Zamilovaný do seba: Ako rozpoznať skrytého narcisa?

o-narcissist-faceb_2998089bV poslednom čase s novým americkým prezidentom začala byť veľmi populárna téma narcizmu (alebo narcisizmu, ako je kto zvyknutý).

Narcis je typ osobnosti, ktorý je unesený sám sebou. Aj keď navonok pôsobia narcisi ako arogantní, prehnane sebavedomí a niekedy detinsky otravní jedinci, narcis býva zamilovaný – zamilovaný do obrazu, aký si o sebe vytvoril a ktorý nosí navonok ako kabát, čo skrýva jeho skutočné ja – poraneného jedinca, ktorý sa cíti extrémne nevyhovujúci.

Obvykle je pomerne ťažké zistiť, že máte do činenia s narcisom, pretože svoje negatívne stránky neprejavuje verejne. Obvykle nebýva pompézny a nevychvaľuje sa, ale na prvý pohľad vám príde ako príjemný, lákavý a atraktívny.

Tu je niekoľko signálov, podľa ktorých narcisa rozpoznáte:

Chýba mu pochopenie pre iných. Na prvý pohľad narcis pôsobí ohľaduplne, pretože vie, čo treba kedy povedať, aby bol akceptovaný. Vie načúvať a potom vie udierať na vaše emócie. Na prvý pohľad vyzerá ako úctyhodný človek, ale toto po čase vybledne a jeho postoj k rodine, priateľom a iným ľuďom sa ukáže byť len hraný.

Dávajte pozor, ako sa správa k ľuďom, ktorí stoja na spoločenskom rebríčku “nižšie” alebo od ktorých si nesľubuje nijaký úžitok (čašníci, obsluha).

Všímajte si, ako vysoko kritický býva voči pochybeniam iných.

Prekrúca fakty. Narcisi nemajú problém prispôsobiť si realitu tak, aby vyhovovali ich cieľom. Pokojne vynechajú fakty alebo ich skreslia a “vylepšia” tak, aby podporili a posilnili svoj názor. Niekedy zistíte, že zakaždým, keď rozprávajú ten istý príbeh, jeho podrobnosti sú trošku odlišné.

Narcis manipuluje. Keď narcis niečo neznáša, je to odmietnutie alebo nepripustenie jeho pravdy. Veľmi často si nájde spôsob, ako vopred ovplyvňovať okolie a prostredie, aby si zabezpečil pozitívnu odpoveď. Prekrúcanie faktov je jeden zo spôsobov, ako to dosahuje.

Narcis sa dožaduje komplimentov.  Na prvý pohľad pôsobí charizmaticky a s vysokou dôverou v seba samého, ale tým len zakrýva nedostatok sebadôvery a komplex menejcennosti. Práve táto neistota ohľadne vlastnej hodnoty v očiach iných ho núti sústavne dokazovať, aký hodnotný človek je. Vyslovene vyhľadáva pochvaly a snaží sa ich od okolia vylákať – niekedy aj tým, že sám seba pohaní, aby toho druhého donútil pochváliť ho a postaviť sa na jeho obranu.

Iný taký signál je, že sa veľmi často sám chváli za to, čo sa mu podarilo, nafukuje svoje zásluhy a pozíciu a zhadzuje iných, aby z porovnania vyšiel ešte lepšie.

Narcis rád vyzerá ako úžasný. Narcis si je príliš vedomý svojho pôsobenia na iných a tak starostlivo vyberá, čo o sebe rozšíri. Dáva si záležať, aby sa dostal do situácií, kedy vyzerá úžasne. Dáva si pozor aj na to, ako dobre vyzerajú ľudia okolo neho – napríklad partner a deti. Partnera, ktorý nenapĺňa vysoké nároky na to, aby vhodne reprezentoval narcisa, hodí narcis bez mihnutia oka cez palubu, pretože si nevytvára väzbu na človeka, ale na to, ako daný človek podporuje jeho auru vysokej hodnotnosti.

Zdroj

 

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.