Krvné skupiny a povahy ľudí

Dnes som si všimla, že na túto stránku prichádzajú ľudia z inej stránky. Išla som sa tam pozrieť a zistila som, že autorka-liečiteľka prebrala kompletne a doslova môj článok bez uvedenia zdroja 😦 (a pri neskoršej obhliadke som tam našla i ďalší prebratý článok o čakrách, takisto bez uvedenia zdroja). Ale pri prezeraní ostatných článkov som natrafila na iný (takisto bez uvedenia zdroja; zdá sa, že toto je ľudový slovenský šport či čo), ktorý ma zaujal. Je to niečo ako “typológia krvných skupín”. Trocha som sa pohrabala na nete a našla som pravdepodobný zdroj toho článku. A keď už som tam bola, tak som si ho skopírovala aj sem:

V dávnych časoch v Ázii snúbencom odobrali krv a spojili ju v jednej nádobe. Ak zmes zostala v tekutom stave, znamenalo to, že bohovia podporujú manželstvo a zabezpečia mu šťastie. V súčasnosti svet znovuobjavuje význam krvných skupín a charakteru, ktorý s nimi súvisí, aj keď, pravda, v iných súvislostiach ako kedysi.

Vďaka hematológii dnes vieme, že spájanie krvi závisí od zhodnosti krvných skupín. Po spojení nestuhnú len rovnaké skupiny (A s A, B s B, AB s AB, O s O). Súčasná psychohematológia – veda zaoberajúca sa vplyvom krvných skupín na osobnosť človeka – nezdieľa názor dávnych aziatov. Naopak, tvrdí, že dobrý pár môžu vytvoriť iba žena a muž s rozdielnymi krvnými skupinami.

Vhodné kombinácie:

 • A+0, B
 • B + A, AB
 • AB + 0, B
 • 0 + A, AB

 Nevhodné kombinácie:

 • A + AB
 • B + 0
 • AB + A
 • 0 + B

A teraz jednotlivé skupiny a ich charakteristiky:

O

Je najstaršia: mali ju už neandertálci a ľudia “prvej civilizácie” – cromagnonci. Ich základným cieľom bolo jednoducho prežiť, získať jedlo. O tom rozhodovala schopnosť bleskovo sa rozhodovať, ich fyzická kondícia. Väzby medzi členmi kmeňa boli slabé. Vládol najsilnejší, ktorého ustavične napádali rivali. Vodcom sa mohol stať každý, ak bol veľmi silný a odvážny. Tieto podmienky vytvorili v ľuďoch s krvnou skupinou O obrovskú odolnosť voči stresom, schopnosť rýchlo sa prispôsobiť, poradiť si v nečakaných situáciách, vypestovali v nich vieru vo vlastné sily a chuť bojovať.

Ľudia s krvnou skupinou O sú aj dnes viac ako iní odolní voči stresu. Monotónnosť ich nudí, potrebujú zmenu, neznášajú rutinu. Povahou sú optimisti, vždy ochotní riskovať, hazardovať. Sú to spontánni nadšenci, žijú najmä v súčasnosti. Zriedkavo mávajú komplexy. Zaujímajú sa o veľa vecí, ale povrchne, nemajú čas a chuť hlbšie skúmať veci. Sú komunikatívni, harmonickí, ale vedia sa brániť, ak ich ktosi napadne. Rýchlo však zabúdajú na urážky. Sú dobrými šéfmi i podriadenými, ale len vtedy, keď si môžu šéfa ceniť a vážiť.

Veľmi dobre pracujú v kolektíve, ak majú presne určené povinnosti. Kritika ich deprimuje, chvála im dáva krídla. V priateľstve sú dôverčiví a lojálni, majú “srdce na dlani”. Radi o sebe hovoria, ale iba v úzkom kruhu priateľov. Dav ich znervózňuje. V láske sú verní, veľa vyžadujú, hľadajú citovú bezpečnosť a fyzickú rozkoš. Ak u partnera nájdu jedno i druhé, nie sú neverní. K rodine sú sentimentálni, srdeční, radi prejavujú svoje city, ochraňujú ju.

A

Objavila sa, keď ľudia začali viesť usadlý spôsob života, keď sa stávali roľníkmi. Podmienky života si už nevyžadovali boj o prežitie, ale značnú fyzickú námahu, systematickú prácu. O vodcovstve už nerozhodovala sila, ale skúsenosť a schopnosť dohovoriť sa so skupinou, diplomacia. Hoci žili v spoločenstvách, každá rodina pracovala pre seba. Neboli vystavení veľkým stresom, nepotrebovali byť veľmi psychicky odolní.

“Áčka” sú napohľad príjemné, pokojné, vyrovnané. Neznášajú však náhle zmeny. Musia mať nejaké miesto, kde si ich rozorvané nervy môžu oddýchnuť. Tempo súčasného života spôsobuje, že mnohé “Áčka” sú nervózne, neisté. Rozhodnutia prijímajú po hlbokej analýze. Nemajú radi otvorenú konfrontáciu – svoje ciele dosahujú presviedčaním a niekedy aj ľsťou. Sú stále v úsudkoch majú však tendenciu podliehať svojej precitlivenosti: sú impulzívne, vybuchujú náhlym hnevom.

“Áčka” sú veľkými individualistami, neradi závisia od iných. Nepočúvajú cudzie rady. Pracujú aktívne, ale vedia aj intenzívne leňošiť. Dobre sa cítia v neveľkých skupinách, kde sa všetci poznajú. Neradi využívajú svoju autoritu, hoci majú vrodené vodcovské schopnosti. Vedia bezhranične milovať i nenávidieť. Sú estéti a idealisti. Veľmi sa viažu na ľudí a veci. Potrebujú, aby ich blízki akceptovali, inak sú nešťastní. Rodinu si cenia nadovšetko – veľa zo seba dávajú, ale aj veľa požadujú. Uprednostňujú partnerstvo pred vlastnením, a to aj vo vzťahu k deťom.

B

Kočovníci premiestňujúci sa s obrovskými stádami zvierat viedli ťažký život plný nebezpečenstiev. Zvykli si preto na boj a prekonávanie ťažkostí osudu. Spoločenské vzťahy boli u nich komplikovanejšie ako u prvotných lovcov. Vyžadovali si nielen silu, ale aj dôvtip. Vodcami sa stávali tí, ktorí boli najlepšími diplomatmi a poznali rôzne finesy.

Osoby s krvnou skupinou B sú psychicky odolné, ľahko sa adaptujú, sú trpezlivé a praktické. Pripisujú dôležitosť drobnostiam, starostlivo plánujú postup, neznášajú chaos v žiadnej podobe. Sú to racionalisti spoliehajúci sa iba na vlastný rozum a zdravý úsudok. Neveria ľuďom ani v žičlivosť osudu. Ako šéfovia neraz rozsievajú strach, netolerujú neposlušnosť a bývajú veľmi citliví na svoju autoritu. Ako podriadení sa nechajú viesť iba ľuďom, ktorí ich naozaj prevyšujú a ktorí dokážu dobre organizovať svoju prácu. V skupine sú náročnými partnermi, lebo vždy chcú dominovať. Radi súperia a bojujú, ale skryte, diskrétne. Urážky si pestujú dlho, pomstu plánujú starostlivo. Dokážu zachovať chladnú hlavu, ale keď ich čosi naozaj vyvedie z rovnováhy, môžu vybuchnúť ako vulkán. Túžia po poznaní, sú pracovití a cenia si materiálne statky. Sú veľmi citliví, ale starostlivo to skrývajú. Neradi “strácajú tvár”, bývajú egocentrickí, veľmi sú pripútaní k vlastnému pohľadu na veci. Vytrvalo smerujú k cieľu, občas aj cez mŕtvoly. Ale voči priateľom sú veľmi lojálni a kvôli nim dokážu zabudnúť na vlastný záujem.

Ako partneri sú veľmi starostliví za podmienky, že “druhá polovička” zodpovedá všetkým ich požiadavkám. Doma musia byť šéfmi a ťažko sa nepodriadiť ich dominancii. Pokus zachovať si vlastný názor môže viesť k permanentnému boju.

AB

Je najzriedkavejšia (tvorí iba 4 percentá populácie) a najmladšia. Vytvorila sa sotva pred 10 – 12 tisíc rokmi. U osôb tohto typu sa spájajú vlastnosti predkov A a B, tvoriac ťažko vysvetliteľnú zmes. Po “predkoch B” dedia napríklad dokonalé adaptačné schopnosti, po “predkoch A” neodolnosť voči stresu.

Osoby s krvnou skupinou AB sú plné vnútorných rozporov, emočne nestabilné. Bývajú zároveň slabé aj silné, depresívne i euforické, mierumilovné i egocentrické. Monotónnosť ich ničí a znechucuje alebo uvádza do stavu apatie. Neznášajú vynútenú nečinnosť, musia mať pocit, že sú potrebné. Mávajú rôznorodé záujmy, túžia po vedomostiach. Ako šéfovia sú nevyvážení: raz tyrani, inokedy dobráci. Keď sú v podriadenom postavení, ťažko ich riadiť, počúvajú iba “ľudského”, chápavého šéfa. V práci ich treba kontrolovať, lebo im často chýba pocit zodpovednosti. Sú úprimní, veľmi priateľskí. Prejavy ich pripútanosti však neraz bývajú povrchné. Radi poskytujú služby, najmä ak je to na cudzí účet. Hoci vo všeobecnosti majú veľmi dobré nápady, často im chýba sila a vôľa, aby dosiahli konkrétne efekty. Dokážu sa mobilizovať najmä vtedy, keď im dosiahnutie cieľa garantuje naozaj veľké zisky. Vo všeobecnosti nevyžadujú veľa ani od seba, ani d iných. Ľahko sa zaľúbia a odľúbia. Schopní nevery, ľahko ju odpustia partnerovi. Všade, kde sa ocitnú, túžia po harmónii. Doma dokážu vytvoriť srdečnú atmosféru, ak ide všetko podľa ich predstáv.

Hehe, hádajte, ktorá skupina som ja? 😛 (Nejako som sa v tom našla.  A našla som v tom i svojho kolegu – so všetkými jeho “duhmi” i “neduhmi”! 😀 )

A ešte pridávam, že kdesi na webe som našla o tom, ktorá krvná skupina má ako nastavené trávenie, a dala som to do tohto komentára.

44 thoughts on “Krvné skupiny a povahy ľudí

  • aká to odvaha, priznať si tú skupinu. :-), tá moja sa mi teda vôbec nepáči.:-)
   je v tom určite nejaká chyba, toto nemmôžem byť ja, emh.

   Páči sa mi

 1. Pridávam sa ku skupine neandertálcov 😉 Ale s RH+ …. =)
  … ale celkom by ma inak ludia zaujimalo ako vplyva RH faktor na povahu cloveka. Da mi niekto nejaku odpoved?
  Podla mna ma KRV ozaj carovne chopnosti . . . skuste mrknut totok: http://www.svetgralu.sk/?id=cislo07-tajomstvokrvi
  Je to v podstate rozobranie diela Vo svetle pravdy od Abd Ru Shina …. myslim si ze by to mohlo niekoho osloviť. Vsak precitajte kazdy sam za seba 😉

  Páči sa mi

  • Amfortas, presne na toto som pred pol hodinou myslela!!! Na tie Rh faktory!!! 😀
   Ktovie či to nejako vplýva alebo nie…

   Abdrushina mám rozčítaného už pol roka a neviem sa k nemu znovu nakopať… Asi ešte nenastal čas. 🙂

   A aj ja som A-čko! Aj som sa smiala, že ako veľmi to na mňa sedí!!! 😆
   A teraz ma napadlo, že prečo sa zvykne hovoriť na niekoho, kto nám povahovo sadol: Ty si moja krvná skupina! 😀 Asi na tom niečo bude…

   Helar, zopárkrát si v článkoch “ďakovala” za tvoje silné či slabé stránky nejakému neandertálcovi 😛 , tak tipujem, že máš 0. 🙂

   Páči sa mi

 2. To už bolo ,,,modrô si nedáme .. 😀 modrú krv mám keď nechám za sebou bordel,
  a moje žieňa ma chytí pod krk a trochu podusí hi hi hi 😀

  Páči sa mi

 3. …ja som minulý rok začala sa viac zaujímať o tieto krvné skupiny a ich diétne stravovanie…a predstavte si, že to funguje!!!
  Dokonca na určitý druh jedál, ktoré by som nemala jesť som aj alergická, alebo nie sú v mojom jedálnom lístku 😉
  …a keď už sa tu tak priznávate..ja mám A1 Rh pozitiv 🙂
  Heli, napadlo ma…to by sme tu mohli otvoriť takú súkromnú krvnú banku 😉

  Páči sa mi

  • Denulienka, to ma celkom zaujíma. Môj otec má už takmer rok problémy s alergiou, a lekári ešte stále nezistili, na čo si má dávať pozor. A keďže má tiež “Áčko”, napadlo mi, či by ste nám nemohli poradiť, čo treba z jedálnička vylúčiť, príp. do neho pridať.
   Mimochodom, ja som tiež od neandertálcov…

   Páči sa mi

   • Ahoj Elle,
    tak aspoň na začiatok skús kuknúť tieto stránky, ale dá sa všeličo vygoogliť 😉 poradila mi túto diétu jedna pani, ktorá sa venuje sama ezoterike a liečeniu a videla, že málo jem a napriek tomu nechudnem a hneď som vylúčila z jedálnička pšeničný chlieb a pod.potraviny, ktoré by som “nemala” jesť…a šlo to potom samé 😀
    Najlepšia sranda je, že som nikdy neinklinovala k mäsu a vlastne týmto to mám potvrdené, že si to vlastne telo ani nepýta 😉

    http://www.zdravejedlo.sk/index.php?id=98
    http://www.cas.sk/clanok/97993/stravovanie-podla-krvnych-skupin.html

    a k tvojmu tatinovi…moja mamina raz mala neindetifikovateľnú alergiu, nevedeli z čoho ako a prečo ju má…ležala potom u jedného liečiteľa_lekára a naordinovali jej 30 dňovú detox kúru…odvtedy nemala ani jednu vyrážku!! ale samozrejme, všetko bolo pod dozorom!! Už neexistuje toto sanatórium, ale som vďačná, že mamine pomohli 😉

    Páči sa mi

   • Elle,
    ja som Acko, a sadlo to na mna ako uliate. Som alergicka na psenicu a mlieko (laktozu), vajicka a maso nejem od mojich 16 tich lebo som mala travacie tazkosti z toho.
    Podla jednej pani liecitelky, kt. ma dar (vidi tvoje duchovno, fyzicno) tak vraj intuitivne viem co je pre mna dobre.
    A az tymto clankom sa to pekne utvrdilo a zapadlo to ako kocky do seba.
    Co som tu vsak nenasla, ale v mojom pripade funguje, tak je toto: Nie som velmi na ovocie, skor zeleninu. V zaklade sladkosti nemam rada od malicka, zato oriesky akekolvek, to teda mozem. Zistila som, ze priberam od psenice (chlieb, cestoviny) a od ovocia.
    Tak neviem ci to pomoze pre tvojho otca.
    Na ostatnej (sept. 09)prezentacii naturalnej a komplementarnej mediciny v Londyne prezentovali velmi jednoduchy a sikovny pristroj na zistovanie potravinovych alergii. Ak mas zaujem, tak sa pohrabem v mojich odlozenych prospektoch a viem ti najst kontakt na danu firmu. Viem vsak ze to bolo celkom financne narocne, jeden mechanizmus na jedno pouzitie stal okolo 30 Euro v prepocte.
    Alebo
    sa moze tvoj otec objednat u tej mojej ‘lekarky’, kontakt poskytnem na poziadanie. Ona ‘vidi’ a potom nasledne ocisti od neg energii a lieci na zaklade cinskej mediciny, cinskymi bylinami (wany), je jedinou na SK, ktora ma licenciu na ich dovoz, ci predaj.
    Prajem Vam vela stastia.

    Páči sa mi

  • Denulienka a lipa,
   veľmi pekne ďakujem. Určite vyskúšame, čo sa bude dať – alebo na čo všetko sa nechá tato nahovoriť ;-).
   Lipa, s tým prístrojom na zisťovanie potravinových alergií by to bolo tiež zaujímavé. Neviem síce, ako to funguje, ale pri takých dlhotrvajúcich problémoch sme ochotní skúšať čokoľvek. Ak budeš taká dobrá, skús mi zistiť tú firmu.
   A kde vlastne “ordinuje” tá tvoja “lekárka”? Lebo vzdialenosť by mohla byť menší problém. A možno ani nie…
   Ešte raz veľmi pekne ďakujem.

   Páči sa mi

 4. zvlastne… ja som sa v tej svojej skupine nenasla. cosi sedi; ale s vacsinou charakteristiky sa akosi nedokazem identifikovat

  alebo mam velmi pokrivene vnimanie samej seba 🙂

  Páči sa mi

 5. Neviem mne sa nezda krvna skupina ako velmy dobry zdroj na urcovanie povahy atd. Zachvilku budeme urcovat povahu podla odtlacku prstov alebo co.. 😀 Co mame z toho ked si to precitame. Ved svoju povahu by sme mali zistit aj bez toho. Este tak znamenia zverokruhu to vystihuju ovela lepsie ale zas nejake senzacie az do krvnych skupin by som tu nerobil. Je to len jeden z mnoha, mnoha faktorov…

  Páči sa mi

  • no to by si sa cudoval co vsetko sa da vycitat z daktyloskopie (odtlacky prstov)……aj take veci okrem ineho, ze choroby, resp. predispozicie na ochorenie, napr. diabetes a pod…..je to na porovnatelnej urovni s irisdiagnostikou (citanie z oci)
   no a potom taky Cinania (tradicna cinska medicina) vedia vycitat povahu cloveka z hlasu, chodze, postavy, tvare, ruk, noh, proste z celeho tela.
   krv ma svoju silu v organizme…..

   Páči sa mi

   • Zaujimave. Este som sa o tom nedocital takze to mam zatial nepreskumane. Ale podla tohto clanku ma moja krvna skupina necharakterizuje. Skor moj presny opak 😛 Ale mozno je to len nahoda.. Kto vie. Asi existuju zdroje ktore by to vedeli lepsie opisat.

    Páči sa mi

 6. Zaujímavá teória ale je jej neverím. Čítala som tú kniho o tom, ktorá strava sa hodí pre ktorú rvnú skupinu. Nič mi nesedí. Sú aj lepšie knihy 🙂

  Páči sa mi

 7. ja som “áčková”…pasuje to na mňa 😀
  až na to, že ja otvorenú konfrontáciu už mám rada a výbuchy hnevu som skresala na najnižšiu možnú mieru…raz za mesiac až dva…niekedy som sa “paprčila” aj viackrát za deň 😦
  a “odnaučila” som sa byť závislá na ľudoch a veciach…som len šťastná, že s nimi môžem byť a to je všetko 🙂

  Páči sa mi

  • ja som B, a dosť to na mňa sedí. :-), ale aj tak sa mi nepáči, čo tam píšu o tej mojej pomstychtivosti. nikdy neriešim pomstu, je to najzbytočnejšia vec na svete :-),
   a materiálne statky? neexist, som ten typ čo je vždy spokojný s tým čo má, takže to troška pokuľháva, ale v mojom prípade ešte asi za to môže Rh faktor, to by to potom bolo úplne dokonalé 🙂

   Páči sa mi

   • lilah,

    myslím, že taký by človek asi mal byť, ale na mňa z “béčka” napríklad sedí : “Pripisujú dôležitosť drobnostiam, starostlivo plánujú postup, neznášajú chaos v žiadnej podobe.” 🙂

    asi tam aj ten faktor robí svoje, zdá sa mi, že ten má aj dosť veľký vplyv,ked chcú mať “ľudko” a “ľudka” vlastné detičky 😀

    kopec tých vlastností a postojov v sebe možno máme, len sme ich potlačili na najnižšiu možnú mieru, alebo sme sa s nimi vyrovnali a už nie sú dominantné 🙂

    a teraz mimo ezoterickú tému sa spýtam 😦
    čo ste mali na obed? hm?…teraz som prišla z práce a neviem, čo mám variť…poradťe mi, ľudia zlatí 😀 😀 😀

    Páči sa mi

   • hej, hej, ostatné sedí, len totok mi vadilo. 🙂

    kurací závitok so smotanou, šunkou a syrom, strčila som to do trúby a dosť, už len čakám kedy sa to dokončí. :-), inak je to dosť rýchle takže?

    dobrú chuť. 🙂

    Páči sa mi

 8. len pre zaujímavosť dokladám, že o krvných skupinách som práve dnes čítal v jednom Naruto komixe, v kultúrnej vložke, kde bolo tiež napísané že podľa tradičných zvykov je v Japonsku ešte aj dnes viera v spojitosť krvnej skupiny a charakteru. A tiež tam boli popísané všetky štyri krvné skupiny a ich charakter. Hmm, na mňa táto Helarina verzia ani moc nesedí, ktovie či sa to ráta len ľuďom dospelo vyzretým, ja som asi furt decko :D. A že vraj zvyk definovať charakter človeka podľa krvnej skupiny tam začal len v roku 1916. že typ A by mal byť skor jemnejší a intelektualnejší kým B by malo byť opak. Ačka nevychádzajú s inými skupinami, majú pevný charakter, ale svoje emocie skrývajú a majú aj citlivú zraniteľnú stranku. Nezaujímajú sa príliš o druhých a snažia sa vyzerať ako ich ideál. Béčka sa zaujímajú o všetko ale majú zvyk mať priveľa hobbies tak to často nedokončia. Neskor ale dokážu zistiť ktoré je najdolezitejšie. Snažia sa vizerať nadšený a s entuziazmom ale niektori ľudia majú podozenie že v nutri sú inakší. Može sa zdať že nechcú mať naozajstné kontakty s inými. Nula typ robí náladu celej skupine a prináša harmóniu. Je to taký typ ktorý má každý rád ale majú aj tvrdohlavejšiu a “vôlovú” časť. Sú ľahko ovplyvniteľný, vizerajú doveryhodný ale často robia hlúposti. AB vnímajú pocity iných a starajú sa o druhych s opatrnosťou a starostlivosťou. Ale sú aj prísny na seba a druhých. Zdajú sa ako s dvoma osobnosťami, sú sentimentálny a rozmýšlajú hlboko o veciach. Majú dosť priateľov ale vždy potrebujú čas aj len pre seba. Je to narýchlo prelozené z angličtiny tak pardón za zlý slovosled a trocha mišungu :D. Dal som to len na porovnanie, verzia od Helar sa mi páči viac (to že nulka je najstaršia a že to má vôbec nejaký vívoj som fakt nevedel, úžasné :)) aj keď na mňa sadla viac tá japonská verzia, ja totiž nemožem povedať že by som bol nejak silná osobnosť bez komplexov, aj keď sa na nich snažím pracovať, ale asi sa predsa len počítajú len dospelí jedinci :D. Ja sa snažím veciam, čo sa ma snažia presne opísať, ako napr horoskopy, vyhýbať, lebo proste sa mi nepáči že ľudstvo je rozdelené na dvanásť skupín, ktoré majú vždy presne definovaný charakter, ja verím že človek sa vždy môže zmeniť, aj keď sú hviezdy proti 😀

  Páči sa mi

  • ˇA-čka sa “nezaujímaju priliš o druhých a snažia sa vyzerať ako ich ideál”-ja som presný opak, idem sa “roztrhať” pre druhých (už to ma zarazené )a slovko “lsťivý” neviem ani čo je ,musela som si vygúgliť 😀 A som to ja kto berie druhých ako vzor a vie obdivovať človeka až do nebies…
   0-ka bol moj otec,ale skor ho možem obdivovať že vedel riešiť všetky problemy,ako by “robil hluposti”.(vraj ich robil iba kým sa neoženil , do svojej 20-tky)Za to na inu nulku ,ktoru poznam to sedí,len skoda že on je jediný ktorý o tom nevie..
   Ešteže si to len prekladal.Myslím,že taketo veci sa nedaju porovnavať s prvou alebo jedinou knihou ktoru si si prečítal (či preskumal na nete),to si človek proste začne vo svojom živote všímať,až potom vie posudiť.-nie iba na sebe,ale ludoch okolo neho.
   Tiež ma velmi volakedy rozčulovalo,prečo sa ludia “škatulkujú” do horoskopov.Nieje to “skatulkovanie”,je to nápomoc aký sme zhruba,čo su naše negatíva aby sme na tom popracovali a čo pozítiva lebo potrebujeme byt aj na niečo na seba pyšny..Lenže platilo to cca na 70% a u mna skoro len na 30%.A prečo? Lebo velmi záleží na tom ako nas vychovali.Výchova je dovod rozdielov…Pretoto som začala povahy a charaktery ludí študovať cez numerologiu a toto mi sedí ako “šerbel na riť” -pri každom koho som si cez datum narodenia “rozpytvala ” *-)

   Páči sa mi

 9. Sranda s tými krvnymi skupinami. Skoro 30 rokov som bola presvedčená, že moja skupina je B, kedže mi to hovorila mama. Tento rok u lekára mi prvýkrát robili testy a so šokom som zistila, že mám 0. Ešteže som mamin predpoklad prežila 🙂

  Páči sa mi

 10. neviem odkial mate ze najstarsia krv je NULKA, ked od objavenia krvnych skupin sa vzdy uvazda najstarisa krv A, potom B, potom 0, a dodatocne zistili aj AB… Cely clanok je teda postaveny na vymysle!

  Páči sa mi

  • a čo je reálne? 😀 a učili nás to v prírodných vedách 😛

   Pôvod krvných skupín
   0 – je to najstaršia krvná skupina z čias lovcov, ktorý sa živili prevažne mäsom, a najčastejšie sa vyskytujúca skupina vo svete. U nás ju má 37,8 % populácie.

   A – objavila sa ako druhá, v mladšej dobe kamennej, pravdepodobne v Ázii alebo na Strednom východe. Títo ľudia žili v poľnohospodárskych spoločenstvách, pestovali obilie a chovali dobytok. Gény krvnej skupiny A sa napokon dostali cez Áziu do Európy. Je najviac zastúpená medzi obyvateľstvom západnej Európy a u nás ju má približne 41,5 % populácie.

   B – vznikla asi pred 10 – 15 tisíc rokmi v oblasti Himalájí. V tých časoch bola typická pre ľudí žijúcich v juhozápadnej Ázii a stepiach Euroázie. Živili sa chovom dobytka, veľmi dôležitou zložkou ich potravy boli mliečne výrobky. Jedna z vetví – nomádska bojová skupina prenikla až do východnej Európy, preto je typickou skupinou v Nemecku a Rakúsku. U nás ju má asi 14,1% populácie.

   AB – najmladšia krvná skupina. Predpokladá sa, že vznikla miešaním obyvateľov Kaukazu s krvnou skupinou A a Mongolov s krvnou skupinou B. vyskytuje sa veľmi zriedkavo a u nás ju má 6,6% populácie.

   Páči sa mi

 11. Článok typu – laik sa diví a odborník žasne.
  Okrem toho, že vlastnosti ľudí sa nedajú rozdeliť podľa krvných skupín (rovnako ako podľa termínu narodenia), aj faktické údaje, ako napríklad – o dobe vzniku krvných skupín, ich percentuálny podiel, nie sú ani približné.
  Ale držím palce, ľudia také radi čítajú.

  Páči sa mi

 12. Hm, riadne nezmysly… Charakteristiky písané v zmysle, že v každej sa na niekoho niečo ” nalepí ” . Ja som sa našiel vo všetkých, ale ani jedna ma presne nedefinuje a mám len jednú krvnú skupinu : )) Ale podľa týchto delení mám inú krvnú skupinu, ako mám u lekára zistenú. Musím bežať rýchlo za doktorom, že sa pomýlil : )))

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s