Enhydro – "vodné" kamene

enhydro.jpgAJ: enhydro, water stone, NJ: Enhydro

Enhydro je po grécky „voda vnútri“. Ide o kamene, ktoré obsahujú dutinky naplnené vodou alebo olejom. Takáto voda sa nachádza vovnútri chalcedónu, quartzov (v tom aj ametystu a citrínu) a achátu a obvykle má podobu pohybujúcich sa plynových bubliniek vo vode. Zriedkavo sa dajú nájsť aj vodné kamene bez bubliniek, s drobnými inklúziami, ale vyskytujú sa aj vodné kamene bez bubliniek a bez inklúzií. Všetky patria k druhu „enhydro“, ale tie posledné sa dajú len veľmi ťažko rozoznať.

Pretože podľa náuky o štyroch elementoch zastupuje Voda emócie (Zem zastupuje telo, Vzduch zastupuje myseľ a Oheň zastupuje ducha), majú tieto kamene hlboký vplyv na náš emocionálny život. Voda, ktorá sa nemôže pohybovať, stagnuje a kvasí – tak ako aj naše emócie, ktoré nemôžeme vyjadriť. Enhydro kamene obsahujú vodu síce vo veľmi stiesnenom priestore, ale napriek tomu čistú – preto očisťujú naše emócie a chránia proti emocionálnym poraneniam.

Mystické vlastnosti: Enhydrá obsahujú životnú energiu, ktorá nám umožňuje prispôsobiť sa aj situáciám, kde by sme inak boli vystavení stresu. Pomáhajú nám pozrieť sa na udalosti očami tých druhých a pochopiť ich postoj a pocity. Pomáhajú pri metamorfóze a celoživotných premenách, dodávajú rozhodnosť a koncentráciu a prispievajú tak k sebarozvoju.

Navyše majú očisťujúci efekt, ktorý je miestami veľmi silný: pomáhajú nám zbaviť sa celého toho starého emocionálneho balastu, vyčistiť si vnútro a dosiahnuť stav vyrovnanosti. Často pritom navodia stavy neočakávaných záchvatov plaču – preto by sa nemali nosiť v dennom živote skôr, než si človek svoje vnútro vyčistí. Inak aj ten najmenší podnet môže viesť k silným emocionálnym reakciám a mohli by sme sa poriadne strápniť.

Keď si ho dáme v noci pod vankúš, musíme sa pripraviť na poriadne emotívne sny.

Liečiace vlastnosti: Enhydrá pomáhajú telu dosiahnuť želaný cieľový stav.

Enhydro quartz

enhydro-quartz2.jpgAJ: enhydro quartz, NJ: Enhydro Quarz

Mystické vlastnosti: Spája sa so životnou silou, emocionálnou čistotou, empatiou, želanou zmenou a meditáciou.

V enhydro quartzi sa spája schopnosť vody držať aj mizivé vplyvy so schopnosťou quartzu/horského krištáľu dávať veci do štruktúr, ukladať, znásobovať a transformovať.

Vodný achát

enhydro-achat.jpgAJ: water agate, water stone, Water Bubble Agate, enhydro agate, eagle stone, aerohydre, enhydritic agate, NJ: Wasserachat alebo Wasser-Achat, Adlerstein

Mystické vlastnosti: Vodný achát sa považuje za amulet tehotenstva, pretože pripomína maternicu a plodovú vodu.

Drží od nás preč všetko zlé (hlavne fyzicky), je to ochranný kameň a prináša šťastie. Podporuje pocit bezpečia a vnútorného pokoja a zlepšuje schopnosť vcítiť sa do iných ľudí. Zlepšuje starostlivosť a gavalierskosť.

Pomáha pri sebarozvoji.

Liečiace vlastnosti: Pôsobí priaznivo na pokožku, potláča ochorenia pokožky, bradavice, kurie oká, ekzémy, svrbenie a pôsobí proti vypadávaniu vlasov, silným bolestiam hlavy a chrbta.

Reguluje obsah vody a hormonálnu rovnováhu v organizme.

Starostlivosť:

 • Raz mesačne umyť pod tečúcou vodou a nabiť na slnku ponorený do pohára s vodou a horským krištáľom (ak ide o achát). Voda v kameni tak naberie silnú energiu Slnka (jangovú).
 • Nabíjať sa dá aj na mesačnom svite za splnu. Voda tak naberie jemnú energiu Mesiaca (jinovú).
 • Enhydrá majú rady, ak ich z času na čas necháme cez noc v pohári s vodou.

10 thoughts on “Enhydro – "vodné" kamene

 1. Heli,
  vdaka za clanocek. Este pred nim som moje “vodne” uplacirovala na cas horucav do misky s vodou – spomenula som si na pana Hrusku, ktory mal jeden polozeny na kureni a vyschol.

  Like

 2. elli,

  mas pravdu, tieto kamene maju tendenciu vysychat, ked su po ohladeni ich steny prilis jemne. Voda z nich “vysumi” – moze za to ta vlastnost achatu, ktora z neho robi vyborny kamen na farbenie – jeho poreznost.

  Gaby,

  su dve moznosti – jedna je pripravit elixir a vtierat do vlasov po umyti hlavy, druha je masirovat “skalp” kamenom niekolkokrat denne na postihnutych miestach.

  Like

 3. Saxana,

  treba skúšať, najmä tie české obchody na lište vpravo. Ono sa sortiment z času na čas mení, takže neviem, čo práve majú. A na stránke Olis som videla taký obyčajný achátový nodul akoby spolovice zbrúsený; takým spôsobom sa obvykle upravujú enhydro kamene, aby bolo vidno vodu v nich, takže by som im napísala a poinformovala sa.

  Like

 4. Chcela by som sa opytat, ako nazivate so svojimi enhydro. Rozmyslam nad kupou enhydro achatu. Aka je sanca, ze voda vnutri vydrzi, ze sa neodpari? Staci nemat ho pri kureni a raz za cas dat do pohara s vodou?

  Like

 5. Zuzka,

  ja mám svoje enhydrá (achát i quartz) už takmer rok a zatiaľ “žblnkajú”. Nedávam ich na kúrenie, mám ich zabalené v servítke a uložené v krabičke. Zatiaľ som ich nedávala do vody, ale keď už o tom hovoríte, hneď to spravím… 😛

  Like

 6. chcem len podotknut,ze vodny kamen ENHYDRO s vyznamom(voda vnutri),by sa asi mal volat ENYDRIO,pokial to ma byt podla greckeho presneho prekladu.manzela mam greka a odpovedal mi len tolko,ze enhydro nema ziaden vyznam v greckej reci. ENYDRIO ma vyznam,ako aqarium.to znamena,ze ta voda je vo vnutri.myslime si,ze mame pravdu a v to aj dufam.pokial vodny kamen nema vzdusne”,nenapadne dierky”a nieje ohrozeny teplu alebo slnecnemu ziareniu,tak by mal na 99% vydrzat v pövodnom stave.cakam na vasu odpoved alebo komentar.tak,pa

  Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.