Nemá zmysel ignorovať negativitu

Poznámka pre seba:

Pozitivita neznamená ignorovať negativitu okolo seba; znamená prekonať negativitu v svojom vnútre. Medzi týmito dvoma vecami je obrovský rozdiel.”

Mnoho moderných ezoterických prístupov akoby bolo toho názoru, že potrebujeme príkoria a nepríjemnosti vonkajšieho sveta premaľovať na niečo úžasné – na “lekcie”, na “karmu”, na “testy”.

Lenže vonkajší a vnútorný svet môžu, ale nemusia byť zosynchronizované. Údelom tohto umožňujúceho Univerza je totiž, že energia musí plynúť, zotrvať v pohybe – a to aj vtedy, kedy my by sme najradšej vykríkali “postoj, chvíľa, si taká krásna!” A tak kým energia plynie, dochádza vo vonkajšom svete k situáciám. Keby sme boli strom alebo balvan, budeme na ne pozerať a nebudeme k nim zaujímať postoj, takže pre nás nebudú ani pozitívne, ani negatívne.

Ale keďže sme ľudia, máme svoje záujmy a čo sa hodí do našich záujmov, to je náramne “pozitívne”, kým ten zvyšok je negatívny až katastrofický. Tomu sa hovorí život. 🙂

A teda keď “tam vonku” dôjde k nejakému výboju, tak k nemu došlo preto, že energia potrebovala tiecť, ale nie že my sme sa mali niečo naučiť alebo dostať výchovné popapuli… Tento uhol pohľadu je absolútne dominovaný sebadôležitosťou – veci sa dejú len kvôli nám. Nie! Veci sa dejú, pretože sa potrebujú diať nezávisle od nás – a my ich buď premeníme na lekciu alebo nie, buď sa poučíme, alebo budeme aj naďalej behať po svete rovnako zadubení ako dnes! Ale nedejú sa preto, aby sme my dostali “lekciu”. Na lekciu ich premieňame, až keď získame schopnosť premeniť ich na lekciu – teda až keď získame potrebný nadhľad a odstup od sebadôležitosti a predstavy, že sme pupok sveta.

Negativita je rovnako ako všetko iné súčasťou Univerza, Všetkého-čo-je. Tak nemá zmysel pred ňou zatvárať oči, ale má zmysel vziať ju na vedomie a premeniť ju na nejaké naše poučenie, ktoré z nej sníme hodný kus tej  jej “negativity” a umožní nám cítiť sa aj v negatívnej situácii relatívne v pohode.

One thought on “Nemá zmysel ignorovať negativitu

  1. Skvelá inšpirácia, ide vlastne o našu vnútornú (prípadne aj vonkajšiu) reakciu. Vesmír obvykle na mňa kašle a ide si svoje, dokonca aj keď mi dá niekto po papuli, rieši si svoj problém 🙂 .
    Múdre je prijať udalosť a prípadne zvážiť, či sa zmením ja (napríklad zosilniem), alebo sa budem vyhýbať podobným ksichtom a situáciám, alebo ich budem vyhľadávať, veď sranda musí byť 😀 . Ja mám radšej slobodu a zábavu

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s