Všetko je neutrálne, bez pozitívnej či negatívnej hodnoty

Našla som článok T. Harva Ekera The Most Simple Statement That Will Transform Your Life, ktorý sa mi celkom hodí do môjho fokusu “osobnej moci” (krátené).

Každý človek už aspoň raz zažil situáciu, kedy niekto niečo povedal, čo sme vzali veľmi osobne. Je to súčasť toho, že sme “ľudia” – vnímame svet nie bezprostredne, ale cez filtre našich presvedčení a interpretácií… a nie vždy to veci skutočne aj pomáha.

Každý z nás funguje v svojom vlastnom svete a odtiaľ sa zapája do interakcie s ostatnými. Moje filtre sú odlišné od tvojich filtrov, môj uhol pohľadu sa líši od tvojho uhla pohľadu.

Tak čo urobiť, keď sa nás slová alebo akcie niekoho dotknú?

Ja mám na to jednoduchú, ale veľmi účinnú vetičku, ktorá mi pomáha udržať si chladnú hlavu nezávisle od toho, aké prieky sa mi v živote práve dejú: Všetko je neutrálne. Mne pomáha a ak pomôže aj niekomu inému, fajn; ale pretože sme každý iný, možno si budete musieť hľadať inú účinnú vetičku.

Takže: Všetko je neutrálne do chvíle, kedy tomu pripíšeme význam.

A takto to funguje: Keď sa niečo stane, pozrieme sa na to cez naše filtre, naše programovanie, naše názory, a usúdime, aký význam tej veci pripíšeme. Takže vlastne meníme neutrálnu situáciu (niečo, čo proste je) na niečo celkom iné a nové. Vyhodnotíme ju (vzhľadom na pozíciu, z ktorej na ňu práve pozeráme), modifikujeme si ju alebo jej pridelíme nejaký význam/zmysel. A vtedy sa z nej stáva buď dobrá alebo zlá vec; niečo pozitívne alebo niečo negatívne.

V skutočnosti tam vlastne nie je nijaký problém až do okamihu, kedy si niečo odinterpretujeme, dáme tomu zmysel a ten zmysel potom posúdime.

Až potom sa z veci stáva problém – pre niektorých. To, čo je problém pre jedného, nemusí byť problém pre druhého. To, čo niekto vníma ako negatívne, môže niekto iný vnímať ako pozitívne. To, čo je dobré pre niekoho, nemusí byť dobré pre iného.

Význam tomu dávame my.

Len čo si uvedomíte, že mimo vás sa vlastne nič nedeje okrem toho, že nasadzujete svoje filtre a svoje postoje a potom sa vaše filtre a postoje stávajú tým, kto ste… tak pochopíte, že nič nie je také, aké je, pokiaľ tomu vy nedáte presne tento význam.

Všetko je len také, ako na to pozriete.

Niekto povie: “Toto je úžasná pesnička.” Iný povie: “To je nanič pesnička, je príliš pomalá a nudná.” Kto má pravdu? Predstavuje pesnička problém? Nie, nič na nej nie je problematické, len jedna osoba ju hodnotí ako problematickú, pretože nezodpovedá jej vkusu.

Pozor: nehovoríme o boji o prežitie. Nehovoríme o niekom, kto nemá čo jesť alebo je chorý.

Všetko mimo boja o prežitie nie je problém, pokiaľ to za problém neprehlásime.

Takže si pamätajte: všetko je neutrálne a len my rozhodujeme, ako budeme definovať to, čo sa nám v živote deje.

Len čo si toto uvedomíte, nič vás už nebude vedieť zraniť – pretože vy sa rozhodujete, aký význam tomu pripíšete a ako to ovplyvní váš život.

Dobré alebo dobré?

 

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s