Február s drakmi: ako čeliť vedome svojmu tieňu

Február s drakmi dnes uzavrieme výpiskom z iného mailu Brada Schipkeho, ale hodilo sa mi to k téme čelenia svojim “tieňom”:

“Dobrovoľne čeliť tomu, čo ťa desí, je hojivé.”

Téza je veľmi populárna, ale ľudia nemávajú jasno v tom, ako “dobrovoľne čeliť strachu” bezpečným spôsobom.

Ako na to?

Väčšinou sa do desivých situácií dostávame nevedome a strach nás zaskočí a prekvapí… ale čo keby sme to obrátili?

Keby si strach nepostriehol na nás, ale my na strach? Mimochodom, toltékovia tomu vravievajú bosorácke stalkovanie. Začína to tým, že sa dobrovoľne a s odvahou pustíte do údolia temnoty – miesto toho, aby vás tam vtiahli kričiacich, driapajúcich a brániacich sa zubami-nechtami. 😉

O vyhojení alebo nevyhojení rozhoduje odhodlanie dobrovoľne vkráčať do všetkej tej temnoty – a potom aj jeho realizácia. 🙂

Ja som tým vlastne začínala. Nevedomky, vôbec som nemala predstavu o tom, čo robím, ale z trucu som sa vzbúrila a vliezla do tej temnoty a zbavovala sa toho, čo som dokázala opraviť… až sa začali dostavovať výsledky v podobe prvých zábleskov svetla.

Postupom času som sa naučila, že keď ma niečo trápi, potrebujem vliezť späť do temnoty, pretože z nej čerpám silu. V temnote sa totiž nachádzajú presne tie veci, ktoré ma o silu oberajú, a ak sa v nej budem poflakovať dostatočne dlho, vždy na nejakú narazím (najčastejšie si o ňu rozbijem nos) a zatočím s ňou. 🙂

Čiže všetko stojí a padá s tým, či svojmu strachu čelíte dobrovoľne alebo z donútenia.

Takže AKO na to?

Začínate tým, že sa dobrovoľne vystavujete spomienkam alebo situáciám, ktoré vás desia, a pritom využívate relaxačné techniky na to, aby ste stres udržali v únosných medziach.

Je dôležité pritom na seba neklásť príliš vysoké nároky a čeliť len tomu, čomu ste ochotní čeliť. Už toto je prístup, ktorým dokážete odstrániť menšie strachy. Tie väčšie si vyžiadajú komplikovanejšie techniky (alebo viac času pomocou bežných techník).

Celý proces prebieha nasledovne:

  1. Identifikujte svoje spúšťače/štartéry. Môže to byť nejaké miesto, určití ľudia, isté situácie, spomienky alebo zmyslové vnemy či pocity. Urobte si zoznam svojich spúšťačov a zoraďte si ich podľa intenzity.
  2. Vytvorte si hierarchiu. Keď už máte svoj zoznam spúšťačov, začnite tým najmenej intenzívnym a od neho postupujte až k tomu najintenzívnejšiemu. Tým si budujete postupnú odolnosť. Sústreďujte sa pritom na to, čím ste ochotní sa zapodievať. Nenúťte sa zapodievať niečím, na čo sa ešte necítite vnútorne pripravení – aj keby to značilo preskočiť ten najjednoduchší spúšťač a vrátiť sa k nemu neskôr.
  3. Vytvorte si bezpečné prostredie. Je dôležité mať prostredie, ktoré je pre vás bezpečné a podporné. Nájdite si nejaký chránený súkromný priestor, kde sa môžete sústrediť bez rozptyľovania. Zabezpečte, aby ste mali po ruke všetko, čo potrebujete, napr. vodu, vreckovky a pohodlnú stoličku alebo vankúš.
  4. Použite relaxačné techniky. Než začnete pracovať so svojím strachom, použite nejakú relaxačnú techniku, napr. hlboké dýchanie, progresívnu svalovú relaxáciu alebo vizualizáciu. To vám pomôže znížiť nervozitu a stres a urobí vás ochotnejšími zapodievať sa aj nepríjemnými vecami.
  5. Vyhodnoťte svoj pokrok. Po každom sedení vyhodnoťte, nakoľko sa veci menia. Cítili ste menej stresu a nepohody? Zotrvali ste v priamom kontakte so svojím strachom dlhšie ako obvykle? Využite to na to, aby ste oslávili každý, aj ten najmenší úspech.

Keď dobrovoľne čelíte tomu, čo vás desí, učíte svoju myseľ, že daná vec vlastne vôbec nie je až taká nebezpečná.

Ochotní pustiť sa do toho?

Mám pre vás nachystaný Mastermind, ktorý sa koná v nedeľu 12. 3. 2023 a jeho témou je Náš tieň a práca s ním. Povieme si na ňom, čo všetko definujeme ako “tieň” a prečo vznikol, ukážeme si, aké všelijaké “tiene” obvykle so sebou vláčime, ale hlavne sa pozrieme, ako odhaliť jeho ťahy, keď nám ide babrať život, a ako ich zneutralizujeme ešte v zárodku, než narobia podstatnejšiu škodu. 🙂

Navyše si precvičíme jednu z najlepších relaxácií, aké poznám, a dostanete k dispozícii zopár nástrojov, ako svoj tieň “presvetliť”.

Marcový Mastermind je vylepšená verzia Mastermindu z októbra minulého roka. Prebieha on-line, trvá približne 90 minút, začína o 19:00 a cena účasti je 10 €. V cene je prístup k brožúrke s informáciami o tieni a práci s ním.

Prihláška:

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s