Ako sa aktivujú naše obmedzujúce presvedčenia?

Dnes sem dávam výťah z kapitoly Ako sa zbaviť našich blokov z knižky Návrat k sebe na TURBO, ku ktorej o týždeň začínam päťtýždňový kurz TURBO:

Aby sme porozumeli spôsobu, akým sa aktivujú naše obmedzujúce presvedčenia, potrebujeme sa naučiť jednu novú vec. Hovorí sa jej spúšťače alebo štartéry, anglicky “triggers”, a ich vlastnosťou je to, že nás naštartujú na istý vopred zabehaný spôsob reagovania. Sú to podnety, na základe ktorých sa nám vynorí spomienka na nejaký nepríjemný alebo desivý, ale pre nás rozhodne negatívny minulý zážitok, často nespracovanú traumu. Tým nás naštartujú k negatívnej reakcii – takej, ktorá nám nepomáha, len v nás vyvolá emócie, ktoré potom potrebujeme nejako ventilovať.

To, čo nás naštartovalo, môže náhodnému okoloidúcemu prichodiť ako celkom bežná vec… ale naša reakcia na ten podnet je už všeličo, ale rozhodne nie obvyklá! Navonok to vyzerá, že “z ničoho nič” zareagujeme neprimerane. To preto, že spúšťač je spúšťačom len pre nás. Význam mu pripisujeme – teda robíme ho “spúšťačom” – len my sami. Napríklad niekto na vás divne pozrie. Možno len ide kýchnuť alebo grgnúť, ale „divne pozrel“. Vy ste to zahliadli a odrazu príde „nepáčim sa mu“. Táto myšlienka aktivuje neurónové prepojenie vo vašom mozgu medzi „divne sa pozrel“ a „nenávidím sa“. Opakovanou reakciou prehlbujete toto neurónové prepojenie, takže v budúcnosti už energia potečie presne len týmto prepojením. Tým posilňujete toto presvedčenie, to sa stane vašou realitou a všetko v svojom okolí budete mať postavené na tomto presvedčení. Pozeráte na svet cez filter „neznášam sa“.

Existujú dva druhy spúšťačov – veľké a malé. Veľké spúšťače sú veci, ktoré vás v mihu vyvedú z rovnováhy. Okamžite pocítite v sebe posun do negativity a viete, že vás práve niečo vyhodilo z koľají.

Malé spúšťače sú oveľa zákernejšie. Mierne znížia vašu vibráciu, ale vy to ešte necítite a prichodíte si v poriadku, len vaša reakcia začne byť menej “osvietenecká”.

Ako vidno, sú spúšťače podstatnou súčasťou príbehov, ktoré si rozprávame o sebe, iných ľuďoch a svete naokolo. Sú súčasťou nášho mechanizmu prežitia. Zakladajú sa na tom, že si jeden bolestivý zážitok zovšeobecníme na všetky budúce situácie v tejto oblasti. Chráni nás to pred opakovaním bolesti. A tak automaticky predpokladáme, že ak náš otec bol agresívny pijan, všetci chlapi, keď sa napijú alebo rozčúlia, budú biť svoje partnerky! Akú šancu máme  nájsť si s týmto vnútorným nastavením partnera? Len čo trochu zvýši hlas, už sa ozve náš spúšťač a zavelí: “Utekaj o dušu spasenú!” Máme v sebe zakódované prepojenie “zvýšený hlas = ohrozenie zdravia a života”.

Našťastie, existuje aj niečo ako neuroplasticita. Mozog je schopný vytvárať si nové neurónové prepojenia a rušiť staré. Potrebuje to len vyštartovať zistením, že „nemyslím, že ma ohrozuje – myslím, že dokonca potrebuje sám potvrdenie“. A mozog jedného dňa nájde miesto jediného starého neurónového prepojenia “zvýšený hlas = ohrozenie zdravia a života” dve prepojenia, ktoré idú rozličnými smermi: „som ohrozený“ a „som potrebný“. Čo urobí? Dá nám možnosť vybrať si, ktoré chceme použiť. Dostávame možnosť voľby.

Neskôr potom zaváži, ako často ktoré neurónové prepojenie využívame. To, ktoré používame častejšie, bude silnieť, kým to druhé bude slabnúť – už len preto, že hoci samotný prietok energie sa nezmenil, odrazu môže tiecť až dvoma smermi. A len čo mozog zistí, že pôvodné „som ohrozený“ sa už istý čas nepoužíva, odreže ho a je pokoj. 🙂

Spomínaný kurz TURBO začína 16. 11. 2022 a skončí ešte pred Vianocami. Rieši nasledovné oblasti:

  1. čo je moja predstava „turbo“ a kde ju dnes nedosahujem – pretože ak neviem, kam presne smerujem, ani jeden vietor neduje mojím smerom
  2. prečo dnes nie som na „turbo“ a čo ma od toho blokuje – lebo ak nerozhýbem svoje stuhnuté svalstvo, budem vždy držať kormidlo rovnako a budem vedieť využiť len jeden vietor zo všetkých možných
  3. ako sa zbavím blokov, čo mi dnes neumožňujú ísť na „turbo“ – pretože príkoria, čo potrebujem prekonávať, ak sa vnútorných blokov nezbavím, mi užierajú z energie, ktorú by som inak venoval svojim snom
  4. ako z dnešného stavu prejdem na „turbo“ a zažijem tak pocit úspechu a naplnenia
  5. ako sa postarám, aby som už nevypadol z turbokoľaje nikdy viac a nemusel robiť kompromisy ohľadne mojej radosti zo života.

Ak vás práve pochytilo nutkanie pridať sa, prihlášku nájdete tu alebo tu.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s