Kedy fungujú vzťahy? Partner ako náplasť

16473519_821357754670250_32026225251111278_nKeď s niekým mienime nadviazať vzťah, tak najčastejšie preto, že sami v svojom živote vnímame nejakú nedokonalosť a nedostatok a od toho druhého si sľubujeme, že našu potrebu naplní, nedostatok odstráni a že vďaka nemu sa staneme dokonalí. Na to potom využijeme všetky naučené stratégie, ako z toho druhého vymámiť to, čo chceme (alebo si myslíme, že “potrebujeme”).

Gabriele Rudolphová tomu v “Wie geht Liebe wirklich?” hovorí:

“Kde ešte pevne verím v to, že som malé dieťa, ktoré všetku  svoju detskú zraniteľnosť, staré hnevy na mamu či tatka či rodinu premieta navonok. Zisťujem to tak, že nie som šťastný a spokojný a pevne verím, že existuje čosi ako nedostatok, ktorý môže odstrániť partner svojou láskou, pozornosťou a podobne.”

Ak však pristúpime na hru, že ten druhý je “náplasť” na naše boliestky, budeme mať boliestky tak dlho, pokiaľ bude ten druhý okolo nás – a pokiaľ budeme mať boliestky, budeme ho okolo seba potrebovať. Je to začarovaný kruh.

Sústavné striehnutie, či dostávame od vzťahu to, čo očakávame, nás nerobí šťastnými… Rudolphová:

“Každé stretnutie, ktoré ma frustruje alebo vo mne vyvoláva nešťastie, zlosť, smútok či žiarlivosť, mi ukazuje, kde svoje očakávania premietam navonok, na niekoho alebo niečo, čo mi dokáže dať to, čo potrebujem, hľadám alebo chcem.”

Inými slovami: To, kvôli čomu na vzťahu ľpieme, nám ukazuje, kde máme v svojom živote niečo neošetrené. Nepotrebujeme sa venovať tomu druhému a jeho správaniu, ale tomu, prečo toho druhého okolo seba potrebujeme mať.

Nemôžeme nemať sami seba radi a čakať, že ten druhý nám túto lásku nasýti. Keby sa do toho hneď pustil, všetko, čo od neho príde, začneme okamžite spochybňovať – pretože sami seba nepovažujeme za láskyhodných.

Kým si sami neošetríme svoje boliestky, nebudeme mať nikdy vzťah s reálnou osobou, ale len s náplasťou.

🙂

Tak ale čo spraviť s tým, že nie sme dokonalí? Potrebujeme sa pozrieť na to, aké naše pocity voči sebe samotným má prítomnosť toho druhého prekryť. Potrebujeme si tieto pocity “privlastniť”, teda zmieriť sa s tým, že ich máme. Je ľudské cítiť sa z času na čas ako niečo menej alebo nedokonalý. Ľudia, ktorí sa tak nikdy necítia, mávajú obvykle nálepku “sociopat” alebo “narcis” – a to nie je nič, s čím by sme chceli súťažiť 😉 … Proste potrebujeme prestať pred svojimi “nedostatkami” unikať alebo sa snažiť zvaliť ich na niekoho iného. Mne najlepšie pomáha, keď si uvedomím, že nedostatok nie je nedostatok, ale len schopnosť nasadená v nevhodnom kontexte. Nie som strachopud; mám schopnosť predvídať nebezpečie… aj tam, kde práve žiadne nehrozí. Nie som nudný; som stabilný v prostredí, ktoré sa ženie za zábavou a zmenou.

Každá “slabá” stránka nám umožňuje niečo, ak pre ňu nájdeme vhodný kontext.

Zúfalo potrebujem pozornosť? Možno preto, že ako malé dieťa som bol večne sám, rodičia boli v práci a domov chodievali uťahaní. Lenže dnes už nie som malé dieťa a nemusím čakať, či ku mne niekto príde a bude sa mi venovať… Dnes už môžem vyjsť von medzi ľudí, ktorí zdieľajú moje záľuby. A že žiadne záľuby nemám? No tak sa rozhodnem, že si nejakú nájdem! 🙂

Tomu sa hovorí “akceptovať sám seba”.

Keď sa naučíme žiť sami so sebou bez potreby, aby nás niekto úžasný “dopĺňal” a dával nám svätožiaru “dokonalosti”, prestaneme od partnera, priateľa či kolegu požadovať, aby nás “urobil šťastnými”. Najmä na pracovisku je to veľmi časté: ja potrebujem pokoj na prácu, preto oni musia prestať hovoriť. Ja potrebujem teplo, preto oni musia prestať vetrať. Ale ak som svojbytný a potrebujem ticho na prácu, kým oni kecajú, tak sa zdvihnem a idem robiť niekam inam – ak sa to dá a nemusím stáť pri nejakej mašine. Ak sa to nedá, začnem komunikovať, že potrebujem ticho na prácu a pomohlo by mi, keby dokázali najbližšiu hodinku byť tichšie.

Nie som bezmocný; ošetrujem problém. Nežiadam od iných, aby ho oni riešili k mojej spokojnosti. Koniec-koncov, je to môj problém. 🙂

 

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s