Lenivosť je príznak, že bojujeme so životom

Je úzke spojenie medzi lenivosťou a pocitmi, ktoré sme si plne neprežili. Nepozerajte na lenivosť ako na niečo, čoho sa možno silou vôle vzdať, len keby ste sa konečne prepracovali k tomu, že budete vy alebo niekto iný posudzovaný rozumní a konštruktívni… Lenivosť nie je predmet pre moralizovanie. Je to prejav apatie, stagnácie a paralýzy, výsledok stagnujúcej energie. Keď si plne neprežijeme alebo nevyjadríme pocity a potlačíme ich, hromadia sa a zahatia prietok životnej energie.

Všetko zlé, nehatívne a deštruktívne v ľudskej povahe je výsledok bránenia sa zažitiu bolestivých, neželaných pocitov. Toto bránenie sa brzdí prietok energie. Keď pocity stagnujú, stagnuje energia; ak stagnuje energia, nedokážete sa pohnúť. A vieme, že pocity a city toky energie vo večnom pohybe. Sústavne sa menia z jedného typu pocitu na iný – kým môže energia tiecť nehatene. Neprežitie (potlačenia) nejakého pocitu zastaví tok týchto prúdov a tým aj životnej energie. A keď sa zabrzdí tok životnej energie vaším systémom, zažívate to ako lenivosť – stav, kedy pohyb je možný len pri silnom a bolestivom vonkajšom podnete.

Takže ak sa nájdete v stave stagnácie, lenivosti, pasivity či necitlivosti a keď si želáte nerobiť nič, čo sa často zamieňa so spirituálnym stavom “len byť”, máte dobrý indikátor, že v sebe nosíte pocity, ktoré vytvorili psychickú toxicitu, pretože je vám odporná prijať a precítiť ich.

Stagnácia energetických prúdov zmrazuje nielen pocity, ale aj predstavy. Niečo špecifické zažijete, zovšeobecníte to a potom sa zubami-nechtami držíte falošnej predstavy, ktorá týmto zovšeobecnením vznikla. Len zriedkavo stagnujúce pocity neobsahujú aj stagnujúce predstavy o živote a vašej role v ňom.

Keď sa pocity nepripúšťajú alebo potláčajú (aj len čiastočne), vnútorný tok životnej energie stagnuje. Ľudia si budú prichodiť nevysvetliteľne paralyzovaní. Ich konanie začne byť neúčinné, ako keby sa život spriahol proti nim a ich cieľom a túžbam. Takzvaná lenivosť môže byť jeden z prejavov tejto paralýzy. Nedostatočná tvorivosť a celkový pocit beznádeje sú ďalšie. Ľudia často môžu súčasnú situáciu využiť na to, aby ňou vysvetlili vnútorný stav, v ktorom sa nachádzajú. Pravda je taká, že keď odmietate prežiť si pocity, ktoré v sebe nosíte, nutne vás musí zaplaviť pocit márnosti a zmätku.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s