Adventný korondár 6

Dnes máme v korondári tieto slová:

slabosť, sa, múdrosť, je, ale, ľuďom, istým, vyhýbať, nie

Level: základný

Nadbytočné slová: 0

Ako vyzerá vaše riešenie?

A pretože je nedeľa, tak ešte jedno kreatívne rozšírenie korondára. Doplňte podľa seba:

Šťastie je …

15 thoughts on “Adventný korondár 6

      • OK,tak poďme filozofovať ….😀
        Múdrosť je podľa Wikipedie :
        maximálna dokonalosť vo vedení svojho života ako výsledok pochopenia zmyslu života a poznania prostriedkov k tomu, ako dosiahnuť zmysel života.

        Človeka, ktorý vynikal múdrosťou v staroveku považovali za mudrca, človeka, ktorý miloval múdrosť alebo túžil po nej, za filozofa. Múdrosť sa zakladá na rozlišovaní.

        Múdrosť je vedenie o bytostnom, o posledných dôvodoch a cieľoch súcna, pozorovanie a posudzovanie všetkého časného vo svetle večnosti (sub specie aeternitatis), vedenie, ktoré svoju plodnosť preukazuje tým, že všetkým veciam vesmírneho poriadku vykazuje im prináležiace miesto. Pre múdrosť nie je podstatná vedecká forma, ale zhoda myslenia a konania.

        Páči sa mi

      • 🙂 Definuj “dokonalý”. Keď povieš “dokonalý”, znamená to, že existuje jedna jediná šablóna, podľa ktorej môžeš posudzovať všetky “vedenia svojho života” a všetky “pochopenia zmyslu a poznania” na svete. Pri tom druhom príklade už asi začínajú zvoniť poplašné zvonce, nie? 😉 (A u mňa začali zvoniť už vtedy, keď som bola nútená použiť slovo “posúdiť”.)

        Inak, podľa anglického výkladového slovníka sa wisdom/múdrosť definuje nasledovne: “the quality of having experience, knowledge, and good judgement; the quality of being wise”. Nula dokonalosti… a nula šťastia. Nezamieňajú to.

        Múdrosť je múdrosť. Poznanie je poznanie. Pochopenie je pochopenie. A šťastie je šťastie. Niekedy sa môžu kryť. 🙂

        Liked by 1 person

    • 🙂 Len pozor pri tejto definícii šťastia (med na srdiečku, tanec, bozk, pohladenie) – definuješ ho ako jedinečné situácie, ktoré predtým neboli, kým sú, si šťastná, ale potom zasa nebudú … a čo tvoje šťastie? Potom už šťastná nebudeš, ak ťa práve nebude niekto hladkať či bozkávať? 😉

      Problém nastane, ak si “šťastie” zadefinujeme ako unikátne stavy, nie ako naše základné nastavenie… lebo tým si súčasne programujeme, že bude “normál”, kedy nebudeme cítiť “šťastie” a logicky preto budeme ne-šťastní…

      Liked by 1 person

      • Keď som sa znova na tým textom zamyslela, tak tiež mi vyznel ako situácia, ktorá sa momentálne deje a preto sa cítim šťastná , ale nieje to len tým , je to niečo čo cítim vo vnútri a nemusí to byť práve o tom bozku, pohladení, ….😉

        Páči sa mi

      • To je “základné nastavenie”. Ako malé dieťa, keď ide svetom a učí sa o ňom. Pozerá na všetko prednostne ako na obrovskú zábavu, niečo úžasne-mimoriadne a tajomstvo, ktoré treba odhaliť… Vrátenie sa do tohto stavu dychtivého očakávania v nás automaticky aktivuje “gény šťastia”. 🙂

        Liked by 1 person

  1. 🙂 Definuj “dokonalý” 🙂 ….všetko čo si napísala je správne … áno znamená to, že existuje jedna jediná šablóna, ktorú sme ochotní prijať ako dokonalú, ale háčik je v tom, že poňatie sveta máme rozdielne.
    Tie svety do seba narážajú a tam kde vznikne prienik môže nastať súlad názorov a jeho energetický náboj je posilnený natoľko, že strhne aj ostatných. To súznenie nám dáva silu rozvíjať sa. Preto je, myslím si, dôležité vyberať si vedome témy ktorými sa zaoberáme vo svojej mysli, aby sme v sebe našli cestu naplniť svoj zámer najlepšie/ najdokonalejšie ako vieme 🙂

    Moje poňatie dokonalosti nemusí korešpondovať s názorom iných, tak ako najväčší problém/šťastie/ skúsenosť v mojom živote nie je ani zďaleka problémom/ pocitom/ skúsenosťou iných, ide len o to, ako sa k tomu riešeniu/precíteniu/ zručnosti postavím, koľkých do toho vtiahnem a čo tým dosiahnem 😀

    Páči sa mi

    • Vidíš… Súhlasím. Úplne. 🙂

      Takže “dokonalý” ako univerzálny pojem neexistuje. Môžeme sa niekoľkí zhodnúť na tom, čo je “dokonalý”, ale ako ma naučil Gabriel, ak existuje čo len jeden odlišný názor, nie je to pravda… pretože je to len názor. Možno názor väčšiny, ale to z neho robí stále ešte len názor väčšiny a nie “pravdu”.

      Ale mám jednu výhradu… Tvojou úlohou nie je “vťahovať iných” do svojho názoru, ale žiť s ním spokojne a ak sa ukáže byť nie celkom vyhovujúci, tak ho plynule zmeniť bez toho, aby ťa to uvrhlo do totálneho chaosu. 🙂

      Ľudský problém spočíva v tom, že sme sa narodili ako intuitívne bytosti, kedy sme ako-tak tušili, čo je čo (lebo sme sa museli spoliehať na pocity tela), ale potom do nás výchovou nahvízdali názvoslovie a prepísali nám jeden význam iným. A dnes sa snažíme dosiahnuť ten pôvodný pocit cez tie prepísané významy – a ono to nejde… Nejde to preto, lebo hoci som si miliónkrát nazvala strach ľahostajnosťou a navonok som úplne ľahostajná, ešte stále ho tam dole pod všetkým tým výchovným nánosom cítim. Lenže už k nemu nemám prístup a tak sa ním musím nechať zožrať zaživa. 🙂 Z vlastnej skúsenosti.

      Liked by 2 people

Povedz svoj názor