4 správania odhaľujú skrytého narcisa

narcissists-male-femaleToto je výťah z článku Peg Streepovej pre Psychology Today (krátené). Používam “narcis” ako mužský rod, ale môže to byť pokojne aj žena:

Keby ste sa ma spýtali pred pár rokmi, či som sa zaplietla s narcisom, pobúrene y som tvrdila, že nie. Nemal nijaké známky, podľa ktorých narcisov obvykle spoznávame: nenafukoval sa, nepotreboval byť v centre pozornosti, nemal povýšenecké poznámky na adresu iných, nebol konkurenčne mysliaci. Neprejavoval potrebu manipulovať, necifroval sa, nedával najavo nedostatok empatie. Zjavne nič z toho nenapĺňal; bol skôr tichý a nesocializoval sa veľmi, ani sa nesnažil pritiahnuť k sebe pozornosť. Na svoj výzor nedbal (s výnimkou pracovných situácií) a ol relatívne pohodový. Premýšľal nad tým, aký darček daruje, bol ochotný prispôsobiť sa mojim potrebám a jediné, čo ma mrzelo, bolo, že niekedy bol rád osamote a nevyhľadával spoločnosť iných. Rozhodne mi to nevyzeralo na narcisa.

To preto, že v tom čase som ešte netušila, že skutočná podstata narcisa sa ukazuje v konfliktoch. Ako jedinec je emocionálne poranený a čokoľvek robí, je zamerané na to, aby zakryl alebo zmiernil bolesť poraneného ja.

V konflikte narcis naplno prejaví svoj nedostatok empatie, pretože keď sa narcis cíti ohrozený, jediné, čo zaváži, je ochrana seba a odvrátenie (presmerovanie) nebezpečenstva na niekoho iného. Je to ešte zosilnené jeho odhodlaním zvíťaziť a vyhrať za každú cenu, bez ohľadu na vedľajšie dopady – a rozhodne bez ohľadu na hocikoho iného.

Napríklad narcis nereaguje na vyjednávanie a zbližovanie stanovísk. Nepotrebuje nič zbližovať; potrebuje zrovnať so zemou. Keď postúpi alebo sa stiahne, nezanecháva po sebe nič, nijaké “spomienky” či “vzťah” alebo “rešpekt”. Len mŕtvoly.

Iný výrazný prejav je jeho priam neuveriteľná ochota klamať. Je mu jedno, či mu na to prídu alebo nie – cíti sa, že má na to nárok. Cíti sa, že má nárok na čokoľvek, čo si zmyslí. Jeho motto? “To, čo si o mne myslíš, je tvoj problém a mňa sa to vôbec netýka.” A myslí to celkom vážne.

Narcis sa najčastejšie charakterizuje cez svoj nedostatok empatie. Ale ani iní ľudia nie sú vždy stopercentne empatickí. Hlavný rozdiel medzi nimi a narcisom je oddelenosť. Nielen že necíti ich trápenie, ale tento uhol pohľadu je pre neho úplne cudzí. Pretože na prvý pohľad sa môžete javiť ako empatický človek tým, že vypíšete šek pre charitu, mnohí narcisi to využívajú, aby vyzerali dobre v očiach iných. Navyše ich to ubezpečuje v presvedčení, že sú dobrí ľudia.

Tu sú štyri prejavy, ktoré napovedia, že máte do činenia s narcisom:

1. Prehadzuje “horúci zemiak” – najmä emocionálne

Napríklad sa k vám správa povýšenecky a chcete sa o tom s ním porozprávať, ale on namietne, že sa nespráva povýšenecky, len reaguje na vašu neodôvodnenú podráždenosť a večné sťažovanie si. To, čo ste povedali, ho naštvalo (vidíte, ako mu pracujú svaly na čeľusti a ako chytá mrazivý tón), ale neprihlási sa k svojim pocitom a podsunie ich miesto toho vám. Vás to naštve a už si nie ste až takí istí, že nemá pravdu. 🙂

Keď s touto hrou začne, potrebujete si pripomenúť, že mu je úplne jedno, ako sa cítite a či poškodí vzťah medzi vami. Hlavne sa nesmiete začať cítiť vinní, čo často nastane, pokiaľ vám na narcisovi záleží. Nech už prehadzuje horúci zemiak úmyselne alebo podvedome, skončí to vždy tým istým: všetko je to vaša vina a mali by ste sa mu ospravedlniť, alebo si ho inak uzmieriť.

2. Stiahne sa a zaútočí, ak ho znova požiadajú

Prebieha to nasledovne: jeden z partnerov o niečo požiada (urobiť, napraviť, zabezpečiť), ten druhý sa fyzicky a emocionálne stiahne (=stane sa nedostupný; vytvorí neverbálnu bariéru z rúk či nôh alebo opustí miestnosť). Toto je vzorec eskalácie, pretože prvý partner je frustrovaný z toho, ako sa nič nedeje, a pravdepodobne zvýši hlas. Ten druhý sa stiahne ešte viac, alebo zareaguje neuveriteľne agresívne – obvykle tým, že obviní partnera za to, že vôbec požiadal, a otočí to tak, aby to svedčilo o povahovej chybe partnera.

3. Maximálne pomstychtivý

Pomstychtivý narcis nie je ochotný hľadať riešenie situácie alebo spoločné východisko. Ide do boja a neostýcha sa siahnuť ani po zjavných lžiach, len aby sám seba vykreslil ako obeť nespravodlivosti. Pritom sám seba nevníma ako luhára, pretože lžiam, čo rozpráva, sám verí. Má natoľko účelovo skreslené vnímanie reality, že mu to umožňuje vymýšľať si čokoľvek a považovať to za pravdivé.

Pomstychtivý narcis znie obvykle veľmi racionálne – a to aj napriek tomu, že klame. Veľmi často mu to prejde aj u inteligentných ľudí, pretože väčšina z nás sa jednoducho zdráha uveriť, že niekto by mohol tak nehanebne klamať rovno do očí – a preto ľudia majú tendenciu veriť klamúcemu, ale zdanlivo racionálnemu narcisovi viac ako jeho emocionálne vytočenej, zato pravdu hovoriacej obeti.

Narcis urobí čokoľvek, aby svojho protivníka dostal do zlého svetla: ohovorí ho, bude poza jeho chrbát šíriť lži, pokúsi sa poškodiť jeho dobré meno. Preto sa s ním veľmi ťažko bojuje, pretože pravidlá slušného alebo aspoň rozumného správania preňho proste neexistujú.

4. Emocionálne dopady ho nezaujímajú

Väčšina ľudí, aj keď sa pustí do boja s niekým, chce v boji stratiť čo najmenej osobných vzťahov a kontaktov s ostatnými ľuďmi. Chcú sa cítiť, ako že sa správali aspoň ako-tak dobre za daných okolností. Preto pri sporoch ovykle funguje mediácia, preto sú ľudia ochotní hľadať spoločné východiská.

Narcisovi je to jedno. On chce z boja odísť so vztýčenou hlavou a v oblaku spravodlivého rozhorčenia. Je mu jedno, či zničí vzťah. Je mu jedno, či si zaplesne za sebou dvere. Hlavne, že “nepriateľ” bude v troskách a slzách!

Samozrejme, zistenie, že máte do činenia s narcisom, vám nepomôže inak, než že sa budete cítiť menej previnilo. Smutná realita je, že existuje jediný spôsob, ako s narcisom vyhrať – a to opustiť situáciu a už nikdy sa nedostať do jeho blízkosti. Ak ste sa pustili do boja, pravdepodobne prehráte. Na fejsbúku som raz čítala nádherný postreh: “Hádať sa s blbcom (v našom prípade “narcisom”) je ako hrať šach s holubom: bude robiť nezmyselné ťahy, poprevracia šachové figúrky, os*rie celú šachovnicu a bude sa pritom tváriť, ako nad vami zvíťazil.”

Moja vlastná skúsenosť ukazuje, že s narcismi nemôžete “vyhrať”. Aj keď uhráte možno “odhalenie pravdy”, emocionálna škoda, ktorú na vás napáchajú, z víťaza urobí porazeného. Šetrite si sily na iné príležitosti.

 

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.