Opál – kameň radosti zo života

opal.jpgAJ: opal, NJ: Opal

Meno opálu pochádza zo sanskritu, zo slova “upala”, čo značí “vzácny kameň”. Opál je amorfný minerál, t. j. netvorí kryštály, ale skôr pozdĺžne masy (ako stalaktity). Chemické zloženie: SiO2 + H2O, vodu obsahujúci silíciumdioxid, často s prímesou železa alebo hliníka. Tvrdosť podľa Mohsa: 5,5 – 6, špecifická hustota: 2 – 2,5 (ľahký), index lomu od 1,42 do 1,46. Na jeho lomných plochách môžeme veľmi často pozorovať charakteristickú hru farieb – opalizáciu. Pod UV svetlom pozorujeme často žltkastú alebo zelenkastú fluorescenciu.

Odlišujeme dve základné skupiny opálov: drahý opál (AJ: precious opal, NJ: Edelopal) s iridiscenciou odlišujeme od obyčajného opálu (AJ: common opal) vo forme huspeninových (jelly) opálov bez iridiscencie a girasolu. Drahé opály rovnako ako ohnivé opály z Mexika sú cennými a vyhľadávanými drahými kameňmi.

Podľa farby a vzhľadu rozlišujeme viaceré odrody opálu:

opal-biely.jpgporcelánový irizujúci biely opál alebo hydrofán (NJ: weißer Opal)

opal-cierny.jpgčierny opál s typickou irizujúcou hrou farieb (AJ: black opal, Australian Black Boulder Opal, NJ: schwarzer Opal)

opal-mexicky-jelly-fire.jpgohnivý opál (AJ: fire opal, niekedy aj cherry opal, NJ: Feueropal) so žltooranžovými až červenými reflexmi svetla

opal-girasol.jpgpriesvitný girasol (AJ: girasol, NJ: Wasseropal)

huspeninový opál (AJ: jelly opal, NJ: Jelly-Opal), modrosivastý drahý opál s malou iridiscenciou; sem patria ružové a modré opály (najčastejšie z Peru) bez vnútornej hry farieb

 • modrý opál (AJ: blue Peruvian opal, Andean opal, niekedy aj “gem silica”, NJ: blauer Opal)
  opal-modry-perusky.jpg
 • ružový opál (AJ: pink Peruvian opal, NJ: )
  opal-ruzovy.jpg

kryštálový opál (AJ: crystal opal, NJ: Crystal-Opal), bezfarebný s červenými zábleskami

opal-hyalit.jpgbezfarebný priehľadný hyalit (AJ: hyalite, NJ: Gummistein)

opal-mexicky-na-matici.jpgharlekýnový opál (NJ: Harlekin-Opal), priehľadný až priesvitný, so silnou iridiscenciou, “dúhou”; niekedy sa nazýva aj maticový opál (AJ: matrix opal, NJ: Matrix-Opal)

opal-geyzirit.jpggejzirit (AJ: geyserite, NJ:) sú opalizujúce depozity živice v blízkosti gejzírov – materiál je sivastý a vyzerá ako zem.

U Američanov som našla ešte jednoduchšie rozlíšenie opálov:

opal-boulder.jpgKeď má opál základnú farbu modrú (prímesi kalcia a železa), volá sa kamenný opál (AJ: boulder opal).

Keď je základná farba biela (prímesi kalcia a magnézia), volá sa mliečny opál (AJ: milk opal).

Ružový opál nemá farebné záblesky. Niekedy ho nazývajú opalit.

opalit-dendriticky-achat.jpgStromový opál (AJ: dendritic opal, NJ: Moosopal) nemá farebné záblesky a má mnoho farieb; charakteristické sú rozvetvené kresby, ktoré v ňom presvitajú. Tiež sa nazýva opalit.

Nech už je jeho farba akákoľvek, opál je mocný kameň:

Mystické vlastnosti: Vnáša do nášho pozemského života radosť. Upriamuje našu pozornosť na veselšie veci života a zobúdza v nás túžbu po väčšom rozptýlení a rôznorodosti. Zosilňuje naše prežívanie vecí.

Číňania veria, že silu opálu môže využiť len osoba čistého srdca a ostatným ľuďom sa opál vypomstí. Najmä záletníkom a sebcom vraj prináša smolu. Odjakživa bol opál ochranným kameňom zlodejov, lebo sa hovorilo, že ak ho zlodej nosí, stáva sa pre okolie neviditeľný.

Ľudovo sa verievalo, že opál prináša nešťastie. Nie je to pravda. Opál je nezvyčajne šťastný kameň. Hovorí sa, že ak snívame o opáloch, dostaneme majetok. Dá sa naprogramovať na hocijaký typ energie a rovnakú sa dá používať vo všetkých typoch kúziel (najmä však pri kúzlach krásy). Najmä čierne opály si bosoráci cenia ako kamene vysokej moci. Používajú sa v rituálnych šperkoch, aby počas rituálov pomohli nositeľovi zhromaždiť a transformovať do kúzla viac energie.

Opál zosilňuje osobnostné črty človeka, ktorý ho nosí. Poskytuje inšpiráciu a predstavivosť, podporuje spontánnosť a umelecké sklony, ale niekedy nás robí prelietavými a trochu plytkými. Pomáha nám s nadhľadom a netradične riešiť ťažké situácie. Postará sa, aby tomu, kto ho nosí, sa nikdy nekrivdilo.

Prebúdza a posilňuje v nás mystické a jasnovidecké schopnosti cez našu intuíciu a pochopenie širších súvislostí. Používa sa na rozpamätanie sa na predošlé životy.

Najúčinnejší je, keď sa nosí v blízkosti srdca. Pomáha pri astrálnej projekcii a učení sa cez meditáciu. Je to však citlivý kameň a treba s ním zaobchádzať veľmi opatrne. V gridovaní / pokladaní sa používa zriedkavo; väčšinou len keď chceme zosilniť svoj emocionálny stav. Inak ľahko roztriešti našu energiu.

Posilňuje erotiku, žiadostivosť a sexualitu. Robí nás zvodnejšími, citovejšími, nekonvenčnejšími. Zvyšuje náš optimizmus a obnovuje v nás lásku k životu.

Je známy ako “kameň šťastných snov a premien”, pričom tie sny vyplývajú z lepšieho poznania vlastného potenciálu a bezproblémového akceptovania vlastných nedostatkov. Šťastné premeny zas vyplývajú zo schopnosti vyniesť svoje potenciály na povrch. O opáli sa všeobecne hovorí, že nás robí peknými zvnútra, že vynáša na povrch vnútornú krásu.

Opál zlepšuje schopnosť spochybňovať veci. Zvyšuje naše spirituálne spojenie so zvyškom sveta a podporuje široké porozumenie, ktoré je predpokladom múdrosti a majstrovstva. Potláča príliš aktívnu korunnú čakru a podporuje aj Tretie oko a hrdelnú čakru. Keď sú tieto čakry v rovnováhe, sme schopní prijímať a analyzovať informácie a naše vedomosti sa snúbia s intuíciou a všeobecnou pozornosťou a otvorenosťou.

Jeho znameniami sú Rak, Váhy, Ryby a Škorpión. Má projektívnu i receptívnu energiu, spája sa so všetkými planétami a so všetkými elementmi. Numerologicky vibruje s číslom 8 (inde: s číslami 1, 5, 8 a 9).

Opál je šťastný kameň pre ľudí narodených v októbri.

Liečiace vlastnosti: Podporuje celkové zdravie, pretože posilňuje chuť do života. Spaľuje infekcie, čistí krv a obličky a pomáha pri ich ochoreniach, hlavne pri rakovine krvi.

Reguluje produkciu inzulínu a celkove udržiava metabolizmus v rovnováhe.

Zlepšuje zrak a zmierňuje problémy pri pôrode. Potláča horúčky, ešte než prepuknú.

Používa sa pri bolestiach brucha a problémoch s trávením, pôsobí blahodárne na sliznicu žalúdka a reguluje vylučovanie  žliaz.

Opálový elixír (aj ako voda na pitie) sa používa proti vráskam a kŕčovým žilám, ale aj proti akné a vyrážkam.

Upozornenia:

 • Opál môže meniť farebnosť podľa energie toho, kto ho nosí.
 • Opál riadi šiestu hodinu rannú. 
 • Nikdy opál nečistime ultrazvukom, lebo praskne.
 • Opál je veľmi citlivý na slnko, teplo a náhle zmeny v teplotách. Praská. Treba ho často zvlažovať vodou alebo natierať olejom.
 • Opál neznáša soľ a čistenie soľou. Najmä neznáša slaný kúpeľ. Môže po ňom zmeniť farbu.
 • Zle reaguje aj na prekyslenú stravu.
 • Opál by nemal prísť do styku s kozmetikou.

40 thoughts on “Opál – kameň radosti zo života

 1. Alena3001,

  a čo sú to “zlé ruky”? Kto to povie? Celkove by sa kamene nemali používať na zlé veci ako psychický útok, pokiaľ to nie je nevyhnutná a nenahraditeľná sebaobrana (lebo na tú má každý nárok). Ale so slovami ako “dobrý” a “zlý” neviem narábať – tie si totiž každý interpretuje po svojom. Pre môjho suseda je napríklad dobrá vec podrezať mi krk… a ja sa akosi nedokážem donútiť tento názor s ním zdieľať… 😛

  Páči sa mi

 2. No Helar to formulovala trochu “morbidnejsie” ,ale v kazdom pripade ziaden kamen nieje naprogramovany od svojho vzniku negativne ..Ano moze posobit na Vas negativne ,ale na niekoho moze posobit maximalne blahodarne ..takze jednoducho povedane v “zlych rukach ” s necistymi umyslami sa preprogramuje a stava sa len kamenom ,ktory moze ublizit iba ak ho po niekom hodite ……Co sa tyka opalu myslim ,ze nestastie sa z nim zacalo spajat az pri obchodovani .Predsa je to s ametystom” kral “polodrahokamov a kvalitne naleziska su dve na svete jeden je v Australii a druhy cuduj sa svete u nas na vychode v Slanskych vrchoch na hore zvanej Dubnik Dokonca najvetsi opal na svete pochadza z Dubnickych bani a je vystaveny niekde v Budapestianskom muzeu .Opal je kamen maximalne “vnimavy” ako uz spominala Helar a preto je skor oblubeny v oblastiach kde je potrebne posilnit lasku .

  Páči sa mi

 3. Prosim vas mozete mi odpovedat na otazku, ci si mozem umyvat ruky s mydlom ked mam presten s opalom…musim si ho za kazdym davat dole ???Obavam sa ze by som ho niekde zabudla v restauracii a pod.
  mozem s prestenom umyvat riady ??? Ako rychlo sa moze opal poskodit ?

  Páči sa mi

 4. Mirka,

  opál celkom dobre znáša vodu, ale tým mydlom si nie som až taká istá… Ja pre istotu cennejšie kamene alebo také, o ktorých neviem, čo všetko znesú, dávam pri umývaní rúk dole. Síce si myslím, že mydlo znesie, ale nie ak je to Boulder opál s maticou!

  Rozhodne by som neumývala riady s prsteňmi na rukách – to je najzaručenejší spôsob, ako o svoje drahé kamene prísť!

  Páči sa mi

 5. Chcem sa opýtať či viete čo sa myslí pod pojmom “drevný opál”. Stretol som sa s tým v jednom obchode kde tento opál vyzeral ako skamenené drevo.

  Páči sa mi

 6. Juraj,

  drevo skamenieva rôznymi spôsobmi – vytvára sa z neho silikát alebo opalizuje. V prípade silikátu sa hovorí o skamenelom/fosílnom dreve, v prípade opalizovania sa hovorí o drevenom opáli. Na prvý pohľad je ťažké ich rozlíšiť, teda aspoň ja to nedokážem 😕 , a celú túto múdrosť viem len asi dva týždne, pretože na poslednej výstave kameňov som si drevený opál kúpila a začala som v internete skúmať rozdiely. Z metafyzického hľadiska majú obe rozdielne vlastnosti, pretože majú rozdielne kryštálové štruktúry. Až si nájdem čas, doplním to sem – ale nebude to veľmi rýchlo!

  Páči sa mi

 7. Ešte k drevnému opálu: V jednej knihe uvádzali, že “drevný opál” je kombinácia prekremenelého (teda skameneného dreva) a opálu. Prikláňam sa k tomuto názoru, pretože aj jeden odborník tvrdil, že drevo nemôže skamenieť opálom, pričom si svoj vzhľad zanechá. Súvisí to s reakciou kyslíku a organickej hmoty. A keď som sa pozrel naň z blízka (v tom obchode), bolo vidieť že ide o skamanené drevo, v ktorom sú drobné žilky opálu. Teda ten “drevný opál”, ktorý ste si kúpili vy je možné, že buď sa v ňom nachádzajú drobné žilky opálu alebo ide o skamenené drevo, ktoré pochádza z drevného opálu.

  P.S. na tejto stránke vidieť drevné opály; keď si ich z blízka pozriete, zistíte že je to kombinácia skameneného dreva, v ktorom sú žilky opálu.
  ( http://www.opaldirekt.de/shop/index.php?cPath=34_53 )

  Páči sa mi

 8. dobry den,
  dnes som si kupila opalovy naramok, ale vobec sa do toho nevyznam. teta v obchode mi sice tvrdila, ze to je opal, ale ma taku divnu zltu farbu, o nejakom opalizovani sa neda ani hovorit 🙂 tak teraz neviem, mava opal aj taku farbu, alebo je skor mozne ze je to nieco synteticke?
  dalej som sa chcela spytat, ci zalezi kde sa kamene nosia. ma napr. vacsi vplyv, ked clovek nosi privesok na retiazke a ma to pri srdci alebo ked to nosi ja neviem na klucoch? alebo je to jedno?
  a ma nejaky valny vplyv ake som znamenie? lebo som blizenec a pre mna su “odporucane” ine kamene…
  ale ako vravim, vobec sa do toho nevyznam, takze mozno su moje otazky banalne… 🙂

  Páči sa mi

 9. Ananke,

  opály sú rôzne a nie všetky opalizujú. Žltooranžový je tzv. jelly opál (“želatínový”), žltý opál tiež nemusí opalizovať.

  V nosení kameňov nepanuje jednota. Už som sa párkrát stretla s tým, že nenosiť prstene na ukazováku, ale ešte som sa nedopátrala k logike tohto tvrdenia 🙂 … Ja používam jedno pravidlo. Ak od kameňa neočakávam odstraňovanie nejakého problému, tak stačí, že ho mám v svojej aure – či už ako prívesok, náhrdelník, prsteň, náušnice alebo náramok alebo len jednoducho vo vrecku. Ak chcem kameň použiť proti depresii a obsahuje lítium, mám ho na koži. Ak od neho očakávam, že dá do poriadku nejaký problém (boľavé zuby, zápaly a pod.), pokladám ho priamo na to miesto, na čakru, ktorá je s problémom spojená, alebo ako prsteň si ho dám na ten prst na ruke, kadiaľ ide daný meridián (je to v minigrimi ako článok).

  Kamene podľa znamenia – tomu veľký význam nepripisujem, pretože koľko zdrojov, toľko odlišných názorov. Ale choďte do obchodu, hrabte sa v kamienkoch a ak vás nejaký osloví, tak si ho odneste – bude pre vás rozhodne z nejakého dôvodu užitočný! Mňa si už takto “našlo” hodne kameňov.

  Páči sa mi

 10. dakujem za odpoved. zajtra ten naramok aj tak idem vymenit za nieco ine, lebo som zistila, ze sa mi vlastne vobec nepaci 🙂 skusim sa teda poprehrabovat v kamenoch.

  takze to znamena, ze ked niekto ma nejaky kamen, ktory ma iste vlastnosti, tak sa tieto vlastnosti neprejavuju, ak sa kamen napriklad nedotyka koze alebo tak? ako je to napriklad hematite alebo ruzenine? alebo to zavisi od kazdeho individualne, ze niektore je potrebne drzat, ine staci nosit v sperkoch..?

  Páči sa mi

 11. dobry den, chcem sa opytat na jednu vec. kamarat zacal mat psychicke problemy, dokonca uziva antidepresiva. chcem mu pomoct a zvazovala som dat mu nejaky kamen, ktory by mu to pomohol vyriesit. len neviem, ci kamen vybraty mnou mu pomoze, ci nie je lepsie aby si dany kamen vybral on sam?
  dakujem

  Páči sa mi

 12. Ananke,

  niektoré kamene sa majú dotýkať kože, iné sa nemusia – stačí, keď sú v aure. Obvykle tieto veci pri jednotlivých kameňoch napíšem.

  Aliena,

  vezmite priateľa do obchodu, nech si nejaký kameň vyberie, a vy mu k tomu “pridajte” ešte jeden – najlepšie lepidolit, ružový, zelený alebo melónový turmalín alebo modrozelený apatit. Ten lepidolit nosiť v priamom kontakte s kožou, ostatné hocijako.

  Páči sa mi

 13. Ahoj, Helar:)
  prosím ta, opalit má rovnaké liečivé, spirituálne vlastnosti ako pravý opál ? V com je v zlození a úcinkoch rozdiel? Mám blokády spadajúce do 5.slnecného domu (v astrológii-konkrétne v tomto dome mám saturn). Skutočne sa to u mna prejavuje aj praxi. Opál-zdá sa mi -svojim druhom energie- by mi mal trochu pomoct , zda sa ze je asi kamienkom, ktorý zrovna potrebujem. Kde sa má najlepsie nosit ako sperk-aby mal co najintenzívnejší účinok? Co sa týka toho opalitu- ponúkajú ho v slovenskom e- shope Koralky. Aj by som si ho kúpila, no neviem, ci by to malo význam, ak opalit nie je opálu energeticky rovnocenný. Dakujem a zelám hezunký vecer vsetkým citatelom.

  Páči sa mi

 14. Vidím, že som neupresnila, ak sa náhodou o astrológiu nezaujímaš, že 5.slnečný dom predstavuje radosť zo života, kreativitu, tvorivosť, originálnosť, vzťah k deťom-lebo tie sú spontánne , láska-mimomanželská,hravosť, ľahkosť, herectvo,…Proste všetko to , čo mám z nejakého dovodu zablokované a neviem si s tým rady. Chcela by som odstrániť svoju ostýchavosť, precitlivelosť, silnú trému z verejného vystupovania a s tým súvisiacu “nespontánnosť”, kŕčovitosť a nevýraznosť. Proste plachosť vo verejnom styku. Dá sa to aj opalitom? Fuj, ale som sa rozpísala…

  Páči sa mi

 15. Mona,

  rôzne opály majú rôzne energie, a opalit má tiež svoju energiu, hoci sa štruktúrou kryje s väčšinou opálov. Len tak narýchlo: podporuje začlenenie sa do nejakého spoločenstva, pretože nositeľovi uberá strach z kontaktu s inými ľuďmi. Na fyzickej rovine čistí a detoxifikuje, podporuje vylúčenie toxínov z tela (niekedy aj drastickými “rýchlovkami”, takže s tým treba rátať), čistí spojovacie tkanivo, črevné vnútro a sliznice.

  Bola som sa pozrieť na Koralkach na ten opalit a je to tak, ako som predpokladala – ide o girasol, nie o skutočný opalit (ktorý vyzerá takmer ako dendritický achát). Girasol tu má niekde popísané vlastnosti.

  Na tie blokády, ktoré popisujete, skúste ruženín, Mesačný kameň, apatit a fenakit alebo ružové kamene ako bustamit, rodonit a rodochrozit. Opál ako taký vynáša krásu na povrch, ale spája sa s ním aj povera “neviditeľnosti”, preto by som volila agresívnejší kameň ako rubín (ak chcete pôsobiť žensky a príťažlivo) alebo lapis lazuli (ak chcete pôsobiť dištancovane a intelektuálne).

  Páči sa mi

 16. Dakujem Helar, very very much. Z tých kamienkov ma priam fascinoval mesačný kamen-v jednom náhrdelníku z jeho úlomkov. Zaujímavé sa mi zdá toto: je tak nenápadný skromný a jednoduchý-svojou farbou a vyžarovaním a pritom niečím neviem čím tak pútavý, že stále musím nan zízať-ako sa stále mení lesk kamienkov. To si ho nemožem ani dat na krk, musim ho mat stale na očiach a žužlať v ruke:) Majte sa všetci

  Páči sa mi

 17. zdravím,
  k maturitě mi babička dala zlaté naušnice a brož s , udajne, opálem s tím, že opál nosí slzy , dodnes nechápu proč to takhle komentovala, ale tehdy jsem si toho nevšímala a brož (která se mic moooc líbila) si připíchla na nejoblíbenejší svetr… a záhy mne nevzaly na vysokou, mela jsem nekolik docela pěkných prušvihu v osobním živote atd… až do chvíle, kdy se mojí máme zdál sen o tom že za to muže ta brož… sundala jsem ji a uložila do krabičky a byl klid. co s tím? 😉 “začarovala” je babička tou prupovídkou? dá se to “bezpečne” odstranit nebo mám nechat pro jistotu kameny vymenit za nejaké “příznivější”? ty šperky se mi moc líbí, ale mám je 25 let pečlive schovaný hodne hluboko v krabici.
  dekuji za odpoved

  Páči sa mi

 18. zdravim, chcela by som sa spytat, ci mi nahodou neviete niekto poradit obchod alebo webstranku, kde by som mohla zohnat prstene s ciernym opalom? Nie prilis drahe tak do 50eur. Chcem ho darovat, ale nadari sa mi najst ziaden obchod. Dakujem :))

  Páči sa mi

 19. Zdravím všechny na těchto stránkách 🙂 , Chtěla bych několik poznámek k černému opálu. U nás (tj. v ČR) podle mého názoru není příliš obvyklý a mně se na něho tady vůbec nepodařilo narazit. Je fakt, že žiji v menším městě a nevylučuji třeba možnost sehnat ho ve specializovaných prodejnách v Praze nebo v Brně – opravdu nevím. Ale před 14 dny jsem se vrátila z dovolené na Krétě, kde jsem mimo jiné byla fascinovaná nabídkou kamenů a šperků s kameny v různých obchodech a obchůdcích. A právě zřejmě nejvíce tam bylo různých věcí s černým opálem. Já jsem si dovezla malý přívěšek ve stříbře. Velý výběr byl i u prstýnků. Madeline – tahle rada pro tebe asi nebude příliš užitečná, spíš jen možná poznámka, že ani u nás nepatří černý opál k běžně dostupným kamenům.
  Cindy

  Páči sa mi

 20. Helar,
  prosim rada bych se neco zeptala – jake vlastnosti ma ruzovy andsky opal ? Mam privesek z ruzoveho opalu ale chybi mne k nemu nejake podrobnejsi informace
  dekuji predem za odpoved
  Cindy

  Páči sa mi

 21. Mila Helar,
  moc dekuji 🙂 Uz chapu proc jsem vcera sahla po tomto kameni – byl v danem okamziku presne ten, ktery jsem potrebovala. Jinak bych ti jeste chtela rict, ze tve stranky jsou naprosto skvele a mam je moc rada
  Cindy

  Páči sa mi

 22. Môžem sa niečo opýtať,
  doma mám opál vraj že hyalit ale ja mám taký hyalit ktorý sa mení vo vode ale mám aj sklenený opál a ten sa podobá na ten v obrázku. Mám ja naozaj hyalit? :-*

  Páči sa mi

 23. ahoj chcela by som radu,kde by som si mohla kupit strieborne alebo to jedno ake, nausnice a prsten s bielym irizujucim opalom?Je aj nejaka stranka na nete,kde by sa dalo nieco take objednat? nasla som len privesok,ktory som si aj hned kupila :-). dakujem za info

  Páči sa mi

 24. Dobrý deň, prosím Vás chcem sa opýtať na účinky kamena Anden opál – kúpila som si v Diele náhrdelník je krásny. Hodí sa aj k znameniu ryby? Dakujem

  Páči sa mi

 25. ten Anden opál má takú ružovú farbu . cítala som si iba všeobecne o opáloch , platia ucinky , ktore sa hovoria o opaloch aj na tento Anden opál

  Páči sa mi

 26. Ahojte. pred nedavnom si ma “nasiel” jeden naaaaaaaadherny opalovy prstienok. Kupila som ho v jednom obchode, kde ho drzali vo vyklade na priamom slnku- chudak, uz bol aj trosku popraskany. Vravte si, co chcete, na mna ten prsten volal kolko krat som pri nom presla, ze som ho nakoniec kupila.Mozno by sa aj cely rozpadol, keby ho tam drzali dlhsie. Musela som ho zachranit:) …Chcela by som sa spytat na to, ako sa starat o prstienok s opalom. Je trosicku vnutorne popraskany, ale stale sa drzi… nosim ho cez den, ako pridem z prace, davam ho do pohara s vodou.. je to spravne? Alebo ho staci len par krat namocit? chcem aby co najdlhsie vydrzal, lebo ma strasili, ze staci s nim o nieco buchnut, a rozpadne sa…:( hm? znalci opalov, prosim poradte mi…:) Vdaka 🙂

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s