Naučte sa dekódovať, čo vysielate vy aj iní

Viete, čo všetko vysielate? Idem vás naučiť niečo z mojej profesie znalca ľudí…  Diskusie na fejsbúku bývajú úžasný zdroj poznania (a niekedy aj obveselenia 😉 ), pokiaľ vás téma nezaujala a nemienite sami prispieť (inak budete skúmať svoju reakciu na hovoriaceho, nie jeho).

Takže povedzme si, že ste odosobnení. Nepotrebujete nikomu nič dokazovať a uvedomujete si, že vaše zásady a hodnoty sú len vaše a iní ľudia majú svoje vlastné príbehy o realite s inými zásadami a inými hodnotami – a pre nich sú tie ich zásady a hodnoty absolútne OK a vlastne predpokladajú, že prostredie ich zásady a hodnoty chápe a zdieľa. Vy viete, že tento predpoklad nemusí byť správny. Nepotrebujete nič na danom človeku dosahovať, len porozumieť. Ste nestranný svedok toho, čo práve prebieha.

Vtedy stačí začať si čítať a priebežne si klásť otázky:

  1. Z akého vnútorného sveta daný autor komentára hovorí? Ako vyzerá svet, v ktorom je toto absolútne normálna a adekvátna reakcia?
  2. Ako to potrebuje vyzerať vnútri, aby vyslovil bez ostychu to, čo vraví? Čo všetko je v jeho vnútornom svete “bežné” a “obvyklé” a prípustné?
  3. Kam smeruje a priori jeho pozornosť? To najdôležitejšie, pre nás najboľavejšie, si všímame vždy ako prvé. To, čo nás desí, to čo nás dráždi, to, čo sa snažíme skryť pred svetom, to, čo je pre nás z nejakého dôvodu dôležité.
  4. Čo rozoberá? Čomu, naopak, vôbec nevenuje pozornosť? Veci, ktoré máme priamo pod nosom a napriek tomu si ich nevšímame, poukazujú na náš tieň alebo na príliš úzky fokus, kedy vnímame len to, čo sa nám hodí – a potom tak aj budeme o veciach myslieť. Myslenie odráža spôsob, akým sa fokusujeme.
  5. Čo sa zdráha vidieť a vziať do úvahy? Hovorí sa tomu aj vedomé vytesňovanie. Niektoré veci prehliadame, pretože by spochybnili náš pocit vlastnej hodnoty.

Minule som našla na fejsbúku otázku a diskusiu k nej, čo mi dala tento nápad. Tu je diskusia a ak chcete, použite ju ako cvičný materiál na to, aby ste si pobrúsili svoje profilovacie schopnosti 🙂 :

A teraz, keď už ste si potrénovali profilovanie, sadnite si a obráťte túto pozornosť aj na seba a svoje vyjadrenia. 🙂

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s