Šaman a energia

Očami šamana majú všetky veci dušu/energiu a môžeme vstúpiť do priameho kontaktu so svetom okolo nás. Keď sme v priamom kontakte a zosúladení z Univerzom, aktívne sa stará o naše potreby, našu bezpečnosť a naše blaho. Čím lepšie sme “naladení” na Univerzum, tým viac šťastia a hojnosti vnímame.

Jeden zo spôsobov, ako toto správne naladenie na Univerzum (alebo rezonanciu) môžeme dosiahnuť, je vyhojenie starých rán a odstránenie energetických blokov tak, aby univerzálna energia mohla voľne pretekať naším životom. Keď sme pozornosťou sústredení viac v “tu a teraz”, odrazu si umožníme vnímať viac možností výberu a možných ciest.

O “negatívnej” energii

Energia nie je ani dobrá, ani zlá; je to len energia a to, ako ju nasmerujeme, podmieňuje to, ako ju budeme zažívať. Iste, existujú energie, ktoré nás “mojkajú” a pri ktorých sa cítime dobre, ako napríklad energie spojené s láskou. A sú aj energie, ktoré pociťujeme ako nepríjemné, ako napríklad pri energii strachu. Na druhej strane, strach napĺňa jeden veľmi cenný účel – pomáha nám prežiť, takže nie je “zlý”, len niekedy nesprávne použitý a nesprávne nasmerovaný.

Je prirodzené preciťovať celý vejár pocitov, ale keď sme stále len nahnevaní alebo nie sme nikdy a za nič na svete nehnevaní, energia sa niekde blokuje a nemá možnosť voľne pretekať. Ak energia slúži nejakému účelu a my ju miesto toho používame stále, prestáva tiecť, stagnuje a sťažuje nám prejsť na inú energiu. Ak energiu potláčame a neumožňujeme si ju precítiť, miesto tejto energie nasilu udržiavame v sebe inú energiu a neumožňujeme jej “odtiecť” – s tým istým dopadom: stagnuje, zatuchne a “necíti sa dobre”.

Keď sa zapodievame energiou, nemali by sme skúmať, či je pozitívna alebo negatívna, ale či je v súlade (rezonancii) s Univerzom, alebo s ním následkom niečoho prestala rezonovať. Stagnujúca, zablokovaná energia už nie je v rezonancii s Univerzom.

Energia v rezonancii s Univerzom podporuje, liči, ochraňuje, dodáva nám silu a tečie. Keď energia vypadne z rezonancie, stáva sa ťažkou a inertnou, ťažko sa k nej dostať a pracovať s ňou a takmer ju nemožno používať. Ľudia, keď hovoria o negatívnej energii, majú obvykle na mysli energiu, ktorá vypadla z rezonancie s Univerzom alebo bola zameraná na nesprávny cieľ a preto ju cítime ako škodlivú a toxickú.

Postupom času sa táto blokovaná energia, ktorá sa spája napríklad s hnevom alebo jeho potláčaním, stane ťažkou, temnou, lepkavou a začneme ju pociťovať ako nepríjemnú. Začne blokovať prirodzený tok životnej energie (čchi) v našom tele a nakoniec sa môže zhmotniť ako choroba – fyzická alebo duševná. Ak používame hnev na prekrytie strachu alebo bolesti, nemôžeme uvoľniť energiu strachu alebo bolesti a tá sa zachytí v našom tele a aure. Väčšinou vnímame túto zavrznutú, zablokovanú energiu ako negatívnu.

Je dôležité naučiť sa rozlišovať medzi niečím, čo je negatívne, a niečím, čo je len nepríjemné alebo nechcené. Veľa príležitostí k osobnému rastu je nepríjemných a často aj bolestivých. A hoci sú také, prinášajú nám dar zmúdrenia.

Udržiavajme si jasné energetické hranice

Aby sme zostali v správnej rovnováhe (rezonancii) s Univerzom, mali by sme si byť vedomí tohto energetického prepojenia. Musíme si dávať pozor, či energiu usmerňujeme plodným alebo neproduktívnym spôsobom. Na energetickej úrovni sme všetci silno poprepájaní. Keď si to začneme uvedomovať a brať do úvahy, máme oveľa lepšiu šancu kontrolovať, akú energiu do sveta vysielame a akú energiu zo sveta naberáme.

Niektorí ľudia vyžarujú lásku a svetlo, iní vytvárajú vlny drámy, frustrácie a podráždenia. Napríklad na letiskách sa často cítievame unavení a vyšťavení – je na nich prílišná zme ľudských pocitov: radosti, hrôzy, lúčenia, zvítania, únavy, vzrušenia…

Silné emócie – láska, hnev, nenávisť, strach – majú na seba napojené energie. Často, keď v nás niekto alebo niečo vyvolá silné pocity, nevedomky vysielame energiu. Keď nás niekto parádne napáli, je dôležití zabezpečiť, aby sme im tú energiu neposlali. Takisto nechceme zostať otvorení a prijímať energiu niečej posadlosti alebo hnevu, ktorá je zameraná na nás.

Potrebujeme energetické hranice. Ľudia, ktorí majú slabé hranice v osobnom živote, mávajú obvykle aj slabé energetické hranice. Dokážu svoje bezprostredné okolie zaplaviť svojím vlastným strachom a hnevom. Ak niekto navyše začína skúmať metafyzické zručnosti, čokoľvek vysiela, vysiela v zosilnenej miere.

Vnímanie negatívnej energie nie je zlé. Je fajn, ak dokážeme vnímať nepríjemnú energiu, ktorá vychádza z osoby, miesta alebo veci. Už len to, že vnímame niečo potenciálne ohrozujúce a škodlivé, je dobrá intuitívna informácia. Takže sa nechceme pred vnímaním energie uzavrieť; chceme ju vnímať, ale nenaberať.

Ako sa energeticky chrániť

Najjednoduchší spôsob, ako kontrolovať energiu, ktorú naberáme, je vytvoriť si nejaký typ energetického štítu. Existuje viacero spôsobov. Použijeme úmysel a vizualizáciu. Jednoducho môžeme požiadať, aby sme boli chránení a odizolovaní, keď sa musíme zdržiavať v miestach so zmiešanou energiou (letiská, bary, nákupné centrá, hromadná doprava a pod.) alebo v ťažkých situáciách. Kedykoľve sa začneme cítiť energeticky ovplyvňovaní, opakujme si dookola tento úmysel. Môžeme si tiež predstaviť okolo seba nejaký štít. Weatherupová sa obaľuje napríklad zlatým svetlom. Ja si predstavím, ako z môjho solárneho plexu vytryskne biele svetlo a vytvorí okolo mňa priesvitnú ochrannú guľu. Niekedy (zrejme vtedy, keď bolo treba) sa moja biela guľa automaticky zmenila na belasú guľu. To som ešte o tom nevedela, že ide o klasický šamanský ochranný štít… 🙂

Ak toto nepovažujete za dostatočné, môžete si urobiť šamanskú cestu a požiadať svojich sprievodcov, aby vám pomohli s energetickou ochranou. Iné metódy sú bylinky, “mojo” vrecúška, kadidlá, talizmany a kamene (ja používam najčastejšie labradorit alebo lapis lazuli, ak mám podozrenie z psychického útoku, prípadne gagát alebo kuraciu kosť, ktorá tiež absorbuje negativitu).

Čokoľvek využijete, dajte si pozor, aby ste boli veľmi špecifickí pri formulovaní svojho zámeru: že chcete vyfiltrovať len tie energie, ktoré neslúžia vášmu najvyššiemu dobru. Nikdy sa nechcite celkom odrezať od energetických tokov (hoci niekedy je to celkom príjemné; na konferencie behám zásadne s hematitom na krku a všetci mi môžu byť ukradnutí 🙂 ) a ešte stále potrebujeme informáciu, ktorú nám poskytujú aj tieto menej príjemné energie.

Ďalší prístup je posilnenie vlastného energetického poľa. (To je ten hematit z predošlého odseku. 🙂 ) Toto možno dosiahnuť tým, že si jednoducho predstavíme energiu Zeme, ako vzlína vez chodidlá našich nôh nahor do solárneho plexu a energiu Univerza, ako zostupuje nadol cez korunnú čakru. Obe sa stretávajú v solárnom plexe alebo mieste medzi solárnym plexom a srdcovou čakrou (v tzv. Hrit Padma).

Hank Wesselman radí, že toto máme urobiť v našej posvätnej záhrade a úroveň našej energie sa skokovo zvýši. Že ja som to ešte neoskúšala! 😦

Poznám zato iné techniky zvýšenia svojej energie – cvičením. Na Mračnej hore sú dve cvičenia, ktoré mám oskúšané a fungujú. Prvé je Päť Tibeťanov; toto cvičenie láme blokády energie v našom energetickom systéme. Druhé je žam žung (čchi kung). Vrelo odporúčam každému, kto si potrebuje zdvihnúť úroveň vlastnej energie.

Môžete sa aj spýtať svojich šamanských sprievodcov, ako si posilniť energiu.

Keď sme naplnení energiou, nemáme potrebu vytvárať si ešte navyše energetický štít. Miesto toho sa o našu ochranu postará naša vlastná aura.

Niekedy sa dostaneme do emocionálne vypätej situácie (napr. hlboký konflikt s niekým) tak dlho, že máme problém ju vnútorne opustiť. Toto sú situácie, v ktorých obvykle zaviazne kúsok našej duše/energie. Na Mračnej hore je na to cvičenie, rekapitulácia, a Weatherupová používa aj šamanské “odstrihnutie sa” (doslova: prerezávanie energetických šnúr, ktoré nás so situáciou spájajú). Ja šamanskú verziu odstrihovania sa neovládam, ale používam šamanskú cestu za archanjelom Michaelom a požiadam ho, aby on preťal energetické zväzky. Keď to nejde, ide pravdepodobne o nejakú lekciu, ktorú musíme absolvovať; vtedy má význam putovať za svojimi sprievodcami a spýtať sa ich, o akú lekciu ide a čo treba robiť.

Energia, ktorú vyžarujeme

Obvykle častejšie rozmýšľame o energii, ktorú prijímame, ale málo rozmýšľame o tej energii, ktorú vysielame. Ak však chceme byť v tej správnej rezonancii so svetom a Univerzom, musíme si dávať pozor na to, akú energiu vysielame – podľa zákona rezonancie sa k nám totiž takáto energia bude vracať. Ľudské bytosti vysielajú energiu rôznymi spôsobmi. Silné emócie (radosť, hnev, smútok, láska) ovplyvňujú ľudí okolo nás. Navyše si ukladáme energiu v našich telách. Ešte dlho po tom, ako sa fyzická rana zacelela, môžeme so sebou nosiť energetickú ranu. Hocijaká emocionálna trauma sa môže odtlačiť do našej aury a zostať tam uložená. A keď nabudúce dostane čo len drobný prílev energie, môže začať vysielať ako maják… Aj keď by bolo príjemnejšie nemusieť sa zaoberať starými ranami a keby hnev a smútok neboli súčasťou nášho života, sú a zostávajú dôležitou súčasťou ľudskej skúsenosti.

Keď cítime silné poryvy emócií, bolo by dobre zastaviť sa a skontrolovať, ako túto energiu vysielame do sveta. Keď si úprimne priznáme, čo cítime, oslabí sa tým náboj, ktorý so sebou nesú. Ak sa nám podarí si aj odpustiť, že cítime to, čo cítime, podstatne znížime ich energiu na mieru, kedy už nemôže škodiť ani nám, ani svetu okolo nás.

Ak sa chceme negatívnej energie zbaviť, mali by sme to urobiť etickým spôsobom – nie len ju jednoducho “zahodiť”, ale požiadať sprievodcov, aby túto energiu zbavili jej škodlivosti, recyklovali a použili v prospech všetkých. Stojí nás to len okamih zamyslenia, malú motlitbu, afirmáciu alebo mantru (vynikajúco sa na tento účel hodí Óm Šánti).

V každom prípade túto energiu odovzdajme, neuzatvárajme ju v sebe, nepopierajme náš hnev a naše pocity. Vypustime ich s úmyslom, aby nikomu neškodili. Takisto ak ich vypúšťame do zeme, predstavme si, že budú neutralizované a budú slúžiť ako hnojivo pre všetko, čo v zemi rastie.

Rovnako dôležité je sledovať, akú energiu vysielame k ľuďom. Čím silnejšie šamanské schopnosti si vyvinieme, tým väčší energetický dopad na ľudí okolo nás budeme mať. Ak nás niekto aj dlhú dobu hnevá, potrebujeme si vytvoriť jasné energetické hranice, aby sme svoj pocit nevysielali k nemu ako negatívnu energiu. Podobne je to aj s romantickými citmi.

Začnime vždy úmyslom. Povedzme, že nechceme, aby naše silné emócie (hnev, posadnutosť) mali dopad na danú osobu. Kým cítime, že to v nás vrie, sústreďujme sa sústavne na náš úmysel. Okrem toho môžeme ísť za našimi sprievodcami a požiadať ich o pomoc. Povedia nám, o čo ide, a ukážu nám najvhodnejšie východisko z celej situácie.

Uvoľňovanie starej energie

Keď vyhojujeme staré rany, v priebehu tohto procesu uvoľňujeme starú energiu, ktorá sa v tele zablokovala a začala byť toxická. Weatherupová: “Na šamanských cestách moji sprievodcovia často vyťahujú zo mňa škodlivú energiu, ktorá sa mi nazbierala v sakrálnej čakre a v solárnom plexe. Jedno z mojich silových zvierat často zožerie túto energiu. …vysvetlilo mi, že tým zabraňuje, aby sa na mňa znova prichytila.”

Ak liečime niekoho iného, môžeme rovnako požiadať našich sprievodcov, aby recyklovali uvoľňovanú energiu na neškodnú. Vhodné je,len čo vytiahneme starú energiu zo starých rán a odovzdáme ju na recyklovanie, naplniť ranu novou, čistou energiou.

Je veľmi rozumné na svojich šamanských cestách sa opýtať svojich sprievodcov, ako narábať s touto ťažkou energiou.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s