Skauti, časť druhá

V kapitole 5 hovorí Castaneda o svojich prvých kontaktoch so skautmi a ako sa cez nich dostal do sféry inorganických bytostí. Jeho prvý kontakt bol, že v sne si všimol neobvyklý predmet, ktorý ho pútal a ako keby odmietal pustiť. Bol v obchodnom dome, pozeral starožitnosti (pričom si v sne uvedomoval, aké absurdné je hľadať starožitnosti v obchodnom dome) a jednu aj objavil – hlavicu vychádzkovej palice. (A než budeme pokračovať, dnes sa mi ešte ani raz nepodarilo napísať “starožitnosti” bez chyby. 😉 )

Späť k vychádzkovej palici. Hlavica bola vyrazávaná – hlava a plecia opice. Predavač  mu povedal, že tá hlavica je z irídia, ktoré patrí k najpevnejším prvkom na svete. Castanedovi sa to nezdalo, tvrdil, že vyzerá skôr ako nefrit, a predavač, aby mu dokázal, že má pravdu, tresol ňou o cementovú podlahu.  Hlavica sa nezlomila, odrazila sa a odletela preč a Castaneda za ňou na nejakú lúku, kde ju našiel zapichnutú do zeme. Premenila sa na úplnú vychádzkovú palicu.

Castaneda si ju chcel vziať, ale nedokázal ňou pohnúť, tak ju začal holými rukami vyhrabávať zo zeme. Odrazu sa mu roztiekla na zelenú mláčku vody a potom vybuchla, premenila sa na bielu bublinu a zmizla.

Don Juan mu vysvetlil, že práve v sne izoloval skauta. Skauti sú bežnejší a početnejší v obyčajných, priemerných snoch.

“Keď sa objavia, vieme ich rozpoznať podľa ich podivnosti a nesúladu s prostredím.”

“Akého nesúladu, don Juan?”

“Ich prítomnosť nedáva zmysel.”

“V sne len málo vecí dáva zmysel.”

“Len v priemerných snoch sú veci nezmyselné. Myslím, že to je preto, že sa do nich mieša viac skautov, pretože obyčajní ľudia sú predmetom väčšieho sústredeného útoku z neznáma.”

“A viete, prečo to tak je, don Juan?”

“Podľa mňa ide o vyvažovanie síl. Obyčajní ľudia majú extrémne silné bariéry, ktoré ich chránia pred týmito útokmi. Bariéry ako obavy o seba. Čím silnejšia bariéra, tým silnejší útok.

Na druhej strane, snívači majú menej bariér a tým aj menej skautov v svojich snoch. Vyzerá to, ako keby v snoch snívačov mizli nezmyselné veci, možno preto, aby snívač dokázal zachytiť existenciu skautov.”

Vedie to k tomu, čo si z našich snov pamätáme a nepamätáme. Don Juan hovorí, že niektoré veci z našich snov sú kľúčové z energetického hľadiska, kým iné sú len o tom, že si voľkáme v svojich osobných preferenciách.

Prvý skaut, ktorého izoluješ, bude vždy prítomný – v hocijakej forme, trebárs aj ako to irídium. Mimochodom, čo to vlastne je, to irídium?”

“Keď ja ani neviem,” priznal som úprimne.

“Tak vidíš! A čo povieš, až zistíš, že je to jedna z najpevnejších látok na svete?”

Ja si takto pamätám, že keď som sa zapodievala mantrami, tak mi raz v sne prišlo “krišna murti, krišna murti”. Nevedela som, čo to znamená, tak som si to vygooglila – a stal sa z neho môj ďalší zdroj učenia, pretože išlo o indického filozofa Krishnamurtiho, mimochodom absolútne múdreho starého pána, ktorého pohľad na vec veľmi presne hovorí k môjmu racionálnemu vnímaniu a odhaľuje mi také súvislosti, na ktoré by som sama od seba vôbec neprišla. A keď som zbadala jeho obrázok, zamrazilo ma druhýkrát, pretože sa navyše vysoko podobal na to, ako som v tom čase videla Gabriela!

Po rozhovore s donom Juanom začal Castaneda registrovať prítomnosť podivných vecí v svojich snoch. Len čo ich objavil, dokázal sa na ne sústrediť oveľa vyššou mierou ako na ten zvyšok. Takisto si uvedomil, že sa mu veľmi ťažko premieňajú tieto veci na niečo, čo pozná z bežného života. Konečný výsledok bol vždy nejaký domontovaný, “zbastardený”. Takisto tieto prvky veľmi rýchlo mizli – premenili sa na svetelnú guľu a vytratili sa.

Keď sa na to pýtal dona Juana, ten mu potvrdil, že v tejto etape snívania sú skauti niečo ako špehovia, ktorých inorganická sféra vysiela do jeho snov. Sú veľmi rýchli, čo znamená, že dlho nevydržia.

“Prečo ich nazývate špehmi, don Juan?”

“Prichádzajú hľadať potenciálne vedomie. Majú svoje poslanie a vedomie, aj keď pre našu myseľ nepochopiteľné, porovnateľné azda len s vedomím a poslaním stromov. Vnútorná rýchlosť inorganických bytostí a stromov je pre nás nepochopiteľná, pretože sú neskonale pomalšie ako my.”

“Prečo to hovoríte, don Juan?”

“Stromy i inorganické bytosti žijú oveľa dlhšie ako my. Sú stvorené na zotrvanie. Sú nehybné, ale dosahujú, že všetko okolo nich sa hýbe.”

“Tým myslíte, don Juan, že inorganické bytosti sú stacionárne ako stromy?”

“Istotne. To, čo pri snívaní vnímaš ako temné alebo svetlé palice, sú ich projekcie. Čo počuješ ako hlas snového emisára je tiež len ich projekcia. A rovnako sú projekcia aj ich skauti.”

Spýtal som sa dona Juana, či aj stromy majú podobné projekcie.

“Majú,” potvrdil. “Ich projekcie sú voči nám však ešte menej priateľské ako projekcie inorganických bytostí. Snívači ich nikdy nevyhľadávajú, pokiaľ k stromom necítia hlbokú náklonnosť, čo je však veľmi ťažko dosiahnuteľný stav. Vieš, na tomto svete nemáme priateľov.” Zachichotal sa a dodal: “Nemožno sa ani diviť.”

“Vy sa možno nedivíte, don Juan, ale ja sa divím, prečo…”

“Sme deštruktívni. Znepriatelili sme si všetky živé bytosti na zemi. Preto nemáme priateľov.”

To s tými projekciami tak poznám aj ja. Gabriel (alebo niekto iný z nich) mi vysvetľoval, že sú “pocit”, ten sa nás dotkne a konečnú podobu, ktorú registrujeme, mu dávame my – podľa toho, aký obraz si podvedome s týmto pocitom spájame. Je možné, že skauti ako predstavitelia cudzorodej energie v nás vytvárajú nejednoznačný pocit a preto nám prekmitávajú medzi rôznymi podobami. Kým som vnímala vizuálne, mala som presne tento problém s anjelskými – nevedela som na nich “zaostriť”. Jednoducho mi prekmitávali; možno preto, že v jedinom kontakte je toho oveľa viac, než čo sa dá napchať do rozumného obrazu.

Ďalej ide kapitola už viac-menej o inorganických, čo bude iný článok.

Ale ešte aspoň z pamäte: Skauti majú schopnosť vziať nás do sveta energie, ku ktorej patria. Na to, aby sme to využili, treba len izolovať (=objaviť) skauta v sne a skôr, než sa rozprskne, vyhlásiť, že chcete ísť s ním. Castaneda to urobil a jeho skaut ho vzal do akéhosi špongiovitého sveta, čo bolo vlastne vnútro tej inorganickej bytosti, ktorú si Castaneda získal ako spojenca.

Skaut pritom fungoval ako smerovka – miestami ho strkal, miestami ho viedol, ale bol dosť netrpezlivý a ku koncu ho strkal už silou, až Castaneda začal panikáriť. Stačí povedať skautovi, že má prestať, a on prestane.

V tom špongiovitom svete ho sprevádzal skaut a hlas emisára. Emisár mu vysvetľoval, čo je čo.

No a potom tam bol ešte príbeh o nagualovi Rosendovi a jeho dvoch žiakoch, nagualovi Eliasovi a bosoráčke Amalii, ktorí boli zamilovaní. Rosendo sa ich rozhodol učiť v druhej pozornosti. Na to využil skauta: šiel do sna, izoloval skauta, požiadal ho, aby premiestnil kotviace body tých dvoch do druhej pozornosti… a skaut si prihrial vlastnú polievočku a premiestnil ich tam, kde sa preniesli spolu s fyzickým telom. Jednoducho zmizli z tohto sveta a Rosendo musel za nimi a vytiahnuť ich späť, ale časť z nich v sfére inorganických zostala naveky.

Rosendo to neurobil úmyselne; jednoducho podcenil vlastnú agendu inorganických. Spoliehal sa na to, že s Eliasom posiela aj Amaliu, pretože inorganickí neletia na ženskú energiu, keďže inorganická sféra je  “zjavne ženská”. (“Ženská” beriem v zmysle taoizmu, teda “mäkká a prijímajúca, pasívna”, a presne sa to kryje s mojím vnímaním anjelov, kde možno jediný “aktívny” prvok je Otec – a za určitých okolností aj Gabriel. Ako mi to vraveli oni, tak ich aktívny prvok sme my. Oni vedia, my konáme; bohovská kombinácia. 😕 )

Dokonca don Juan spomína, že to bola bežná praktika starých bosorákov: obetovali inorganickým svojich žiakov. (Ja to nerobím. 🙂 Nemusíte sa ma báť. 😉 Možno som stará, ale rozhodne nie až taký bosorák. 😛 )

9 thoughts on “Skauti, časť druhá

 1. “Vy sa možno nedivíte, don Juan, ale ja sa divím, prečo…” já se taky divím done Juane a Heli, ale už nic neřeším, ráno budu modřejší 😜

  Páči sa mi

 2. nějaká podobnost s obsahem mých snů tu je, třeba když ve snu koukám jen na tu pecku v dlani, nebo na kost do hrnce, zmizí vše okolo a zůstane jen porozumění. Ale v snu jsem nedala souhlas, někam cestovat, chtěla jsem si jen čichnout, přesvědčit se, že tak hezky skutečně voní taková dutá kost.
  😊Jinak to tvoje vysvětlení, poslední – věty v závorce, mi připomíná lákání vlka napodobujícího hlas kozí matky, aby mu kůzlátka otevřela a on je mohl sezžrat. Nic ve zlém 😂

  Liked by 1 person

  • 🙂 Ja to znesiem; nie si prvá, čo mi toto hovorí. On sa totiž každý stáva pri prvotnom kontakte s mimofyzickou realitou tak trochu trochu paranoidný… Je to preto, že sme vychovávaní v tom, že “máme šancu”, že “dokážeme ustáť”. Figu borovú. Nikdy sme v kontakte s mimofyzickou realitou nijakú “šancu ustáť” nemali… Všetko je to vec energie. Čím viac sa identifikuješ so svojím fyzičnom a oddeleným vnímaním (a nechávaš sa tým limitovať), tým paranoidnejšie sa budeš cítiť. A potom jedného dňa človek pochopí, že to nie je o “on proti tej mimofyzickej cháske”, ale že aj oni sú ty a ty si oni a ak tvoja energia má vďaka svojim vlastnostiam už vopred určené miesto v tom obrovskom toku, tak sa tam skôr či neskôr dostane – s väčším alebo menším krikom a vzpieraním. 🙂 Z vlastnej skúsenosti; ja som sa veru najačala dosýta. 😉

   A k tomu súhlasu… Inorganickí neklamú. To však neznamená, že si nedokážu upraviť situáciu tak, aby im vyhovovala (viď horný odstavec). Napríklad sa ti mohlo snívať, že si stretla nejakého svojho kamaráta, on sa spýtal “mám ti niečo ukázať?” a ty si odpovedala “ukáž!” Bammmm. Dvere sa zaplesli. 🙂 Tvoja “objednávka Univerzu” bola odovzdaná a odvtedy si už dovolenie nikto pýtať nemusí.

   Ak z toho teraz máš zlý pocit, odporúčam si opakovať “sme jedno a to isté”. Nikto sám sebe nerobí úmyselne zle, ale niekedy majú ľudia dosť nereálnu predstavu o tom, čo je pre nich najlepšie. 🙂 Kozliatka, kozliatka, poďteže mi na ražníček… 😛

   Liked by 3 people

  • Napadlo mi čosi, čo som nedomyslela v prvom komentári: ak máte niekto pocit, že vás manipulujem, tak jednoducho odíďte. Podozrievanie nerobí dobre ani vám, ani mne… V kontakte so mnou máte všetky šance. Som len človek a nič iné, ba dokonca ma iní ľudia ani nezaujímajú… Nikoho nenútim veriť tomu, v čo verím ja. Som rada, ak otvorene vyjadríte pochybnosti, pretože jedine tak môžeme veci rozdiskutovať, ale pokiaľ máte pocit závislosti, tak každý z vás má v každom okamihu možnosť zbaviť sa mojej prítomnosti 🙂 . No strings attached. 🙂

   Liked by 2 people

   • rozumím a přistupuji ke svým věcem sama za sebe, nebylo to myšlené tak, že bych tě dělala zodpovědnou za to co se mi líbí či nelíbí, to není tvůj cirkus ani opice, to je můj strach z neznámého 😁 známého. Dík za tvůj čas

    Liked by 2 people

  • 😀 Ako sa to hovori- kto sa vlka boji, nech do hory nechodi. Je to fascinujuce a budem sa tesit ked das v sne suhlas a napises kam si sa preniesla.. teda ak sa vratis spat XD
   Teraz si Helu dobre doberame, no myslim, ze po RPS vieme ze by vyrazila ako strela a priviedla nas spat. Napokon niekto musi tie zazitky zdielat na blogu 😛

   Liked by 1 person

   • Nemôžu si vás tam ponechať, pokiaľ s tým nebudete súhlasiť. Nepokryte, jasne. Musíte nahlas vysloviť “chcem zostať u vás”. Castanedu podľa knihy dobehli, pretože sa im ponúkol výmenou za inú energiu (hoci on nepoužil presne tieto slová, ale len čosi ako “chcem svojou energiou oslobodiť tú druhú energiu”). Ak sa týmto rizikám chcete vopred vyhnúť, spracovávajte svoje “nešváry” na plné pecky, lebo rozohrajú presne tú strunu, na ktorej ste citliví. Carlos bol citlivý na slobodu pre všetkých, ja som bola citlivá na nepatrenie nikam. Držte pod kontrolou svoju najväčšiu túžbu a tým im neotvoríte zadné vrátka.

    A nie; nevyrazila by som zachraňovať nikoho. 😉 Je to váš život a vaše rozhodnutia a ja mám nulové právo korigovať ich. Nespoliehajte na záchrancov… spoliehajte len na svoju vnútornú silu a odhodlanosť nedať sa a opatrne zvažujte, čo robíte a či je to skutočne to, čo chcete… O tom bol predsa celý RPS! Nie o tom, že “Hela povedala”, ale “čo chcem”. Ja vám môžem prinášať len svoj pohľad, ktorý je rovnako platný ako pohľad hocikoho iného. Ak si z neho viete vybrať niečo pre seba, tak berte, ale ak si vy vyberiete, nezvaľujte na mňa, že kozliatkujem! 😛

    Liked by 3 people

 3. Ponorila som sa do seba, aby som v predstave zistila, co nemam este vyriesene. Hned doslo, ze mam stiahnut svoj pohlad z vonkajska do vnutra. Potom sa mi ukazala lutost a myslim, ze aj spravodlivost. Boli sme vychovavani spravodlivosti a mne to dost utkvelo. Predtym ako ockovi zlyhalo srdce a ja som mu nieco po telefone vycitala a pripomenula mu ako nas viedli k spravodlivosti, sa on zasmial a vyvratil mi, ze aka spravodlivost, ze to neexistuje. Dotklo sa ma to a nechapala som. Dodnes si ten telefonat vycitam.

  To ako na uvod :). Kedze mi odpoved z mojho vnutra nestacila, isla som si lahnut a pustit Shapeshifter s otazkou, co su/je pricina mojej momentalnej situacie a co si mam odpustit. Odpoved sa mi celkom nevydarila, kedze som zaspala. No a prisnil sa mi otecko, bola som u neho na navsteve a isla si robit prazenicu. Ako som vyberala vajcia s papieroveho obalu, bolo tam aj nieco ine- kost s masom. Hned som do nej zahryzla a nukala ocka, ze nech skusi ake je to dobre. Nechcel a len sa usmial. Obaja sme sa smiali, ba dokonca sme si zatancovali, co si v realnom zivote nepamatam, ze by sa stalo.

  Kost s masom bola prva zvlastna vec co ma prekvapila a rozmyslala som ako sa tam mohla zmestit. Avsak toto sa mi mohlo prisnit, lebo som prave predtym citala masfrylu komentar o jej kosti.
  Zrazu ale prisiel ocko s drevenym vozikom, tym takym co sa taha a aj deti to mavaju v malom prevedeni. Ocividne sa niekam chystal a ked som sa ho opytala, tak ze ide pozriet znamych vraj az ku madarskym hraniciam. Ostala som sokovana jednak z toho, ze ved ja som ho prisla navstivit, ale on tam ide na tomto voziku?? Po chvili som mu povedala, ze teda idem s nim aj ja a balila som si okamzite veci.
  Pocas tohto sna sa u mna v nejakej situacii objavil pocit uplneho pokoja, harmonie a stastia. Nebol to hlas co ku mne hovoril, bol to pocit. Velmi prijemny, vynimocny pocit.

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s