Ako vznikajú obmedzujúce programy podvedomia

Máte pocit, že niekedy sami seba sabotujete?

Chceli by ste niečo dosiahnuť, ale netrúfate si?

Máte chuť na niečo nové, ale bojíte sa reakcie okolia?

Alebo neznesiete kritiku a spochybnenie vášho názoru?

Máte pocit, že svet by sa mal správať inak, než sa správa?

Všetko toto sú dopady úzkych hrdiel, ktoré vznikli na našej energii buď výchovou, pôsobením prostredia alebo našou priamou životnou skúsenosťou. Pretože ľudská psychika je postavená na šetrení energie, keď zažije nejakú vec opakovane, vyrobí z nej rutinu, aby mozog nemusel premýšľať a nespotrebovával telu jeho energiu. A hlavne v prvých rokoch života ešte nemáme vytvorené racionálne filtre, takže hlavná vec, ktorá rozhoduje, či niečo preberieme ako presvedčenie alebo program, je intenzita emócie, ktorú si s tým spojíme. Aj drobné príkoria, pokiaľ nás prudko zabolia, môžu spôsobiť vznik samonastoleného obmedzenia. Veľmi pekný príklad som počula nedávno u Sue Morterovej: dieťa nakreslí mamičke obrázok. Nasadí všetko, čo má – všetku svoju kreativitu, všetky farbičky… a nadšene uteká maminke obrázok predviesť. Teší sa, ako sa mama zaraduje, ako ho objíme a pochváli! Mama sa príde pozrieť – a rozvrieska sa, pretože ratolesť namaľovala obrázok na stenu v obývačke!

Obe reakcie sú pochopiteľné, ale na strane dieťaťa práve vznikol nový program, presvedčenie: “keď prejavím naplno svoju kreativitu, spôsobím tým horor”. Takže odteraz, kedykoľvek sa bude mať kreatívne prejaviť, stuhne, skolabuje a a začne jachtať, prípadne mu všetko padá z rúk.

A na svete je nové samonastolené obmedzenie, ktoré rozšírilo náš začarovaný trojuholník strachu, hanby a pocitu previnenia, teda presvedčenia, že nie sme dosť dobrí.

Prečo dochádza k našim samonastoleným obmedzeniam a ako sa prejavujú, to sa dozviete na on-line seminári (“Masterminde”) Naša energia a úzke miesta na nej, ktorý sa uskutoční 17. 10. 2021 o 19:00 a účasť na ňom stojí 10 €.

Ak vás téma zaujala, môžete sa prihlásiť:

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s