Psychické cítenie – telo ako "anténa"

Psychické cítenie je najprístupnejší z našich psychických zmyslov. Tento kanál sa otvára najľahšie a jeho informácie sú bezprostredné a ľahko zrozumiteľné. Pokiaľ máte tento kanál otvorený od prírody, tak:

 • zaujímajú vás iní ľudia, často o nich rozmýšľate, staráte sa o nich a niekedy sa nad nimi trápite
 • obvykle vycítite, keď iných ľudí niečo trápi
 • plne sa spoliehate na svoje pocity
 • čas a termíny akoby išli mimo vás
 • robíte všetko pre to, aby sa iní ľudia cítili v pohode, a to isté očakávate od nich smerom k vám.

Psychickí “ciťáci” citlivo reagujú na prostredie 24 hodín denne. Musia sa chrániť pred náporom rozličných vibrácií. Mnohé z ich negatívnych pocitov ani nie sú ich vlastné pocity, ale pocity iných ľudí, ktoré mimovoľne do seba z prostredia “nasali”.

Aj keď ako “psychická anténa” funguje celé telo (napríklad psychický ciťák cíti, keď sa k nemu niekto zakráda od chrbta), hlavná citlivá oblasť je solárny plexus – brucho od bránice až tesne pod pupok:

clairsentient

Pocity v tejto oblasti majú rôznu intenzitu – od slabého “mravenčenia” až po “kameň v žalúdku”.

Východné učenia považujú solárny plexus (pupočnú čakru) za spojenú s kreativitou a emóciami. Je to miesto, kde sa stretávajú spirituálny a fyzický svet. (V podstate ide o priestor medzi solárnym plexom a sakrálnou čakrou, ktorý pri psychickom cítení funguje ako anténa.)

Používanie tejto oblasti sa prejavuje takmer každodenne, hoci podvedome. Keď sa snažíme o niekom niečo dozvedieť, natáčame sa mu celou touto časťou tela. Keď sa cítime bezmocní a ohrození, bezmyšlienkovite si tu skrížime ruky alebo si túto oblasť inak chránime (napríklad sa “schovávame za spis”, ktorý si pritískame k telu).

Psychickí ciťáci obvykle nosievajú pohodlné oblečenie, čo neznamená, že nedbajú na módu a výzor, ale pohodlie má prioritu. V dome mávajú často huňaté koberce a pohodlný nábytok, do ktorého sa ľahko zapadne, a často huňatého domáceho miláčika. Dekorácie bývajú v tlmených, príjemných odtieňoch a skôr nenápadné.

Pre iné typy ľudí sa psychickí ciťáci môžu zdať pomalí – potrebujú totiž všetko dopredu precítiť. Preto je najlepšie nechať ich fungovať ich vlastným tempom.

Cvičenie 1: aktivujeme psychické cítenie

Pri tomto cvičení sa sústreďujeme na nejaký – hocijaký – pocit v tejto oblasti. Nehľadáme slová ani obrazy ani myšlienky, ale vnímame pocit. Tento pocit bude spočiatku asi veľmi nenápadný – ale máme ho všetci, takže ho treba len hľadať! A neslobodno sa k tomu nútiť – tak ako všetko iné, aj objavenie tohto pocitu potrebuje istý čas a prax. Len čo sa začneme sústreďovať na pocity v oblasti sakrálnej čakry, posielame tým signál podvedomiu, že sme konečne ochotní ich prijímať a robiť s nimi. Ak nepoľavíme, podvedomie nám tieto pocity zosilní do tej miery, že ich začneme vnímať.

Sústavne zisťujme, čo v oblasti sakrálnej čakry cítime. “Nič” nie je odpoveď. Aký typ “ničoho” tam cítime? V čom je toto “nič” odlišné od iných “nič”?

Keď s cvičením začíname, je lepšie robiť ho so zatvorenými očami, aby nás nič iné nerozptyľovalo. Keď nadobudneme prax a budeme mať pocity dostatočne silné, budeme ich vnímať aj pri otvorených očiach, ale spočiatku je rozumné obmedziť bočné rušenia.

 • Uvoľnime sa. Párkrát sa zhlboka nadýchnime a pomaly vydýchnime.
 • Stojíme alebo sedíme pohodlne a odvraciame sa od ľudí, ktorí sú možno s nami v miestnosti. Zavrieme oči.
 • Sústredíme sa na to, čo cítime na bruchu (v oblasti ako na obrázku hore). Vnímame dojmy, ktoré tediaľ dostávame.
 • Nesilíme sa do ničoho. Čím sme otvorenejší a uvoľnenejší, tým rýchlejšie sa dostavia výsledky. Jednoducho vnímame, čo cítime.
 • Aké dojmy máme z toho, čo cítime? Cítime miestnosť ako pokojnú alebo napätú? Je energia v nej hladká, ťažká, roztrieštená?
 • Takto si prejdeme viacero miestností alebo prostredí a porovnáme si rozdiely v našich vnemoch z každého miesta.

  

Cvičenie 2: Cítime ľudí

Druhé cvičenie sa sústreďuje na ľudí a pocity, ktoré v nás vyvolávajú.

Pomyslime si na niekoľko ľudí, ktorých poznáme, vždy po jednom.Všimnime si pocity na bruchu, keď sa v duchu sústredíme na danú osobu. Aké sú? Láskavé a milé? Hnevlivé a frustrované? Vyvoláva v nás táto osoba smútok?

Pravdepodobne zistíme, že každá osoba v nás vyvoláva nejaký jedinečný pocit.

Pri tomto cvičení nerobíme vlastne nič iné, než že si pripomíname pocity z aury či vibrácie danej osoby a interpretujeme ich. Keď sa to naučíme robiť dobre, už nás v budúcnosti ľudia neoklamú, pretože nedáme toľko na viditeľné správanie, ale budeme “čítať” ich vnútorný stav.

Druhá časť cvičenia sa zameriava na “cítenie” ľudí, ktorí sú fyzicky prítomní. Na to sa k nim obrátime tvárou, aby naše brucho dostalo plnú dávnku ich vibrácie. Vhodná doba je napríklad, keď si s niekým podávame ruku.

Psychometria: cítime pomocou rúk

Aj keď je solárny plexus hlavnou oblasťou, cez ktorú prijímame informácie pri psychickom cítení, môžeme s rovnakým úspechom použiť aj ruky. Ruky nám sprostredkujú priamy kontakt s vecou, ktorú ideme “cítiť”. Vibrácia prechádza z našich rúk cez telo až do brucha, kde sa zosilňuje. Táto technika sa volá psychometria.

Cvičenie 3: Cítime predmet

Vezmime si do ruky nejaký predmet a všímajme si pocity, ktoré máme v solárnom plexe. Cítime sa s týmto predmetom dobre? Cítime smútok? A prečo? Cítime tak dlho, až máme pocit, že sme z predmetu získali všetky pocity, ktoré sme získať mohli.

Vhodné sú na toto kovové predmety (napríklad prsteň priateľa), pretože kov dobre zadržiava vibračnú energiu.

Cvičenie 4: Pracujeme so zoznamom

Držíme ruky nad predmetom alebo nad zoznamom predmetov a vnímame pocity, ktoré vznikajú v našom solárnom plexe. Ak pracujeme so zoznamom, všímame si zmeny pocitov, keď prechádzame od položky k položke.

Upravená verzia tohto cvičenia: ideme do supermarketu k pultu s ovocím a posúvaním rúk ponad ovocie si všímame pocity v solárnom plexe a zisťujeme, ktorý kúsok ovocia je najzrelší. (Ja tak vyberám melóny 😛 )

5 thoughts on “Psychické cítenie – telo ako "anténa"

 1. Ahoj.To by všetkého sedelo na mňa.len mám pocit,že to cítim srdcovou čakrou.Občas cítim ťažobu,to bolo napr.pred otcovou smrťou.Alebo viem vycítiť správanie ľudí,napr.keď sa niekto smeje cez slzy.Som síce príliš úprimná a dôverčivá k ľuďom/niekedy na moju škodu/,ale vždy čakám to isté od druhých.A väčšinou prídem na to,ktorý človek,aký je.

  Páči sa mi

 2. Ahoj Helar,
  teda.. veľmi dlho som tu nebol a mnohé som sa naučil ale ked som sa sem teraz vrátil a pozerám si tu nové veci… napr. toto je fakt veľmi zaujímavé rovnako ako článok o meditácii… a fakt díky, veľmi mi to svojho času pomohlo to čo som tu čítal aby som sa sa dostal dalej… a ako pozerám stále mi to pomáha… 🙂 prajem krásny den 🙂

  Páči sa mi

 3. Tato charakteristika presne na mna sedi. Uz od mala som casto rozmyslala o medziludskych vztahoch. Mam aj pocity cez brucho. Samozrejme, nie vsetky:)) Vzdy ma trapili negativne vztahy medzi ludmi, najma tie, ktore sa tykali mojej osoby. Vzdy som citila, aj ked napr. to ten clovek priamo nepovedal, ci ma ma niekto rad alebo nie. A viem, ked ma niekto ohovara (nakoniec sa mi to aj tak vzdy neskor potvrdilo, ked mi to niekto dodatocne povedal). Kvoli takymto ludom som sa vzdy trapila, pretoze sa mi stavalo, ze niekto bol voci mne neopodstatnene zaujaty. A neviem ako sa mam voci tomu branit, pretoze ako pise Helar “Psychickí “ciťáci” citlivo reagujú na prostredie 24 hodín denne. Musia sa chrániť pred náporom rozličných vibrácií.”

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s