"Krížový kameň" andaluzit a chiastolit – kameň videnia

chiastolit3.jpgAJ: Andalusite, Chiastolite, Cross Stone, NJ: Andalusit, Chiastolith, Kreuzstein

Andaluzit je polymorf s dvoma ďalšími minerálmi – kyanitom a sillimanitom. To značí, že majú spoločné chemické zloženie, ale rozdielnu kryštálovú štruktúru.

Andaluzit je obvykle čierny, tmavo- až žltohnedý alebo zelenkavočervený. Meno má podľa Andalúzie v Španielsku, kde sa začal po prvýkrát dolovať.  Podobne ako alexandrit mení farbu v závislosti od osvetlenia a uhlu pohľadu (tzv. pleiochroizmus). V kvalite polodrahokamu má v strede vzorku kríža alebo X a nazýva sa chiastolit, Krížový kameň (v starých textoch “Lapis Crucifer”, dnes skôr Cross Stone) alebo dvojkryštál (macle). Hnedá časť kameňa je skamenená hlina a čierne X býva inklúzia karbonátov.

Chemický vzorec: Al2SiO5, aluminumsilikát, kryštálový systém ortokombický, tvrdosť podľa Mohsa 6.5-7.5, špecifická hustota 3.15+ (nadpriemerná), index lomu 1.632-1.638. Náleziská: Andalúzia v Španielsku; Rakúsko; Kalifornia v USA a Čína.

chiastolit2.jpgMystické vlastnosti: Talizman pre veľmi citlivých ľudí s psychickými schopnosťami, pretože dokáže uzemniť ich energiu. Obvykle sa mu hovorí “kameň videnia”, pretože pomáha nazerať na problém z mnohých aspektov bez toho, aby sme jeden aspekt uprednostnili – zostávame nestranní a intelektuálne koncentrovaní. Takisto nám dáva mnohouhlový pohľad na našu vlastnú povahu a podporuje nás mierniť sa v niektorých prejavoch. Používa sa aj na predpovedanie budúcnosti (napríklad miesto krištáľovej gule).

Podporuje intelekt, schpnosť riešiť problémy a duševnú jasnosť. Stimuluje myseľ, hlavne rozpamätávanie, a to aj hlboko do minulosti.  Pomáha v prístupe k akašickým záznamom (niečo ako kolektívne poznatky od začiatku existencie až do jej budúcnosti).

Pomáha v kontakte s vyššou inteligenciou, napríklad pri channelingu, ale aj pri šamanskom putovaní. Pomáha nám dekódovať správy, ktoré počas takýchto období dostávame, a spojiť ich s naším vnútorným poznaním.

Pomáha nám znova sa pozbierať a zosúladiť po tom, ako nás niečo vyhodilo z rovnováhy. Je dobrý pre meditáciu a skoncentrovanie sa a pomáha v časoch premien a prechodu medzi svetmi.

Považuje sa za ochranný kameň a kedysi sa používal ako ochrana pred uhranutím a na zvrátenie pobosorovania.

Pôsobí na všetky nižšie čakry, ale najčastejšie sa spája s koreňovou čakrou, kde odbúrava strach, úzkosť a pocity viny. Iné zdroje ho spájajú so srdcovou čakrou a solárnym plexom.

Spája sa so znamením Panny, inde aj Škorpióna. Numerologicky vibruje s číslom 7, podľa iného zdroja s číslom 3, čislom kreativity, radosti a hojnosti.

Liečiace vlastnosti: Používa sa pri problémoch vo vývoji chromozómov, pri poruchách tvorby buniek (najmä ruky a oči), pri nemociach spojených s nedostatkom kyslíka, nevysvetliteľných horúčkach.

Niekedy sa odporúča na zlepšenie tvorby mlieka u kojacich žien.

Používa sa pri liečení AIDS, zlej asimilácii kalcia, magnézia a jódu. Pomáha normalizovať zadržiavanie vody v organizme. Podporuje asimiláciu vitamínu A. Pomáha pri cukrovke.

Upozornenia:

 1. Nevystavovať čistiacim prostriedkom, lúhom a kyselinám.
 2. Neznáša bodové osvetlenie a vplyv tepla.
 3. Ľahko sa štiepi pri údere.
Reklamy

4 thoughts on “"Krížový kameň" andaluzit a chiastolit – kameň videnia

 1. ahoj Heli,
  pocula som ze ked nosis andalusit a povies nieco zle, alebo si myslis nieco zle, odvrati tvoju nahnevanost a zlost a vraj ked povies klamstvo, je to ako keby si mala prekrizene prsty za chrbtom. Dnes som jeden andalusit darovala. Inak mas sa? dufam ze dobre. zasluzila by si si to. ked budes mat viac casu, ozvi sa mi na mail.

  Like

 2. dobrý deň.. tento kameň ja osobne považujem za najkrajší – stále ma nejako priťhuje.. len ma vždy tošku sklame, že má málo liečiacich vlastností..:((( /dokonca ma vždy pobolieva aj hlava keď ho mám/a to ma od neho odradzuje a ešte by som sa chcela spýtať či je to dobrý ochranný kameň…???

  Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.