Fakty, intuícia a interpretácia

mind-reprogrammingTeraz, ako sa snažím preprogramovať si myseľ a zakotviť ju znova vyslovene v realite, učím sa všeličo nové – hlavne o sebe a svojej bezmozgovosti. 😳 Alebo ako inak by ste nazvali človeka, ktorý sa snaží nahovoriť si, že mimofyzická realita neexistuje, a pritom si skúša, či ešte stále cíti reiki? Lebo cíti. 😦 No tak som si vynadala a povedala si, že najprv späť do reality a až potom sa bude hľadať vysvetlenie, ktoré sa bude dať obhájiť alebo aspoň akceptovať aj z pozície fyzickej reality. (Už sa mi marí niečo o teplote a elektromagnetickom poli 😛 .)

No a dnes som si pri upratovaní vytvorila novú formulku. Napadla mi ako prostriedok na ošetrenie toho, že vlastne nemám zadefinované, čo všetko moja nová “realita” je. Rozhodne to je hocičo, čo niekto iný môže overiť, teda nemusí to byť len “hmota”. Ale pokiaľ sa vyberiem na šamanskú cestu a nenájde sa iná osoba, ktorá ma na tej ceste uvidí a bude mi vedieť porozprávať, ako čo vyzeralo a čo som tam robila, vypadáva zážitok z rámca mojej “reálnej reality” a presúva sa do koša “fantazmagórie”.

Okej, ale čo s intuíciou? Nie je overiteľná, je vlastná len mne, takže ako ju budem brať? Tu sa môj “binárny” systém realita/fantazmagória začal meniť na nie-až-tak-binárny systém. O intuícii viem, že sa na ňu môžem spoľahnúť. Viem celkom presne, čo to z hľadiska psychológie je a že je to reálne.

Takže som sa rozhodla brať ju ako “fakt”. Nie to, čo mi hovorí, to nie je “fakt”, iba interpretácia nejakého vnemu; ale to, že sa ozýva, je rozhodne fakt. 🙂

A tak moja nová formulka bude brať toto rozdelenie do úvahy: “Viem, že… a predpokladám, že…

Napríklad “viem, že tento človek na mňa v minulosti už útočil (fakt) a moja intuícia vysiela varovné signály (faktická časť pocitu) a predpokladám preto, že na mňa ide zaútočiť aj teraz (spôsob, akým sa rozhodujem vec interpretovať, a ktorý môže byť nesprávny).

Prvá časť berie do úvahy nielen ohmatateľné fakty, ale ej môj vnútorný varovný hlások, ktorý som za posledných 10 rokov dosť vycizelovala do dokonalosti odstraňovaním svojich predsudkov a vovychovávaných presvedčení, takže sa stal výdatným pomocníkom.

Druhá časť hovorí o tom, ako veci momentálne interpretujem, čo neznačí, že sú fakt a že moja interpretácia sa nikdy nezmení, pokiaľ sa zmení moje poznanie o situácii.

Zatiaľ som spokojná. Jednak mám upratané 😉 , jednak mám celkom schodný plán. 🙂 Fakt a interpretácia. 🙂

One thought on “Fakty, intuícia a interpretácia

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s