Medicínske koleso (medicínsky kruh)

Nedávno ma Tina volala na seminár k medicínskemu kolesu (kruhu). Keďže som nevidela možnosť ísť, tak som sa aspoň povzdelávala na webe, o čom to celé je 🙂 . Tu je, čo som zatiaľ zistila:

Medicínske koleso je symbol, ktorý používajú Indiáni severnej a južnej Ameriky už okolo 10.000 rokov. Interpretácie tohto symbolu sa líšia vždy kmeň od kmeňa. To, čo sa popisuje vo videu, je symbolizmus Lakota (Sioux). Don Warne, ktorý to vo videách rozpráva, je lakotský šaman v n-tej generácii a vyštudovaný praktický lekár.

Dary Veľkého Tajomstva

Medicínske koleso zobrazuje kruh v strede s krížom (mimochodom, základný bosorácky symbol a kríž je základný kresťanský symbol 🙂 ). Základná reprezentácia sú štyri svetové strany: hore sever, dole juh, napravo východ a naľavo západ. Aj keď tieto svetové strany sú si vzájomne protikladné (predstavuje kríž), sú súčasne navzájom prepojené (predstavuje kruh, ktorý spája konce kríža). Ešte sú aj iné interpretácie, ktoré pridávajú “hore k Nebu” a “dole k Zemi” Vtedy hovoríme o priatej a šiestej (svetovej) strane. Ešte ďalší ľudia pozerajú na stred kruhu ako “svet vovnútri”, čo je siedma strana.

Medicínske koleso používa aj farby: žltú, bielu, čiernu a červenú – rôzne rasy ľudí tohto sveta.

Starí Lakotovia verili, že všetko v prírode je posvätné a bolo nám zoslané ako dar od Veľkého ducha, Wakan Tanka (ale keďže Lakotovia nemajú monoteistický svetonázor, tak sa to rozumnejšie prekladá ako Veľké tajomstvo, nie Veľký duch, čo z toho urobili kresťania). Popri farbách (žltá, biela, červená a čierna) sú to aj základné elementy: Oheň, Vzduch, Zem a Voda. Oheň je spolu so Slnkom darom Východu, Vzduch je spolu so Zvieratami darom Severu, Zem je darom Západu spolu s Minerálmi a Voda je dar Juhu spolu s Rastlinami.

Toto rozdelenie má svoj zmysel. Slnko vychádza na východe a je žlté ako oheň, na severe leží biely sneh a dujú severné vetry, slnko zapadá na západe a je tam tma, čiernota, podobná ako čierna zem a hory. A na juhu sú červené púšte a voda a rastliny zas predstavujú tropické pralesy.

Medicínske koleso ukazuje, že aj keď sú dary v opačných smeroch, ak sa zničia tropické pralesy juhu, ovplyvní to vzduch (atmosféru) severu, pretože dary sú navzájom pospájané kruhom.

Medicínske koleso a jednotlivec

Z hľadiska jednotlivca – a tu už začína “medicína” – predstavuje medicínske koleso človeka. Na východe je spirituálny aspekt, na severe je mentálny aspekt, na západe je fyzický aspekt a na juhu emocionálny aspekt.

Problém modernej medicíny (a celej západnej kultúry) je, že ľudia sa nevidia v centre kruhu, ako zodpovední za všetky štyri aspekty. Myslia, že za spirituálny aspekt zodpovedajú kňazi, za ich duševné zdravie a rozvoj že zodpovedajú psychiatri a učitelia,, že lekár sa stará o ich fyzické zdravie a že ich priatelia a vzťahy sa starajú, aby sa dobre cítili aj po emocionálnej stránke. Takýmto spôsobom ľudia externalizujú zodpovednosť za všetky štyri aspekty, čím sa zriekajú kontroly.

Lakotovia stavajú človeka do centra medicínskeho kolesa, robia ho zodpovedným za vlastné spirituálne, mentálne, fyzické i emocionálne zdravie, teda dávajú plnú kontrolu nad vlastným životom do rúk jemu. Takisto na nemoc nazerajú Lakotovia ako na nerovnováhu v kolese (krásne ilustrované na 8:32 a ďalej) – ukázanú na nerovnováhe medzi fyzickým (=”hmota” po našom) a spirituálnym (=po našom mimohmotná realita). A tak tradiční liečitelia pomáhajú chorému človeku dostať sa späť do rovnováhy – cez modlitbu (spirituálny aspekt), meditáciu (mentálny aspekt), bylinky (fyzický aspekt) a emocionálne liečenie. Rozdiel medzi tradičnou medicínou a modernou lekárskou vedou je, že pacient v tradičnej medicíne hrá aktívnu úlohu pri vlastnom liečení. V západnej medicíne ľudia prenechávajú svoje liečenie na lekárovi a keď sa nedostavia rýchlo výsledky, tak prežívajú hnev a sklamanie.

Ďalší rozdiel medzi tradičnou a modernou medicínou je, že tradiční liečitelia musia byť veľmi dynamickí, pretože pracujú súčasne so všetkými štyrmi aspektami, kým západní lekári sa starajú len o fyzickú stránku liečenia.

Väčšinou poznáme, ako všetky štyri aspekty ovplyvňujú naše zdravie: mentálny stres dokáže spôsobiť fyzickú chorobu, tá dokáže navodiť emocionálnu depresiu. Keď ľudia hľadajú pomoc, môžu nájsť vyváženie rovnováhy v každej z týchto oblastí.

Navyše ľudia podvedome vyvažujú rovnováhu. Keď sú fyzicky chorí a v nemocnici, majú tendenciu k zvýšenej spiritualite. Alebo keď sú emocionálne vytočení, začnú racionalizovať, aby sa dostali späť do rovnováhy.

Iný spôsob, ako nazerať na medicínsky kruh, je myseľ (mentálny aspekt), telo (fyzický aspekt), srdce (emocionálny aspekt) a duša (spirituálny aspekt).

Ďalší spôsob interpretácie sú hodnoty (spirituálny aspekt), rozhodnutia (mentálny aspekt), akcie (fyzický aspekt) a reakcie (emocionálny aspekt). Človek premieňa svoje hodnoty na rozhodnutia, tie premieňa na činy/akcie a tie produkujú pocit (pozitívny alebo negatívny ako vina), teda reakciu, a tá svojím spôsobom dokáže meniť naše hodnoty. Z toho vyplýva, že všetko, čo myslíme, robíme a cítime má svoje korene v spirituálnych hodnotách. Preto všetko v živote je posvätné a všetko, čo robíme, je svojou podstatou spirituálne.

V ďalšom je jeden krásny príklad, čo sa stane, ak sa “vypne” spiritualita zo života: emócie začínajú viesť priamo k rozhodnutiam a tak rozhodnutia neberú do úvahy veľký obraz a nie sú vyvážené, ale začínajú byť sebecké.

Nerovnováhy v medicínskom kolese

Osoba, ktorá je vysunutá príliš na stranu mentálneho aspektu a odtrhnutá od emócií, je studená a necitlivá. V modernej spoločnosti je mnoho mužov takto vyosených, pretože veria, že muž nemá prejavovať emócie. Ale ak chýba emocionálny prvok, chýba nám aj spätná väzba pre korekciu nášho hodnotového systému. Ak je emocionálny aspekt veľmi potlačený, máme do činenia s “človekom bez srdca”.

Osoba vyosená smerom k emocionalite sa dá charakterizovať ako neracionálna alebo precitlivelá. Jej emócie preberajú kontrolu nad jej rozhodnutiami a činmi. To sa prejavuje ako impulzívnosť a zlé rozhodovanie.

Osoba môže byť vyosená aj smerom k spiritualite. Mnohé náboženstvá doslova týrajú telo. Ale často osoba vyosená k spiritualite len uteká pred svojou fyzickou podstatou.

Dnes je hodne rozšírené vyosenie smerom k fyzičnu a preč od spirituality. Títo ľudia veria, že jediné skutočné veci sú tie, na ktoré si môžu siahnuť, a že emócie a myšlienky majú svoj fyzický základ.

Doteraz sme hovorili o hodnotách, rozhodnutiach, akciách a reakciách – ale existujú aj interakcie, teda vzájomné ovplyvňovanie sa. Nákres na 0:23 predstavuje dvoch ľudí, ktorí sa dajú dohromady a pritom sú vyosení – jeden do mentálneho pólu a druhý do emocionálneho. “Protiklady sa priťahujú” veľmi často platí aj v partnerstvách. V takýchto prípadoch ľudia v tom druhom vidia to, čo sami nemajú – a tým, že sa dajú dohromady, “doplnia” kruh toho druhého. Takéto doplnenie funguje dobre, ak ide o oblasť fyzickú a spirituálny, ale k problémom dochádza, ak sa extrémne racionálny človek uchýli do svojej oblasti. To núti jeho emocionálneho partnera pohybovať sa v neznámom teréne. A opak je tiež pravdou. Vznikajú konflikty – partneri sa snažia vytiahnuť toho druhého z jeho oblasti, kde sa cíti bezpečný a v pohode.

V ideálnom prípade obaja ľudia plne rozvinú celé svoje koleso, než sa dajú do partnerstva s niekým iným.

Masky

Ľudia môžu jednať aj umelo z hociktorého aspektu: napríklad v akademickom postredí ľudia navzájom komunikujú, ale v podstate robia len projekciu seba samých – premietajú “upravenú” verziu seba samého tak, aby vyhoveli situácii. Zakladajú si masku vždy podľa toho, s kým práve majú do činenia. Komunikujú len na jednej zo štyroch možných úrovní.

V situáciách s blízkymi môžu ľudia reagovať aj z centra svojho kruhu, zo svojej podstaty – vtedy ide o nefalšovanú interakciu. Môžu komunikovať na všetkých štyroch úrovniach.

Niekedy sa hovorí o rozdielnej komunikácii medzi indiánskymi a neindiánskymi osobami. Neindiánska komunikácia je lineárna, s určitým začiatkom, priebehom a koncom.

V cirkulárnej (kruhovej) komunikácii nemusí byť presný začiatok ani presný koniec. Často môže cirkulárna komunikácia vyzerať ako hovorenie z pohľadu tej druhej osoby; ale aj slová samotné môžu mať tento “cirkulárny” aspekt. Na videu je ukážka takejto “cirkulárnej” reči, ale to už nechám na angličtinárov. 🙂 Podstata celého je v tom, že pri hovorení človek povie všetky štyri aspekty nejakej myšlienky.

A na záver ešte jeden obrázok, ovšem zasa len v angličtine, ktorý to celé zhŕňa:

4 thoughts on “Medicínske koleso (medicínsky kruh)

 1. V ramci “energetiker ausbildung” sme brali zaklady medicinskeho kolesa, ze uuuplna parada! Perfektne nam vysvetlil ucitel ako vlastne vzniklo, ako sa “dostali” jednotlive elementy na ich miesto a nakoniec sme sli do lesa a prakticky sme s nim pracovali. Cez vikend 28.7. a 29.7.2012 je seminar, kde sa beru tieto zaklady plus sa ide este dalej, nejdes? Ja by som veru aj sla 😉

  Páči sa mi

 2. teraz som rozmyslala nad tymi smermi. vychod – zapad, to je jasne, tam ide o smer ako sa Zem toci. Toci sa jednym smerom, takze kdekolvek stojim na zemeguli, vychod je tam, kde po tme uvidim prve svetlo. zapad je tam kde pred tvmou uvidim posledne svetlo. Ale co s tym severom – juhom? ked som v antarktide, potom nie na juhu su pralesy, ale na severe a nie na severe je sneh a lad ale na juhu. ked si to chcem odlisit, co sa meni v smere sever juh je ani nie tak svetlo (ako pri vychod – zapad) ale teplo. A meni sa nie od jedneho konca k druhemu, ale od oboch koncov smerom k stredu. Fu. Tak to by sme mali. Co s tym, netusim 😀

  Páči sa mi

  • no a este cim viac tepla, tym rovnakejsi je interval striedania svetla a tmy. A cim menej tepla, tym vacsia je roznorodost intervalu svetla a tmy, pricom miera pravidelnosti a celkovy pomer svetla a tmy je konstantny.
   aaaaaaa!!!!!a teraz ma uz vypnite, moj ubohy mozog!!!!! 😆

   Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s