Toxickí ľudia: dnes ohováračky a stalkovanie

dealing-with-toxic-employees_72dpiNašla som článok o toxických ľuďoch, ktorý ešte stále postláčal moje “horúce gombíky”, hoci tie už sú len veľmi vlažné… ale ešte existujú, a preto si časti z neho budem dávať aj sem (je náramne dlhý a nechce sa mi ho spracovávať odrazu):

Keď sa toxickému človeku nedarí kontrolovať spôsob, akým vnímate sami seba, začnú kontrolovať spôsob, akým vás vnímajú ostatní; hrajú ukrivdenca a vás označujú za toho jedovatého hada. Ohováračka je prípravný úder určený na sabotovanie dobrého obrazu, ktorý o vás iní majú, a na pošpinenie vášho mena, aby ste nemali nikoho, kto vám podrží chrbát, ak by ste sa pokúsili odpútať a odstrihnúť od toxickej osoby. Môžu dokonca vás alebo vašich známych prenasledovať a znevažovať pod pláštikom “odhaľovania pravdy” o vás; takéto správanie slúži na to, aby odviedlo pozornosť od ich vlastného správania tým, že ho podsunú vám.

Niektoré ohováračky fungujú dokonca na to, aby proti sebe rozoštvali dvoch ľudí alebo dve skupiny ľudí. Obete toxického vzťahu s narcisistickou osobou často nevedia, čo sa o nich počas vzťahu hovorí poza ich chrbát, ale veľmi rýchlo tú faloš odhalia, keď dostanú kopačky.

Toxickí ľudia o vás budú za vaším chrbtom (a niekedy aj priamo do vašej tváre) klebetiť, budú vás osočovať pred vašimi blízkymi alebo pred svojimi blízkymi, budú o vás rozprávať príbehy, v ktorých vy vystupujete ako útočník a oni ako obeť, a budú vyhlasovať, že sa k nim správate presne tak, ako sa oni správajú k vám a obávajú sa, že by ste ich z toho obvinili. Budú vám metodicky, cielene a skryto ubližovať, aby mohli vašu reakciu použiť ako dôkaz toho, že to oni sú tá “obeť”.

Najlepší spôsob, ako sa zachovať pri ohováračkovej kampani proti nám, je striehnuť si vlastné reakcie a držať sa striktne faktov. Toto je mimoriadne dôležité vo vysoko konfliktných rozvodoch s narcisom, ktorý môže vaše reakcie provokáciami využiť proti vám. Dokumentujte každú formu ubližovania, internetového zastrašovania alebo stalkovania (prenasledovania) a s narcisom sa rozprávajte len cez svojho právnika, ak je to možné. Ak ich prenasledovanie a osočovanie bude presahovať vaše medze únosnosti, možno bude lepšie požiadať o právne protikroky; vtedy je dôležité nájsť právnika, ktorý sa vyzná v narcisistickej poruche osobnosti. Váš charakter a integrita budú hovoriť za seba, kým narcisova maska sa začne drobiť.

Nuž, je tu všeličo, len sa to nevenuje psychickým škodám, ktoré takýto narcisistický útok zanechá na vašej duši… Jedno, čo sa mi osvedčilo, je uvedomiť si, že to nikdy nie je o vás. Narcis sám bojuje so svojimi vnútornými démonmi a používa na to vás ako pešiaka, ktorého môže hocikedy obetovať. Ak vás niekto osočuje a ohovára, tak preto, že sa vás bojí – máte niečo, čo by on chcel a myslí si, že to nemá. A nepozná iný spôsob, ako sa s tým strachom/komplexom menejcennosti vysporiadať, len útočiť na iných.

Nikdy sa nesnažte narcisov “vychovávať” a vysvetľovať im… Jediný spôsob je veľmi rýchlo a veľmi radikálne sa odrezať od nich, rátať s tým, že chýry poza váš chrbát pôjdu aj naďalej, a vyvracať ich tým, že budete predvádzať svoju integritu a priateľskosť a sústredíte sa na to, čo vy robíte, nie na to, čo narcis o vás rozširuje alebo čo iní o vás hovoria. Za svoje správanie zodpovedáte vy; za narcisovo správanie zodpovedá narcis. A keď je niekto dostatočne sprostý na to, aby mu uveril, pokiaľ sa vy tak nesprávate, no tak je to jeho karmická lekcia. 🙂

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.