Čo sa tak blbo pýtaš?! ;-)

V časoch ako tieto, kedy sa veci zdanlivo dostávajú “do starých koľají”, ale ešte stále sa za tým na pozadí hýbe strach zo zmeny, z nepredvídaných okolností a ich dopadov, bývajú ľudia extrémne vystresovaní. Reagujú obvykle dvomi spôsobmi (z ktorých ten druhý prevláda):

  1. buď sa ponoria do minulosti a začnú rozoberať, čo kedy urobili a ako tam urobili chybu – a ľutovať, že sa vtedy nerozhodli inak (a rozpútajú búrku negatívnych pocitov ako ľútosť, hanba, vina)
  2. alebo ujdú do budúcnosti a snažia sa za každú cenu predvídať, čo sa bude diať, ako sa vysporiadajú s dopadmi nečakanej situácie a dodajú svojmu životu aspoň zdanie stability.

Oboje je extrémne stresujúce – a stres zužuje náš fokus, takže nemáme ani približne šancu prísť na niečo nové, objavné, čo nám pomôže.

Najvhodnejší spôsob, ako reagovať na neurčitosť, je vedome sa zdržiavať v tu-a-teraz… hoci to znie už ako obodratá platňa (to bol predchodca audiokaziet, cédéčiek a empétrojek 😛 – poznámka pre mladšie ročníky).

Jeden zo spôsobov, ako to urobiť rýchlo a bezbolestne, je začať klásť otázky. Výhodou otázky je, že mozog nie je programovaný tak, aby dokázal otázku ignorovať. Dokážete sa rozhodnúť nezodpovedať ju, ale v tom okamihu, ako zaznie, začína na ňu váš mozog hľadať odpoveď.

Otázky používame po celý čas, len obvykle nesprávne – tak, že v nás generujú všakovaké negatívne pocity. Teraz nastáva čas zmeniť to:

Miesto otázok ako “prečo toto nikdy nefunguje?” alebo “ako som to mohol urobiť”, ktoré nás uvrhávajú do negatívnej vibrácie, kde  večne niečo nefunguje (a verte mi, na toto som skutočne odborník 😉 )

“Univerzum urobí, čo Univerzum vie. Začne na vaše otázky odpovedať a vy ste si nijako nepomohli: všeličo ste sa dozvedeli, ale situácia sa nijako nepohla z bodu, v ktorom ste otázku položili. Položili ste otázku – a skĺzli ste hlbšie do negativity. Je to ako čelovka, ktorá svieti smerom, ako natáčate hlavu. Kam hlavu a pohľad natočíte, to vám osvetlí. Problém je, že takéto otázky vám osvetľujú negatívne situácie a cementujú negativitu vo vás – a to aj napriek tomu, že hľadáte východisko. Položili ste otázku, ale ešte stále sa cítite zle a vaša sebadôvera tiež neprekvitá. Z negatívneho pocitu nenájdete pozitívne východisko: vrana k vrane sadá, negativita negativitu si hľadá.” (úryvok z pripravovanej knižky a projektu Ako si zhmotniť sen)

Takže ako to zmeniť? Ako začať používať tzv. superotázky?

Keď sa prichytíte, že  sa pýtate nejakú negatívnu otázku, stačí sa zastaviť a zamyslieť: “Ako by som mohol použiť o niečo pozitívnejšiu otázku?” (Mimochodom: Už táto samotná otázka je “superotázka”, pretože presmerováva náš fokus z nariekania na zmenu 🙂 . Dáva nám možnosť prestať sa hrabať v negatívnom a presmerovať svoju pozornosť na niečo pozitívne – a ako viete, “energia nasleduje pozornosť” 🙂 .)

Napríklad základná otázka by mohla byť: “Čo by mi dalo väčší pocit kontroly a možností?” Pekné, nie? Na svete je toľko vecí, kde máme pocit, že s nimi nič nenarobíme – a pritom ich dokážeme meniť!

Takže miesto toho, aby ste si hovorili: “Bože, to je strašné, vyzerá to bezvýchodiskovo… Čo z toho vylezie a aké to bude?” si môžete povedať “Čo je tá jedna vec, pri ktorej si práve teraz plne dôverujem a cítim sa v pohode? Ako by som ju mohol rozšíriť aj do ostatných oblastí môjho života?” Táto otázka, len čo si ju položíte, presmeruje vašu čelovku pozitívnym smerom a začne vás tlačiť dopredu, aby sa diali pozitívne veci vo vašom živote, pretože vám zvýšila základnú vibráciu. To neznamená, že by ste ignorovali to, čo sa deje okolo vás; nastavuje vás to na inú úroveň vnímania, na iný pohľad na veci,  takže keď začnete situáciu riešiť, nebudete sa cítiť vydesene, ale schopne a akčne. Navyše vás to hodí do tu-a-teraz, do okamihu, v ktorom je stres najmenší.

Keď sa raz naučíte kontrolovať svoj fokus vo všetkom tom šume, ktorým sme denne zavalení, začne sa vám dariť. 🙂

P. S.: Projekt a knižka budú k dispozícii od septembra 2020.

One thought on “Čo sa tak blbo pýtaš?! ;-)

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s