Postreh dňa: keď máš všetko, prestávaš používať mozog

44ec90535ce144f0c2c32468a99438f2Dnešný postreh nie je ani tak môj vlastný, ako skôr zistenie, ktoré mi povedala jedna Američanka. Keď som sa jej spýtala, ako vníma našich ľudí, použila slová, ktoré som neočakávala: ako extrémne múdrych a vyspelých.

Keď som zamrkala, vysvetlila mi to na názornom príklade. Rozprávala, ako priletela do Viedne a vystúpila z lietadla. Pre tento prípad majú v Amerike na letiskách vraj livrejovaný personál, ktorý sa vás ujme a pomôže vám s kuframi alebo zodpovie každú otázku, ktorú máte. Tu na letisku vyšla do haly – a nikde nikoho. Ani pes po nej neštekol, ako že kde si môže vyzdvihnúť batožinu.

“Normálne som musela začať rozmýšľať,” usmiala sa.

Pokúsila sa odchytiť nejakú letušku. Tá jej povedala, že bude potrebovať za niečo platiť – v domácej mene (nie kartou), ktorú nemala. Tak ju poslala na druhý koniec haly, že tam získa potrebné mince. Vystála šóru pri jednom okienku a keď sa dostala na rad, poslali ju inam, pretože stála nesprávne. Nakoniec sa k svojej batožine dopracovala, ale stálo ju to hodne zisťovania a premýšľania.

Prvé, čo mi napadlo, bolo “to je ale hanba pre predstavy o servise, čo?”

Zasmiala sa. “To je síce pravda, Hela, ale to, že ľudia u nás všetko dostávajú naservírované, im neprospieva – nemusia pohnúť mozgom. Nerozmýšľajú. Stávajú sa z nich len konzumenti. A ja som si to uvedomila vtedy na letisku, keď som musela zapojiť rozum – a nebol to môj obvyklý prístup.”

Vtedy som pochopila to jej hodnotenie “múdri a vyspelí”. O Slovákoch sa vravieva, že dokážu “upliesť z h*vna bič”. Ja som ešte produkt generácie, kedy veci neboli k dispozícii a museli ste sa obracať, ak ste niečo chceli… Musela som sa naučiť šiť. Musela som si sama urobiť motorkársku bundu. Musela som sa naučiť opravovať si magnetofón a vyrobiť si naň diaľkové ovládanie či slúchadlá. A vrchol bol, keď sa pokazil televízor, opravár z multiservisu prišiel k nám ho opraviť, najprv si odo mňa požičal takú tú hmotu na spájkovanie, potom spájkovačku a nakoniec mi ukázal, kde si to mám nabudúce opraviť sama, keby sa mi to pokazilo cez idúce vianočné sviatky… 😀 Vtedy som sa cítila fakt ako superwoman.

Škoda len, že postupne túto schopnosť strácame, pretože už aj u nás si všetko možno kúpiť alebo dať urobiť a na všetko už existuje app. Ale rozumiem, že nedostatok podnecuje myslenie a rozvíja kreativitu. Doteraz som to “vedela” na úrovni informácie; teraz to došlo do svetonázoru ako fakt. 🙂

Reklamy

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.