Február s drakmi: Zabiť draka

Pokračovanie úvah Brada Schipke:

Minule sme si pozreli mytologické a psychologické významy draka. Povedali sme si, že najčastejšie pre nás predstavuje náš “tieň” – tie stránky z nás, ktoré odmietame pripustiť, ale keby sme ich pripustili a využili ako dodatočný zdroj, naša osobná sila ohromne vzrastie.

Keď myslíte na všetkých tých “drakov” vo vašom živote, pravdepodobne sa cítite hodne preťažení a neveríte, že niekedy budete mať schopnosť sa s nimi vysporiadať.

Váš “drak” je pravdepodobne nejaká väčšia trauma – a to je vskutku MEGA drak. Ako mu možno čeliť?

Ale keď si spomeniete na cestu hocijakého veľkého hrdinu k hrdinstvu, zistíte, že neporáža svojho najväčšieho nepriateľa hneď na prvom kroku.

Napríklad taký Harry Potter neporazil Voldemorta už v prvej knihe. Ani Luke Skywalker sa nestal okamžite Jedim a nedorazil Darth Vadera. (Ak sa slovenské verzie mien odlišujú, prosím o prepáčenie; mentálne na Slovensku nežijem.)

Alebo Milka Géczová si nerozbila nos o svojho najväčšieho nepriateľa skôr ako v poslednom dieli. Einar Gíslason potreboval prejsť dlhým procesom vnútorného obrodu a potupy, než získal svoj pokoj, zmierenie a nádej na nové šťastie. A Zuze Frištákovej, babe ako remeň, tiež trvalo dve knižky, než zlikvidovala vraha svojej najlepšej priateľky.

Proste potrebovali si prejsť určitou cestou, určitým dospievaním a postupným vysporadúvaním sa s menšími príkoriami, aby sa k tomu dopracovali, aby na tých príkoriach zosilneli a narazili na učiteľa a poradcu, ktorý ich podporí na ich ceste ku konečnému vyvrcholeniu.

Sami z našich súčasných východísk draka asi len tak nezabijeme. Nezabijeme ho v dni 1, 2 alebo 3. Je to cesta rastu.

Takže čo reálne urobíme?

Vyberieme si draka, ktorého dokážeme zabiť.

Možno máte depresiu a nedokážete sa ani poriadne vyhrabať z postele. Je rozumné od seba očakávať, že to prekonáte už v prvom dni?

Nie.

Ten drak je poriadne veľký! A už len to, že od seba očakávate, že by ste ho za 1 deň mali zlikvidovať, vás stresuje a preťažuje.

Ale čo keby ste si na prvý deň trúfli vyliezť z postele a dať si 5-minútovú prechádzku po vonku? Bol by toto drak, ktorého by ste dokázali zlikvidovať v tom 1 dni?

Pravdepodobne áno.

A to je kľúč k vyhojeniu a zlikvidovaniu aj tých najväčších drakov vo vašom živote. Nájdite si takých, ktorých dokážete poraziť a zlikvidovať dnes.

Vaša sila tým porastie a jedného dňa budete mať dostatok síl i odvahy, aby ste sa pustili aj do toho MEGA draka, z ktorého sa vám dnes chvejú kolená a kvôli ktorému sa vám dnes nechce žiť.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s