Tri-dosha alebo áyurvédska rovnováha

Počas pobytu na Srí Lanke som sa stretla prvýkrát s praktickým použitím Áyurvédy. Áyurvéda sa považuje za najstarší systém liečby na svete, ktorého cieľom je preventívne pôsobiť proti vzniku ochorení alebo liečiť počiatočné štádia ochorení. Samotná liečba je zameraná na človeka, ktorý najlepšie pozná príčinu svojho ochorenia. V preklade znamená „Ayus“ – život (dlhovekosť) a „Véda“ – veda. Áyurvéda je teda vedou o dlhovekosti.

Miestny srílanský usmievavý lekár sa ma povypytoval na moju životosprávu, spánok, apetít a problémy, následne určil môj typ Pitta-Kapha a odporučil „liečbu“. Podľa jeho usmernení som opäť zistila, čo všetko, či už v strave alebo životnom štýle robím nesprávne. Ešte som sa do nápravy nepustila, ale prvé kroky (zatiaľ v hlave 🙂 ) už sú začaté.

Bude to pre mňa ťažšie, keďže ľuďom s prevažujúcim typom Pitta škodí alkohol a cigarety, ale tiež prepracovanosť, nadmerná námaha a prehriatie. Keď je tento živel v nerovnováhe, títo ľudia majú tendenciu pociťovať negatívne emócie ako nenávisť, nepriateľstvo, netolerancia a žiarlivosť. Je veľmi dôležité ochladiť horúci živel – ako telo, tak aj emócie. Takže by som mala mať jednoduchý a skromný životný štýl a vyberať si jedlá, postoje, správanie, vzťahy a prostredie, ktoré tento ohnivý živel harmonizujú. Robiť veci, ktoré upokojujú a ochladzujú myseľ  („horúcu hlavu“), emócie a telo. Vyhýbať sa konfliktom. Pestovať si hodnoty ako čestnosť, morálnosť, dobrota, štedrosť a sebakontrola.

Ako sa v Ayurvede určujú jednotlivé typy?

Podľa Áyurvédy je človek zložený z piatich elementov – zem, voda, oheň, vzduch a éter – , troch životných princípov (dosha = dóša), siedmich druhov tkanív a množstva kanálov.

Zem predstavuje pevné skupenstvo. To sa prejavuje ako stabilita, stálosť a tuhosť. V našom tele sú to kostí, zuby, bunky, tkanivá. Zem je považovaná za stabilnú látku.

Voda je v tekutom stave a charakterizuje zmeny. Veľká časť ľudského tela sa skladá z vody ako je naša krv, lymfa a ďalšie tekutiny pohybujúce medzi našimi bunkami.

Oheň má moc zmeniť pevné látky na kvapalinu, na plyn a zase späť. Dáva impulzy na nervové reakcie, naše pocity a dokonca aj naše myšlienkové procesy. Kontroluje zažívanie (enzýmy) a inteligenciu.

Vzduch je plynná forma hmoty, ktorá je mobilná a dynamická. Vzduch je kľúčový prvok potrebný pre oheň. Vzduch je existencia bez formy. Ovplyvňuje pohyby.

Éter je priestor, v ktorom sa všetko deje. Éter je pole, ktoré je súčasne zdrojom všetkej hmoty a priestoru, v ktorom existujeme.

Tieto aktívne prvky tvoria základ princípu troch dóš Váta, Pitta a Kapha. Všetci sme kombináciou týchto troch princípov. Váta je pricíp pohybu, Pitta – princíp energie a Kapha – princíp štruktúry.

Všetky tri dóše – energie sa vyskytujú v každej bunke u všetkých ľudí. Niektorí jedinci majú výrazne sa prejavujúcu jednu dóšu – Vatu, Pittu nebo Kaphu. Väčšina ľudí má ale zmiešanú konštitúciu, tj. kombináciu dvoch alebo troch dóš (Vata-Pitta, Pitta-Kapha atď). Nikto nie je čistý typ, vždy ide o kombináciu všetkých troch dóš, pričom jedna z nich je dominantná.
Náš súčasný stav, momentálny pomer dóš ovplyvnený životným štýlom, stravou a pod., ktorý sa môže líšiť od vrodenej konštitúcie, často značí nerovnováhu, ktorú je potrebné korigovať vhodnou individuálnou liečbou.

3 typy dóš

VÁTA
Vata / Vietor/je kombináciou éteru a vzduchu. Je to jemná energia spojená s pohybom. V ľudskom tele má Váta na starosti a riadi dýchanie, žuvanie, prehĺtanie, krvný obeh a srdcový tep, pohyb muskulo-skeletárneho (tj. svalovo-kostného) systému, činnosť nervového a tráviaceho systému, vrátane posunu potravy zažívacím traktom a vylučovanie všetkých odpadových látok.

Charakteristické rysy u človeka Váty:

 • štíhla postava, slabé svalstvo, menšia alebo vysoká postava
 • suchá a chladná koža
 • suché vlnité vlasy, malé oči
 • duševná a a fyzická energia, rýchle pohyby a reč, nepravidelná hladina energie, nepokoj
 • slabšia životná sila a imunitný systém, nízka tolerancia fyzickej záťaže
 • studené nohy a ruky, ťažko znášajú chlad
 • hlad a zlé trávenie
 • ľahký spánok
 • sklon k starostiam, nadšenie, predstavivosť, náladovosť, citlivosť, tvorivosť, bystrý intelekt, kreatívnosť
 • rýchle chápanie, rýchle zabúdanie, menšia schopnosť šetriť peniaze, impulzívnosť
 • často sú vynálezcovia, vedci, spisovatelia, matematici

Vátu zvyšuje cestovanie, suché studené jedlo, nepravidelný režim v jedle a spánok. Zvýšená Váta sa preto často prejavuje chudnutím, dýchacími problémami, chorobami obličiek, žlčníku, zápchou, slabým imunitným systémom, nervovými chorobami, strachom a obavami.

 

Odporúčanie: Ľuďom konštitúcie Váta prospieva stabilita a pravidelnosť. U Váty je vhodná Váta harmonizujúca strava – výživné, teplé jedlá pripravené na oleji, hlavne sladkej, kyslej a slanej chuti. Cvičenie má byť pravidelné a mierne, pre rovnováhu treba relaxovať, počúvať hudbu, sedieť, čítať alebo meditovať. Vhodné sú aj teplé kúpele (upokojujúce a teplé vône), prechádzky a čaje. Pravidelnosť v jedle, spánku a vstávanie je vhodné. Váty by mali chodiť skôr spať a dostatočne odpočívať. Vyhýbať by sa mali studenému veternému počasiu.

PITTA
Pitta / Žlč/ je kombináciou oheň a voda, ktoré riadi metabolizmus, bystré myslenie a inteligenciu. Pitta riadi trávenie potravy a nápojov, premenu živín, v organizme a tiež spracovanie myšlienok a nápadov v mysli. Ovplyvňuje funkciu zraku. Zabezpečuje telesnú teplotu.

U človeka typu Pitta sú charakteristické rysy:

 • stredná postava primeraná svalová hmota,
 • svetlé vlasy, predčasná šedivosť a vypadávanie vlasov,
 • svetlá teplá pokožka, pehavosť, materské znamienka, sklon k začervenaniu
 • stredne veľké bystré oči a ostré rysy
 • stredná sila a výdrž
 • veľký hlad, rýchle a dobré trávenie, vyžadujú pravidelnú stravu
 • stredne dlhý spánok
 • výborná pamäť, rýchlo sa učí a vládne organizačnými schopnosťami
 • sebavedomie, bystrosť, presnosť, zameranie na náročné úlohy a cieľ, zmysel pre humor
 • neznáša horúce  počasie a ťažšiu fyzickú prácu
 • pri nerovnováhe sa prejavuje sklon k agresivite, konfliktnosti, žiarlivosti, netrpezlivosti, hnevu a nespokojnosti, zlosť
 • býva dobrým rečníkom, vodcom, ale máva sklon k autoritatívnosti; má schopnosť nadobudnúť a užívať si majetok

Pittu zvyšujú pálivé jedlá, horúce počasie a stres. Zvýšená Pitta sa preto často prejavuje hnačkami, infekciami, kožnými vyrážkami.

Odporúčanie: Pitty by sa mali vyhýbať horúčave a priamemu slnku. Ku skľudneniu Pitty napomáha Pittu harmonizujúca strava – málo korenené jedlá, teplé, výživné, sladkej a horkej chuti. Pittu znižujú potraviny sladkej, horkej a trpkej chuti a preto je dôležité vyberať si práve také jedlá, ktoré tieto chute obsahujú. Napríklad komplexné sacharidy, mlieko a niektoré druhy ovocia majú sladkú chuť, zelená listová zelenina horkú a niektoré druhy zeleniny a fazuľa sú zase trpkej chuti. Vhodné sú nápoje o izbovej teplote s obmedzením soli a tukov. Pitte prospieva pobyt v chladnejších miestach a cvičenie ráno alebo večer pri ochladení, najlepšie je plávanie a chôdza.

KAPHA
Kapha /Sliz/je tvorená kombináciou prvkov zeme a vody. Poskytuje fyzický základ pre energiu Váty a Pitty. Energia dáva formu telesným štruktúram, čo znamená, že tvorí kosti, svaly, šľachy, spája všetky bunky dokopy.

Kapha riadi kĺby, váhu, rast tela, udržiava vlhkosť kože, hojí rany,  dáva biologickú silu, ráznosť a stabilitu, podporuje pamäť, dáva energiu do srdca a pľúc a udržuje imunitu.

Charakteristické rysy u človeka Kaphy

 • stála energia, výdrž, kľudná povaha, stabilita, istota, súcit a svedomitosť, pokoj
 • pomalá činnosť, pomalé chápanie, pomalá výslovnosť
 • pravidelné vylučovanie, pomalé trávenie / metabolizmus, vyrovnaná chuť do jedla
 • dlhodobá pamäť, logická analýza
 • hlboký spánok
 • masívnejšia silnejšia postava, vyššia svalová hmota či tuk, sklon k obezite
 • veľký sexuálny apetít
 • dlhé končatiny, studená, vlhká, jemná, bledá koža,
 • vlasy silné, vlnité, oči veľké, nápadné (modré alebo čierne)
 • vysoká tolerancia fyzickej záťaže, dobre znášajúci stres
 • nemajú radi chladné a vlhké počasie
 • v nerovnováhe sa prejavuje nedotklivosť, závisť, sebeckosť, chamtivosť, samoľúbosť.

Zvýšenú Kaphu nachádzame pri konzumácii tučného, smaženého, sladkého a studeného jedla, pri nedostatku pohybu a v zimnom chladnom počasí.

Odporúčanie: Zima a začiatok jari je typické ročné obdobie zvyšujúce Kaphu, preto by Kaphy mali dodržiavať Kaphu ukľudňujúcu stravu – jedlo má byť ľahšie, teplé, na minimálnom oleji, nízkotučné, prevažne horúce, ostrejšej a trpkastej chuti.

Jedlo by malo obsahovať skôr menšie porcie. Dostatok pohybu a rôznorodá činnosť spojená s relaxáciou pomáhajú Kaphu ukľudniť. Mali by sa vyhýbať dennému spánku.

Áyurvéda teda nie je žiadna zázračná alternatívna liečba. Hovorí o tom, čomu sa máme vyhýbať alebo čo uprednostňovať predovšetkým v životospráve, aby sme dostali náš organizmus do rovnováhy. V ideálnej harmónii je vrodená konštitúcia a momentálny stav – pomer dóš vyrovnaný. V harmonickom stave troch dóš sme zdraví, pri porušení tejto rovnováhy ochorieme.

No dobre, ja teda začnem ochladzovať tú svoju horúcu hlavu 🙂

http://www.joga-ajurveda.sk/content/43-dosa-test-aky-ste-typ-podla-ajurvedy

http://www.holisticonline.com/ayurveda/ayv_home.htm

9 thoughts on “Tri-dosha alebo áyurvédska rovnováha

 1. Prosím vás dávajte do článku aj svoje “autorské” obrázky nech je úplne jasné kto to napísal. Nebude lepšie mať o jednu istotu naviac ? 😀 Ďakujem.

  Páči sa mi

 2. Ja som podľa tohto Váta jak vyšitá. Až na to spanie, ktoré som v posledných rokoch krátila, sa však z hľadiska životosprávy držím dobre… 🙂 A to som všetko nechala na telíčko samotné, nech si povie, ako to bude… A to spanie: kedysi som aj ako dospelák spávala 10 hodín denne. Dnes som to stiahla na nejakých 6-8 a už sa to ukazuje na ovísajúcej tvári 😕 Ale fakt je, že najviac ma zabíja nepravidelnosť a “život z kufra”. To unavuje viac ako dve hodiny žam žungu!

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s