Šamanskí sprievodcovia: Mravec

Mravec reprezentuje usilovné snaženie, dobrú organizáciu a dobrú spoluprácu.

Mravce patria k najstarším druhom hmyzu. Žijú v kolóniách a fungujú ako “polícia” a “strážna služba” lesa a lúk. Každý mravec má v spoločenstve svoju vlastnú úlohu. Niektoré budujú mraveniská, iné ich bránia, iné zaobstarávajú potravu, iné sa starajú o vajíčka, iné čistia mravenisko, iné sa starajú o “domáce zvieratá” mravcov – o vošky. Pyramídovité mraveniská pripomínajú staré posvätné pyramídové stavby.

Keď do nášho života vstupuje mravec, tak preto, aby nám pripomenul naše miesto a zaradenie v spoločnosti. Každý z nás má nejakú úlohu, poslanie a svoje optimálne miesto na tomto svete. Každý nejakým spôsobom prispieva ku konečnému celku. Sila mravca nám prináša vlastnosti ako usilovnosť, výdrž a zvyšovanie energie životom v spoločenstve. Mravce nám ukazujú, ako môžeme svoje plány a projekty premeniť na realitu. Pretože uvládzu niesť oveľa viac, než sami vážia,  ukazujú nám, že aj my máme silu preskočiť svoj vlastný tieň a dosiahnuť nečakane veľa, ak len skutočne chceme. Mravce nám prinášajú silu zámeru a predsavzatia. Mravce uvoľňujú zovretie zabehaných reakcií (“autopilot”) a umožňujú nám nazerať a robiť veci po novom. Štipľavý jed mravca je protijedom k nášmu vnútornému “štípaniu”, hnevu a nevraživosti. Mravec nám ukazuje, že hnev a nevraživosť nás vnútorne rozožierajú a oslabujú a nijako nepomáhajú nášmu rastu, pretože nás “betónujú” v pozícii obete, nie majstra.

Niekedy mravec poukazuje aj na to, že sme sa nechali situáciou zraziť na kolená, že sme sa nechali “okresať” na príliš malú veľkosť, že sa nepovažujeme za silných a samostatných, že znižujeme svoju hodnotu a naša integrita sa začína rúcať. Mravec nám ukazuje, že byť vnímaný ako malý ešte neznamená, že sme slabí a bezmocní. Pomáha nám pripomenúť si naše silné stránky a silu nášho ducha a pomáha nám vykročiť zo sebaponíženia a zaujať v živote to miesto, kde sme najužitočnejší sebe i okoliu.

Mravec je navyše univerzálny symbol spoločenstva. U Grékov a Rimanov boli mravce zasvätené bohyni úrody Ceres/Demeter. Predstavovali dobrú úrodu a silu predpovede. V Číne predstavujú cnosť, pokoru, poriadok a vlastenectvo. V Indii ich neustála snaha platí za podobenstvo márnej snahy života. Navyše symbolizujú schopnosť rozlíšiť dobro od zla a predvídavosť, pretože si robia zásoby na horšie časy. V indiánskom medicínskom kolese symbolizujú silu, priraďujú sa Západu a dávajú nám výdrž, stálosť, činorodosť, uvážlivosť a odvahu.

Mravec z temnej stránky: Keď mravce vpadnú do nášho života ako narušiteľ:

 • pripomínajú nám našu zlosť nad tým, že nemôžeme v spoločenstve zaujať miesto, aké nám prísluší, že nás tlačia do niečoho, čo sami nechceme, že nás neberú na vedomie
 • pripomínajú nám, že sa príliš staráme o veci tých druhých a primálo o svoje vlastné veci
 • vystríhajú nás, že nesieme príliš veľký náklad a snažíme sa preberať aj zodpovednosť za druhých
 • varujú, že riešime úlohy iných a nie naše vlastné.

Ak mravce vpadli do nášho života ako rušivý faktor,  budú nás rušiť tak dlho, kým sa znovu neupriamime na našu vlastnú úlohu, na našu vlastnú pozíciu a na naše vlastné poslanie.

Súčasť cyklu o šamanských sprievodcoch

3 thoughts on “Šamanskí sprievodcovia: Mravec

 1. Ked toto citam vazne sa vo viacerych veciach vidim. Hlavne ked prisli tie problemy ma nieco ako keby nutilo so sebou robit. A ked sa mi nechcelo tak sa to len zhorsovalo.

  Páči sa mi

 2. včera som nespravila štátnice a dosť ma to štve a mrzí. O dva týždne mám ďalší termín, ale ja sa jednoducho nevládzem učiť. Vôbec mi to nejde, akoby sa mi vygumovalo…dnes sa mi na stolíku dva krát zjavil mravec. Prvý vyslovene odniekiaľ (zo stropu?)spadol, lebo som ho počula dopadnúť na papiere…Mravce však nikde nemám, občas sa dáky na zemi zatúla, ale toto sa mi ešte nestalo. Nemám tu žiadne jedlo, stôl som prezrela, žiadni mravci…takže som začala uvažovať, či mi niekto nechce dačo povedať a táto veta zarezonovala:

  “Pretože uvládzu niesť oveľa viac, než sami vážia, ukazujú nám, že aj my máme silu preskočiť svoj vlastný tieň a dosiahnuť nečakane veľa, ak len skutočne chceme. Mravce nám prinášajú silu zámeru a predsavzatia.”

  V čase pred štátnicami mi vyšiel v anjelských kartách asi tri krát Zámer, keď som sa pýtala, či mi anjeli nechcú niečo dôležité povedať aj keď som sa pýtala priamo na štátnice…Tak a je to jasné…začať si viac veriť a nevzdávať sa. Len tak sa to nakoniec podarí…práve dnes som už začínala uvažovať, či som vôbec schopná tie štátnice zvládnuť, nakoľko celé tie roky boli strastiplná cesta…ale zrejme mám schopnosť preskočiť aj ja svoj vlastný tieň. Len musím chcieť a mať jasný zámer 🙂 A ten mám v súvislosti so školou od malička, preto je hlúposť sa teraz vzdať.

  Páči sa mi

 3. posledne 2 tyzdne sa mi objavuju mravce vsade… kazde rano mam v pohari s vodou 4 mravcov.. pritom nikde inde nie su a dnes rano ma uplne malicky mravec postipal do ruky rovno v posteli… pred mesiacom som sa stahovala do zahranicia.. zacala som novu skolu.. mam neskutocne vela povinnosti a nic nestiham… vdaka za clanok :)… teraz tie mravce naozaj zacaju davat zmysel.. dufam.. ze skoro zmiznu 😉

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s