Aby ste padli, najprv musí byť kam

shadow-2Dnes si sem prenášam celkom čerstvú diskusiu z Angelária pod príspevkom Interview so Samaelom. Ozval sa tam nejaký chlapec Peter995 a nastolil uhol pohľadu, ktorý si zasluhuje komentár.

Peter: “Ach. Padlí anjel = diabol. A že je vzostupný? No ak prináša ľuďom strach a dokonca istým spôsobom i smrť, ako uvádza, tak to radšej nech ani moc nevystupuje a zostane pekne krásne tam niekde hlboko a ďaleko. O takých nikto nestojí🙂”

Ja: “Kto všetko je “nikto”? Nemám rada, keď niekto hovorí mojím menom. Mám ústa a môžem hovoriť za seba sama.

A pozor na jedno: anjeli nie sú nič, čo by bolo od nás oddelené. Že ich nevnímame, je naša vec. Že nie sú oddelení, je ich vlastnosť. A k tomu “diablovi”… Ak potrebuješ mať diabla, maj si diabla.😉 Kto som ja, aby som ti zakazovala mať niečo, čo potrebuješ?”

Peter: “Sun Belangelo, pre čertov – diablov je len iný názov – “padlí anjeli”. Keďže diabol bol povodne anjel, preto má názov – “padlý anjel”. A ja týchto padlých rozhodne nepotrebujem a netužím po nich.

A ešte keď k tomu prináša ľuďom strach. Strach je asi pre všetkých ľudí dosť nepríjemný pocit, a preto aj predpokladám, že o tohoto diablíka naozaj nikto nestojí. Je to dosť negatívna bytosť. Alebo Ty naozaj túžiš mať strach? To asi tiež nie, však? Tak vidíš 😉 Maj sa pekne, prajem ti veľa šťastia,radosti a čo najmenej strachu.”

Ja: “Na to, aby bolo niečo “padlý anjel”, musí byť najprv kam padnúť… Na tom sa asi zhodneme. A ak sa zhodneme, má toto vyjadrenie aspoň dva dopady: 1. ukazuje, ako veľmi sa pohybujeme v dualistickom svete priestoru a času, kde všetko má svoje hranice/obmedzenia a “všemocný” Boh je nejaká externá bytosť sediaca kdesi vysoko na obláčiku a anjeli sú externé bytosti aj pre Boha a preto si môžu robiť, čo ich napadne; 2. ak existuje niečo, kam sa dá padnúť, tak potom bolo určené pre niekoho a ak on “padne”, tak je vlastne presne na tom mieste, kde má byť – čiže robí presne to, na čo bol stvorený. A ak ty “nechceš” a “netúžiš” po niečom, o čom si vyššia inteligencia ako tvoja povedala, že je to potrebné, máš na to plné právo, ale aj tento prístup má potom svoje dopady – a jedným z nich je práve ten strach, ktorý spomínaš: obava z toho, že veci by mohli byť tak, ako ty “nechceš” alebo “netúžiš”.

Ja sa nepohybujem v svete externých bytostí a jedno, čo som sa naučila, je, že strach je len naša projekcia, nič, čo by existovalo mimo nás – pretože potom by sa všetci ľudia nutne museli báť toho istého a nesmeli by sa báť niečoho, čoho sa iní ľudia neboja…🙂 V mojom vnímaní je strach len signál, že sa blížime k hraniciam “bezpečného” (=toho, na čo máme už nachystanú odpoveď). Strach je reakcia ľudskej psychiky na neurčitosť. A neurčitosť je podstata zhmotňovania, kedy všetko je možné, pokiaľ si nájdeš ten vhodný prístup.🙂

Takže pozor: o “padlých” hovoria najčastejšie tí, ktorí sa považujú za “niečo lepšie” a pritom zabúdajú, že slovom “padlý” popisujú len svoj vlastný tieň – niečo, čo bez nich existovať nemôže. Alebo si už videl tieň, ktorý nemal kto vrhnúť?🙂”

Ak si uvedomíme, že “dobrý” a “zlý” sú len naše individuálne interpretácie, potom aj “padlí anjeli” sú len naša individuálna interpretácia energetického javu, o ktorom nič nevieme (alebo primálo na to, aby sme interpretovali presne). Máme dve možnosti: buď sa svojej neschopnosti postihnúť to zľakneme (čím jej, celkom paradoxne, začíname dodávať silu a zvyšujeme ju 😉 ), alebo prijmeme, že ešte nemáme odpoveď na všetky situácie, a snažíme sa túto jednu pozorovať z toľkých odlišných uhlov pohľadu, koľkých sme len schopní.

A ak nie sme schopní mnohých uhlov pohľadu, opýtame sa, ako to vidia iní. Preto otváram diskusiu na túto tému – ale poprosím, aby bola vecná – aby sa držala témy anjelov, padania, diablov a strachu, a nie toho, kto je nakoľko osvietený. Lebo inak zažnem! 👿 😆

21 thoughts on “Aby ste padli, najprv musí byť kam

 1. Iný uhol pohľadu…

  Anjeli sú len výtvorom individuálnej predstavy jedinca.
  Ich (ne)existenicia je závislá len na týchto predstavách..

  Strach je pocit, ktorého zdrojom je presvedčenie o smrti.
  Presvedčenie o nesmrteľnosti, navždy odstráni pocit strachu..

  Páči sa mi

   • Ja viem len jedno – že sa Večnosti bojím ako pohan. To je možno jediná vec, ktorej sa skutočne bojím – jednoducho nemám predstavu o tom, ako sa Večnosť cíti… a ako sa zmením ja, keď k nej pričuchnem. Nemám strach zo smrti; tú si viem predstaviť. Ale zažívať okamih zamrznutý v čase… to ma desí. 🙂 Jedine, že by sa patrične zmenilo moje vedomie. Potom by mi to bolo fuk. 🙂

    Liked by 1 person

  • Tak ja som napr. presvedčený, že anjeli sú reálne Bohom stvorené inteligentné bytosti podobne ako my ľudia, ibaže sa skladajú tak povediac z iného materiálu, ktorý je pre väčšinu ľudí neviditeľný. Tiež napr. o existencii anjelov (aj iných bytostí) nás Boh informoval prostredníctvom rôznych svojich poslov (prorokov), máme o tom všeličo zapísané v biblii a iných knihách, tiež máme zaznamenané prípady ako anjeli konajú…

   Páči sa mi

 2. Sun Belangelo: Ahoj. Vidím, že si teda ten náš hovor preniesla sem a spravila z toho novú tému, ale ešte ti k tomu chýba moja ďalšia odpoveď, čo som ti tam nechal, takže ti ju teda tiež prenesiem odtiaľ aj sem:

  Sun Belangelo: V príslušnom zmysle padne každý, kto poruší Boží zákon. To je to padnutie (hoci môže mať súčasne aj viac podôb). Dokonca aj prví ľudia podľa opisu biblie porušili Boží zákaz, takže tiež padli. Každý je padnutý, kto poruší zákon Boží. Ale dá sa nám z toho očistiť pomocou ľútosti a pokánia, a to aj mnohí ľudia robia (a údajne to robili i prví ľudia).

  A to, že niekto padol, vôbec neznamená (nemusí znamenať), že aj mal padnúť, a že je to tak nakoniec azda v poriadku, a azda podľa Božieho želania, ako ďalej uvádzaš; prepáč prosím, ale to rozhodne nie. Boh si vôbec neželal aby anjeli alebo ľudia padli, Boh nám dal akurát slobodu a tým teda aj tú možnosť toho pádu. Boh nechcel aby nejakí anjeli padli, len im z lásky dal slobodnú vôľu (v rámci slobody je aj možnosť pádu). A preto kto chce, môže sa vzbúriť proti Bohu a tým padnúť. Je to naše slobodné rozhodnutie, môžeme to spraviť, ak chceme. A toto práve ako vieme, aj spravili niektorí anjeli, ktorých tradične voláme padlí anjeli, alebo čerti a diabli.

  Ako som čítal nejaké zdroje, tak údajne sa v pradávnej minulosti veľká časť anjelov vzbúrila a odmietli Boha, keď im predložil plán stvorenia človeka. Mysleli si totiž, že len oni budú bezkonkurenčne tie vrcholné najinteligentnejšie a najkrajšie bytosti z celého stvorenia, a odrazu videli konkurenciu – ďalšia krásna inteligentná bytosť – človek. Dokonca im vraj Boh aj prikázal aby sa nám – nášmu obrazu poklonili. To už začal hnev niektorých anjelov vrieť a došlo k veľkej vzbure mnohých z nich. Došlo k veľkému rozdeleniu, na tých anjelov, ktorí boli aj naďalej pri Bohu a proti stvoreniu ľudí nemali výhrady, a tých, ktorí sa vzbúrili a zahoreli nenávisťou. Takto nejako to vraj začalo. A z toho dôvodu nás tiež títo padlí anjeli aj strašne nenávidia a snažia sa nám často rôzne škodiť.

  Ako som už uviedol, Boh si teda neželal aby nejaký anjel alebo človek padol, ale z lásky k anjelom a nám, tú slobodu – možnosť vzbury a odmietnutia Boha im i nám ponechal.

  Boh si napr. určite neželá aby sme ho preklínali, ale ponechal nám tu možnosť, takže môžeme ak chceme.

  A na záver ešte k tomu strachu. Máš pravdu, že strach je varovný signál, keď sa priblížime na hranice bezpečného, ale to nie je jediná možnosť; psychológovia a psychiatri vedia, že ľudia často trpia aj strachom v tomto zmysle bezdôvodným (keď príčinou nie je žiadne hroziace nebezpečenstvo). Človek len má strach a nevie prečo, nič mu nehrozí, no predsa stále pociťuje strach (to by možno mohla byť aj práca toho padlého anjela, o ktorom to tu začalo). Alebo tiež ľudia majú zbytočný strach aj z vecí, ktoré sú síce nebezpečné, ale sú nám natoľko vzdialené, že by strach nemuseli mať, ale predsa majú. Alebo je nebezpečenstvo len veľmi malé, ale strach je voči tomu neúmerne veľký. Napr. niekto má strach vojsť do výťahu, lebo sa bojí, že sa výťah zrúti, pričom vieme, že také veci sa ani nestávajú. Strach je často zbytočný, nezmyselný; strach, ktorý nás len paralyzuje, obmedzuje, je nám z neho zle, cítime sa zle. Tiež údajne z nášho strachu majú radosť práve tí padlí anjeli a dokonca takto z nás i odčerpávajú energiu pre seba. A v biblii sme zasa na viacerých miestach pred strachov varovaní a opakovane sa nám odporúča, aby sme sa snažili nemať strach.

  Takže ti zasa prajem len veľa radosti, šťastia a čo najmenej strachu.

  Maj sa

  Páči sa mi

   • V princípe Boží zákaz a zákon je to isté. Ak Boh niečo zakázal, je to Jeho Zákon. A napríklad niečo z Jeho zákazov/Zákona je toto: Nezabiješ, Nepokradneš, Nescudzoložíš… (predpokladám, že to asi poznáš)

    Maj sa pekne

    Páči sa mi

   • To sú kresťanské prikázania. Hinduistickí bohovia kážu niečo iné. Allah asi tiež. Taozimus rozhodne. Znamená to, že tvoj Boh “vládne” len časti celku, ale vyžaduje, aby sa podľa jeho “zákonov” správali všetci?!

    Ja poznám iný boží zákon – “predveď, že to ustojíš, a svoju šancu dostaneš”. Je to síce hodne darwinistické, ale platí to všade na Zemi. A je jediný, nie je ich desatoro či dvanástoro či päťdesiatoro. Ukáž, či to dáš. Všetko ostatné je už nadstavba nad ním, naše interpretácie. A interpretáciu spoznáš podľa toho, že obsahuje “výnimky” – situácie, na ktoré “neplatí”. Nezabiješ – pokiaľ sa práve teba nepokúšajú zabiť. Nepokradneš – pokiaľ si tým nezachrániš život. Nescudzoložíš – pokiaľ sa tým nepostaráš o prežitie ľudského rodu. Pokiaľ. A potom potrebuješ interpretátora, ktorý ti povie, či si ešte smel, alebo už nie… Hovorí sa im kňaz. Čiže o opodstatnenosti tvojho počínania rozhoduje nejaký kňaz, svojím pôvodom človek rovnako ako ty, len študoval niečo iné. Alebo politik. Alebo sudca. Alebo učiteľ. Alebo policajt. Alebo sused, ak má lepšie známosti ako ty. Myslím, že idem založiť Slovenskú anarchistickú pospolitosť. 😉

    Páči sa mi

   • Sun Belangelo:
    Píšeš: “To sú kresťanské prikázania. Hinduistickí bohovia kážu niečo iné. Allah asi tiež.”

    Hinduistickí bohov nepovažujem za pravých bohov. Ale zato Aláh, Boh moslimov by mal byť ten istý, ktorého vyznávajú kresťania i židia.
    A nie sú to len kresťanské prikázania, pôvodne sú židovské. Zo židovského náboženstva vzišlo kresťanstvo a potom zo židovského a zároveň kresťanského ešte aj islam. V Koráne sú viaceré veci z biblie – Starého zákona (Židovské náboženstvo) i niečo z biblie – Nového Zákona (kresťanské náboženstvo). V Koráne sa tiež píše aj o Ježišovi a Panne Márii. Potvrdzuje sa tam hodne z toho, čomu veria kresťania, ako napr. že Ježiš je naozaj mesiáš a že Jeho matka Mária je najväčšia žena na svete a pod. Židovské, kresťanské a islámske náboženstvo zrejme vyznáva toho istého Boha. Aspoň moslimovia sú teda rozhodne presvedčení že Aláh je ten istý stvoriteľ v ktorého veria kresťania a židia, iba že si myslia, že my kresťania a židia máme niektoré veci v tej viere trošku chybne a že len oni jediní to všetko vedia najlepšie. (No my si samozrejme myslíme, že sú to práve oni, čo sa v určitých veciach dosť mýlia).

    Ďalej pišeš:
    “Ja poznám iný boží zákon – “predveď, že to ustojíš, a svoju šancu dostaneš”. Je to síce hodne darwinistické, ale platí to všade na Zemi.“

    Myslím, že kresťanstvo i židovstvo ustáli už pár tisícročí, napriek mnohým prenasledovaniam i pokusom o ich totálnu likvidáciu, takže tá šanca by im asi mala patriť.

    A Ďalej okrem iného ešte pišeš:
    “A interpretáciu spoznáš podľa toho, že obsahuje “výnimky” – situácie, na ktoré “neplatí”. Nezabiješ – pokiaľ sa práve teba nepokúšajú zabiť. Nepokradneš – pokiaľ si tým nezachrániš život.”

    Ach, ach, vidieť, že absolútne nepoznáš bibliu, nevieš, že biblia okrem toho desatora Božích prikázaní obsahuje často do veľkej miery a istým spôsobom aj tie interpretácia ako sa to má chápať, obzvlášť v tomto prípade, čo spomínaš. A sranda, že podľa biblie sa to chápe skutočne tak ako následne uvádzaš (hoci si myslíš že je to chybná interpretácia) áno, zabíjanie v obrane a boji bolo práve tým istým Bohom povolené a rovnako i krádež v určitom prípade. Ten istý Boh, čo tam prikazuje nezabiješ a nepokradneš, ukázal tam aj to, ako toto správne chápať.

    Myslela si si, že to všetko platí vždy a za každých okolností, ale prečo? Boh nie je tyran, on nechce aby sme kvôli Jeho zákonu tu hynuli, práve naopak.

    Ako i v Novo-Zákonnej časti biblie hovorí Ježiš – ten Boží zákon tu nie je preto aby sme kvôli nemu zomreli, ale aby sme žili ( toto zdôrazňoval Ježiš ľudom ako si Ty, ktorí mali tiež sklon všeličo brať extrémne doslovne a mysleli si že niet výnimky). Boží zákon nie je ako štátny zákon, Boží zákon je o živote a láske, nie jeho o slepom dodržiavaní, Ježiš práve toto hodne učil.

    Napr. na ukážku si teraz vezmeme ten Boží príkaz – Nepokradneš. Áno, nesmieš kradnúť, ale ak si hladná, práve podľa toho istého Božieho zákona si kľukne môžeš vziať z cudzieho (ukradnúť) nejaké to jedlo pre svoju potrebu; to sa smie, vtedy to nie je porušenie Božie zákona. Boží zákon napr. hovorí – Dt 23, 24: “Keď prídeš do vinice svojho blížneho, môžeš sa najesť hrozna, koľko sa ti zachce…” Dt 23, 25: “Keď prídeš na pole svojho blížneho, môžeš si natrhať klasov…”
    A toto v dobe Ježia ľudia aj dobre poznali, vedeli, že si kľudne môžu z cudzieho vziať jedlo, ak sú hladní, ale napr. niektorí (hlavne farizeji) si mysleli, že sa to nesmie robiť vo sviatočný deň (že zasa ten iný Boží príkaz – Zachovávať sviatočný deň, treba tak prísne zachovávať, že sa nič nesmie robiť, takže ani z poľa si vziať jedlo), no a takáto bola na to Ježišova reakcia:

    Mt 12, 1-5: “V ten istý čas išiel Ježiš v sobotu pomedzi obilie a učeníci boli hladní; i začali trhať klasy a jesť.” Keď to videli farizeji, povedali Mu: Ajhľa, Tvoji učeníci robia, čo v sobotu nie je dovolené robiť. On im však odpovedal: Či ste nečítali, čo urobil Dávid a jeho sprievod, keď boli hladní? Ako vošiel do domu Božieho a jedol z posvätných chlebov, z ktorých nebolo dovolené jesť ani jemu, ani jeho sprievodu…“

    Vidíme, že Ježiš tu s poukázaním na dobrý príklad v Starom zákone ukázal farizejom, že v Božom zákone nejde o slepé zachovávanie nejakých predpisov, ide o princíp, keď je človek raz hladný, môže si vziať nie len vo sviatočný deň, ale dokonca si to jedlo môže vziať aj z chrámu (hoci práve to bolo prísne zakázané), spravil to Dávid a Boh to vôbec nepovažoval za hriech, samotný hlad bola dostatočná okolnosť aby to nebol hriech. Takéto veci Ježiš vysvetľoval a ukazoval ľuďom. (Mala by si si aspoň tú časť biblie – Nový Zákon prečítať, hoci asi veľa vecí na prvý krát tam nepochopíš, tiež nebudeš vedieť rozoznať prikázania od odporúčaní, ale časom sa možno vypracuješ.)

    Princíp Božieho zákona, obzvlášť v tejto dobe po Ježišovi, je predovšetkým o tom, aby sme si úmyselne neubližovali, aby sme žili a aby sme žili v láske.

    Ja som inak katolík a v tomto duchu o majetku a možnosti si z cudzieho niečo i vziať, sa nesie aj učenie tej mojej Katolíckej cirkvi, napr.:

    Pápež Pavol VI. – encyklika POPULORUM PROGRESSIO:
    “súkromné vlastníctvo nie je pre nikoho ustanovené ako bezvýhradné a neobmedzené právo. Nik nie je oprávnený vyhradiť si pre svoj výlučný úžitok to, čo presahuje jeho potreby“

    Alebo koncilný dokument – GAUDIUM ET SPES, odst. 69:
    “človek, používajúci tieto dobrá, má považovať veci, ktoré oprávnene vlastní, nielen za svoje, ale aj za spoločné v tom zmysle, aby mohli byť na osoh nielen jemu, ale aj iným. 147 Napokon všetci majú právo vlastniť čiastku dobier, ktorá by stačila im a ich rodinám. To považovali za spravodlivé už cirkevní otcovia a učitelia, keď učili, že ľudia sú povinní pomáhať chudobným, a to nielen zo svojho prebytku. 148 Kto však je v krajnej núdzi, má právo zadovážiť si, čo je nevyhnutné, z bohatstva iných.”

    Áno, a tak tomu bolo i podľa Božieho zákona vždy – kto je v krajnej núdzi, má právo si zadovážiť z bohatstva iných. Za takých okolností to v Božích očiach nie je porušením toho Jeho zákona – Nepokradneš. Tak je to vykladané v samotnej biblii a i tá moja Katolícka Cirkev to rovnako učí.

    Teda na záver ešte raz, čo nás Ježiš učil – Boží zákon tu nie je aby sme preň zomreli (akože Boží zákon to zakazuje, takže smola, musím aj zomrieť…), nie, zmysel Božieho zákona je práve skôr opak – aby sme žili… Aby sme žili v láske. Celý ten zákon a prikázania z toho z toho vychádza. Keď niekomu bez niečo bez vážneho dôvodu ukradnem, tak mu ublížim, samotná láska k nemu by mi to mala zakazovať, ale zasa keď som fakt v núdzi, mala by tu byť zasa aj jeho láska ku mne aby som si mohol niečo z jeho prebytkov vziať. A ak by aj nebola, Boh mi to vziať dovoľuje, On chce aby sme tu všetci šťastne žili a nie mreli.

    Páči sa mi

   • Vieš, skončila som na prvom riadku (alebo tak nejak): “Hinduistickí bohov nepovažujem za pravých bohov.”

    Pekné pre teba. Ale vedel by si mi vysvetliť, prečo to, čo ty považuješ alebo nepovažuješ za “pravé”, by malo byť smerodajné alebo nebodaj záväzné pre hocikoho iného okrem teba?

    🙂 Na rozdiel od teba, ja priamu skúsenosť s anjelmi mám. A všimni si… nevnucujem ti svoj názor ako “jediný pravý” – a to práve kvôli tej priamej skúsenosti. 🙂 Oni ma naučili, že z ľudského pohľadu neexistuje “pravda” a “nepravda”, ale len uhol pohľadu – a skutočná pravda je suma všetkých možných existujúcich a potenciálnych uhlov pohľadu. Ježiš by povedal asi niečo ako: “To, čo vidí tvoj blížny, je preňho rovnako pravdivé ako to, čo ty vidíš, je pravdivé pre teba – a preto sa nad neho nevyvyšuj, netvár sa, že si niečo viac alebo niečo lepšie, a ak ti je ochotný povedať svoj názor, vypočuj ho s rešpektom, preskúmaj, či niečo nevysvetľuje aj tebe, a ak tak robí, pokojne ho prijmi za svoj vlastný”. 🙂 To, čo rozhodne hovorí archanjel Gabriel (hehe, to “archanjel” mi u neho nejako nejde cez prsty 😉 ) je: “pre nás je všetko rovnocenné”.

    Páči sa mi

   • Sun Belangelo:
    Píšeš: “Pekné pre teba. Ale vedel by si mi vysvetliť, prečo to, čo ty považuješ alebo nepovažuješ za “pravé”, by malo byť smerodajné alebo nebodaj záväzné pre hocikoho iného okrem teba?“

    Odpusť mi to prosím, ale tak sa mi zdá, že som zatiaľ ani nikde nepísal, že to, čo ja považujem za pravé a pravdivé, je smerodajné a záväzné aj pre niekoho iného, než pre mňa. Prezentujem tu len to, čo viem. A zdá sa mi, že to isté robíš aj Ty.

    Ďalej píšeš: “Na rozdiel od teba, ja priamu skúsenosť s anjelmi mám.”

    Isteže, lenže možno vieš, že tak ako ti anjel napr. nemôže prezradiť kde je zakopaný poklad a doviesť ťa k nemu, žeby si si ho vykopala a zbohatla, podobne ti ani nemôže prezradiť kde je zakopaná najčistejšia pravda. Anjel sa bude pohybovať približne v okruhu tvojich vedomostí a príliš extra ďaleko od nich obvykle neodbočí. Ak chceš väčší poklad, musíš si ho ísť hľadať sama. Boh si zrejme želá aby sme si ten poklad pravdy hľadali a našli sami. Anjeli NEmajú poslanie nás vodiť k pokladom (v akomkoľvek zmysle). Anjeli nie sú naši vodcovia, oni nám len pomáhajú žiť.

    Ty si komunikovala s anjelmi, lenže vieš, tí, od ktorých mám mnohé tie vedomosti, nekomunikovali len s anjelmi, ale dokonca so samotným Bohom – našim stvoriteľom. A On už má moc a právo povedať kde je pravý poklad. A je to tiež práve On, čo zdôrazňuje, že On je jediný Boh – stvoriteľ, niet iného Boha v tomto zmysle.

    Ostatní bohovia sú obvykle buď vymyslení ľuďmi, alebo sú to zlí duchova – padlí anjeli. A je občas možné ich dať aj do konfrontácie s našim Bohom, kde sa overí kto je tu naozaj pravý Boh. Robia to vraj občas misionári v pohanských krajinách, ak narazia na nejakého diabla, čo tam straší a vydáva sa za boha, stačí malý exorcizmus (napr. len svätená voda alebo modlitba v mene Ježiša Krista) a diablik (ten údajný boh) pred našim Bohom utečie a prestane tam strašiť.

    Avšak niekedy aj záleží na tom, ako sa slovo boh/bohyňa myslí a chápe. Náš Boh, náš Stvoriteľ, v biblii napr. ešte uvádza, že my všetci sme vlastne tiež bohovia (Ž 82,6). Takže áno, v správnom zmysle sme všetci bohovia, Ty bohyňa, ja boh, ale nie sme všemohúci stvoritelia, taký Boh je len jeden.

    Takže zhruba takéto ja mám o týchto veciach vedomosti.
    A v závere správne vravíš (plne súhlasím), že sa nemáme vyvyšovať jeden nad druhého. Preto pokiaľ niečo mi vyznelo ako moje vyvyšovanie, tak je mi to skutočne ľúto a ospravedlňujem sa za to.

    Maj sa krásne

    Páči sa mi

   • 🙂 Dobre. Dobre čokoľvek. Bude, ako si budeš priať. 🙂

    Usúdila som, že my dvaja sa nedohodneme. Pre mňa je to negatívna energetická bilancia a preto v nej nepokračujem.

    Páči sa mi

  • Je to z viacerých kníh a svedectiev z rôznych súkromných zjavení rôznych vizionárov, ktoré mali údajne od Boha. Napr. to o vzbúrených anjeloch a ako sa rozhorčili keď sa mali ľuďom pokloniť, je čiastočne spomenuté dokonca aj v Koráne. Ale asi najviac podrobne, čo som o tom kdeš čítal, je asi v knihe: Mystické Mesto Božie, táto kniha má 4. zväzky a napísala to sestra Maria od Ježiša, z Agredy, z kláštora Nepoškvrneného Počatia, rádu sv. Františka Serafínskeho; údajne jej to všetko zjavil Boh a aj kázal aby to zapísala. (Tie 4. zväzky sa dajú momentálne nájsť a stiahnuť aj na internete v PDF v slovenskom preklade, ak máš náhodou hlbší záujem, je to síce hlavne o živote Panny Márie, ale je tam aj dosť veľa o stvorenstve, anjeloch, prvých ľuďoch a pod.)

   Maj sa pekne

   Páči sa mi

 3. Peter995

  Myslela som si, že povieš, že si to čítal 🙂
  Skúsim ti položiť jednu otázku..nepotrebujem odpoveď, otázka je len na tvoje zamyslenie.
  Čo ak nič z toho, čo píše biblia a iné podobné knihy nie je pravda?

  Páči sa mi

  • No vieš, čo som písal napr. o tých anjeloch, nie som si tým zasa istý na 100%. Nemám 100% istotu, že všetko je naozaj presne tak. Dalo by sa povedať, že na základe mojich vedomostí to akurát považujem za najviac pravdepodobné.
   No napr. tie svedectvá v biblii a pod., a vôbec i tá kresťanská viera, sú často potvrdené ešte aj zázrakmi…
   Asi vieš, že taký štátny orgán ako súd berie svedectvo viacerých ľudí ako dostatočne preukázaný dôkaz.
   A ja v mnohých prípadoch nemám len svedectvo viacerých ľudí, ale ešte aj nejaké tie zázraky, ktoré v niektorých prípadoch videli dokonca davy ľudí, alebo sú to určité veci preskúmané odborníkmi, ktorí zasa potvrdzujú, že sa tá vec naozaj vymyká prirodzenosti a že nie je možné to dosiahnuť pomocou techniky a inými ľudskými metódami. (Ak máš hlbší záujem, tiež môžem pohľadať aj pár príkladov.)
   Takže ak mi viac ľudí o niečom svedčí a ešte sa to aj potvrdzuje nejakým zázrakom, ktorý zrejme môže spraviť len nadprirodzená bytosť – Boh, prípadne dať k tomu silu (napr. nejaký skutok alebo udalosť, ktorá sa vymyká ľudským schopnostiam alebo prírodným zákonitostiam), môže to byť pre mňa týmto dosť na to, aby som to aspoň uznal za naozaj vysoko pravdepodobné, že na tom asi naozaj niečo bude.
   Ale zázrak nie je nevyhnutý. Myslím, že dosť u mňa zaváži už len to, že sú to informácie od rozličných ľudí, ktorí sa často medzi sebou ani nepoznali, dokonca sú to niekedy i ľudia z rozličných časových období; a pritom všetkom tie informácie do sebe celkom dobre zapadajú.
   A plus k tomu všetkému je to nakoniec ešte taký nejaký pocit, že jednoducho cítim, že to tak asi azda nakoniec naozaj aj bude. Ale to už je samozrejme len čisto môj subjektívny dojem, hoci práve tento dojem je v skutočnosti asi najviac rozhodujúcim faktorom a má u mňa tak povediac svoje posledné slovo. A vlastne tento dojem tomu asi najviac i priraďuje tú percentuálnu hodnotu na akú tej ktorej informácii dôverujem.

   Páči sa mi

   • Človek toho ešte veľa o sebe nevie, alebo ako sa hovorí, že na to zabudol.
    A na čo to akože zabudol?
    Na svoje spirituálne schopnosti ako napr. telepatia, teleportácia, telekinéza a veľa iného.
    No to, že ich človek nepouživa, ešte neznamená, že v ňom nie sú.
    Stačí tomu uveriť. Veď vraj aj Ježiš povedal: viera hory prenáša.
    Až na to,že uveriť tomu je sakra ťažké.
    Veď bodaj by aj nebolo. keď tu máme šikovných manipulátorov ľudského vedomia/ vnímania (cirkevných hodnostárov), ktorí ľudí strašia diablom, peklom, večným ohňom po smrti atď.
    Hovoria im (vsugeruvávajú im),že sú nehoní úbožiaci s hriešnou dušou (.. moja vina.. )
    a otroci, lebo majú pána, ktorému sa musia klaňať a milovať ho, lebo inak im zráta všetky kosti.
    Podľa mňa je náboženstvo brzdou ľudstva. Nič prínosné v tom nevidim.
    Len taká inkvizícia hovorí za veľa.
    Pekne to povedal Hirax: Bože otvor oči slepo veriacim.

    Páči sa mi

   • XARA: Nehnevaj sa, prosím, no nechápem prečo dávaš teleportáciu a pod. do rozporu s náboženstvom? Napr. kde Cirkev zakazuje telepatiu, teleportáciu? Práve aj niektorí cirkevní svätí niektoré tieto veci ovládali; napr. sv. páter Pio bol údajne schopný sa zjaviť kdekoľvek na svete chcel a tiež ešte navyše aj byť na dvoch miestach súčasne (bilokácia). V tomto kresťanské náboženstvo nikoho nijako nebrzdí.

    Spomínaš Ježiša, no lenže vieš, bol to práve On, ktorý učil pokore a bol v rozpore s vtedajšími namyslenými ľuďmi, čo si o sebe mysleli že sú dobrí. Bol to práve On, ktorému sa páčili viac tí, čo si priznávali, že sú hriešni. Je to práve Jeho náuka, že správnejšie robí ten, čo sám seba považuje za hriešnika a za menšieho, než ten, čo sám seba považuje veľkého.

    A ešte drahá Xara spomínaš peklo. Zdá sa, že nevieš príliš čo sa v Cirkvi deje. No nevadí, poinformujem ťa trošku. Už dobrého pol storočia je medzi klérom a teológmi dosť rozšírené odmietanie reálnej existencie pekla, respektíve možnosti aby tam človek skončil. Preto prišlo mi trošku až smiešne, že chceš práve týmto útočiť na cirkevných hodnostárov, pričom práve v tomto si s mnohými z nich vo výbornej zhode. Ja však v peklo verím, lebo mám o ňom veľa svedectiev. A bol to aj Ježiš, ktorý tiež potvrdzoval existenciu pekla. Je mi ľúto, ale o tom, že naozaj peklo je a je strašné, máme rôzne svedectvá nie len z dávnej minulosti, ale aj približnej súčasnosti. Nemôžem to ignorovať.

    Ale vidíš to, milá Xara, ja som síce katolík, no Ty si možno v skutočnosti s dnešnou katolíckou cirkvou ešte viac za dobre než ja 🙂

    Maj sa krásne

    Páči sa mi

 4. Ešte jeden dodatok

  Samozrejme (pre mňa 🙂 ), že poznám aj nejaké pozitívne vyhlasenia cirkevnej doktríny.
  Napr., že človek može byť po smrti aj odmenený- ísť do neba.
  Ale na to, aby išiel do neba musí byť “dobrý”.

  A tu začína podľa mňa ten “problém”.
  Človek má pozit. aj negat. vlastnosti. Keď sa v ňom ozvú tie negatívne- “zlé”.. “obyčajný” človek si to buď nevšíma, alebo rozmýšľa, že prečo tak reaguje, alebo má výčitky svedomia ( to je zas o inom sne planéty) atď.
  “Kresťan” sa bojí..lebo celý čas ho učia tomu, že musi byť dobrý,lebo inak naveky pobyt v kotli:-)
  Preto si nasadí masku a robí sa sám pred sabou, že on vlastne nič také necíti.
  V tom vidím tu manipuláciu s ľuďmi na základe strachu.

  Ale tiež uznávam teóriu lekcii, ktorými všetci prechádzame, učíme sa z nich, rozvíjame sa.
  Takže v podstates taký človek si asi sám vybral takú cestu, lebo to porebuje prežiť.

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s