Ten faktor vedomia, ktorý rozhoduje, aké emanácie budeme vnímať, sa nazýva kotviaci bod. Proces preberania vyladených emanácií a zoskupovanie tých “patričných” a preskakovanie tých “nepatričných” sa nazýva “pozornosť”. Týmto zoskupovaním a preskakovaním jednotlivých emanácií pozornosť vytvára systém v tom, čo vnímame. Pozornosť je produktom kultivácie surového vedomia prostredníctvom vnímania.
Podľa toho, v akej oblasti pozornosť funguje, rozpoznávame tri typy pozornosti. Prvá pozornosť usporadúva vnímanie poznaného (teda nášho bežného sveta), druhá pozornosť usporadúva vnímanie nepoznaného a tretia pozornosť kombinuje tie dve prvé a umožňuje nám prístup k nepoznateľnému.
Pre obyčajných ľudí a začínajúcich bojovníkov je prvá pozornosť dôležitejšia, pretože sa sústreďuje na svet, v ktorom sa ich každodenné životy odohrávajú. Až keď sa bojovník naučí strategicky konať v prvej pozornosti, otvárajú sa mu dvere do druhej pozornosti.
Spôsob, akým prvá pozornosť vyberá a organizuje vnímané emanácie, nie je náhodný. Je to výsledok celoživotného tréningu, ktorý začína od okamihu, ako sa narodíme.
Článok je súčasťou projektu toltéckeho rastu | ![]() |
Hm, keď sme pri pozornosti. Včera som si všimla, že z tejto skupiny “KTO TU SME” asi niekto odišiel. Zdá sa mi, že nás tu bolo 13, a teraz 12. Je to tak, alebo sa mýlim? Overujem si aj takéto maličkosti, lebo som si akosi nie ničím istá. Dávam svojich “tútochvíľových” 100% 😀
Páči sa miPáči sa mi
Máš pravdu. Asi to bola Saška… neviem, nepamätám si už.
Páči sa miPáči sa mi
A potom som narazila na túto vetu : “Toto nie je obdobie logiky a racionality, ale obdobie intuície. Ale pozor – nezahmlievajme deliacu čiaru medzi realitou a ilúziou!” Veľmi ma tá veta zaujala. Vynorili sa mi slová, ktoré mi pred pár dňami povedal môj muž : “Ty máš ten problém, že nevieš rozlišovať medzi tým, čo prežívaš a tým, čo sa ti sníva, alebo o čom snívaš.”
Mám pocit, že to má niečo spoločné s tým naučiť sa strategicky konať v prvej pozornosti. Viete mi to, prosím, vysvetliť? 🙂
Páči sa miPáči sa mi
Aatina,
ja viem len toľko, že tak ako tvoj muž teba obvykle označujú ľudí, ktorí nemajú pevne zafixovaný kotviaci bod. Pre nich je všetko rovnako reálne.
Neviem, čo s tým. Ja som si zvolila kedysi, že budem reagovať v závislosti od prostredia, v ktorom sa nachádzam. Kým som “osoba verejná”, som ateista a o anjeloch neviem nič, o toltékoch len toľko, čo sa dá povedať pomocou psychológie.
A keď som “ezoterická”, vtedy si môj kotviaci bod môže robiť, čo sa mu zapáči. 🙂
Neviem, či je to “strategicky konať”, ale je to asi jediný spôsob, ako neumožniť milujúcim dedičom, aby nás zbavili svojprávnosti. 😀
Páči sa miPáči sa mi
Ak som to celé správne pochopil tak kotviaci bod sa premiestňuje v tedy, keď zaspávame, keď sa prebudíme naspäť do hmotnej reality alebo aj keď odpadneme (vždy si to vychutnávam 😀 až na ten hukot v hlave :P). Proste v tedy keď sa zmení naše vnímanie ? Čiže to má súvis aj s technikou ne-videnia.
???????????
Páči sa miPáči sa mi
Wau, to je nááááádherný obrázok! 😀
Páči sa miPáči sa mi
😀 Díki .. Michaelova modrá sa konečne zdekovala 😎 a prirútil sa srnec a lišiak 😀 … obrázok vybral Raziel- mne sa moc nepáčil 😦 … musím poslúchať 😀
Páči sa miPáči sa mi
Je v tom hodne nehy. Opatrné dotyky, aby si tomu druhému neublížil. 🙂 A nedelenie sa na “my” a “vy” – my líšky a vy srnky. Je len “my mláďatká – poď sa hrať!” 🙂
Páči sa miPáči sa mi