Jadeit (jade) – obnova a naplnený život

jadeit-donuty.jpgAJ: jade, jadeite, jadestone, NJ: Jadeit, Jade

Pôvodne sa “jade” používalo na označenie tak jadeitu, ako aj nefritu. Oba minerály vyzerajú podobne a majú aj podobné vlastnosti, ale kým nefrit je jadeit s kremennou kryštálovou štruktúrou a silikát vápnika a horčíka, jadeit je silikát sodíka a hliníka. Z oboch minerálov je viac cenený jadeit, najviac levanduľový. Keď sú oba typy jade opracované, rozlišujú sa aj leskom: leštený nefrit má olejový lesk, kým jadeit má sklený lesk. 

Jadeit má monoklinickú kryštálovú štruktúru a patrí k reťazovým silikátom. Vyskytuje sa v mnohých farbách – od takmer bielej cez zelenú (najbežnejšia), červenú, žltú, modrú, fialovú až po levanduľovú (“levanduľový nefrit”, AJ: lavender jade), v závislosti od prítomnosti chrómu, mangánu a železa. Chemický vzorec NaAlSi2O6. Tvrdosť podľa Mohsa je 6.5-7 (železo je 5.5, okenné sklo je 6.5, kremeň/quartz je 7 a diamant je 10). Špecifická hustota je 3.3 – 3.5 a index lomu je 1.66. Náleziská sú v Ázii (Burma/Myanmar má najvyššiu kvalitu jadeitu), Egypte, Kanade, Mexiku a Nemecku.

jadeit-priehladnost.jpgNajželanejší je jadeit s týmito vlastnosťami: intenzívna farba, medovitá priehľadnosť alebo celkom priehľadný (obr.), rovnomerné sfarbenie, vodnatý lesk, hladký a rovnomerný povrch, bez prímesí, jednoliata štruktúra alebo živá, “koreňovitá” štruktúra. Čierne inklúzie (obr. vpravo) znižujú hodnotu jadeitu viac ako biele.

Jadeit bol odjakživa posvätný v Japonsku a Číne, kde ho nazývajú “ju”. Na Západe zaužívaný výraz “jade” pochádza zo španielčiny, “piedra de ijada”, teda “kameň slabín”, pretože sa verilo, že pomáha ľadvinám. Smaragdovo zelený jadeit sa nazýva imperiálny (AJ: “Imperial Jade”). V Číne sa z jadeitu vyrezávali motýle a nosili sa, aby priťahovali lásku. Takisto sa verilo, že keď ste niekomu darovali jadeit, dúfali ste, že vám pritiahne jeho lásku. Často ho daruje ženích neveste.

jadeit-s-ciernym.jpg

 

V mnohých kultúrach sa z jadeitu robili amulety pre deti, ktoré ich mali ochrániť pred detskými nemocami. Egypťania, Mexičania a Číňania dávali kúsok jadeitu/nefritu do úst zosnulých, aby ich ochránili pred nebezpečenstvami na druhom svete.

Mystické vlastnosti: S jadeitom sa spája päť vlastností: jasnosť, miernosť, odvaha, spravodlivosť a múdrosť. Jadeit nám pomáha dosiahnuť sebarealizáciu tým, že v nás vytvára pocit spirituálnej spojenosti so svetom. Pomáha nám pristupovať k situáciám spontánne a hravo.

Prebúdza naše sny a vnútorné obrazy a podporuje nás na ceste za skrytými vnútornými poznatkami. Používa sa pri liečení zlej karmy (osudu) z minulých životov.

Poskytuje nám rovnováhu, prináša pokoj do podráždených situácií a zvyšuje našu energiu, keď sa cítime zoslabnutí, alebo keď nás zachváti lenivosť. S jadeitom sme ochotní nielen snívať, ale aj konať. Preto používanie a nosenie jadeitu vedie k naplnenejšiemu, spokojnejšiemu životu. Stabilizuje a uzemňuje.

Kým naše telo odpočíva, podnecuje v nás duševnú činnosť a pomáha premieňať nejasné predstavy na jasné a konkrétne ciele. Dáva nám energiu cielene a bez váhania sa pustiť do ich realizácie.

Používa sa pri práci so snami, lebo podporuje učenie sa zo snov, hlavne uvoľňovanie potláčaných emócií počas práce so snami. Pomáha nám vytiahnuť na svetlo poznatky z minulých životov. Preto sa často umiestňuje do priestorov, kde spíme. Dáva sa pod vankúš pred spaním.

Nosieva sa aj na hrdle, lebo napomáha komunikácii.

Mayovia ho nazývali “vládca harmónie”, pretože nás dáva do súladu so zvyškom sveta a umožňuje nám vidieť vzájomné súvislosti života.

Je to ochranný kameň, ktorý odráža od nás negatívne energie. Kameň vernosti.

Medový jadeit (AJ: honey jade) je mocný emocionálny stabilizátor a vyrovnávač, ktorý nás posúva k bezpodmienečnej láske. Odvádza negativitu zo solárneho plexu. Primitívne kmene ho používali ako “kľúč” k spirituálnym svetom.

Zelený jadeit (AJ: green jade, ČínJ: fei tsui) nastoľuje mier vo fyzických, emocionálnych a intelektuálnych štruktúrach a v materialistickom svete vo všeobecnosti. Prináša súlad s prostredím, mení negativitu na pozitívnu energiu a zlepšuje prístup k našim vnútorným zdrojom. Volá sa aj “kameň veľkého šťastia”.

Čierny jadeit (AJ: black jade) je kameň ochrany a vnútorného pokoja, kameň očisty energie. Odráža všetky negatívne energie od toho, kto ho nosí, a dokáže neutralizovať hocijaké množstvo negatívnej energie.

Viaže sa so srdcovou čakrou; otvára a lieči srdce, oslobodzuje nás od hnevu, sebectva a chamtivosti. Inde sa spomína, že podľa farby sa spája s čakrami od koreňovej až po Tretie oko. Robí nás ochotnými slúžiť dobru celej planéty a všetkých jej bytostí. Pomáha nám na ceste životom, lebo zmierňuje naše emócie a dáva nám sebadôveru a dôveru vo “vyšší plán”. Potláča príliš aktívnu sakrálnu čakru. Je vhodný pre všetky znamenia, niekde sa spomína špeciálne znamenie Váh. Má receptívnu energiu (jinovú), vládne mu planéta Venuša a jeho elementom je Voda. Je to výborný kameň pre chiropraktikov, ľudí v komunikačnom priemysle, farmárov, záhradníkov, riadiacich pracovníkov, umelcov, politikov a pôrodné baby. Vibruje s číslom 11, inde s číslom 2.

Liečiace vlastnosti: V mnohých kultúrach sa verí, že jadeit stimuluje funkciu obličiek, pretože vyvažuje metabolizmus vody, solí a pomer kyslých a zásaditých látok v organizme. Používal sa na liečenie ľadvinových kameňov. Stimuluje nervový systém, čím zrýchľuje našu reakcieschopnosť. Lieči boky a bedrové kĺby. Podporuje činnosť orgánov, ktoré čistia krv.

Zmierňuje a zastavuje krvácanie, preto sa používa pri pôrodoch. Zvyšuje plodnosť. Zbavuje organizmus toxínov a znižuje horúčky. Znižuje napätie, relaxuje a zmierňuje i tenzné bolesti hlavy.

Používa sa pri problémoch s očami, s tráviacim traktom (hlavne vredy), pri ochoreniach močového mechúra a pri depresiách. Zlepšuje spánok.

Fialový jadeit je silnejší ako zelený jadeit.

Použitie:

 • V priamom kontakte s kožou je najlepší; nosieva sa ako prívesok alebo sa pokladá na telo.
 • Pre rozvoj psychických schopností sa pokladá na čelo; pre fyzické liečenie sa pokladá na oblasť ľadvín. Dokáže vyvolať veľmi intenzívne prvé reakcie, ktoré však obvykle po 2-3 dňoch ustúpia.
 • Pri práci so snami sa pokladá najlepšie večer na čelo.
 • Farbené jadeity sa dajú tiež používať; kameň si pri farbení zachováva pôvodné vlastnosti a farebne sa dajú potom pokladať na jednotlivé čakry.
 • Vybiť pod tečúcou vodou a nabiť na kryštálovom zhluku alebo v ametystovej geóde.

Upozornenia:

 • Jadeit sa niekedy mýli s aventurínom.
 • Ako “nový jadeit” (“New Jade”) sa označuje bledý, priezračný serpentín, ktorý je však oveľa silnejší kameň ako jadeit.

28 thoughts on “Jadeit (jade) – obnova a naplnený život

 1. Ahoj, chcela by som sa spytat, co znamena nabit na kristalovom zhluku. Mam kristal, staci ak jadeit nan polozim? Alebo je mozne ho dat nabit cez spln, alebo pocitac? A ten pocitac moze byt vypnuty? Dakujem. A tato stranka je uzasna 🙂

  Páči sa mi

 2. Viky,

  kryštálový zhluk býva najčastejšie spleť kryštálov vyrastajúcich z matice. Na nabíjanie sa používa najčastejšie quartz (horský krištáľ), niekedy ametyst alebo citrín, ale nie záhneda. Ak nemáme kryštálový zhluk a môžeme si kúpiť drobnú drť z horského krištáľu (napríklad náramok alebo náhrdelník z úlomkov), urobí nám tú istú službu.

  Spln pôsobí dvojako: čistí a obnovuje pôvodnú vibráciu, čiže mierne kameň nabíja. Slnečný svit (raňajšie slnko) nabíja silnejšie. Zakopanie do zeme alebo blesky a dážď počas búrky čistia i nabíjajú najsilnejšie.

  Počítač je len náhradné riešenie. A musí bežať, inak jeho prúd nestačí na rozvibrovanie kameňa.

  Páči sa mi

 3. Dobry den,

  kupil som jednej svoje znamej malinku korytnacku zo zeleneho jadeitu, ako privesok na krk, na snurke z cisteho striebra. Podla Vasej stranky sme ju “ocistili” aj nabili. Po niekolkych mesiacoch si teraz vsimla, ze sa na tej korytnacke ako na kamienku objavila nejaka skvrnka.

  Neviete mi(nam) poradit, ako taky kamienok mozno cistit ?

  Dakujem…

  Páči sa mi

 4. Erik,

  ja som spozorovala, že nosením kamene akoby získali sýtejšiu farbu, niekedy sa na nich objavia kresby, ktoré sme si predtým nevšimli. Neviem, čím to je, ale viem, že to tak je.

  S kameňom je všetko v poriadku a čistí a nabíja sa tak ako všetky ostatné kamene.

  Páči sa mi

 5. janette,
  krystal kupis v kazdom kamienkovom obchode. je dost bezny a daju sa kupit ozaj prekrasne zhluky krystalov v celkom normalnej cene. a ktore kamene sa tak nabijaju? na krystal mozes polozit vsetky kamene, aj citrin. ak nemas v okoli taky obchod s kamienkami, tak si zisti kde je najblizsie vystava a tam si nakupis krystalov za plnu kabelu.

  Páči sa mi

 6. Ahojte,

  doma mám zbierku kremeňov ( horský krištáľ, ruženín, ametyst,…)
  a všetky kamene mám pekne pokope, ale hovorí sa, že horský krištáľ sa dosť ľahko programuje a je veľmi “učenlivý” a preto sa pýtam, ako sa kamene programujú. Nechcem krištále programovať, ale neviem či to náhodou nerobím.

  ďakujem za odpoveď

  Páči sa mi

 7. Ahojte, chcela by som sa opýtať, čím to je, že mi môj Jadeit vybledol. Dostala som ho na Vianoce ako prívesok na krk, taký okrúhly s dierkou v strede, dosť často som ho nosila, no v poslednej dobe som ho dost dlho nemala. Nebol nikde zavrety, mala som ho na poličke a nedavno som si všimla, že vybledol, niekedy mal takú sýtu farbu do zelena a teraz je vyblednuty skoro az biely. Čo robiť, aby sa znova zafarbil? Vopred ďakujem za odpoveď.

  Páči sa mi

 8. Dobry vecer,
  kupila som sebe a dcerke jadeitovy energeticky naramok. V pribalovom letaku pisu, ze sa sklada z 21 kamenov plus jeden vacsi tzv. majstrovsky kamen a ze tento pocet nie je nahodny. Chcem sa opytat ci bude vadit ked ho dcerke zmensim ma 5 rokov a je jej velky. Nevyberala so tieto naramky podla toho ze su to energicke naramky, ale podla tvaru kamena su to gulicky a na nosenie pre dcerku najmenej nebezpecne.
  Dakujem

  Páči sa mi

 9. ahojte,
  kupila som si jadeitovy naramok a ked so si ho prvy krat dala na ruku, po chvili vo mne akoby prebehol elektricky prud a ruku som mala zvlastne tazku…naramok mi ruku akosi vcucaval tak som si ho musela dat dolu…
  skusila som ho dat aj kamaratkam a oni mi potvrdili to iste, take napatie okolo naramku…
  zvysok dna som ho ale dalej mala a nic sa nedialo.
  ma to nieco spolocne s energiou kamena? viete to vysvetlit alebo to nie je nic zvlastne?
  dakujem

  Páči sa mi

 10. Wow 😀 tak to si ma dostala.. nemyslím si že by ti to mohlo nejako ublížiť… ale ešte som nepočul o “pre_bití” kameňa 😛 Maximalne.. by na teba mohol vplývať viac.. t.j. že by mal zvýšené účinky.. ale nie som si istý :/ ako vravím.. ešte sa mi nič také nestalo.. a počujem to prvý raz 🙂

  Páči sa mi

 11. chcem sa opytat na to nabijanie zakopat do zeme. Tie kamene mam dat do nejakej latky, sačiku alebo ako ich mam zakopat? Alebo nebalit čo ničoho nech su v priamom kontakte so zemou? A burka: To mam položiť len tak alebo na nejaky podklad a nechať opršat? Dakujem za rady.

  Páči sa mi

 12. Hmm… ja ich mám počas burky na balkóne a prší mi na ne 😛 K tomu zakopávaniu… neviem či to je nabíjanie… a nie len odstránenie energií a znovuobnovenie pôvodnej energie kameňa. Každopádne by bolo lepšie keby si ich nedávala do ničoho.. len netreba zabúdať kde ich zakopávaš. Najlepšie do záhradky .. a paličku zapichnúť preistotu 😛

  Páči sa mi

  • Stromatolity som mal na predajni, su to zvlastne utvari ktore vznikaju za istych podmienok , mal som nejake kusky z australie ktora obsahovali zilky draheho opalu a potom vyrobky z peruanskeho stromatolitu, obycajne su hnedej farby a maju zvlastne usporiadane vrstvy nakolko vznikaju postupnym ukladanim materialu, vytvara pekne mozaiky po nalesteni. Zaciatkom juna by som ich mohol priviest znova.

   Páči sa mi

 13. Tu by som vas rad upozornil na jednu zasadnu vec ktoru robia obchodnici a to ze vam ponuknu svetlo zeleny casto mliecneho vzhladu kamen ktoremu hovoria jadeit , ide vsak len o bezny jade a nie pravy jadeit. To su dva pojmi ktore treba odlisit. Jade ktory je bezne dostupny a predava sa pomerne lacno je bezny mineral z tejto skupiny ako serpentinit a nefrit , avsak pravy jadeit ma zelenu pripadne prijemnu jablkovo zelenu farbu , velmi vzacne zltu alebo fialkovu (ale to uz skutocne v dnesnej dobe vzacne a odporucam pre fajnsmekrov ktory nemaju hlboko do vrecka). V Cine je tzv kralovsky jadeit spominanej farby velmi oblubeny a Cina spotrebuvava obrovsku produkciu tohto kamena preto je ho na nasom trhu nedostatok. V pripade ak ho chcete vidiet mam uz len 3 donuty (pisem uz len pretoze po 2 tyzdnoch z 10 ostali 3) . Je dobre si ich pozriet nazivo aby ste si ich v buducnosti nepomylili.

  Páči sa mi

 14. Viem že je pekný, som vo FR a v obchode som našla nádherné kúsky. Chcela som vedieť niečo viac o ich liečebných účinkoch . Nič som nenašla.

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s