Šaman a etika

Kedysi som kdesi čítala, že zásady sú tu nie pre dobré časy, ale pre zlé časy. Aj Katie Weatherupová píše, že naša etika zaváži práve v situáciách, kedy si jej dodržanie od nás žiada obetu. Sama rozpráva, ako odmietla plne hradenú cestu do Škótska, pretože neopätovala romantické city toho, kto ju pozýval. Hovorí, že chcela byť schopná povedať “nepoužívam ľudí” miesto “nepoužívam ľudí okrem prípadov, kedy majú niečo, čo velice-prevelice chcem”. 🙂

Naša etika sa zakladá na niečom tak nehmatateľnom ako pocit dobrého/zlého. Je predovšetkým o tom, či zostávame v správnom (=vyváženom) vzťahu sami k sebe. Naša sebaúcta závisí od toho, či dokážeme žiť v súlade s našimi osobnými etickými štandardmi. A keď nemáme sebaúctu, nedokážeme sa mať radi.

Vo väčšom meradle hovorí náš etický zmysel o zotrvaní v správnom vzťahu k Univerzu. Univerzum znásobuje a odráža späť na nás energiu, ktorú vysielame do sveta. Ak máme štandardy nastavené vysoko, ak ľuďom okolo seba poskytujeme spravodlivosť a láskavosť a pozitívnu energiu, táto energia sa k nám bude vracať zo všetkých strán.

Univerzum dokáže veľmi účelne používať ťažké etické voľby na to, aby každému zo zúčastnených uštedrilo lekciu. Ak napríklad niekto funguje spôsobom, ktorý iných oberá o osobnú silu (a peniaze) miesto toho, aby im osobnú silu dodával, bude sa táto osoba spájať s nasledovateľmi, ktorí sa potrebujú naučiť dôverovať sami sebe a nie hľadať odpovede u niekoho iného. Je to “tieňové tango” – a tango si na tancovanie vyžaduje dvoch. Univerzum využije ľudí s pokrivenou energiou ako lekciu pre ľudí, ktorí sa rozhodnú s nimi tancovať tango.

Tak, ako nám Univerzum bude spoľahlivo pomáhať a nahrávať, keď sme v správnom vyladení, len čo z tohto vyladenia vypadneme, môžme veľmi rýchlo zistiť, že nás šťastie opustilo. Keď zneužijeme našu moc a schopnosti na spirituálnej úrovni, následky sa dostavia okamžite.

Moje vysvetlenie: to, čo vyšleme do Univerza, sa nám z Univerza rýchlo a úderne vráti. Práve sme totiž Univerzu povedali, že aj toto patrí do “nášho príbehu, hoci doteraz sme tam toho veľa nemali – a Univerzum okamžite vyrovná deficit. Takže žiadne “ja som taký dobrý človek, len pre tento jeden raz chcem…” To nefunguje. Buď som dobrý človek a tak ani “tento jeden raz”, alebo si to pustím do svojho príbehu a odvtedy to tam budem mať. Z vlastnej skúsenosti: keď si do príbehu raz niečo pustíte, stojí vás až nadľudskú námahu a čas dostať to z neho znova preč, ak to tam mať nechcete… Hovorím o rokoch tvrdej makačky!

Ak chceme postupovať v našej spirituálnej praxi zodpovedne, potrebujeme si vytvoriť porozumenie pre práva a hranice iných ľudí a ich existenciu ako spirituálnych bytostí.

Predpokladáme, že schopnosť psychického vnímania alebo manipulácie energie je výsledkom toho, že sme zdraví, vyvinutí a spirituálni.To ale nie je pravda. Sú vrodené schopnosti a sú zručnosti, ktoré nadobúdame časom, snahou a praxou. Tak, ako niektorí ľudia sú rodení bežci, iní sa už len svojou energetickou konštitúciou ľahšie kontaktujú so spirituálnym svetom. Takže zručnosti ako šamanské cesty, manipulácie energie alebo iné metafyzické cance nemusia nutne znamenať, že osoba, ktorá ich má, funguje automaticky z úrovne porozumenia, jasnosti a kompletnosti. Môže – ale nemusí.

Moja malá reminiscencia na okraj. Mala som známu, ktorá hovorila priamo s anjelmi v časoch, kedy som ja tým svojím nevedela prísť na meno. Odovzdávala mi od nich odkazy a umóresňujúce poznámky k mojej ceste. 😉 Brala som to v miere, v akej som schopná brať umóresňovanie (ak tú mieru neviete nájsť, kúpte si silnejšiu lupu alebo hneď mikroskop 😛 ). Keď ďalšia spoločná známa povedala, že jej vykladám karty, odrazu sa táto kočka na mňa obrátila s prosbou, aby som jej vyložila niečo o jej vzťahu. Bolo mi to divné, lebo ak hovorím s anjelmi, tak sa pýtam anjelov a nie Marušky Horňákovie z Nižných Dolniakov 😕 , ale vyložila som jej. Potom som ju dlho nevidela a potom, keď sme sa stretli, porozprávala mi svoje vzťahové etudy… Zapáčil sa jej klient, ktorý od nej potreboval pomoc ohľadne svojho vzťahu, a tak mu “pomohla” tak, že sa jeho vtedajší vzťah rozpadol a on skončil u nej, závislý a všetko. Pýtala som sa anjelov, či teda skutočne s nimi hovorí, pretože som si myslela, že asi ani nie. Odpoveď bola prekvapivo ÁNO (podľa týchto odpovedí, ktoré sa mi ale vôbec nehodia, viem, že si anjelov nevymýšľam). Mňa to hodilo do silnej krízy a trvalo dlho, kým som ten zdanlivý “rozpor” nejako spracovala, ju jej konanie hodilo do krízy, pretože sa po čase našla iná ochotná liečiteľka, ktorá dávala do poriadku jeho vzťah s ňou a chlapec bol ešte stále k svetu.

Až po čase, keď som si čítala princíp “hollow bone” a Gaia mi povedala, ako ten náš channeling funguje, som si uvedomila – tu zlyhala etika. Schopnosti boli, ale nebola potrebná úroveň duchovného vnímania a tak keď hovorili anjeli, ego ich miestami prehlušilo. (A potom ma už neštvali ani tie umóresňovačky od “jej” anjelov. Už ma štvali len tí moji umóresňujúci operenci. 😛 )

Pár orientačných etických bodov

Pri šamanskej praxi je dôležité stále pre toho druhého nechávať možnosť slobodnej voľby. To neznamená, že pre toho druhého nemáte nič robiť, keď vás príde o niečo vyslovene požiadať. V prípadoch, že klient nemôže poskytnúť súhlas, že idete pre neho niečo robiť (napríklad je v kóme), nie je vhodné nakontaktovať sa na jeho Vyššie Ja a pýtať si dovolenie od neho. To, čo sa človeku deje, sa deje z nejakej príčiny a je nezmysel myslieť si, že “my to vieme lepšie” a ponúkať alebo dokonca vnucovať svoju pomoc. Takisto nie je vhodné vyhovieť napríklad požiadavke matky, ktorá chce, aby sme urobili niečo pre jej syna, pokiaľ nám tento syn nedal vyslovené povolenie. Zo šamanského pohľadu bolesť a choroba a ťažkosti prichádzajú s našimi lekciami a nevyžiadané zásahy by mohli niekomu zabrániť naučiť sa svoju lekciu – a tak by ho vlastne ochudobnili.

Keď pracujete v mimofyzickej realite, uvedomujte si jasne, ktoré veci máte povolenie zmeniť a pre zmenu ktorých vecí už povolenie nemáte. Ak urobíte šamanskú cestu, aby ste niekomu pomohli, a on vám v mimofyzickej realite povie, že si neželá, aby ste nejakú vec robili, musíte sa podriadiť. Každý má právo odmietnuť liečenie.

Ďalšia etická otázka je to, na čo používame šamanské cesty. Ak na to, aby sme sa dozvedeli o iných ľuďoch, keď sme od nich na to nemali povolenie, tak nerobíme dobre. Ak sa chceme niečo dozvedieť a nemáme povolenie, požiadajme našich sprievodcov, aby nám ukázali len informácie o nás vo vzťahu k tej druhej osobe, nie priamo informácie o tej druhej osobe.

Niekedy môže byť neetické povedať inej osobe informácie, ktoré ste sa dozvedeli na šamanskej ceste, čo ste pre nich robili. Najmä ak sa týkajú jej vzťahu s inými osobami, ktoré sú v súčasnosti v jej živote. Okrem toho ľudia majú tendenciu brať informácie “z druhej strany” ako posvätné a nespochybniteľné a neberú do úvahy, že prostredníkom bol aj v tomto prípade len nedokonalý ľudský tvor. Ak sa nám náhodou do našich zistení zamotalo aj trošičku ega, je možné, že ľudia budú skreslenú informáciu brať ako písmo sväté. Keď nás niekto požiada, aby sme preňho urobili šamanskú cestu, veľmi jasne odlíšme, čo sme videli a čo si my osobne o tom myslíme. Nesnažme sa vyberať, čo by mali/nemali počuť, len odovzdajme to, čo sme “na druhej strane” videli.

Jedna dôležitá premisa je, že v spirituálnom svete máme do činenia s energiami a silami, ktoré sú väčšie a múdrejšie ako my. (To mi pripomína prepotenciu tohto pána.) Z ľudského hľadiska nie sme schopní pochopiť kompletné Univerzum a to, čo by bolo pre všetkých zúčastnených najlepšie. Môžeme odhadovať a predpokladať, ale ak tieto naše predpoklady budeme iným podsúvať ako “informácie”, môžeme ich poriadne poškodiť.

Len čo začneme šamanské praktiky používať na menenie sveta okolo nás, nadobúdajú etické otázky na komplexnosti. Vždy sa riaďme tým, že pracujeme pre najvyšší a najlepší výsledok, nie pre to, čo my osobne považujeme za najvhodnejšie.

“Napríklad poznám ľudí, ktorí pomocou energie a rituálov menia počasie tak, ako im vyhovuje. Keď sa ľudia snažia meniť počasie nasilu, vôľou, bez hlbokého spojenia s prírodou, videla som, ako sa počasie obrátilo proti nim, a len nerada som bola v tej chvíli v ich blízkosti. Ale z etického hľadiska títo ľudia mali pocit, že majú právo vnucovať svoju vôľu počasiu len preto, že to dokážu, a nebrali do úvahy to, že ak budú so svojím ovplyvňovaním úspešní, môže to zapríčiniť chaos vo vývoji počasia na iných miestach. Toto stanovisko odráža, že bosorák vie lepšie ako Univerzum a planéta, čo by bolo dobré.”

Šaman, ktorý je v správnom vzťahu so svojím prostredím, môže hovoriť k oblakom a vetru a dažďu a požiadať ich, aby sa prispôsobili. Ja to robievam niekedy na tréningoch, keď sú naplánované vonkajšie aktivity a hrozí dážď. Vždy poprosím svätého Petra (lebo neviem o nikom kompetentnejšom 😉 ), či by sa nedalo vydržať s tým pršaním ešte pol hodinku alebo či by nemohlo skončiť, ešte než ideme von. Zatiaľ to fungovalo tak na 98%. 🙂 Zalezieme dovnútra – a v tú ranu leje. 🙂 Hlboké spojenie s prírodou, rešpekt a pokora voči vyššej sile nájdu odozvu a príroda nás podporí, pokiaľ tým nikomu neškodíme.

4 thoughts on “Šaman a etika

 1. no toto som sa naucila vlastne v praxi.ne ze by som bola saman,ale dost rychlo este ked som bola mlada,som objavila bez akehokolvek studia alebo zaujmu o duchovno,ze sa daju robit kadeake vecicky a zacala skusat,povedzme na chalanov,aby mi zavolal ten a ten a tak.a fungovalo,tym viac, jak mi stupalo sebavedomie, ze funguje :).ale zistila som ze je to nepouzitelna vec,lebo on sice posluchne a zavola,ale ked ma raz nechce,tak to nedopadne dobre a ziskam akurat tak kopu zbytocnych stresov…
  no ale jedna vec je dost obtiazna.ja chodim s malym ku kineziologicke.nemohol dat na to suhlas,lebo bol maly a ani nevedel co to je.ale ona aj tak kazdy krat testuje najskor ci da telo (podla svalovej odpovede) suhlas,ci to chce a potrebuje.a stalo sa aj tak ze nechcelo.tak vtedy nic.takisto lieci napriklad aj jedneho tazko mentalne postihnuteho chlapca.tam tiez on nevie dat suhlas ale vela krat to ze ona ho otestuje je jediny sposob ako moze jeho matka zistit co ho vlastne boli, tak neviem ci vzdy je treba slovne vyjadreny suhlas.

  Páči sa mi

  • Nejde o slovne vyjadrený súhlas (to by sme nemohli pomáhať nemým, nie? 😛 ), ale o súhlas “systému človek”. To, čo kineziologička robí, je presne to – žiada si súhlas od tela/duše tam, kde osobnosť ešte nevie povedať. A keď nie, tak nie. 🙂 To sa mi páči. Tak to má byť. 🙂

   Problém s vypytovaním sa Vyššieho Ja (napr. pri SRT) je totiž jeden, čo sme tu už rozoberali – ak nie si napojená na VJ, ale sa do toho zamontuje ego, povie ti presne to, čo chceš počuť. (A ak si to necháš overiť u niekoho, kto má podobný predsudok ako ty, pravdepodobne to vykyvadlujete obaja – najmä ak jeden z vás je silná energia a ten druhý je “susceptibilný”, teda ľahko ovplyvniteľný.) Ak máš osobný záujem alebo presnú predstavu o tom, čo by malo vyjsť (napr. predpokladáš nejakú chorobu), je lepšie sa na kyvadlo samé nespoliehať.

   Čiže tam, kde odpovedá priamo telo/systém toho druhého, je odpoveď spoľahlivá; tam, kde odpovedá tvoja vlastná psychika, je vysoké riziko neoprávneného babrania (hoci možno s dobrým úmyslom).

   Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s