Strach ako brzda nášho rastu

Strach je najväčšia a jediná skutočná prekážka, ktorá nám bráni naplno realizovať svoj existujúci potenciál, teda byť naplno tým, čím sme schopní byť vďaka povahe a talentom, ktoré máme. To preto, že sa často odvraciame od pravdy, keď sa bojíme toho, aký dopad by mohla mať.

Strach funguje jednoducho: kedykoľvek sa niečoho bojíme, stiahneme (vzdialime) sa od tej veci, ktorej sa bojíme. Ak sa bojíme ohňa, nepribližujeme sa k nemu. Ak sa bojíme niektorých aspektov fyzického sveta, svojej skutočnej povahy či procesu tvorenia/zhmotňovania, stiahneme sa od nich. Prebieha to tak, že stiahneme našu energiu v zodpovedajúcej čakre – obmedzíme jej prietok.

Čakry v ezoterike predstavujú čosi ako “chrbtovú kosť” nášho energetického systému. Je to síce len jedno učenie z mnohých, ale je vhodné pre ľudí, ktorí sa pohybujú v svete obmedzení – miesto toho, aby energiu niečoho umiestňovalo do celej energetickej obálky, umiestňuje ju na určité jej miesto – a tak si to vieme ľahšie predstaviť a narábať s tým. (Nech už je to akokoľvek, nezabúdajte, prosím, že aj čakry sú len ezoterický folklór a konečná pravda môže vyzerať celkom inak. 🙂 )

Vezmime si napríklad hrdelnú čakru. Človek s aktivovanou hrdelnou čakrou hovorí pravdu – hovorí svoj osobný pohľad na vec, ale súčasne dokáže s prostredím komunikovať ohľaduplne, tak, že ho neponičí. Len čo však do niekoho zasadíte strach hovoriť pravdu (napr. ho potrestáte,  ak sa ozve bez toho, aby sa najprv prihlásil), urobíte z nich blbcov zakaždým, keď povedia svoj otvorený názor, alebo ich naučíte, že komunikácia je prepojená s hierarchiou a autoritou, prestanú vyjadrovať svoju energiu, alebo ju budú vyjadrovať nepatrične (podlizovať sa, modifikovať svoj názor podľa názoru počúvajúceho, pritakávať vtedy, keď by najradšej odmietli). Keď začnú svoju energiu zadržiavať alebo dávkovať, je to pre čakru signál, že si neprajú vyjadriť svoju energiu – a tak sa čakra stiahne a uzavrie.

Alebo si vezmime korunnú čakru. Je to naše fyzické napojenie na kompletnú hierarchiu vedomia. Cez ňu dostávame plný a neobmedzený prístup k tej mimofyzickej časti z nás (“nagual”) a k všetkej múdrosti, ktorú táto časť má. Ak naša korunná “brána” funguje na plnú kapacitu, tak sme vlastne prepojení so všetkým a každým, kto je ochotný s nami komunikovať. (Iní ľudia obvykle nie sú; podvedome sa tohto spojenia obávajú. Ale ten zvyšok sa k nám bude pripájať alebo nepripájať podľa našej vlastnej úrovne vibrácie. Ak priťahujeme ksichtov, stačí sa preladiť do vyššej vibrácie. Mne momentálne napríklad vibrácia klesla a tak sa mi najpohodovejšie a najdlhšie hovorí s Lunkoteopmonim a rozhovory s Gabrielom ma viac vyšťavujú a sú len veľmi krátke.)

Ak sa tohto prepojenia bojíme, nepoužijeme ho. Doslova “privrieme bránu”, alebo ju celkom zaplesneme a zabarikádujeme. Poprieme, že existuje. Najčastejšie preto, že sa obávame, že prichádzame o rozum – počujeme hlasy, máme myšlienky, ktoré nie sú naše vlastné (toto je dôvod mojej dlhodobej nevôle 😛 , pretože o niektoré z nich naozaj nestojím) či počujeme zvonivé zvuky. Prípadne sa bojíme, že by nás posadol diabol, démon.

Ale rovnako uzatvárame túto čakru, ak sa bojíme toho mimofyzického zvyšku z nás, “Boha”. Na prvý pohľad to vyzerá ako absurdná myšlienka, pretože veď prečo by sa niekto bál Boha? Ale ak si vezmeme, že do nás od malička nahúkali predstavu, že Boh je autoritatívny, patriarchálny a trestajúci, už to vyzerá pochopiteľnejšie, nie?

Ale načo slúži všetok ten strach? Je to bezpečnostný ventil, ktorý bráni tomu, aby sme postúpili ďalej, ak na to ešte nie sme pripravení.

Preto nie som veľký zástanca všetkých tých regresov a hypnotických techník a afirmácií a vizualizácií, hoci ich tiež robievam. Veď za to aj platím. 😕 Problém spočíva v tom, že pri nich dostaneme dočasný energetický náboj a chvíľku nami preteká oveľa viac energie, ako sme pripravení zvládnuť. No a všetka tá energia preteká naším kompletným systémom – teda aj tými svinstvami v ňom… Pamätám sa, keď som dostala prvú aktiváciu reiki. Skoro ma to zabilo (a to nepreháňam). Energia tiekla a lietala ako ping-pong od jedného problému k druhému, zviditeľňovala ich a nafukovala do obrovských rozmerov a nútila ma tak urýchlene spracovávať… Roky 2008 – 2010. Kto si ma pamätáte z tých čias, no… preukázali ste dobré nervy a peknú dávku výdrže, ak ste tu so mnou ešte aj dnes. Klobúk dole. 🙂

Keby som sa vtedy bola na to pripravila a popracovala vopred na svojich predsudkoch a predpojatostiach (založených na rôznych strášikoch, čo sa do mňa nakopírovali výchovou), bol by to býval oveľa hladší proces… Každý strach, predpojatosť alebo predsudok sú totiž ako také  vypukliny ( 😀 hehe, to bola expedícia, dostať sa k tomuto slovu; ja ho mám ako nemecké Delle, Google mi neponúkol vhodný slovenský preklad, našťastie som si spomenula na české vyboulenina a tak som sa dostala k slovenskému výrazu, inak by ste tu mali “vypúlenina” 😛 , čo som z toho dokázala urobiť ja). Takže späť k strachu ako vypukline – keď sa do nej dostane energia, veľmi rada sa odráža od jednej steny na protiľahlú a behá v tom aj donekonečna, než nájde cestu von. Čiže ak tie vypukliny vopred nevyťukáme dohladka, bude v tom energia vibrovať tak dlho, až ich dohladka vyťuká ona.

Lenže… ono to čelenie vlastným strachom nie je vôbec jednoduché. O niektorých strachoch možno tušíme, niektoré poznáme, ale tie najväčšie strachy sú aj tak uložené tak hlboko v podvedomí, že k nim nemáme vôbec prístup. Jediný spôsob, ako ich na sebe spozorovať, je vidieť ich na iných. Projekcia totiž funguje bezchybne a to, čo nedokážeme vidieť na sebe, vidíme na tých druhých. Pochopením toho, ako tí druhí fungujú, získavame náhľad do našich vlastných nevedomých automatizmov.

3 thoughts on “Strach ako brzda nášho rastu

  1. Heli, asi nikdy nepřestanu žasnout nad tím, jak se mi v životě objevují synchronicity.
    A jelikož jsem nevěřící Tomáš, dnes jsem byla obdařena hned dvěma a to v podobě tvých úvah a videa v odkaze, kde odpovídá Petr Knotek alias Pjér la Šéz (psychoterapeut). Velká část rozhovoru se týká toho, co jsi zpracovala ve své úvaze na téma -strach ako brzda nášho rastu.
    Já jsem při minutě 38:48 zažila spirituální synchronicitní orgasmus , který byl podpořen skvělou předehrou v podobě tvého článku.
    Tu je odkaz na video:

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s