Rubín – víťazstvo nad príkoriami

rubin-na-matici.jpgAJ: ruby, NJ: Rubin

Rubín (na obrázku: kryštály rubínu na matičnej hornine) je červený druh korundu (nečervený druh korundu je zafír). Obvykle býva krvavočervený až fialovočervený. Je len zriedkavo priesvitný – vtedy sa zaraďuje k drahokamom. Ako chemický vzorec sa uvádza Al2O2, inde Al2O3. Index lomu svetla je 1.76 – 1.78, špecifická hustota je 4, tvrdosť podľa Mohsa je 9 (druhý najtvrdší minerál, aký poznáme; tvrdší je len diamant). Kryštálový systém je trigonálny. Náleziská sú napr. v Thajsku, Indii, na Madagaskare, v Tanzánii a Pakistane.

U šperkárov som sa dozvedela, že najcennejší rubín sa nazýva “holubičia krv” a je takmer hnedý; červené formy sú vraj menej cenné (hoci mne sa páčia viac). Rubín niekedy robí podobne ako jeho modrý príbuzný zafír “hviezdy” (tzv. asterizmus) – potom sa mu hovorí hviezdny rubín.

rubin-hruby.jpgMystické vlastnosti: Rubín umožňuje srdcu skoncovať s emocionálnou bolesťou a uzavrieť ju. Prelamuje blokády na srdci a umožňuje liečenie srdca a citov. Rubín vpravo je indický rubín a zlatistá škvrnka na ňom je pyrit. Inklúzia pyritu dáva kameňu navyše uzemňujúce schopnosti, ktoré čistý rubín nemá. 

Rubín nás ochraňuje pred nešťastím (pocitom, nie pohromou) a pred nočnými morami a snami, ktoré by v nás vyvolávali rozčarovanie. Pomáha nám rozvinúť svoje “mäkké” zručnosti a prináša nám spirituálne poznanie, zdravie, múdrosť a bohatstvo. Vedie k úspechu a víťazstvu. Stabilizuje našu finančnú situáciu. Pomáha ľuďom na vedúcich pozíciách.

Vyvoláva lojalitu vo vzťahoch: s jeho pomocou môžeme dosiahnuť, aby “partner bol k nám taký úprimný ako my k nemu”. (Takže pozor! 😛 )

Zbiera a znásobuje energiu a pomáha s koncentráciou. Počas snívania a astrálneho putovania zvyšuje našu kontrolu nad vecami. Niekedy sa rubíny v ceremóniách používajú, aby zaznamenali a uchovali energiu daného okamihu. Astrálne putovanie s takýmito kameňmi býva veľmi poučné. Ale rubín by sa mal používať len vtedy, ak sa vieme zo zistení aj poučiť; v opačnom prípade nás doženie do prudkých emocionálnych poryvov.

Stupňuje každý typ energie (aj pozitívnu, aj negatívnu) a zintenzívňuje všetky emócie (vášeň, žiarlivosť, netrpezlivosť, lásku). Pomáha tým, ktorí majú problémy s vizualizáciou.

Rozpory a spory pomáha jemne a nenásilne riešiť v náš prospech. Do našich financií a bezpečnosti vnáša stabilitu, do našich temných dní vnáša svetlo a nádej. Dáva nám kreativitu a výdrž, aby sme zmenili svoj život k lepšiemu.

Na východe sa verí, že šperky osadené rubínmi odoženú smútok a pritiahnu do života radosť. Dodáva spontánnosť, ale neženie nás do nerozumných vecí.

Mágia: Je to ochranný kameň, ktorý nás chráni na mnohých rovinách: domov, rodinu, majetky, deti ale aj pri psychickom útoku (cielenom i necielenom, ako napr. závisť). Použitie rubínu s úmyslom kontrolovať iného človeka (napr. pri kúzlach lásky) sa obráti proti tomu, kto ho použil.

Spája sa s koreňovou a sakrálnou čakrou, ktorým dodáva energiu. Pracuje s energiou srdcovej čakry (na fyzickej i emocionálnej rovine) – vyvažuje myseľ a cit, pomáha nám odhaliť naše hodnoty a žiť podľa nich. Jeho znameniami sú Lev, Škorpión, Rak a Strelec. Numerologicky vibruje s číslom 3 (radosť a kreativita), inde aj s číslami 6 a 8. Riadi ho planéta Mars a má projektívnu (jangovú) energiu.

Liečiace vlastnosti: Je to majster medzi liečivými kameňmi, nositeľ červeného liečivého lúča. Zrýchľuje proces uzdravenia. Obsahuje chróm a preto sa používa pri obnovení rovnováhy cukru v krvi (napr. pri cukrovke). Pomáha aj schudnúť a vylepšuje látkovú výmenu organizmu (prívesok alebo náhrdelník). Posilňuje činnosť srdca.

Výborný kameň, keď sa potrebujete znovu pozbierať po vyčerpaní a chorobe. Pomáha pri chronickej únave.

Zvyšuje sexuálnu energiu (najmä u mužov). Používa sa pri infekciách a teplotách. Odstraňuje škodliviny z organizmu (napr. kofeín, cholesterol, ale aj krvné zrazeniny). Odstraňuje sexuálne blokády. Lieči slezinu a nadobličky a čistí lymfatické cesty. Aktivuje pečeň. Má priam zázračný účinok na krv a posilňuje aj kostnú dreň. Zlepšuje zásobovanie orgánov kyslíkom (aj u mozgu). Znižuje krvný tlak. Znižuje kôrnatenie ciev.

V priamom kontakte s kožou vraj pomáha predchádzať leukémii.

Ženám pomáha uregulovať menštruáciu a ochraňuje pred potratmi. Spríjemňuje menopauzu (najlepšie nosiť ako náhrdelník).

Upozornenia:

 • Rubín sa vyrába aj synteticky. Obvykle sa potom označuje ako Chatham, Kashan, Ramaura, Knischka alebo Lechleitner – umelé kamene však nemajú energetické schopnosti rubínu!

 • Prírodný rubín neslobodno vystavovať ohňu – obsahujú veľa vody, niekedy aj kyselinu uhličitú a prímesi s rôznou rozťažnosťou, ktoré by viedli k puknutiu kameňa alebo zmene jeho farby.

Rubín-zoisit (anyolit)

Reklamy

18 thoughts on “Rubín – víťazstvo nad príkoriami

 1. Helus,
  ma take iste vlastnosti aj rubin vo fuksite? Asi som to zle napisala, ale mam rubin – zelenkavy kamienok s 3 ockami rubinu cerveno-fialoveho.

  Like

 2. Evi,

  ide o rubín-zoisit (ruby zoisite) alebo anyolit (anyolite) a po slovensky pravdepodobne rubín vo fuchsite 😛 (aj keď fuchsit je pravdepodobne iný kameň ako zoisit, hoci oba sú zelenkavé)… Aktivuje korunnú čakru, pomáha vstupu do zmeneného stavu vedomia a sprostredkuje spirituálne učenie sa (napríklad zo spomienok z minulých životov). Jeho zeleno-červená kombinácia z neho robí vynikajúci liečivý kameň, ktorý nám pomáha spracovať traumy z minulých životov, posilňuje našu individualitu, ale pritom nenarúša naše spojenie so zvyškom sveta (teda jedno nejde na úkor druhého).

  Okrem toho znásobuje biomagnetické pole okolo nášho tela.

  Like

 3. Evi,

  už som ti odpovedala mailom, ale pre ostatných:

  Daj kameň rýchlo sušiť niekam do kuchyne k pracujúcej trúbe alebo tak nejak, ale nie na priame slnko – zoisit je koťuha a vybledol by. Proste potrebuješ teplý suchý vzduch. (Doplnok autora, ktorý po sebe nečíta 😛 : doba sušenia by mohla byť 2-3 dni.)

  Potom ho ponor do glycerínu alebo do olivového oleja, nie na viac ako na 1 deň. To by malo stačiť na to, aby zastavilo “hrdzu”.

  Like

 4. Gems Cooperation

  SYED ARMAN HUSSAIN
  8-9B Al Mamoor Gems Business Chamber
  Namak Mandi Peshawar
  Tel: +92-91-2563344

  Fax:+ 92-91-2563344
  E-mail: gemscooperation@gmail.com
  Msn: gemscooperation@ hotmail.com

  July 22, 2007

  SUB: Supply of ALL MINERAL, GEMS, PRECIOUS &

  SEMI-PRECIOUS STONES from Afghanistan and Tajikistan

  ___________________________________________________________

  Dear Sir/Madam,

  Greetings!

  We introduce our company as a global supplier of MINERAL, GEMS, Precious and Semi-Precious Stones from Pakistan and neighboring countries. We source our juveniles from reliable contacts and select it under the team
  of our Gemologists. Our motto is “You select and Leave the rest on us”. Our EMERALDS and RUBYIES are
  next to none.
  Seeing is believing. Our specialties are listed as under:

  Rough & Cut MINERAL & GEMS

  · Amethyst: Afghanistan

  · Aquamarine: Pakistan

  · Emerald: Afghanistan & Pakistan

  · Fluorite: Pakistan

  · Garnet: Tajikistan & Afghanistan & Pakistan

  · Herderite: Pakistan

  · Kunzite: Afghanistan

  · Lapis lazuli: Afghanistan

  · Moonstone: Pakistan

  · Peridot: Pakistan

  · Quartz: Pakistan

  · Ruby: Tajikistan , Afghanistan & Pakistan

  · Schorl & Spessartine: Pakistan

  · Spinal: Tajikistan & Afghanistan

  · Sunstone: Pakistan

  · Topaz: Pakistan

  · Tourmaline: Afghanistan & Pakistan

  We only sell what we know the Best. We have a panel of experts in each area of special mineral selection.
  Please contact us at the above address for your queries and or set up an appointment for your personal visit.

  We are also looking for some reliable agents for Gem trade around the globe. Please contact us if you may
  have any queries for the above.
  Thanks and kind regards,

  SYED ARMAN HUSSAIN
  (Director)

  Like

 5. Umělý rubín se vyrábí v podobě “hrušek”, má sice vnitřní krystalovou strukturu, která se však díky rychlosti krystalizace neprojevuje navenek proces se jmenuje Verneuilova metoda, více zde:http://en.wikipedia.org/wiki/Verneuil_Processllova

  V současnosti se dá takto vyrobený a vybroušený kámen rozpoznat třeba pod mikroskopem se zkříženými nikoly, kde se projeví tenké přírůstkové vrstvičky.

  Like

 6. Krásny deň želám,

  na jednej stránke som našla toto:

  “pozor na dôkladnosť. Rubín dokáže do seba veľmi poľahky prijímať negatívnu energiu. Preto ho čistíme pod prúdom tečúcej vody 10-15 minút alebo ho necháme na noc v pohári vody. Potom nabíjame minimálne 2 hodiny na slnku. Ak ho častejšie nepoužívame, stačí ho odložiť na horský kryštál. ”

  Je to pravda? a aký spôsob vybitia je lepší, nechať ho na noc v poháre studenej vody, alebo na hematite? Ako dlho je dobré nechať vybíjať rubín, aby bolo všetko zlé z neho preč?
  Ďakujem

  Like

 7. Dobrý deň,

  mám otázku ohľadom rubínu.. Mám náhrdelník a náušnice z rubínu, ale obávam sa ich nosiť, keďže som o rubíne čítala rôzne veci.. kedy by ste nedoporučovali nosiť rubínové špeky?

  Ďakujem

  Like

 8. ahojte priatelia!
  som tu novacik a chcela by som poprosit o radu, co by pomohlo levovi prekonat a uspesne ustat dolezite a narocne dianie v zivote?
  dakujem vopred za odpoved a prajem pekny den 🙂

  Like

 9. Ahoj, niekde som čítala, že používať rubín samostatne môže vyvolať negatívne účinky, kvôli jeho veľkej sile, preto sa má kombinovať s inými kameňmi, ale akými to nepísali. Čo si o tom myslíš ? ďakujem 😀

  Like

 10. Ahoj, chcela by som sa spýtať či môžem nosiť kombináciu rubín+ruženín. Ruženín ako prívesok na krku a krásny rubínový prsteň. ďakujem

  Like

 11. andy – samozrejme. Tiež nosím kombináciu týchto kameňov (náhrdelník a prívesok) a mám ju veľmi rada. Keď ich mám spolu na sebe, mám pocit, že priťahujem pohľady okolia a navyše mávam dobrú náladu. 🙂

  Like

 12. Dobrý večer, kombinácia hematit-ruženín-rubín može byť? Kde to nosiť, hematit už nosím ako náramok, ostatné plánujem dokúpiť.Dakujem za odpoved.

  Like

 13. Chcem sa spýtať, ak niekto vie, aký má účinok na človeka kombinácia rubín a apatit? Viem, že sa zvyknú pri nosení viacerých kameňov navzájom buď podporovať ich účinky, alebo tlmiť. Ďakujem vopred. Inak, úžasná stránka. 🙂

  Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.