Mágia živlov: Voda

snowboard-sea-wave-hd-1456535Snakebite poslala posledný článok cyklu o živloch – Vodu. Ostatné nájdete tu: Oheň, Zem, Vzduch.

Voda je živel emócií, podvedomia a očistenia. Má ženskú energiu a jej farbou je modrá. Voda, podobne ako oheň, je v neustálom pohybe, neprestajne sa mení, a tak ako sa menia aj naše emócie a prežívanie skutočnosti. Zároveň symbolizuje podvedomie – hlboké a nepreskúmané. Viaže sa so západom a jeseňou. Vodnými znameniami sú rak, škorpión a ryby, s vodou sa spájajú vlastnosti chápavosť, dôverčivosť, súcit, poddajnosť, oddanosť, predvídavosť, odpúšťanie, súcit, meditatívnosť, skľúčenosť, pesimizmus, ľahostajnosť, lajdáckosť, nesmelosť, nestálosť.

Voda sa šíri smerom nadol a vodorovne, nedrží tvar, prijme tvar nádoby, je prispôsobivá, pritom sa však dostane všade. Presakuje látkami a rozpúšťa ich, spôsobuje koróziu kovu.

Mágia vody súvisí s citmi, čistením, plodnosťou, liečením, spánkom, snívaním, veštením. Používa zrkadlá, umývanie rosou, svätenou vodou, výrobu a používanie odvarov, elixírov, magických kúpeľov a lastúr, v prírode pracuje s vodou v každej forme. Rituály vodnej mágie väčšinou končia tak, že nejaký predmet vhodíme do vody a necháme ho potopiť alebo odplaviť vodou.

Water-Dragon-WallpaperČarodej vody používa všetky formy vody – more, vodné toky, stojaté vody aj dážď. Voda má ženskú energiu, preto čarodej vody väčšinou prosí Bohyňu. Vníma veci pod hladinou (v podvedomí), veci, ktoré ostatní nevidia a je si vedomí, že každý jeho čin zvlní hladinu a vyvolá reakciu. Má silne rozvinutú intuíciu a veštecké schopnosti a prekážky pre neho neexistujú tak ako neexistujú pre vodu – prekážku, ktorú nestrhne, obtečie, podmyje, presiakne popod ňu a okolo nej, vždy sa však dostane k svojmu cieľu. Čarodej vody rozumie problémom reprodukcie, preto často používa na podporu svojej mágie silu Luny. Často cíti potrebu liečiť a pomáhať druhým, je emocionálny a premenlivý ako voda sama.

Ako som už povedala, k mágii vody patrí intuícia a veštenie. Jednou z najstarších metód veštenia je veštenie z vodnej hladiny. Je predchodcom veštenia z krištáľovej gule a zo zrkadla. Princíp veštenia z vodnej hladiny je jednoduchý – ujasnite si otázku alebo problém, nájdite si pokojné miesto pri vode, pohodlne si sadnite, uvoľnite sa a vyprázdnite myseľ. Uvoľnene pozerajte do vody až kým nedosiahnete stav vedomia „medzi bdelosťou a spánkom“. V tomto stave by vám malo napadnúť riešenie problému alebo odpoveď na vašu otázku. Zaujímavý spôsob veštenia (odpovede áno – nie) zo stojatej hladiny som našla v knihe Magie Zeme (Techniky prírodní magie) od Scotta Cunninghama: Položte si otázku a na hladinu jazera alebo rybníka hoďte kameň. Spočítajte kruhy na hladine, ktoré sa vytvoria. Ak je ich počet nepárny, odpoveď na otázku je „áno“, ak je ich počet párny, odpoveď je „nie“. Obdobným spôsobom sa na veštenie dá použiť aj voda v nádobe – buď budete pozerať na hladinu čistej vody v nádobe, alebo môžete na ňu kvapnúť olej a pozorovať olejovú škvrnu.

Dobre známa a starobylá je mágia studní. Studne sa vždy spájali so ženskosťou, lonom Bohyne, Matky Zeme a boli považované za brány do iných svetov a spojenie s božstvami podsvetia a vody. Skoro všetky, ak nie všetky staré kultúry poznali fenomén posvätných studní. Pravdepodobne slúžili na očistenie veriacich (symbolický zostup späť do lona Bohyne a nové zrodenie) a splnenie želaní. Hovorí sa, že každá studňa má svojho strážneho ducha – božstvo, nymfu, škriatka. Tí, ktorí žiadali strážneho ducha studne o pomoc, dávali obetné dary a pritom museli vysloviť svoje želanie. Typickými darmi boli mince a kamienky (najstarším obetným darom duchom studní boli kamene). Táto forma mágie sa zachovala až dodnes – každý z nás pravdepodobne aspoň raz v živote hodil mincu do studne a niečo si pri tom želal. V nórskej mytológii sa bohovia stretávali pri studni bohyne Urd, ktorá udržiavala pri živote Yggdrasil – strom života. Mnoho studní bolo vyhradených určitému božstvu, svätcom a uzdraveniu. Kelti aj starí Rimania v určité dni slávili sviatok posvätných studní. Aj starí Mayovia ich považovali za bránu do podsvetia. Sama som mala možnosť vyskúšať silu posvätnej studne na Sardínii, kde sa dodnes zachovalo asi 40 posvätných studní z pohanského nuraghského obdobia. Studne sú koncipované tak, že trojuholníkovým otvorom (podobnosť s lonom?) sa vchádza k schodišťu s 18 schodmi, ktoré vedie k podzemnej studni. Všetky posvätné studne na Sardínii sú astronomicky orientované a v chráme Kom Ombo v Egypte je posvätná studňa, ktorá je trochu zväčšenou kópiou (alebo originálom?!) studne sv. Kristíny – najznámejšej posvätnej studne na Sardínii. Podobné posvätné studne objavili aj v Bulharsku v roku 1983. Počas môjho pobytu som chcela využiť príležitosť a navštíviť jednu z posvätných studní. Samozrejme, ako to už s posvätnými miestami býva, studňu, ktorú sme s kamarátom hľadali sme vôbec nenašli a keď sme už hľadanie vzdali, „náhodou“ sa pred nami zjavila tabuľa upozorňujúca na úplne inú posvätnú studňu – Pozzo Milis. Keď som po schodoch zostúpila dolu do studne k vodnej hladine, cítila som zvláštny pokoj a nevedela som si spomenúť na nič čo by som si mohla želať (a že toho bolo veru dosť J ). Po chvíli som vyšla znovu von s pocitom, že som premárnila jedinečnú príležitosť – neurobila som si v studni ani pri studni žiadny magický obrad a ani som o nič nepožiadala. Už na druhý deň sa však u mňa začali diať vnútorné zmeny – vyriešila som si dlhoročný vzťahový problém, s ktorým som 13 rokov nevedela pohnúť (pravdepodobne som v studni získala dostatočnú duševnú silu, aby som konečne urobila potrebné radikálne rozhodnutie) a prekvapil ma veľký nárast kreativity.

Pre mágiu vody je dôležitá jej vlastnosť, ktorú spomína už František Bardon v knihe Brána k opravdovému zasvěcení: voda, ale aj všetky ostatné tekutiny majú špecifickú vlastnosť zadržiavať v sebe dobré aj zlé vplyvy – sú akýmsi „akumulátorom“. Čím chladnejšia je voda, tým väčšia je jej akumulačná schopnosť, najväčšiu má voda pri teplote 4 oC. Ako sa tento poznatok dá využiť v mágii? Vodu môžeme impregnovať svojím želaním (netýka sa to iba vody, magicky môžeme takto upraviť akýkoľvek predmet, ale tekutiny sú na to mimoriadne vhodné). Kedykoľvek si umývate ruky, predstavujte si čo najpresvedčivejšie, že voda očisťuje nielen hmotné telo, ale aj dušu a auru, prípadne že s vodou odtekajú aj vaše slabosti alebo že voda prijíma a odnáša všetok váš neúspech (aj z tohto dôvodu je dobré umývanie pod tečúcou vodou, ak robíte niečo podobné s vodou v nádobe, po skončení ju ihneď vylejte). Takto sa už od nepamäti ľudia očisťovali v prírodných tokoch. Ak sa chcete očistiť a ozdraviť v rieke alebo potoku, predstavujte si, že prúd vody vás očisťuje a lieči. Ak vaša choroba súvisí s hlavou alebo je problém iba vo vašej hlave, ponorte na chvíľu aj hlavu. Čím presvedčivejšie si predstavíte liečenie a očistu, tým lepší bude výsledok. Aj pramene – miesta kde voda vyviera z lona Matky Zeme – majú veľkú silu.   O liečivom účinku niektorých prameňov na fyzické telo ani dnes nikto nepochybuje. Mnoho prírodných prameňov sa využíva na liečbu telesných chorôb, pretože vďaka vysokému obsahu prírodných minerálov majú regenerujúci a liečivý účinok. S prameňmi je spojená napríklad aj babylonská bohyňa Luny Ištar (Astarté). Niektoré liečivé prírodné premene v Grécku sú zasvätené bohyni Artemis. Traduje sa, že mnoho prírodných prameňov vyvoláva ospalosť a veštecké sny.

Rituálne očistné kúpele a omývania poznali mnohé kultúry (napr. mikve v judaizme, očistný kúpeľ hinduistov v Gange, rituálna očista muslimov pred vstupom do mešity, krst a kropenie svätenou vodou v kresťanstve a podobne). Odstraňujú negatívne energie z nášho energetického systému. Očistné kúpele si môžete ľahko urobiť aj doma, je to magická „prvá pomoc“ v situáciách keď čelíte negatívnej energii alebo magickému útoku.

Tu je niekoľko receptov zo stránky www.santeria.sk:

Kúpeľ na anuláciu magických útokov 1

• Bazalka
• Lístky ruty
• Svätená voda
• Kvetová voda
• Citrónový esenciálny olej, alebo mätový esenciálny olej

Zohrejeme 2 – 3 litre vody, pridáme do nej bylinky a necháme prevariť. Hrniec odstavíme a keď vývar mierne vychladne, ulejeme doň zo svätenej vody, kvetovej vody a pridáme 21 kvapiek citrónového, alebo mätového esenciálneho oleja.
Najprv si spravte svoj bežný kúpeľ. Na záver na seba vylejte pripravený magický odvar. Začnite hlavou a pomaly postupujte tak, aby Vám odvar stekal po celom tele.

Kúpeľ na anuláciu magických útokov 2

• Bobkový list
• Lístky ruty
• Rozmarín
• Svätená voda
• Lyžica medu
• Santalový esenciálny olej

Zohrejeme 2 – 3 litre vody, pridáme do nej bylinky a necháme prevariť. Hrniec odstavíme a keď vývar mierne vychladne, ulejeme doň zo svätenej vody, pridáme kopcovitú lyžicu medu a 21 kvapiek santalového esenciálneho oleja.
Najprv si spravte svoj bežný kúpeľ. Na záver na seba vylejte pripravený magický odvar. Začnite hlavou a pomaly postupujte tak, aby Vám odvar stekal po celom tele.

Očistný kúpeľ

• Vetvička rozmarínu
• Lístky ruty
• Vrecúško zeleného čaju
• Lyžica medu
• Minerálna voda

Zohrejeme minerálnu vodu, pridáme do nej bylinky a med. Necháme mierne vychladnúť a pridáme vrecúško čaju. Získanú tekutinu pridáme do kúpeľa. Tento kúpeľ je dobré prevádzať aspoň raz za týždeň, prípadne mesiac, aby sme udržali svoju energetickú rovnováhu.

Kúpeľ na odstránenie negatívnych energií

• 0,5 l vody
• 10 lyžíc kávy
• Vetvičky mäty
• Vetvičky rozmarínu
Kávu prevaríme v 0,5 litra vody a vlejeme do vane s horúcou vodou. Zotrváme v tomto kúpeli cca 5 minút. Ihneď ako vyjdeme z vody, vymasírujeme si telo vetvičkami mäty a rozmarínu.

Ochranný kúpeľ

• Hrubozrnná morská soľ
• Mletý klinček

Prevaríme vodu s klinčekom a necháme mierne vychladnúť. Pridáme hrsť soli a miešame , kým sa úplne nerozpustí. Získanú tekutinu vlejeme do kúpeľa, v ktorom treba zotrvať 7 minút. Po kúpeli sa nesmieme utrieť, musíme počkať , kým uschneme, inak by sme si porušili vytvorenú ochrannú vibráciu. Táto ochrana vydrží približne 24 hodín, takže je vhodné ju urobiť vopred, keď vieme, že ideme na miesta, kde sa stretneme s negatívnou energiou, alebo negatívnymi ľuďmi.

(Recepty na očistné a ochranné kúpele sú od slova do slova prevzaté zo stránky www.santeria.sk, kde sú verejne prístupné. Žiadny z nich som osobne nevyskúšala, ak mám pocit, že sa potrebujem očistiť kúpeľom, uvarím si odvar z čistca a umyjem sa v ňom. Čistec je bylinka, ktorá je v našom ľudovom liečiteľstve známa tým, že lieči kožné ochorenia a alergie a odstraňuje urieknutie a prekliatie. Iným kúpeľom, ktorý pomáha očistiť auru a zároveň pomôže fyzicky pri prvých príznakoch prechladnutia je soľný kúpeľ – rozpustím vo vani morskú soľ tak, aby vznikol nasýtený roztok, naberiem si z neho do úst a vypľujem, potom sa poriadne vymáčam v slanej vode, nakoniec si do nej na chvíľu ponorím aj hlavu.)

Tečúca voda sa dá použiť aj na odstránenie určitých vecí z vášho života. Na tento účel sú vhodné väčšie rieky. Na papierik alebo na kúsok dreva, loďku z papiera alebo podobný predmet (čokoľvek čo bude plávať) napíšte všetko čoho sa chcete zbaviť, prípadne to znázornite pomocou obrázkov, symbolov, sigilov. Môžete vhodiť aj predmet, ktorý vám pripomína niečo čoho sa chcete zbaviť Poproste vodu, aby vás týchto vecí zbavila, vhoďte predmet do prúdu a predstavujte si, že prúdiaca voda so sebou odnáša všetko zlé, staré a nepotrebné. Za predmetom, ktorý ste do vody hodili sa neobzerajte. Rieku môžete požiadať aj o to, aby odniesla vaše psychické traumy a smútky – jednoducho si sadnite na breh, rozprávajte sa s vodou, poproste ju o pomoc a potom si predstavte ako všetko čo vás ťaží nakladáte na loďku a púšťate po vode preč.

Iným spôsobom impregnácie kvapaliny je predstava, že voda (ktorú napríklad pijeme alebo jeme ako polievku) v sebe obsahuje žiaduce atribúty, napr. silu, zdravie, odolnosť, tvorivosť a že s každým hltom prechádzajú do nás. Keď si ráno umývate tvár, môžete si predstavovať, že máte v rukách živú vodu, ktorá odstraňuje vrásky (F. Bardon v uvedenej knihe uvádza, že v takom prípade je vhodné ponoriť celú tvár na niekoľko sekúnd do vody a celý úkon opakovať najmenej sedemkrát. Ja sama si dávam každé ráno studenú sprchu a predstavujem si ako mi omladzuje pokožku a rozprúdi krv a naozaj pozorujem „omladenie“.

Zaujímavé vodné kúzlo na ochranu domu a vlastnej osoby som našla v knihe Scotta Cunninghama Magie Země – Techniky přírodní magie: Predtým ako pôjdete spať, naplňte vodou nejakú nádobu a postavte ju znútra ku vchodovým dverám. Čepeľou dole do nej ponorte ostrý nôž a pritom vyslovte zaklínadlo:

„Do vody ten dávám nůž
Zakazuje loupit
Žádná bytost – žena, muž
Nesmí přes práh vstoupit.”

Samozrejme, môžete si vytvoriť vlastné zaklínadlo v slovenčine alebo použiť akúkoľvek techniku, ktorá podvedomie nastaví na „čarujeme“ a „nech je môj prah chránený pred neželaným návštevníkom, nech sa tak stane“.

Dobre známou magickou technikou je prechod cez vodu. Ak niekam idete alebo cestujete dopravným prostriedkom a „vo vzduchu“ cítite nejaké nebezpečenstvo, skúste prekročiť vodný tok – prejdite cez most alebo prekročte či prebroďte potok alebo riečku. Voda očisťuje a zlá energia, ktorá na vás útočí zostane na druhej strane toku.

K mágii vody patria aj čarodejné nápoje a elixíry, ktoré však ja osobne nepoužívam (som čarodej ohňa a výroba elixírov sa mi zdá komplikovaná), dajú sa nájsť v rôznych knihách o mágii aj na internete a v tomto článku sa nimi nebudem bližšie zaoberať, pretože je to príliš obsiahla téma a túto časť mágie nemám osobne odskúšanú.

Na magické úkony možno použiť aj dážď alebo hmlu. Kelti sa dostávali do iných svetov tak, že bežali lesom cez závoj hmly. Scott Cunningham v knihe Magie Země – Techniky přírodní magie uvádza, že s hmlou sa najlepšie pracuje v noci a v okolí by nemali svietiť žiadne svetlá (ak také miesto nenájdete, postavte sa tak, aby ste mali svetlo za chrbtom). Hmlu (ako každú vodu) môžete nabiť emóciou a predstavovať si ako hmlou prechádzate a emócie z hmly prechádzajú do vás (napadá mi, že by ste si obdobne mohli predstavovať ako nežiaduce emócie z vás prechádzajú preč, do hmly). Môžete si predstavovať aj to, že hmla krúži okolo vás proti smeru hodinových ručičiek a zamotáva vás do zámotku bieleho svetla, ktoré vás chráni. Ak máte pocit, že sa niekto snaží dostať do vašej mysli, môžete si vyvolať pocit hustej bielej hmly v hlave, ktorá sa točí (opäť proti smeru hodinových ručičiek) ako nepreniknuteľná hmota zabraňujúca votrelcovi vniknúť do vašej hlavy.

Dážď sa dá využiť napríklad na zbavenie sa nejakého zlozvyku. Na papier kriedou napíšte alebo nakreslite symboly, ktoré vyjadrujú váš zlozvyk a papier vyložte na dážď. Poproste ho, aby váš zlozvyk rozpustil a predstavujte si ako s miznúcou kriedou mizne aj váš nesprávny návyk.

Aj búrka je vhodný čas na čarovanie, pretože vzduch je priamo nabitý energiou. Energiou v podobe dažďa môžete počas búrky nabiť akékoľvek amulety, talizmany a osobné predmety. Treba ich umiestniť von a vystaviť bleskom a dažďu (ale tak, aby ich neodplavilo).

Samostatnou kapitolou je mágia mora – obrovského zdroja energie. More – neovládateľné a nevyspytateľné – sa vždy tešilo veľkej úcte prímorských národov, vznášali sa k nemu modlitby a prinášali obete. Podobne ako s fázami mesiaca, kúzla na tvorenie a zväčšenie by sa mali robiť pri stúpajúcej hladine, kúzla zaháňania a odstraňovania pri klesajúcej hladine. Morské vlny sa dajú použiť na očistu presne tak ako tečúca sladká voda – poproste more o očistu, nechajte sa omývať vlnami a predstavujte si ako z vás zmýva negatívnu energiu. Moru môžete odovzdať aj to čo vo vašom živote už nechcete – môžete to napísať alebo symbolicky nakresliť do piesku a nechať zmyť vlnami, prípadne napísať do piesku svoje želanie a poprosiť more, aby pomohlo svojou energiou želanie splniť. Keď robíte kúzlo na brehu mora, môžete vytvoriť ochranný kruh z nazbieraných lastúr. Lastúra môže zastúpiť more na oltári alebo ak chcete pri čarovaní využiť energiu mora v domácich podmienkach, ďaleko od pobrežia.

Mágia vody, rovnako ako mágia ostatných živlov, je nekonečne variabilná, je na vás, aby ste vyskúšali ako sa vám najlepšie pracuje a aké obrady vám najlepšie fungujú. Vždy však treba pracovať s pokorou, uznať silu živlu a poďakovať za výsledok. Nielen pre oheň, ale pre všetky živly platí „dobrý sluha, ale zlý pán“.

One thought on “Mágia živlov: Voda

  1. Ahoj dá sa nekjako zisiť aký som element alebo ktorý ku mňe patrí mám sa opitať nato cez kyvadlo mojho stražneho alebo svojho VJ či dá sa to aj inak zistiť:D

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s