Prečo nemáme dostatok energie

Väčšina ľudí žije svoj život od jednej udalosti k druhej. Málokedy majú pocit, že by výskyt udalostí v svojom živote aktívne ovplyvňovali. Jednoducho je to niečo, čo sa im deje – a na nich je, aby sa s tým vysporiadali.

Vysporadúvajú sa s nimi tak, že k nim zaujímajú stanovisko. Stanovisko možno zaujať dvoma spôsobmi – vec duševne rozoberieme a vyvodíme z nej nejaké poučenie, alebo ju precítime.

Poučenie má zmysel vtedy, keď máme pocit, že držíme opraty svojho života v rukách a vieme ovplyvňovať jeho priebeh. Vtedy chceme vedieť, prečo táto situácia nastala, ako sa jej vyhnúť, ak sa nám nehodí, a ako ju navodiť a využiť, ak sa nám hodí.

A na to, aby sme sa na ňu rozpamätali aj v budúcnosti, vytvorilo si naše telo systém emócií. Každej zažitej situácii pripíšeme istú emóciu. Táto emócia slúži ako “vyhľadávacie označenie” pre budúci život. Cez emóciu spájame súčasnú situáciu so situáciami, ktoré sme už zažili. To preto, že emócie sú oveľa rýchlejšie ako ľudský mozog – takže k spomienkam sa dopracujeme takmer okamžite, nie až po zrelej úvahe. Emócie sú náš výstražno-vyhľadávací mechanizmus. Sú nástroj, nie cieľ.

Kým rozum v živote spĺňa úlohu rozoberateľa situácií a vyvodzovateľa poučení, emócie majú celkom iné úlohy. Jednu z nich sme si už opísali: výstražno-vyhľadávací mechanizmus. Ďalšia má za úlohu zabezpečiť, že sa zachováme istým spôsobom. Aký ten spôsob bude, o tom rozhodujú dva faktory: biológia a výchova.

Naša biológia nám napríklad hovorí, že nastal čas založiť si rodinu. Za týmto účelom potrebujeme partnera, ktorý spolu s nami zabezpečí jej prežitie. Začíname si ho hľadať. Výskumy ukázali, že do tridsiatky sa pri hľadaní partnera ľudia orientujú skôr podľa fyzických predpokladov – “krásy”, fyzickej sily (kedysi musel uloviť zver) a spoločenskej príťažlivosti (napr. postavenie). Po tridsiatke začína stúpať záujem o súzvuk dvoch duší, o spoločné záujmy a hodnoty. Neskôr (asi okolo 45) nastupuje záujem o toleranciu – nakoľko je ochotný nechať ma žiť po svojom. Po 55 potom zrejme nastupuje záujem o zabezpečenie a záujem nezostať sám. Tie prvé dve etapy sú doložené výskumami, hoci si nespomínam na ich zdroj, tie zvyšné dve etapy sú moje “duševné vlastníctvo”.

Okrem biológie však máme ešte aj iné emócie – pocit spravodlivosti, rovnoprávnosti, akceptácie zo strany prostredia… A všimli ste si niečo? Všetky tieto emócie nemajú obsah, ak nepoznáme ich protipól! Na to, aby sme vedeli, či je niečo spravodlivé, musíme vedieť, čo je nespravodlivé. Chceme byť rovnoprávni? A v porovnaní s kým?

A tu vstupuje na scénu výchova a tlak spoločnosti. Spoločnosť má svoje predstavy, ako by sa ľudia mali správať. Tieto predstavy vtláča svojím členom, aby ich spravila predvídateľnými – predvídateľní ľudia totiž ľahšie vychádzajú s inými predvídateľnými ľuďmi. Takže na to, aby sme boli predvídateľní, potrebujeme akceptovať zdieľané hodnoty. V zdieľaných hodnotách spoločnosť definuje, k čomu sa máme prirovnávať (kurzívou som dopísala, ako vyzerá ich interpretácia, keď sa zvrhnú na utkvelé predstavy, ktoré slepo akceptujeme):

 • keď dievča do dvadsiatky nemá priateľa, niečo s ním nie je v poriadku (keď si dievča nájde hocikoho, len aby sa vydalo, je “v poriadku”)
 • dobrý človek si ctí rodičov a poslúcha ich (poslušný človek je dobrý, samostatný človek je zlý)
 • dobrý človek pomáha iným (máš právo strkať nos do vecí iných ľudí aj vtedy, keď o to nestoja – stačí, keď máš pocit, že by mali fungovať inak)
 • dobrý otec sa stará o svoju rodinu (ak sa nedokážeš alebo nechceš postarať o svoju rodinu, nemáš hodnotu – a ak nemáš rodinu, o ktorú by si sa mohol postarať, tak tiež nemáš hodnotu)
 • na úspešnom človeku vidno jeho úspech (tvoj úspech sa meria podľa výzoru, majetku alebo popularity, nie podľa toho, čo sa ti podarilo dosiahnuť)
 • v jednote je sila (keď nás veľa tvrdí to isté, tak máme pravdu a všetci ostatní sa mýlia <bez definície toho, koľko presne je “veľa”>)
 • pekní muži vyzerajú ako Brad Pitt (ak nevyzeráš ako XY, nemáš šancu)
 • muži a ženy sú na svete na to, aby si založili rodinu a mali deti (ak nemáš rodinu a deti, nemáš hodnotu)
 • kto nevychodil školu, nemôže byť múdry (stačí keď máš nejaký titul – automaticky máš aj hodnotu)
 • neúspešní závidia úspešným (tvoj úspech sa odvodzuje od toho, či ti ľudia závidia)
 • peniaze svetom vládnu (ak nemáš dosť peňazí, nemôžeš byť šťastný <pritom nikde sa nedefinuje,koľko je “dosť”>)
 • správne je to, čo robia aj všetci ostatní (všetci ostatní musia robiť to isté, čo aj my, a veriť v to isté, v čo aj my – inak sú to nepriatelia a treba sa s nimi vysporiadať)

Niektoré z vyjadrení majú svoje logické opodstatnenie, iné sú len diktát módy. Všetky sú však prijímané spoločnosťou ako nepísaný zákon daného obdobia. A pretože žijeme medzi ľuďmi a málokedy napĺňame všetky takéto “nepísané zákony”, musíme naše “nedostatky” kamuflovať.

A to sú dve hlavné príčiny, prečo obyčajní ľudia nemávajú dostatok voľnej energie:

 • zaujímajú stanoviská k udalostiam v svojom živote tým, že ich preciťujú
 • strácajú veľa energie budovaním “želateľnej výkladnej skrine” miesto toho, aby sa venovali tomu, čo je skutočne dôležité – orientácii v živote a dosahovaniu vlastných cieľov.

Príklad, ako to funguje: výňatok z knihy Esmeraldy Arana The Path.

drakdrak.jpg

9 thoughts on “Prečo nemáme dostatok energie

 1. suhlasim, ze budovanie “imidzu” stoji hrozne vela energie, ale myslim si, ze treba vediet nasjt vyvazenu strednu cestu kedy sme pre spolocnsot akceptovatelny a mame iste posatvenie a kedy aj vnutorne nevykladame vela namahy na udrzanie tohto stavu…je to samozrejme individualne, ale kto ma stipku zodpovednosti za svoju rodinu, nemoze plavat proti prudu, lebo stiahne aj svojich najblizsich…evolucia sa ubera tymto smerom a ci sa nam to paci alebo nie, neostava nam nic ine len plavat po prude a obcas kormidlom usmernit smer aby sme nezapadli v plytcine…fajn stranky

  Liked by 1 person

 2. nesuhlasim. preco by mi malo zalezat na tom ci ma spolocnost akceptuje? spolocnost je pre mna chora a to ze ma neakceptuje je pre mna prirodzene a samozrejme.
  neostava nic ine len plavat po prude – opat omyl (moj nazor samozrejme), ak ta vlastni nepodrzia alebo nevydrzia je to len jeden z dvoch vysledkov, ale urcite nie dovod aby si siel s masou. “ci sa nam to paci alebo nie evolucia sa ubera tymto smerom” opat nesuhlas, my sme atomy a nevieme kam sa vyvynieme. (skor by som povedal ze s takymto “zmierenym” pristupom skoncime tak ako civilizacie pred nami, ak teda zanikli a nepretransformovali sa)

  Páči sa mi

 3. No tak ja mam pocit ze koli vyzoru a tomu ako sa sprvam by som energie teda ubudat nemal 😀 …. na druhej strane uz zo situcii ktore s diali uz hej …..odmlička som s vela vecami nesuhlasil a neznasal iste veci ( Moji rodicia sú svedkovia jehovovi ) … no bol som nuteny k takej viere tiez, takze asi to m obrlo o dost energie prist si n vlstny rozum ,,,, myslim ze aj vnutorne rozbroje oberaju o dost energie …..takze by som rad dostal vysvetlenie ci ano 🙂

  Páči sa mi

 4. …..moja poklona 🙂
  Dnes som dostal zaujimavy odkaz,otvoril som staru plech. krabicu z napisom na spodnej strane:) find your way…..
  ….follow your spirit -kokso ako z Matrixu- follow the white rabbit

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.