Zázraky za hranicou našej zóny komfortu

Väčšina ľudstva nikdy neopustí svoju zónu komfortu. Z rodiny a prostredia sa naučili, čo je želateľné, za čím treba ísť a čo ich okolie odmeňuje pozornosťou, úžasom alebo závisťou. To sú tie veci, čo tvoria ich bežný svet. A časť ľudí takto strávi celý svoj život – opakovaním toho, čo robili deň predtým, čo robia ich rovesníci a čo sa robilo odjakživa.

Ale niekde vnútri hlodá pocit sklamania, že toto predsa nemôže byť všetko… Vidia iných, ktorým sa darí dosahovať veci, o ktorých si oni netrúfnu ani len snívať, a majú pocit, že im niečo dôležité uniká.

Nuž – uniká. Zázraky sa totiž dejú za hranicou našej zóny komfortu – toho, čo poznáme a čo už ako-tak vieme kontrolovať.

Zázraky sa dejú v priestore nepohody. Otázneho úspechu. Napätého očakávania. Nie v priestore osvedčených riešení a zaručených právd.

Lenže… opustiť zónu komfortu je riskantné, pretože môžeme zistiť, že na niečo nemáme. Že niečo sme neodhadli správne, Že sme chceli dosiahnuť veci spôsobom, ktorý neuspel.

Pokiaľ ste závislí na sebaobraze a nechcete vyzerať smiešne alebo babrácky v očiach druhých, vrátite sa do svojej zóny komfortu a vznikne vo vás nové presvedčenie: “to je tu len pre šikovnejších ako ja”.

Šikovnejších? Čo myslíte, ako sa stali “šikovnejšími”? No tak, že sa odhodlali ísť, riskovať, trebárs aj zlyhať, poučiť sa z toho a ísť a skúšať znova a znova! V pohodlí vlastného kresla pred televízorom s miskou zemiakových lupienkov ešte nikto nič nasledovaniahodné nevybudoval!

Takže ak v sebe cítite, že v živote musí byť aj niečo viac, než čo už máte a čo ste už dosiahli, nastáva čas rozhodnutia – ste ochotní zdvihnúť sa, vypnúť telku, odložiť čipsy a ísť za tým “niečím viac”?

A ako za tým pôjdete? Štýlom pokus-omyl, alebo naskočíte na turbokoľaj a pofrčíte prvou kozmickou?

Čo znamená “turbo”?

Turbo je stav, kedy ľahko a hravo dosahujeme to, čo si pre seba predstavujeme ako žiadúce.

Má to dve pasce – predovšetkým, aby vás to naplnilo vnútornou spokojnosťou, potrebuje to byť žiadúce pre vás. Nie pre vašich rodičov, vášho partnera/partnerku, nie pre kamarátky, aby vás obdivovali, ani aby ste sa vyprofilovali ako guru… Vnútornú spokojnosť nám zaručene prinesú len tie veci, ktoré nezískavame od iných. Tie, ktoré v nás vyvolajú pocit spokojnosti až šťastia.

Prečo? Pretože prostredie na naše úspechy reaguje rôzne. Niektorí ľudia, aj keď nám žičia, sa začnú obávať, že náš úspech je automaticky výpoveď o ich neschopnosti – a budú nám závidieť a zalievať. Iní ľudia sa budú snažiť prisvojiť si časť našej “slávy”, aby vylepšili svoju výkladnú skriňu bez toho, že by pre to museli niečo urobiť… A ešte iní ľudia – veľmi často naša najbližšia rodina – sa môžu zľaknúť, aby ste teraz od samého úspechu “neuleteli”.

No a potom je tu skupina náhodných okolostojacich, ktorí keď vás uvidia chodiť po vode, tak vyhlásia, že to preto, že neviete plávať. 😉

Dlhej reči krátky zmysel – ak čakáme obdiv, potrebujeme si ho dať sami, pretože v našom okolí sa vždy nájde niekto, kto nás obdivovať nemieni.

Ak čakáme lásku, potrebujeme si ju dať sami, pretože v našom okolí sa vždy nájde niekto, kto nás mať rád nemieni.

Ak čakáme sebapotvrdenie, potrebujeme si ho dať sami, pretože v našom okolí sa vždy nájde niekto, kto sa bude potrebovať vyvýšiť nad nás.

Preto je také dôležité, aby sme sa snažili o veci, ktoré keď dosiahneme, budeme sa cítiť výborne nezávisle od reakcie prostredia.

Toľko prvá pasca. O tej druhej potom už až v knižke Návrat k sebe na TURBO, z ktorej je aj tento text, alebo na kurze TURBO, ktorý začína 16. 11. 2022 a knižka Návrat k sebe na TURBO je jeho súčasťou.

Prihláste sa! Je to praktické a skončíte s návodom, čo, ako a kedy urobiť, aby ste dostali svoj život na turbokoľaj. 🙂

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s