Úžasný darček

Včera okolo 22:00, keď som sa po pár dňoch služobky doteperila domov, dostala som hneď niekoľko úžasných darčekov.

Už som písala, že cestou späť dom dostala “oznam” o tom, že sa otvoril priechod na druhú stranu. Cestou domov som sa stavila u kamaráta, ktorý pre mňa prebral zásielku stromčekov na sadenie od Starkla. Kolega megakrabicu nadupal do auta a frčalo sa ďalej.

Doma som vyložila krabicu od Starkla a v predsieni som našla dve ďalšie krabice – knižky z Amazonu. (Poznámka pre Ambalu: karty sú už tiež na ceste. 🙂 )

Samozrejme, najprv som sa hrnula k počítačíku najmilšiemu na celom svete a išla som skontrolovať stránku najúžasnejšiu na celom svete 😛 (a napísať článok o priechode). A až desať minút pred polnocou som začala rozbaľovať darčeky. Hlavne preto, lebo od Starkla to boli stromčeky, ktoré bývajú obvykle voľnokorenné a tak som ich na noc chcela ponoriť vo vani do vody.

Aké bolo moje prekvapenie, keď som v krabici našla stromčeky zasadené v kvetináčoch s vetvičkami a lístkami! Rýchlo som ich vyniesla do zimnej záhrady, aby si postáli na vzduchu. A ako som ich nosila, zistila som, že na jednom z nich je asi 4 cm veľká zelená marhuľa.

😀 Hepi. Ďakujeeeeem!

Knižky som už večer len vybalila a nechala si ich pri posteli na ráno, nech si ich potom obzriem (medzičasom som už aj zabudla, čo som si to poobjednávala 😕 ). Sú úúúžasnéééé:

Dve knihy sú od Cyndi Dale. Cyndi Dale je podľa portrétu na Amazone (ja som ju doteraz nepoznala) autorka, liečiteľka a autorita v oblasti čakier. Má za sebou tréning vo viacerých smeroch liečiteľstva: šamanizmus, Lakotská medicína, reiki a čosi, čo sa tam nazýva “intentional healing”, niečo ako “liečenie úmyslom”, čo je pre mňa neznámy pojem a tak ho ani neviem hodiť do slovenčiny.

The Subtle Body: An Encyclopedia of Your Energetic Anatomy je výpravná, kvalitná 500-stranová a bohato ilustrovaná knižka, ktorá rozoberá, čo je energetické telo, prečo energiu nevidíme a napriek tomu existuje (kvantové poznatky), ako energetické polia podmieňujú náš zdravotný stav, ako optimálne kombinovať východnú medicínu so západnou zdravovedou, energetické štruktúry ako meridiány, polia a čakry (s množstvom farebných ilustrácií z rôznych liečiteľských prístupov; našla som tam aj Villolda a Inkov! 🙂 ), akú úlohu majú tieto energetické štruktúry v našom zdraví, a potom ešte výlet do liečiacich modalít ako ajúrveda, čchi-kung, reiki, Kabala a pod. (všetko som ešte neprelistovala).

Z recenzie čitateľa:

“Je rozdelená na 6 častí obsahujúcich 40 kapitol. Každá z nich obsahuje podstatné základné informácie o energetických štruktúrach a systémoch (poliach, kanáloch a telách), ktoré ovládajú naše fyzické telo a fyzickú realitu. Navyše kniha rozoberá aj spôsoby/nástroje, ako energeticky modifikovať (liečiť) chorobu a staré nástroje pre skúmanie zdravotného stavu, ako aj moderné teórie o “jemnohmotnej” energii.” (To “jemnohmotný” som dala do uvodzoviek, pretože ma rozčuľuje nelogičnosť nazývať niečo ne-hmotné “jemnohmotným” len preto, že si potom prichodíme tak “jemno” a “étericky” … a ezotericky. 😕 )

 The Complete Book of Chakra Healing: Activate the Transformative Power of Your Energy Centers je doplnené vydanie jej starších kníh a obsahuje popis energetických koreňov nemocí, aby sme s nimi vedeli lepšie narábať. Podrobne opisuje energetické telá a polia (napr. energetické vajíčko, zóny existencie, trojdielny systém kundalíní a pod.) a obsahuje aj návod, ako liečiť Zem tým, že liečime/vyhojujeme sami seba. Kniha nie je tak bohato ilustrovaná a je len čiernobiela, ale je hooodne objemná a viem, po čom siahnem, ak doma nachytám zlodeja… 🙂 Odíde s parádnym typlom! 😆

Z recenzie čitateľa:

“Autorka poskytuje základné informácie o všeobecne uznávanom 7-čakrovom systéme, ale potom popisuje aj svoj vlastný, oveľa širší systém, ktorý obsahuje 12 hlavných čakier a ďalších 20 spirituálnych centier. Podrobne popisuje ich vzťah k rôznym typom energetických tiel a kanálov (meridiánov), ako aj ich vzájomné prepojenie. Takisto popisuje konkrétne metódy, ako pracovať s každým centrom, a cvičenia, ktoré môže použiť skutočne hocikto, nielen liečitelia, aby sa naladil na ich energiu a dokázal ich vyhojiť.

Niektoré z oblastí, čo ma v knihe mimoriadne zaujali, boli rozdiely v energetickom tele ženy a muža, obzvlášť vo vzťahu k spodným čakrám. Takisto sa mi páčila časť o energetických povrazoch/putách, kde sa píše aj o prepojení medzi rodičmi a deťmi.”

Jedna kniha je nová kniha Lujana Matusa (šmarjá, to zas bude fuška! 😆 ) Awakening the Third Eye: Discovering the True Essence of Recapitulation. Kniha popisuje, ako si rozvíjať vrodenú schopnosť videnia pomocou Tretieho oka, a ako ju začleniť do každodenných rutín. Obsahuje aj cvičenia na to, ako začať vnímať modré spektrum, najvyššiu vibráciu svetla, v ktorom sa deje všetka energetická aktivita a v ktorom prebiehajú všetky energetické výmeny. Vnímanie tohto spektra je základom pre toltécke videnie.

Z recenzujúcich čitateľov len jeden písal aj recenzie k iným knihám, z čoho usudzujem, že tí zvyšní sú Matusovi žiaci. Napriek tomu sa hodnotenia kníh veľmi nelíšia (ak odhliadneme od ospevných ód na ich autora 😛 ). A ten jeden napísal čosi, čo ma hlboko oslovilo: “Táto kniha zmetá nabok kategorizujúcu myseľ a napája nás priamo na podstatu. Miesto toho, aby som sa len naučil niečo o Treťom oku, mal som pocit, že sa učím na rovinách vedomia za hranicou môjho porozumenia.” Myslím, že viem, o čom hovorí – na mňa presne takto vplývajú Castanedove a Abelarovej knihy.

Štvrtá kniha je od Kennetha Smitha a volá sa Awakening the Energy Body: From Shamanism to Bioenergetics. Zo zbežného prelistovania som zistila, že používa mentálne modely, ktoré poznám z manažmentu a psychológie a už len preto mám tendenciu mu dôverovať.

Kníha popisuje energetické štruktúry z pohľadu toltékov a učenia dona Juana. Podľa popisu je to syntéza toltéckej filizofie a energetickej anatómie a objasňuje podstatu “buť človekom”. Popisuje základné mechanizmy, ktoré používame na vytváranie samostatných realít, a umožňuje nám vytvoriť si zdravší vzťah k svetu. Popisuje univerzálnosť energetického tela tým, že vykresľuje jeho dynamický vzťah s psychológiou, fyzikou, sociológiou a náboženstvom. Navyše popisuje fungovanie bioenergetiky, energetickej psychológie a transpersonálnej psychológie. Recenzie čitateľov sú zatiaľ málo obsažné, ale ja z prvého pohľadu do knižky slintám… 🙂

Takže toť moje nové úlovky. Zas mám čo čítať.

Ľudia, ja to mám taaaak rada… 😀 Keď niečo vychádza, tak niečo vychádza.

12 thoughts on “Úžasný darček

 1. Jeej. Idem amazonovat tiez. Ta prva encyklopedia vyzera super. Heli a viem, ze si na odpovedala uz stokrat, ale ktory tarot je naj pre zaciatocnika s nejakym dobrym vykladom / popisom (aj v Aj :)) ? Dakujem

  Páči sa mi

   • Dakujem. Tak si objednam toho Ridera a zajazdim si so Z-tkom na zadku tarotoveho tatosa 😀 iinak k tym kvietkom a stromcekom – vyzeera to tento rok na krasny cas flory. Ja sa tesim denne z prvykrat kvitnucej visterie a ma 40 kvetov 🙂 cmeliaky sa idu od samej lasky zblaznit

    Páči sa mi

   • Mne tento rok kvitla len jedna wistéria, ale poriadne. Tá druhá, čo kvitla prvýkrát minulý rok, sa akosi tento rok neráčila. 😦 Prihnojím a uvidíme. 🙂

    Nech žijú čmeliaky! Aj ty máš také veľké, čierne, polkilové?

    Páči sa mi

   • Anoo. Polkilovi tucnucki bzuciaci mackovia 🙂 ich mám rada, na rozdiel od os, ktore mali hniezdo na terase – tie však tusim pochopili, ze u nas ich nic dobre okrem megadavky spreja proti hmyzu necaka a isli si spravit inde habitat. Wisteria sa musi strihat, aby kvitla kazdy rok. Zosmikala si ju minuly rok?

    Páči sa mi

   • Ja ich obvykle strihám až vo februári, ešte než začnú “pučit a nalejvat se… Jenom mně nemá kdo pučit, abych se moh nalejt…” Ale zima bola nejaká drsná a ja som záhradu zanedbala, takže pár ruží na to zařvalo a wistéria sa asi pridala (modrá možno vykapala a ružová nekvitla; idem sa pozrieť, začalo ma to zaujímať 🙂 ). A idem sadiť marhule. 🙂

    Páči sa mi

 2. Moj dnesny nahodny clanok 😉
  Ja som si pockala na nemecky preklad tej encyklopedie od Cyndy Dale, veeeelmi sa z tej knihy vytesujem 😀 a beriem ako udicku, ze v nej caka na mna nejaka odpoved 🙂

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s