Vibrácie sa vzájomne modifikujú

Dnes zasa úryvok z pripravovanej knižky Elvíra:

“Niektoré veci majú výraznejšiu vibráciu ako iné. Keď si píšeš zoznam vecí na urobenie, má to inú vibráciu, ako keď o tých veciach iba premýšľaš v hlave. Ale aj tá myšlienka má svoju vibráciu. Patrí k tebe. Istým spôsobom modifikuje tvoje zvyšné vibrácie.”

Prikývla som, že rozumiem.

“Tak, ako naše slová majú svoju vibráciu, tak ako naše myšlienky majú svoju vibráciu, aj naše emócie majú svoju vibráciu. Tiež modifikujú tvoju celkovú vibráciu – a tým aj spôsob, akým vnímaš svet a aké udalosti sa budú okolo teba zosilnene diať.”

/…/

“Poďme postupne a k tejto otázke sa vrátime neskôr. Je tam totiž niečo oveľa závažnejšie, čo si potrebuješ uvedomiť… Vráťme sa k našim emóciám. Ak sme vnútorne rozhodení, ako sa to prejaví? Ako sa svet dozvie, že sme vnútorne rozhodení?”

“Že mu znadáme a nahulákame?”

“To by bol jeden spôsob,” pripustila. “Lenže veľa ľudí je vychovávaných tak, aby svetu nastavovali tvár, ktorá je pre okolie prijateľná. Takže aj keď sa cítia zle, nebudú hulákať. Dáš im otázku a oni sa ovládnu, potlačia emóciu a spôsobne ti odpovedia. Ale čo sa v tom okamihu deje s tou emóciou? Nezabudni: má svoju vibráciu.”

/…/

“Slabšia vibrácia emócie sa nabalí na silnejšiu vibráciu hovoreného slova a zmodifikuje ju.”

Chvíľku sme na seba len tak pozerali. Elvíra vyzerala uvoľnená a spokojná a mne pomaly začínalo dochádzať, čo jej vibrácia urobila s mojou… Začala som dávať veci do iných, neobvyklých súvislostí – a začala som sa učiť.

/…/

“Lenže ono to malo ešte aj tretí dopad, ktorý si málokedy uvedomíme… Keď takto cez slová vychrstneme všetku našu emóciu na niekoho, zmení ten niekto svoje správanie. Začne nám dávať viac toho zlého, čo sme naňho vychrstli. Takže ty si ventilovala svoju zlobu a on sa stával čoraz neznášanlivejší, čím si ty začala vnímať prostredie ako čoraz nepriateľskejšie /…/,” usmiala sa. “Hovorí sa tomu samonapĺňajúce sa proroctvo. Svojimi nespracovanými emóciami si okolo seba budovala svet, o ktorý vlastne nestojíš.

Čo to znamená pre prax? Že si potrebujeme striehnuť naše emocionálne stavy. Nestačí potlačiť ich; ak existujú, tak sa nabalia na všetko, čo povieme, ale rovnako sa nabalia aj na naše vstupy – vnemy zo sveta – a zmodifikujú ich. Poznáte to: ak ste naštvatí, všetko vyzerá akosi škaredšie. Ak ste zamilovaní, všetko je odrazu úžasné; hovoríme o “ružových okuliaroch”.

Na druhej strane, je absurdné predpokladať, že nás nikdy v živote nič nerozhodí. Tak ale čo treba robiť?

Odpoveď je jednoduchá: treba zneutralizovať  naše momentálne rozhodenie čo najskôr, než nám začne meniť naše vnímanie reality smerom k horšiemu a ponorí nás ešte hlbšie do negativity. Čím neskôr ho začneme vyvažovať, tým ťažšie sa z toho budeme hrabať.

A ako neutralizovať? Pre mňa najúčinnejšie tri formy sú blesková rekapitulácia, vizualizácia “púšťania k vode” (do slova a do písmena) a vnútorný monológ (afirmácia);  toto posledné, nanešťastie, vyžaduje dosť dôkladnú prípravu, pretože ho potrebujeme dostať do plne zautomatizovaného stavu.

Objednať Elvíru: Zatmenie srdca

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s