Moja reakcia je výsledok tvojho ťahu

Hrabala som sa staršími citátmi, čo som si zverejnila na svojom fejsbúku (používam ich na usmerňovanie vlastného momentálneho fokusu 🙂 ), a narazila som na jeden, ktorým som sa pred nejakými štyrmi rokmi tak nadchla, že som ho hneď aj skomentovala (ako inak, v angličtine – a prekvapivo slušnej 😉 ). Je od Brucea Leea a vzťahuje sa síce k bojovým umeniam, ale vlastne aj k celému životu:

Najlepšia technika je nemať techniku.
Moja technika je výsledok tvojej techniky.
Môj pohyb je výsledok tvojho pohybu.

Už som aj zabudla, aký múdry citát to je… aj spirituálne. Aj v spiritualite sa príliš často spoliehame na nejaké učenie a držíme sa ho do litery a vadíme sa s inými, kto z nás ho chápe správne 😉 , miesto toho, aby sme si ho navliekli ako kožu na naše vlastné zážitky, skúsenosti a interpretácie a pozreli, čo to urobí… Odrazu sa pekný, ucelený tvar tu vyduje, tam spľasne – ale lepšie odráža našu realitu, našu povahu, naše talenty…

V živote som bola často kritizovaná za to, že sa s pramalou úctou vyjadrujem k niektorým citátom osvietených ľudí. Menovite Budhu, Osha a kohokoľvek iného, na koho si spomeniete – Castanedu, Maresa a iných… Bol to môj spôsob spracovávania ich učenia, lenže v očiach “pravoverných” to bolo bohorúhanie. Je pritom toľko uhlov pohľadu… a jedna jediná hlava, trebárs aj sebamúdrejšieho človeka, ich nedokáže postihnúť všetky.

Jediný, koho som nikdy nepotrebovala “korigovať”, bol Lao-Ce. Možno preto, že taoizmus bola prvá ucelená filozofia, s ktorou som sa stretla, a naformátovala celé moje ďalšie vnímanie. 🙂 (Na druhej strane, na to, aby tak mohla urobiť, som pre ňu musela už byť “na prijme”… 🙂 )

No a čo také múdre oňehdá pri prečítaní Leeovho citátu šplechla blondínečka?

“Buď ako voda.” Voda nemá techniku. Je len sama sebou – a to stále. Robí to, čo voda robieva, nie to, čo robieva oheň či vietor…

🙂 Ľudia, neskryjem to – múdra som… 😛 A dobre vidno, na čom pred tými štyrmi rokmi spočíval môj fokus. Riešila som démona “porovnávanie sa s inými a napodobňovanie iných”, resp. “nekecaj mi so svojou sprostou hlavou do toho, ako robím veci ja”. Dnes ho už neriešim, ale postreh platí. Ibaže “voda robí to, čo voda robieva” nadobudlo trochu iný význam.

🙂 Alebo 😕 Alebo 😦 Whatever. 😛 (Ak poznáte film Strašidlá zo Spessartu, tak česká verzia whatever sa v ňom nazýva “počtókoli” 😉 .)

P.S.1: Mimochodom, Bruce Lee bol tiež taoista, takže možno to nie je až taká priepastná múdrosť, čo zo seba dostal, ale len “budha v ňom oslovil budhu vo mne”. 🙂

P.S.2: Až keď som ako posledný dopísala názov článku, posunulo mi to celú úvahu ešte jedným smerom. Možno to poznáte zo života aj vy: niekto sa zachová voči vám ako odroň, ale len preto, že sa spolieha, že vy sa budete správať šľachetne a nevrátite mu to. 🙂 “Výsledok tvojho ťahu.” 😛 Keby sme sa viacerí správali takto, možno by si odroni dvakrát rozmysleli, než nejakú odroňovinu zasa spravia.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s