Február s drakmi: ako sa stávame lepšou verziou nás samých

Vo februári ideme na tému drakov: čo znamená pre nás a ako s našimi drakmi môžeme narábať.

Séria článkov sa opiera o maily Brada Schipke. Brad a jeho priateľka Kayleen Wright majú spoločne firmu OvercomingPTSD.com a zapodievajú sa prácou s traumou a post-traumatickým syndrómom. Keď som na nich narazila, ešte som netušila, že existujú dve formy PTSD… Poznala som len tú jednu, ktorú pozná azda každý – obrovská katastrofa, zásah do života, a my ho nevieme spracovať a začíname reagovať prehnane. Bolo mi divné, že mám všetky príznaky PTSD, ale na nijakú katastrofickú udalosť si nedokážem spomenúť… Už som sa začínala podozrievať, že som ju úspešne vytesnila, keď tu Brad a Kayleen otvorili tému CPTSD, komplexného post-traumatického stresového syndrómu. Tento vzniká navŕšením drobných traumičiek vo veľmi krátkom čase a potom je doživotne prikrmovaný každým príkoríčkom, o ktoré sa potkneme.

A bola som doma. 🙂

Divné je, že som tomuto syndrómu kedysi v svojej predstave dala symbol draka. Mala som obdobie, kedy som v sebe vnímala tri zložky: človeka, draka a anjela. Snažila som sa ich nejako zjednotiť, ale nefungovalo to.

A keď teraz Brad prišiel s témou drakov, okamžite som nabehla svojou pozornosťou späť na drakov. A keďže ja som nabehla, idem strhnúť aj vás 🙂 :

Brad pred časom skúmal psychologický význam draka a objavil zopár zaujímavých veci. Napríklad zistil, že pri čítaní mytológií a fikcie sa vieme hodne dozvedieť o našej vlastnej psychológii a ako konfrontovať naše strachy a minulé traumy.

Len na to treba istú dávku predstavivosti, takže ak nie ste zrovna predstaviví, budete zívať. 🙂

V mytológii sa draci vykresľujú často ako strážcovia nejakého pokladu alebo posvätného miesta a zabiť draka sa považovalo za akýsi “vzostup”, skúšku vnútornej hodnoty hrdinu. Drak predstavoval prekážky a výzvy, ktorým potrebujeme čeliť, aby sme dosiahli náš cieľ a naplno rozvinuli náš potenciál.

V jungovskej psychológii sa na draka nahliada často ako na predstaviteľa nášho tieňového ja (“tieňa”), tej časti z nás, ktorú potláčame alebo odmietame priznať. Z tohto uhla pohľadu “zabiť draka” môže symbolizovať proces integrovania týchto tieňových stránok do celkovej osobnosti a zrod kompletného človeka.

Existuje aj príbeh o svätom Jurajovi a drakovi, v ktorom Sv. Juraj zabije draka, čo terorizoval mesto, a tým oslobodí mešťanov od ich strachu a stane sa hrdinom.

Iný príklad je príbeh o Beowulfovi, kde zabije draka ako konečný dôkaz svojej odvahy a sily, a tým sa z neho stáva skutočný hrdina a vodca.

Táto predstava “zabiť draka” má hlboký psychologický a historický význam. Predstavuje naše prekonanie strachu, traumy a neistoty, čím sa stávame lepšou verziou seba samých… a “hrdinom” v očiach okolia!

Všetci po celý život bojujeme s drakmi. A tým, že ich odhaľujeme a porazíme, stávame sa hrdinami nášho vlastného príbehu.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s