Strach je kŕč, keď niečo NECHCEME

Strach zo smrti je druhý najrozšírenejší strach u ľudí.

Prvý je strach zo zlyhania.

Väčšina ľudí považuje strach za niečo, čo prichádza zvonka a ohrozuje nás. V skutočnosti je strach ale produktom našej duše. Stelesňuje náš vnútorný konflikt, keď chceme dve protichodné veci: predstava, že by sme sa pohli k jednej z tých vecí, čo chceme, vedie k strachu, že by sme tým mohli prísť o niečo iné, čo už máme a nechceme sa toho vzdať.

Strach vzniká tým, že žijeme v minulosti, že nejakým spôsobom sa snažíme niečo obhájiť alebo udržať a zorientovať sa v budúcnosti, ktorá ešte ani nenastala. Negatívne pocity, ktoré v nás minulosť ešte stále vyvoláva, vedú k tomu, že zo strachu automaticky našu minulosť premietame aj do budúcnosti a vyvolávame v sebe pocit, že sa aj teraz môže stať niečo podobné.

V podstate väčšina, ak nie všetky negatívne pocity majú svoj základ v strachu. Kedykoľvek vznikne problém, podieľa sa na tom strach. A strach je spôsobovaný naším vyhodnocovaním a posudzovaním situácií, ľudí a vecí, našimi sťažnosťami a nutkaním zaútočiť, ktoré v našich očiach vykresľujú svet ako nebezpečné miesto, kde život bolí. Strach sa zakladá na našom obrannom a deliacom postoji voči situáciám, ľuďom a veciam. Každé delenie, ktoré vnútorne robíme, vedie nutne k strachom, pretože len niektoré aspekty situácie sa nám hodia, kým iné nie (=situáciu sme rozdelili na jej aspekty).

Keď začneme situácie spájať, vnímať v ich plnej šírke a nebudeme niektoré aspekty od seba odtískať, začne strach ustupovať.

Ak vás trápi strach, viac o ňom sa dočítate aj na Eprakone. A ešte tu.

Tu je hudba na zníženie strachu a nervozity.

One thought on “Strach je kŕč, keď niečo NECHCEME

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s