Moja posledná lekcia so strachom zjavne ešte neskončila. Čokoľvek vezmem do ruky, otvorím to na stránke o strachu. A navyše sa zdá, že to zarezonovalo aj s vami, takže pokračujeme 😛 … Tentokrát z knižky Ricka Hansona Just One Thing, celkom presne s kapitolou 29: Riskuj obávaný zážitok (Risk the dreaded experience).
Keď sa nám v detstve niečo stalo (alebo keď sa stalo niekomu inému a my sme boli toho svedkom), utvorili sme si očakávania na to, čo asi budeme pociťovať v podobných situáciách v budúcnosti. Na základe týchto očakávaní si vytvoríme reakcie: urob toto, ak chceš pôžitok, urob hento, ak sa chceš vyhnúť bolesti. A neskoršie zážitky na to nabaľujú podobné predpoklady.
A tak v nás mnohokrát za deň v zlomku sekundy a často celkom nevedome zbieha nasledovný program:
- V mysli sa vynorí potreba a hľadá vyjadrenie.
- To aktivuje s ňou spojené očakávanie emocionálnej bolesti (od miernej až po extrémnu) v prípade, že pocit či túžba vyplávu na povrch; táto bolesť je náš “obávaný zážitok”.
- Toto očakávanie spustí brzdu pre pôvodný pocit, aby sme sa vyhli obávanému zážitku.
Napríklad sa nám niekto páči ako potenciálny partner (1), ale naše skúsenosti z detstva nám hovoria, že prejaviť nežné city značí riskovať odmietnutie (2) a tak sa stiahneme a nekonáme (3).
Tento program sa volá “samoinhibícia” ( 😛 no dobre, nemohla som sa ovládnuť 😀 ), teda samonastolené obmedzovanie: (1) nastupujúce sebavyjadrenie, (2) s ním spojené očakávanie a (3) brzdiaca reakcia.
Niekedy je táto reakcia aj celkom rozumná. Napríklad máme chuť poslať šéfa do kelu (1), ale mohlo by to mať veľmi nepríjemné dôsledky (2) a tak sme radšej ticho (3).
Problém je, že u väčšiny ľudí sú ich očakávania bolesti často neopodstatnené. Tendencia nášho mozgu vidieť veci skôr negatívne nás vedie k tomu, že preceňujeme tak pravdepodobnosť, že vec sa vyvinie nepriaznivo, ako aj mieru bolesti, ktorá by nás postihla, ak by sa naozaj prihodilo niečo zlé. Navyše tie naše očakávania vznikli v časoch detstva a tak sú pravdepodobne príliš čierno-biele, rigídne a silne zjednodušené (aj keď dnes už sme si nad nimi vybudovali abstraktnejšiu nadstavbu) a odrážajú dobu, kedy sme boli závislí, nemali sme potrebnú osobnú silu a tak sme sa nevedeli vysporiadať ani so zlou situáciou, ani s bolesťou z nej vyplývajúcou.
Na základe týchto očakávaní sa u nás vyvinuli reakcie, ktoré sú kŕčovité a násilné; vnútorne otupieme a držíme sa v bezpečnej vzdialenosti od všetkého, čo vyzerá ako možný zdroj utrpenia. Žijeme voľne podľa hesla “lepší vrabec v hrsti, ako holub na streche”.
Aká je alternatíva?
Riskovať obávaný zážitok a zožať odmenu, ktorú v ňom môžeme dosiahnuť: Ak máme pocit, že šéf si veľmi neváži našu prácu (1), ale nám pripomína nášho kritického otca a my sa desíme pocitu zosmiešnenia, ohrdnutia a zneváženia, ak by sme požiadali o zaujímavý nový projekt (2), tak si vyhliadnime projekt, ktorý by pravdepodobne podporil, a pripomínajme si istú dobu zážitky, kedy nás iní ocenili a považovali sa prínos – to ako zdroj sebahodnoty pre prípad, že by nás odmietol. A keď takto prídeme za ním a požiadame o tento projekt (3), bude to s presvedčivosťou a zápalom, ktoré zvyšujú našu šancu dostať ho.
Ako to dosiahneme?
Začnime pozorovať, ako v našej mysli zbieha tento program: (1) sebavyjadrenie -> (2) očakávanie bolesti -> (3) zabrzdenie. Toto je ten najdôležitejší krok. Program odhalíme najčastejšie vtedy, keď sa na situáciu pozrieme spätne, keď si rozoberieme našu reakciu na ňu (“zabrzdenie”) a uvedomíme si, že účelom našej reakcie bolo zabrzdiť naše sebavyjadrenie. V konečnom dôsledku je veľa našich reakcií len stratégia na to, aby sme sa vyhli obávanému zážitku.
V ďalšom kroku začneme spochybňovať naše očakávania. Sú skutočne reálne? Postavme sa do úlohy nášho vlastného múdreho, rozhľadeného kouča a hovorme si, ako pri použití premyslených metód aj danú situáciu dokážeme pomerne úspešne uhrať: Iní ľudia to už tiež zažili a zvládli to; mohlo by to preto vyjsť aj tebe. Máš schopnosti, ktoré by to zvládli. Možno to neuhráš najelegantnejšie a možno sa v tej situácii nebudeš cítiť najsupernejšie, ale preskáčeš ju a potom si vydýchneš. Verím v teba. Viem, že to zvládneš.
Potom vylezieme zo svojej zóny komfortu (=”pohodičky” 😉 ) tým, že začneme podstupovať kalkulované riziká. Začneme malými situáciami, kde je šanca, že sebavyjadrenie dopadne zle, pomerne malá, a keby aj dopadlo, tak nám to bude len mierne nepríjemné. Postupne potom ideme na riskantnejšie a riskantnejšie situácie. Ako cez ne prechádzame, rastie v nás pocit pokoja a slobody, pretože sa z nášho systému vytrácajú po jednom samonastolené obmedzenia a zvyšuje sa tým naša osobná sila. Ak nám aj niekedy sebavyjadrenie prinesie bolestivé dopady, sledujme, že ich zvládame a že po čase bolesť celkom ustúpi – a premeňme tieto zážitky na lekcie (napr. že nie je rozumné istému typu ľudí sa zdôverovať).
A v poslednom kroku zakaždým, keď riskujeme naším sebavyjadrením obávaný zážitok a nepríde k nemu, uvedomme si to. Urobme si návyk z toho, že budeme vedome registrovať všetky tie prípady, kedy sa naše pesimistické očakávania nenaplnili alebo keď sa dostavili nepríjemné dopady a nakoniec neboli až také nepríjemné… Vychutnajme si uspokojenie zo sebavyjadrenia a pocit vlastnej schopnosti, hrdosti a sebahodnoty, že sa nám darí.
rozumiem co hovoris, ale z hladiska SELF (ak teda hovorime o tom istom 🙂 ) to nema ziadny vyznam, lebo vyjst z komfortu “pohodicky” predpoklada, ze tu je niekto kto s tej “pohodicky” ma vyjst a tym padom len podporujem sebadolezitost a pocit ze tu je niekto kto sa nema dobre/ kto musi nieco vyriesit. Z hladiska SELF nie je ziadny problem s cimkolvek – lebo kazdy jeden zazitok len dokazuje existenciu a ta je jedna.
Samozrejme ako tool je to vsetko presne tak ako hovoris, ale v prvom rade ak sa clovek vrati ku svojej podstate, tak nemusi opravovat jednotlive casti. Neviem ci mi rozumies a ci to dava nejaky vyznam 🙂
Páči sa miPáči sa mi
😛 Hlavne diskutuješ so mnou a mal(a) by si diskutovať s Hansonom, z ktorého je to spracované. Ja som len “posol” a s textom som celkom hepi, lebo mi dáva zmysel – na istý typ strachov. 🙂
Páči sa miPáči sa mi
Ahoj o podobnej veci už dlho rozmýšlam no neviem či je to toto…Už dlhšiu dobu mám v sebe istú vec ktorá ma dosť štve. Vždy ked som pred nejakou dôležitou vecou alebo skúškou a ako sa na to pripravujem tak moja mysel to začne doprdu hodnotit doslova akoby som vedel ako to dopadne ale často zle…. a ked sa to snažim akoby zmeníť tak moja mysel to zase nakalkuluje inak a zase škaredo… a ked s a ta situacia už deje tak vobec nedopadne tak ako to moja mysel kalkulovala dopredu. Vždy len ked prebehne a vtedy si uvedomím, že takto to malo prebehnúť to je správne..len vtedy..
Dosť ma tieto myslové ,abstraktné, predpovede štvú … Myslíte že je to nejaký psychologický problém alebo iba privelký strach ?z toho ako daná situácia dopadne v budúcnosti a mysel to zo strachu hodnotí dopredu ? alebo je to nejaký nehmotný vplyv zvonku ?
Páči sa miPáči sa mi
ŽEBY falošné vyššie ja ???? ego ….
Páči sa miPáči sa mi