dôvodu som mala potrebu tvoj príspevok nielen pochváliť ale aj spochybniť… aj keď som cítila, že ty medzi ľudí, ktorí berú veci úplne striktne, nepatríš 😉

        Aj ja si myslím, že sa potrebujeme naučiť viac vnímať naše telo, jeho potreby a dať mu tak starostlivosť, akú si aj ono zasluhuje. Ako napísala aj Matrioshka, je super, že sa naša pozornosť upriamuje aj na naše telo. Takže veľká vďaka za tento a ak budú (verím, že áno 🙂 ) aj za tvoje budúce články, spracovala si to naozaj veľmi pekne 😉

        Páči sa mi

  6. Alenkava, zdá sa, že presne táto kniha je pre mňa veľmi dôležitým fragmentom skladačky, ktorý už hľadám veľmi dlho. Mohla by si prosím bližšie popísať, ako si to na sebe testovala, ako dlho a s akým výsledkom? Ešte raz veľká vďaka. Som síce ešte len na str. 30, ale už min. 30x to spravilo v mojej hlave/srdci že KLIK ako sviňa 😀
    Ostatných by som tiež chcel poprosiť, ak máte s odkyslovaním svoje skúsenosti, napíšte aké a ako dlho sa s tým už zaoberáte.

    Dakujem 🙂

    Páči sa mi

    • Tak teraz prechádzam pár dní krízou, kedy porušujem kde sa dá svoje predsavzatia pri stravovaní 😦 Ale na druhej strane môžem potvrdiť aj opačný efekt, kedy po 1-2 dňoch cítim dôsledky zlej stravy. Začala som tak, že som si zmerala pH ranného moču a bolo vždy pod 4-5 pH (neviem ako citlivé sú prúžky z lekárne). Takže žiadna sláva. Zakúpila som si prípravok obsahujúci dosť minerálov a stopových prvkov a skúsila (poviem pravdu, že možno nie na 100%) upraviť stravu. Po pár dňoch som už cítila zlepšenie. V prvom rade som mala kopu optimizmu a celkom dobrú náladu, netrápilo ma nafúknuté brucho a upravilo sa mi vyprázdňovanie. Tak po 3-4 týždňoch som mala ph 6. Trochu som schudla (to ako bonus:). Ešte som k tomu pridala cvičenia na hlboké dýchanie.
      Teraz prechádzam pár dní krízou, kedy porušujem kde sa dá svoje predsavzatia pri stravovaní 😦 Ale na druhej strane mám vyskúšané ako rýchlo sa odzrkadlí “zlé” stravovanie, kedy po 1-2 dňoch cítim dôsledky. Takže venujem sa tomu cca 3 mesiace a ešte stále to kolíše. Idem do toho s tým, že čo mi neublíži, to ma posilní 🙂 Myslím, že úspechom pre mňa bude, keď si z toho pre seba vyberiem maximum a to tak zautomatizujem, resp. zabehnem, že to bude pre mňa rutina a nebudem to pociťovať ako ukracovanie sa o niečo alebo strádanie.

      Páči sa mi

  7. Tak som to dočítal aaa až to dotestujem, napíšem k tomu aj ja zopár svojich postrehov…možno aj vo forme článku 🙂 Čo ma však naozaj dostalo, je tá jednoduchosť celku, ako to Tepperwein vidí a vníma.
    Proste Telo so svojím “neutrálom” nastaveným na hodnote cca. 7,4 pH (čiže mierne zásadité) funguje optimálne – v rovnováhe. Aktuálnym štandartným stravovaním (predávkovávaním bielkovinami) spúštame v tele procesy, ktoré spôsobujú nadspotrebu zásad, ktoré potrebujeme na neutralizáciu prekysleného prostredia. Keďže ale naša štandardná strava (mäso s mäsom, kopec sladkého, atď…), ale neumožnuje adekvátny prísun ďalších zásadotvorných živín, dochádza k zvýšenému prekysleniu, ergo sme mimo rovnováhy a v závislosti od stupňa “mimo rovnováhy” sa potom prejavujú rôzne zdravotné problemos 🙂

    Stupnica je od 1 do 14
    1 = 100% kyselina
    14 = 100% zásada

    “Očúraním” lakmusového papierika (ráno), zistíme, ako sme na tom z pohľadu acidobazickej “rovnováhy”, keďže počas spánku sa naše telo najviac snaží vykydať čo najviac odpadu vonka 😛
    Takže šup-šup nakúpime si lakmusové papieriky a ide sa testovať 😉

    Páči sa mi

    • Dobry den dost ma zaujima ako najlepsie odkyslit organizmus,kedže lakmusove pružky pomali celej rodine vysli nejake moc svetle(az sme si mylseli či nie su chybne) 🙂 🙂 :).Tak vas poprosim o poslanie knihy na email fibi321@azet.sk Ďakujem pekne.

      Páči sa mi

Povedz svoj názor