Náš vývoj sa deje po štvorstupňovej špirále

“Až keď sa zbavíme všetkých svojich márnych nádejí, všetkých svojich osobných túžob, môžeme byť užitoční ostatným. Tekvica sa stane užitočnou, až keď sa vyprázdni, pretože len jej suchá škrupina môže poslúžiť ako nádoba na vodu.” (Robert van Gulik, niektorý z príbehov Sudcu Ti) 

Vývíjame sa v štyroch krokoch: od identifikácie cez diferenciáciu, integráciu až po transcendenciu. Štyri divotvorné cudzie slová. Poďme sa na ne pozrieť bližšie a dobre si ich zapamätajme:

Keď sa narodíme a rastieme, najprv sa identifikujeme so svojimi rodičmi. Rodičia sú vzor, ktorý môžeme nasledovať a kopírovať, niečo, čo sa snažíme dosiahnuť. Potom príde puberta. Začíname bojovať o našu individualitu, chceme byť iní ako rodičia, chceme sa od nich odlíšiť (a niekedy až príliš bezproblémovo pohŕdame hodnotami, ktoré ich udržali pri živote oveľa dlhšiu dobu, ako sme na svete my). Diferencujeme sa – už nie sme súčasťou nich, už sme niečím iným, vyvíjame si svoju vlastnú identitu. Keď si už požijeme trošku s našou vlastnou identitou, nie sme takí precitlivelí na vplyvy ostatných – začíname integrovať ich spôsob nazerania na veci a náš vlastný. Učíme sa z oboch strán – vlastnými omylmi a pozorovaniami iných. Nakoniec transcendujeme našu indentitu tým, že sa sami staneme rodičmi (alebo vedieme a učíme iných ľudí, nemusia to byť nutne naše deti).

Tieto cykly sa však opakujú v živote každého človeka, keď nastane zmena/nová situácia. Tentokrát na príklade nástupu na nové miesto: Najprv sa potrebujeme postarať o bezprostredné prežitie v novej situácii. Vypozorujeme správanie úspešných a identifikujeme sa s ním. Ide nám o spolupatričnosť k nim, o to, aby sme medzi nich zapadli a oni nás vzali medzi seba. Máme ich za vzor, ktorý napodobňujeme. To je prvá fáza identifikácie.

Keď už máme pocit, že sme sa zžili s novým prostredím, nastáva druhá fáza identifikácie: zistíme, že na pracovisku sú rôzne záujmové skupinky a vyberieme si tú, ktorá nám je “srdcu blízka”. Identifikujeme sa s ňou a toto dávame najavo vonkajšími signálmi – statusovými symbolmi, oblečením, vyjadrovaním, postojmi. (Napríklad puberťáci si vyberú partiu a potom nosia všetci rovnaké roztrhané džínsy, rovnaké tetovania, rovnaké mobily. To je hrozné, zniem už ako starena... 😕 )

Po čase nás už členovia skupiny “berú”, podľa vonkajších signálov k nim patríme – a tu nás začne zaujímať, v ktorej časti skupiny sme: dole ako tí nezujímaví poskokovia, v strede alebo na výslní? Zasa sa identifikujeme s jednou časťou, ale nastupuje diferenciácia – začíname zdôrazňovať našu unikátnosť, našu jedinečnosť. (Ešte síce stále máme roztrhané džínsy, ale tú najvychytenejšiu značku. Náš mobil už fotografuje, kosí trávu a varí kávu.) Od tohto bodu si potrebujeme dokázať, že nie sme súčasťou skupiny, ale sme sami sebou – unikátnou ľudskou bytosťou s unikátnymi nárokmi. A tak začíname kariéru, budujeme si rodinu, nútime deti chodiť do baletu alebo na husle, staviame rodinné vily a kupujeme bavoráky.

No a na konci toto všetko už máme. Nikto nespochybňuje, že sme to “zvládli”, že sme zahviezdili. Ale vtedy zistíme, že každý automechanik dnes zarába toľko, že si môže postaviť vilu a kúpiť bavoráka. Ale každý automechanik nezanechal za sebou toľko úspešných projektov, predaných výrobkov alebo odkrútených zákaziek ako my! A tak sa postupne prestávame identifikovať s tým, čo máme, ale sa identifikujeme s myšlienkami, ktoré presadzujeme. Je tu niečo väčšie a lepšie ako my a my sme toho súčasťou. Začíname transcendovať.

A potom príde hospodárska kríza, my o všetko prídeme a začíname znova. Život pozostáva z cyklov.

Táto štvorstupňová špirála je prirodzená cesta nášho rastu. Nie všetci ju však absolvujú. Niekto zaviazne vo fáze identifikácie a nevie sa odpútať od predsudkov, ktoré doňho vovychovávala spoločnosť a rodičia. Niekto stratí rodičov, keď sa nachádza ešte vo fáze diferenciácie – a potom ho po zvyšok života sprevádza pocit, že im nepovedal, ako ich má rád. Keď sa však dostaneme cez tieto dve fázy, zvyšné dve už sú len otázkou času.

Zapamätajme si tieto štyri fázy – budú nás viesť na ceste k bosorákovi (alebo len jednoducho k lepšiemu človekovi). Budeme sa s nimi stretávať sústavne a je dobré naučiť sa pozorovať, kedy my alebo niekto okolo nás prejavuje príznaky tej-či-onej fázy… Ak chceme niečo meniť, musíme si na to vybudovať citlivosť. Len čo máme naše “filtre vnímania” nastavené na danú vec, vieme s ňou niečo urobiť; kým ju nevnímame, nemáme najmenšiu šancu ju zmeniť.

Takže pozorujte!

drakdrak.jpg

 

18 thoughts on “Náš vývoj sa deje po štvorstupňovej špirále

 1. ahoj…prosim ta ako sa dostanem k ostatnym textom…co si tam pisala aj neco o modrych textoch…a ze potrebujem heslo…rad by som si precital aj ostatne texty bo su tu super clanky…vynikajuca stranka…
  a te 3 sestky nemaju nic spolocne so satanizmom len pre info bo vela ludi si to mysli hmmm

  Páči sa mi

 2. Vlado666,

  zatiaľ sú všetky texty prístupné a nič nie je vyhradené. Viac tu toho nie je, stránku budujem postupne, takže texty budú pribúdať podľa toho, ako budem stíhať.

  Modré linky zavediem až vtedy, keď už budem mať aspoň prvú časť cesty v jej základnej podobe hotovú. Potom si vyberiem skupinu ľudí, ktorí majú záujem prejsť bosorácku cestu až do konca so mnou (a potom pokračovať, až už ja nebudem môcť) a pre tých doplním hĺbkové cvičenia a doplnkové čítanie. Ale to ešte potrvá…

  Páči sa mi

 3. Mialla,

  ten výber bude trochu “drsnejší”… Potrebujem zabezpečiť, že sa do skupiny dostanú ľudia, ktorí budú na to pripravení – povedala by som “karmicky”, ale znelo by to veľmi nadnesene… Jednoducho ktorí budú pokračovať približne tým istým smerom ako ja a moji “majstri” 😛 … A potom, budem sa musieť postarať aj o istú rovnováhu síl. Ešte to vôbec nemám premyslené, takže je príliš skoro sa niekam hlásiť! Čítajte a rozvíjajte sa a až to vypukne, dozvedia sa to všetci a budú sa môcť zaujímať!

  Páči sa mi

 4. Ahoj Heli
  vidím,že Mračná Hora má úspech a pevne verím,že sa to znásobí…. Vieš keď si niekedy čítam Tvoje slová,skúsenosti alebo rady …cítim sa už dva roky stále iba ako Pozorovateľ,ktorý len počúva,číta,zapisuje /občas rmaličké kúzla/ a k ničomu sa extrémne nehlási… vždy mi vyčarí úsmev na tvári veta od ľudí : aj Ja chcem byť Bosorka…!! Pritom to nie je o pomenovaní, ale o veľakrát bolestivých skúsenostiach alebo životných križovatkách, o snoch, ktoré sa často plnia, o pocitoch,že niekto na Vás dýcha – hoci ho nevidíte….a tisíc iných veciach … nejako som sa rozpísala…Ja len,že Vám všetkým Bosorákom aj Nebosorákom držim palce a Tebe Heli nech zdravíčko slúži…. P.S. ešte stále som sa nezžila s tým novým bytom….a pochybujem,že sa to zmení…. Asi to nechcem meniť Ja sama…. Navyše Heli, veľmi často mi chýba môj OCKO… a po poslednom sne keď prišiel za mnou za ním bola obrovská hora….a povedal mi….že nezomrel, hoci tu dlhý čas nebol, že je v poriadku , má sa dobre a do ucha ma poprosil,aby som to všetkým Odkázala….. Heli, ver mi, že to so mnou zamávalo. Predtým chodil v snoch za mnou, že mu je zima a ja som mu vždy dala župan alebo perinu…. ale tento sen bol úplne iný…. Viem,že to stýmto Tvojím článkom nemá súvis, ale to upršané počasie na mňa vždy zvláštne vplýva…Takže ešte raz majte sa krásne a snažte sa,pa. Lenka S.

  Páči sa mi

 5. LenkaS,

  otázka je: “prečo sa zdráhaš svoj nový byt ‘prijať’?” Čo v tebe ťa núti zotrvať v minulosti a len na pol srdca ísť ďalej? (Viem, znie to premúdrelo, ale mám pocit, že tam niekde je pes zakopaný. Keď sa nám niečo nedarí zmeniť, tak najčastejšie preto, že časť nášho “ja” ešte stále lipne na tom starom a snaží sa to privolať späť.)

  Tvoj ocko môže byť tá odpoveď. Snaží sa ti pomôcť, aby si ho nechala ísť, aby si ho uvoľnila. Preto si ťa asi vybral ako “kanál”, ktorý má ostatným povedať, že mu je dobre. Že je na čase prestať smútiť nad vecami, ktoré už aj tak nezmeníš, vziať zo svojich spomienok to najlepšie a preniesť to do svojho terajšieho života.

  Skús si svoj byt skrášliť vecami, ktoré ti ho budú pripomínať – spomienkami na šťastné chvíle. Mala by si sa v ňom o to rýchlejšie zabývať…

  P.S.: Ako sa darí tomu chlapcovi, čo sme ho posielali za šamanom? Dostal sa z toho?

  Páči sa mi

 6. takze, uz zopar dni robim cvicenia v bode cislo 1, ako sa stat lepsim clovekom, celkom mi to pomha, ale kedy mozem prejst na bod dva? dakujem.

  Páči sa mi

 7. Marian,
  ahoj, ak moja odpoveď nebude dostačujúca Helar ti iste dopíše svoj názor… teda neviem presne čo myslíš bodom 1… ak ním myslíš 1.bod ako ,,Cestu prázdnoty,, alebo ako sa stať lepším človekom, tak hlavná myšlienka tejto kapitoli ťa bude sprevádzať celý život… takže tú nikdy neskončíš 🙂 samozrejme to myslím pre prípad že sa stále budeš venovať ezoterike atď… pochopenie tejto myšlienky a princípu je základom pre samotné zlepšenie kvality života a tým pádom pre ľahší prístup k svojej energii a manipulovaní s ňou… takže k bodu ,,2.Cesta energie,, sa môžeš ,,odvážiť,, podľa vlastného uváženia… je to všetko len na tebe… no odporučil by som ti z vlastnej skúsenosti najprv sa poriadne spoznať… pozorovať sa a nič neunáhliť.. ved máme čas… 🙂 v podstate v druhej časti ,,Cesta energie,, niesu podľa mňa žiadne veci, o ktorých by si sa nemala dozvedieť, aj ked priznávam že to kúzlo o prinavrátení stratených duší nepoznám a nerobil som ho a popravde v najbliššom čase ho pravdepodobne ani robiť nebudem, takže k tomu sa vyjadriť nemôžem… ale aj tak.. v podstate postupuješ stále… všetkým čo sa naučíš, každou ,,odhalenou a zrušenou,, emociou sa ti bude život zkvalitňovať a bude ti rásť množstvo energie, s ktorým budeš môcť narábať… aj ked možno nie v magických úkonoch a čaroch, ale v samotnom živote… bude sa ti proste lepšie žiť… 🙂 a to je podla mna to najlepšie čo nám to môže priniesť 🙂 takže je to všetko iba na tebe… ale samozrejme opatrne… často sa mi stávalo že som si myslel že som pochopil… a to spôsobuje problémy… lebo som sa ponáhľal… a chcel som si myslieť že chápem… ale ked to pochopíš tak to zstíš aj bez uvažovania 🙂 heh.. zas som sa rozpísal … 🙂 snáď ti to nevadí… a ešte nakoniec… ak si myslela tým bodom 1 samotný začiatok cesty prázdnoty… tak môžeš kludne pokračovať ďalej… prajem ti nech sa priania tvojej slobodnej vôle naplnia… 🙂 heh ako to dobre znie…

  Páči sa mi

 8. Ahoj Helar !
  Niekde tu v komentároch si spomínala že si chceš vytvoriť skupinu ľudí, ktorí spoločne prejdú po tejto ceste. No veľmi rád by som sa pridal. Úspešne som prešiel Cestou prázdnoty a chcel ísť ďalej za každú cenu, len potrebujem mať niekoho, kto by na tak trochu navigoval. Všimol som si že, v ďalšej ceste je napísaná akási osnova a pár liniek, ale nič viac. Nikde som sa tu nedočítal o šamanskom putovaní, ale kúpil som si knižku, a nič moc tam neni. Práve pre podobné dôvody potrebujem niekoho, kto by ma nasmeroval. No v každom prípade dúfam že na mňa nájdeš chvíľu času a bol by som rád keby si ma priradila do toho ´´stáda drakov´´.

  Prajem pekný deň !

  Páči sa mi

 9. mila helar,

  citam znovu a znovu, podarilo sa mi zacat komunikovat s osobkou, ktora uz niekam dospela na ceste k lepsiemu cloveku … momentalne vsak prekonavam toho zrejme prilis mnoho a skutocne, su dni, kedy mi je vsetko jasne, su dni, ako ten dnesny, kedy mam pocit, ze neviem, kam idem, ci idem spravne… je mozne poziadat o urcitu pomoc, aby som zoradila priority spravne… priznam sa, v tejto chvili ano netusim “koho”. docitala som knihu bdelost a ta ma velmi naplnila, pochopila som, co som pochopila a citim, ze tymto smerom urcite ano,,, kladiem si vsak mnohe otazky, do ktorych sa zamotavam a v tejto chvili skutocne akobz som stracala pevnu podu pod nohami, ale uplne so vsetkym… dokonca si kladiem otazku, ci mam skutocne dovody ist touto cestou… citim, ze ano, len sa pytam, ci sa nahodou nechcem “skryt” … ked hladam odpoved inde, ci ma iste zivotne udalosti az tak zasiahlli (jasne, ide o chlapa) a hladam preco take nezdrave nazeranie a zitie a zaroven hladam hlboko a hlboko a pztam sa, obavam sa, ze ani v detstve neveim najst odpoved… v tomto momente sa citim uplne mimo.. pravy opak toho, co som prezivala doteraz, vdaka TEBE a skvelym ludom tu a vasim slovam a knihe … poprosim o radu, posun, naznak, otvorenie dveri, aby som isla dalej, zo srca dakuejm

  Páči sa mi

 10. chcela som to.. ze vdaka VAM som sa zacala “zachranovat” .. len v tejto chvili je to akesi velmi tazke … ak mozem, velmi rada ozrejmim co vlastne riesim , ale nerada by som to takto a ozaj neviem, ci aj taketo nieco je predmetom rozhovorov tu 🙂 este raz dakujem za cas a odpovede

  Páči sa mi

 11. chcela som este dopisat.. ono nejde len o muza… som na tom tak, ze by som najradsej uplne vsetko zahodila (dokonca aj niekollkorocne snazenie, a firmu, sice malu, ale funkcnu, ktoru sa mi podarilo nejako vybudovat, vzdala som sa domu, ktory sa mal uz teraz stavat, pretoze mi pokoj duse a riesenie svojej prazdnoty bolo omnoho prednejsie, rozhodla som sa ukoncit manzelstvo… a tak .. je toho jednoducho akosi privela, okrem toho, vdaka vsetkemu, co som nasla tu, soms a uspesne, po istych veciach doteraz vyhla akejkolvek antidepresivnej tabletke, ci davkam alkoholu, ci inemu.. chapem, nie je to ospravedlnenie, a ani ine, len som to chcela priblizit)… mam kolko mam (vek) .. necitim sa osamela, to nie, v tejto chvili, i ked som sama,co vlastne i chcem … ale .. je jednoducho v tomto momente akoby mnoho otazok a ja mam pocit, ze neviem na ne odpovedat, ci skor, bohuzial, ze to poviem, mam strach, ci su moje odpovede ozaj uprimne… vzdy soms a snazila a aj som si hovorila, ze “nech klamem cely svet, seba nebudem” … o to nestojim.. preto je, aj preto, vsetko ako je … popri tom.. ludia (cudzi – klienti) ma “zastavia” a “pytaju radu, hladaju pomoc, doslova a do pismena, uff, je to niekedy az absurdne a i tu, netusim, ci vobec dokazem spravne zareagovat, i ked citim, ze ano … vdaku nepotrebujem, ich lepsie sa citenie mi je absolutne dost, naplna ma to, o to vobec nestojim .. len (vraj len) sama sa neviem pohnut dalej … dakujem , opat a velmi dakujem .. za odpovede …

  Páči sa mi

 12. .. a este aby to bolo aspon nejako ucelene… iste veci, ktore citim, ci deju sa vo mne (a diali… obrazy, ktore som prezila, za bdela, stali sa, “myslienky” ktore pridu a po vypovedani, ci nevypovedani, deju sa … a ine) … , dalej i to, ze ked som isty cas svojim(i) skutkam(i), konanim umlcala svoje vnutro, bola som ako polovicna, nedalo sa to a asi po roku to ticho bolo akoby neznesitelne (vsetko sa tak intenzivne zacalo diat po 33ke… zlakla som sa, co sa to deje, nevedela som to spravne spracovat, okrem toho, vzdy som malo pocuvala svoje vnutro, ale tie “myslienky”, tie sa nedali prehladnut… potom ticho .. a okrem osobneho zivota .. ine pochopenia a prazdno, i napriek tomu, co sa podarilo, presne ako je to napisane vyssie, v tomto prispevku) …toto vsetko a uz spomentute a iste pootvorene dvere od urcitych osob ma doviedlo “sem” …. a citim, ze toto je spravna cesta, i ked, uz tie spomenute pochybnosti sa dostavili a potom doslova neviem “kde je sever” … nuz a do toho moje ego .. to robilo dobru sarapatu, dnes si to uz aspon ako tak uvedomujem a som velmi rada, ze sa vraciam k sebe, ale to ego, ach ach 🙂 …

  Páči sa mi

 13. … “drobnost” … predtym som nemala rada macky…. odrazu, od minuleho roka, ale doslova odrazu, som ich zacala mat velmi rada, velmi obdivovat a okrem toho, na “kazdom kroku” stretavat … vnimam to ako “posla” a ked som si precitala o macke, mnoho som premyslala o sebe , aka som a vlastne vzdy bola … citim a ono to i tak vyzera doteraz, ze som vzdy chcela a isla vlastnou cestou … no len teraz je toho akosi “naraz” vela, a ozaj mam chvile, ked je strach… napriklad, ako som toto vsetko napisala (aj vyssie) , velmi sa mi ulavilo a opat som nadobudla pokoj a presvedcenie, ze tato cesta je ozaj spravna a nou ist je spravne…

  Páči sa mi

 14. obcas sa mi stavaju zvlastne veci a niekedy viem inym vylozit ich sen ale svoje nie viem vyciti ze sa deje nieco zle ale to je asi normalne nie…..to neznamena ze som zreme niecim vynimocna…

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s