Bastnäsit – ochrana pred neželaným ovládnutím

bastnaesite2.jpgAJ: bastnaesite, bastnäsite, NJ: Bastnäsit 

Žltkastý až hnedočervený minerál, ktorý je zdrojom niektorých vzácnych prvkov (gadolinium, samarium a neodymium), patrí do rodiny fluoridov . Existujú tri druhy bastnäsitu: bastnäsit-(Ce) so vzorcom (Ce, La)CO3F, bastnäsit-(La) so vzorcom (La, Ce)CO3F a bastnäsit-(Y) so vzorcom (Y, Ce)CO3F. Väčšina bastnäsitu je bastnäsit-(Ce) s obsahom céria. Jeho tvrdosť je 4 – 4.5 podľa Mohsa. Špecifická hustota sa pohybuje od 4.7 do 5.0, čo je pre minerály nad priemerom. Má hexagonálnu kryštálovú struktúru. Je veľmi krehký, preto s ním treba zaobchádzať opatrne. Náleziská sú v USA, Austrálii, Nemecku, Grécku, Rusku, Južnej Afrike, Južnej Kórei, Pakistáne, Švédsku.

Bastnäsit sa takmer vždy nachádza ako rutil v kryštáloch fluoritu. Stupňuje schopnosť fluoritu ochraňovať našu auru a chráni nás pred neželaným napojením energie od niekoho iného (tzv. cording). Pretože obsahuje látky, ktorých vdýchnutie pôsobí nevoľnosť, a pri kontakte s odrenou kožou spôsobuje iritácie a vriedkovitosť, nemali by sme ho nosiť priamo na koži.

Reklamy

3 thoughts on “Bastnäsit – ochrana pred neželaným ovládnutím

  1. Nina,

    žiaľ, za 5 rokov sa mi ho nepodarilo zohnať. Mali nejaký v Amerike, ale bola to drahokamová kvalita a drahý ako fras 😦 … Takže ak niekto viete, kde sa k nemu dostať (a nekradnúť a nemordovať 🙂 ), aj ja sa rada dozviem!

    Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.