Február s drakmi: integruj draka, uzavri priateľstvo so svojím tieňom

Pokračovanie úvah Brada Schipke. Naposledy sme si hovorili o psychologickom význame drakov a o “tieňovom ja”. Dnes niekoľko praktických tipov, ako integrovať svojich drakov do vlastného života.

Tak ponajprv, poďme si porozprávať o našom “tieňovom ja” a prečo sa ním treba zapodievať.

Už vieme, že náš tieň je tá časť z nás, ktorú potláčame alebo sa snažíme popierať, a že sa prejavuje navonok v podobe negatívnych správaní, emócií a myšlienok.

Ale nenechajte sa oklamať – tieto aspekty z nás obsahujú rovnako cenné poznanie a pravdu o tom, kto sme.

Teraz si možno poviete, že ale ako vôbec začať konfrontovať a integrovať tento náš tieň?

Nebojte sa, tu je zopár rád:

Krok 1: Uvedomte si svoj tieň

Všímaním si vlastných vzorcov negatívnych prejavov a myšlienok začínate získavať pocit pre to, ako váš vlastný tieň asi vyzerá. Väčšinou len plávame životom a vôbec si neuvedomujeme, ako konáme a ako na veci reagujeme. Preto je také dôležité začať vedome skúmať to, čo (si) hovoríme a čo robíme. Takto získavame obraz draka z hlbín nášho podvedomia.

Zopár typických spôsobov, ako sa prejavuje, sa naučíme na Masterminde Náš tieň a práca s ním (prihláška dole).

Krok 2: Akceptujte tieto časti zo seba bez posudzovania

Keď už si raz urobíme predstavu o tom, čo všetko náš drak obsahuje, prichádza ďalší krok – akceptácia. Je to trochu ošemetná časť procesu, pretože v nej ľahko môžeme spadnúť do toho, že tieň začneme nenávidieť, budeme sa zaň hanbiť alebo ho začneme potierať. Tu si potrebujeme pripomenúť, ako náš tieň vznikol a že aj tieto časti našej bytosti sú prirodzené a patria k tomu, že sme nejaký človek (na rozdiel od iných, ktorí sú iní ľudia). Všetci máme svoje menej žiarivé stránky a svojich vnútorných démonov. To neznačí automaticky, že by sme boli zlí… len že sme sa zatiaľ s tými démonmi neskamarátili a ešte spolu nechodíme na pivčo.

Ak ich dokážeme prijať bez posudzovania a hanby, dokážeme ich transformovať. Ja som kedysi tento proces vyštartovala tým, že som si zakaždým priznala “aj to som ja”.

Krok 3: Integrujte tieto aspekty zo seba do svojho každodenného života

Posledný krok je integrácia. A to je aj miesto, kde sa deje skutočná mágia. Tým, že tieto aspekty integrujeme do svojho života a používame ich na svoj osobný rast, objavujeme nové zdroje osobnej sily. Napríklad ak zistíte, že máte tendenciu kritizovať iných, môžete si nájsť spôsob, ako túto energiu premeniť na konštruktívnu spätnú väzbu. Obrovsky vám to napraví medziľudské vzťahy.

Tento krok je vytvorenie krehkej rovnováhy medzi akceptovaním sa v tej podobe, akú máme, ale súčasne prebrať zodpovednosť za naše vlastné konanie a prejavy.

Jeden z najpoužívanejších spôsobov, ako integrovať tieň, je písanie si denníka, kde sa zamýšľate nad svojimi negatívnymi aspektmi a snažíte sa porozumieť ich príčinám a tomu, ako ich premeniť na produktívnejšie prejavy.

Ak vás zaujalo, že kde ležia vaše vlastné “tiene”…

…pozývam vás na Mastermind, ktorý sa koná v nedeľu 12. 3. 2023 a jeho témou je Náš tieň a práca s ním. Povieme si na ňom, čo všetko definujeme ako “tieň” a prečo vznikol, ale hlavne sa pozrieme, ako odhaliť jeho ťahy, keď sa nám chystá začať babrať život, a ako ich zneškodníme. 🙂

Marcový Mastermind je opakovaním Mastermindu z októbra minulého roka. Prebieha on-line, trvá približne 90 minút, začína o 19:00 a cena účasti je 10 €. V cene je prístup k brožúrke s informáciami o tieni a práci s ním.

Prihláška:

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s