Špiritizujeme: Vibrácia ako nosná vlna

Keď už Čikitet po tisícsedemstodevätnásťapoltýkrát niekomu odporúčal čítať Kybalion 😛 , niečo vo mne sa zlomilo a išla som ho teda čítať… A poviem vám, je to zážitok. Pri týchto “počteníčkách” sa človek vždy najviac bojí, že sa potkne o niečo, čo totálne postaví na hlavu ten obraz “reality”, ktorý si doteraz tak prácne poskladal v svojej múdrej hlavinke… 🙂  Ale tam, pokiaľ som sa doteraz dostala, je to ešte v pohode. Zatiaľ sa spomedzi riadkov ešte nevynorila ruka a neprefackala ma 😀 … Naopak, našla som niečo, kvôli čomu som si povedala, že založím na stránke aj “filozofický kútik”, kam budem písať niektoré postrehy, čo ma mimoriadne zaujmú!

Dnes ide o vibrácie. S týmto slovom (a frekvenciou a rezonanciou) sa v ezoterike stretávam často. Ja som na fyzike vždy chrápala pod lavicou, takže pre mňa sú to všetko cudzie slová a chvíľu trvalo, kým som si k nim vytvorila patričný mentálny model. Ale aká som bola potešená, keď som pri čítaní Kybalionu zistila, že môj mentálny model “leží v línii”! 😛

“Rozdiely medzi rôznymi manifestáciami (zhmotneniami, prejavmi, formami) hmoty, energie, mysle či dokonca ducha sú zapríčinené rozdielnymi stupňami vibrácie. Od JEDNÉHO, čo je čistý duch, až nadol k tým najhrubším formám hmoty je všetko vibrácia; čím vyššia vibrácia, o to vyšší stupienok na rebríčku. Vibrácia čisteého ducha (spiritu) je tak nekonečne intenzívna a rýchla, že je prakticky akoby “v nehybnosti” – tak, ako sa rýchlo točiace koleso zdá nehybné. A na druhom konci škály sú hrubé formy hmoty, ktorých vibrácie sú také pomalé, že sa zdajú byť v pokoji. A medzi týmito dvoma pólmi existujú milióny a milióny rôznych frekvencií. Od krvinky a elektrónu, atómu a molekuly až ku svetom a vesmírom je všetko vo vibrujúcom pohybe. 

To sa týka aj silových a energetických rovín (ktoré sú tiež len rôzne stupne vibrácie), ako aj mentálnych rovín (ktorých stavy závisia od vibrácie), ba dokonca aj spirituálnych rovín.”

Možno si poviete: veď toto všetko už dávno vieme! Hej, ale… normálne vibrácie spomíname, pracujeme s nimi, ale uvedomili sme si niekedy ten stav, že vibrácia “je tak nekonečne intenzívna a rýchla, že je prakticky akoby v nehybnosti”? Tieto body, kedy sa začína stierať rozdiel medzi dvoma protikladmi, sú pre mňa stelesnením tao: všetko má v sebe všetko a niekedy len ťažko povedať, na ktorú časť z tohto “všetkého” sa práve pozeráme. Ak nevieme rozlíšiť, či je vibrácia tak nekonečne vysoká alebo tak nekonečne nízka, že sa nám zdá nehybná, ako vieme, s čím máme práve do činenia? S tou najnižšou hmotou alebo s tým najvyšším duchom? A keď nevieme zadefinovať, aká je tá najvyššia alebo najnižšia vibrácia, s čím potom porovnávame tie ostatné?

Obávam sa, že v tomto bode naše dualistické vnímanie reality prestáva fungovať. A teším sa, pretože ak si to uvedomíme, dostávame sa o veľký krok vpred na ceste k našej dokonalosti (v zmysle: úplnosti). Pre mňa osobne boli takýmto zlomom anjelské “lži”. Kým som veci delila na pravdu a nepravdu, mala som stále pocit, že mi anjeli klamú. Mala som problém im uveriť. Ale potom, jedného dňa, som si položila inú otázku: ak predpokladáme, že mi hovorili pravdu aj vtedy, keď vraveli “čierny”, aj vtedy, keď vraveli “biely”, aké možnosti to predo mnou otvára?

 • To, čo bolo v jednej chvíli čierne, mohlo byť v najbližšej chvíli biele. Ergo: časom sa farby môžu meniť.
 • Máme rozdielne predstavy o čiernej a bielej farbe.
 • Anjeli sú farboslepí. 🙂
 • Neexistuje čierna a biela. Farba môže byť len atribút nejakej inej veličiny, ktorú zatiaľ nepoznám. Ak navyše pripustím, že “čas” neexistuje a všetko je tu a teraz, potom “čierna a biela neexistuje, existuje len rôzny uhol pohľadu na to isté a to má rovnako atribúty čiernej i bielej, teda v jednom a tom istom čase je čierne i biele a konečná farba sa vytvára až v oku pozorovateľa“.
 • Alebo jednoducho anjeli naozaj klamú. 😕

Takže čo to znamená, ak najvyššia a najnižšia možná vibrácia sú neodlíšiteľné? Nie je potom vlastne JEDNO (v zmysle: Všetko-Čo-Je) súborom všetkých možných vibrácií – teda aj tých nízkych? (Inými slovami – nie je “Peklo” aspektom “Neba”? Nie je “Diabol” len jeden – menej príjemný – aspekt “Boha”? 😀 )

Ako to vidíte vy?

22 thoughts on “Špiritizujeme: Vibrácia ako nosná vlna

 1. Pekne si to napísala!!!
  ja som presvedčená o ” všetko je JEDNO”. Podľa mňa slza môže byť rovnako zo smútku ako aj z radosti. Pre mňa neexistuje dobro a zlo. je to JEDNO. Nič nie je dôležitejšie ako iné…všetko je dôležité rovnako, je to naozaj len o uhle pohľadu. (a egu). Ak je človek nezaujatý, vidí “bezfarebne”. “Farby” veciam(postojom) dodávajú z najväčšej časti emócie ( momentálne citové rozpoloženie). Komu sa nestalo, že urobil niečo, čo sa mu v danom momente nezdalo byť najlepšie, ale časom sa ukázalo, že to bolo bolo to najlepšie… Platí to, samozrejme aj naopak… Tak? Čo je je dobré a čo nie??? Pravda je uprostred..a to je nikde 🙂 alebo všade…?

  Páči sa mi

 2. Helar,
  teraz si trafila klinec po hlavičke, od Egypta tu bol súboj medzi dvoma silami, medzi dobrým a zlým. Príkladov na tento dualisticky vyjadrený svetonázor nájdeme toľko že nemá zmysel všetky vypisovať. Malo to zmysel, bola taká doba. Dnes je všetko inak a dualizmus ďalej nebude viesť k tomu čo každý z nás hľadá. Skôr si myslím že nás mal niečo naučiť a to čo dnes vidíme okolo seba je toho výsledok. Ľudia či chcú či nechcú , budú musieť nasledovať silu ktorá ich stvorila. Momentálne stále sa zrýchľujúce sa vybrácie sú toho hmatateľným dôkazom. Už nebude ja a ty, už nebude čierna a biela.
  Ako starý májovia hovorili ” In Lak`ech” už v tejto krátkej fráze ktorú používali na pozdrav blížneho vyjadrili celé svoje posolstvo. In Lak`ech v preklade znamená: “Ja som iný ty” Filozofovať o jednote je jednoduché, nebude však jednoduché aby ľudia podla toho skutočne začali žiť…..

  Páči sa mi

 3. Podla mna to najkrajsie vystihuje ta diskusia mladeho Einsteina s profesorom co som tu kedysi cital. Tma je len absencia svetla a zlo je absencia dobra. Vsetko je to o uhle pohladu a preto je dolezite nehodnotit spatne svoje rozhodnutia. V danom case a priestore to bolo to najlepsie co som mohol spravit vzhladom k danemu uhlu pohladu. A co sa tyka farieb tak to su tiez len frekvencie pre cloveka v rozsahu od 380-700nanometrov. Predtym je UV, rentgen alebo gama a za tym infracervene, mikrovlnka alebo aj radio…. 🙂 Skoda ze radio frekvenciu nemozem priamo zachytit to by som nepotrebovali spotrebnu elektroniku… 🙂

  Páči sa mi

 4. Neodlíšiteľné pre koho??? Pre nás ľudí?
  To JEDNO je ako ten jin-jang znak. Inak, všetko sa deje v kruhoch… Tak ma napadlo, že tá neodlíšiteľnosť môže byť ten bod kde všetko končí a zároveň začína (vysoké vs. nízke vibrácie)…

  Páči sa mi

   • povedal to o sebe BOH a je to písomne zachytené v Biblii 😉 a dá sa to vnímať aj ako slovné vyjadrenie kruhu – ak si predstavíme kruh ako symbol ho môžeme opísať pojmom dokonalosť, nekonečno, začiatok /alfa/ i koniec /omega/, pričom začiatok začína v konci a koniec končí v začiatku … 🙂

    Páči sa mi

   • hm, keby som na toto vedela odpovedať, tak už by som sa nemusela inkarnovať 🙂
    môj momentálny pocit k Tvojej otázke :
    BOH je Úplne Dokonalý Celok/Všetko/ a zároveň Časť/Jedinečný jedinec/ a zároveň Nič/Nekonečno potenciálu všetkého 😉

    Páči sa mi

   • takže na helarinu otázku: (Inými slovami – nie je “Peklo” aspektom “Neba”? Nie je “Diabol” len jeden – menej príjemný – aspekt “Boha”?)
    by som aj odpovedala, že áno 🙂

    Páči sa mi

 5. OK, napriek tomu že všetko je súčasťou všetkého, je aj v tej otázke neba a pekla zjavná štruktúra, takže kto je vlastne Lucifer?
  je “zlo” naozaj zlé?
  , alebo je to len pojem, ktorého význam poriadne nepoznáme, iba v nás automaticky väčšinou vzbudzuje strach a odpor?
  ak je láska a svetlo základnou esenciou vysokých vybracií, ale zároveň sú aj súčasťou tých nízkych a 1 k tej 2. patria, tak prečo sú tie nízke vybracie, tie “menej hodnotné” z pohladu vývoja duše ako takej
  v akom vztahu sú teda vlastne Primus a Ra?

  Páči sa mi

  • To, čomu my hovoríme “Lucifer”, je len jedna časť vibrácie celku, ktorý všetci a všetko dohromady tvoríme. Je to istý typ energie, ktorý je vhodný pre isté situácie a menej vhodný pre iné situácie 🙂 . Svoju “negatívnu” hodnotu dostal od nás, ľudí. Tak, ako “smrť” dostala negatívny odtienok v našom vnímaní. Ako ja poznám “Lucifera”, bola to energia, ktorá si myslela, že len silou vôle a silou myšlienky dokáže zmodifikovať Všetko-čo-je a “zdokonaliť” to – čo jej biedne nevyšlo,pretože zabudla, že existuje ešte aj “srdce” a má svoju silu. Použila som minulý čas, pretože ako to viem ja (a za toto by som ruku do ohňa aj dala), už sa táto energia poučila – tým, že si precítila, čo je to byť vyhnaná a odpojená od ostatných energií… To je jeho príbeh, ako ho poznám ja; Rodanael je už späť medzi svojimi.

   Láska a Svetlo sú jeden pól vibrácie. Opačný pól sú Strach a Tma. Ale neviem, ako by sa dala tá os nazvať – len ti chcem ukázať, že Láska a Svetlo sú neodmysliteľnou súčasťou Strachu a Tmy – jedno bez druhého by stratilo význam. Keby bolo všetko len Svetlo, nevedeli by sme zistiť, že existuje Svetlo, lebo by sme ho nemali s čím porovnať a teda by sme ho nevnímali. Tak, ako by sme nevnímali, že žijeme, keby ľudia neumierali.

   Z tohto pohľadu je to dokonale vymyslené a prepojené. Všetko so všetkým súvisí a Dokonalosť je v strede toho všetkého, v bode zvanom Rovnováha.

   A k Primusovi a Ra: nikdy by sme nemohli povedať, že Ra má vyššiu vibráciu, keby Primus nemal nižšiu vibráciu… Kde niet ničoho na porovnávanie, nevieme veci dobre vnímať. Naša ľudská dualita nám umožňuje poznávať. Keby jej nebolo, neviem, ako by to vyzeralo…

   Ak si vezmeš, že náš vesmír sa “sníva” energii menom “Ra” 🙂 , odkiaľ je táto energia? Nesníva sa aj ona niečomu inému (=Void)? A potom je len rozumné, že to “niečo iné” v svojej predstave zhmotnilo nielen Ra, ale aj ostatné vibrácie – len aby zistilo, čo to urobí… Proces som “simulovala” 🙂 tu v časti o Hľadaní Raja.

   Páči sa mi

  • Kybalion je len jeden, a áno, nie je to veľká kniha. To čo si videl na martinuse je ono. A ako píše Čiki, aj Doren vydala knihu “Božská magie” kde má aj svoj vlastný komentár.

   Páči sa mi

 6. Minne
  Kybalion je zákon vzťahov tohto vesmíru, vysvetľuje ako vlastne fungujeme hi hi
  😀 Jednu knihu napísala aj Doren Virtue ,mne sa celkom páčila , taká lopatistická
  hi hi 😀

  Páči sa mi

 7. a ešte ma napadá jedna vec… to naše vnímanie nízkych vibrácií je rovnako nesprávne, ako vnímanie anjelov s krídlami 😀 😀 😀
  Kto povedal, že nízke vibrácie sú zlé? (myslím v takom zmysle, že nám chcú ublížiť)
  Kto povedal, že existuje peklo a dostaneme sa tam za trest za naše hriechy??? 😀
  Jasné, cirkev. Aby nás mala pod palcom. Človek, ktorý sa bojí, sa ľahšie ovláda. 😉
  Darmo, po stáročia vžité predstavy či predsudky sa ťažko menia. Predstavme si malé dieťa – nič nevie o zle, pekle, diablovi… No časom v ňom niekto prebudí pocit viny, aby poslúchalo, aby bolo ľahšie ovládateľné… A takto sa to “dedí” z generácie na generáciu…
  Takže tie nízke vibrácie sú možno len duše, ktoré vôbec nič nevedia. Potrebujú sa učiť. Sú na začiatku duchovnej cesty… A my ich možno zbytočne hádžeme do jedného vreca s našimi projekciami.
  Takže na toho Boha mi zase sedí znak jin-jang. Harmónia. Svetlo s tmou. Vysoké s nízkym… Svetlo, ktoré začínalo ako tma a tma, ktorá začínala ako svetlo 😀
  Inak je to aj mužsko-ženský princíp. A na angeláriu som niekde čítala, že lucifer predstavuje ženský princíp v našom tvorení…našu matku 😀

  Páči sa mi

 8. a ked ma v noci pravidelne niekto ošaháva a nieje to moja spiaca 1/2 po mojom boku, tak to si zo mňa v noci akože niekto robí “dobrú noc”? 🙂
  keď sa mi to stalo 1.x skoro som zošalel a ani som oko neotvoril, iba som “to/ho” posielal v duchu “za svetlom” v takej kadencii, že som ani netušil že som schopný niečo takto rýchlo odriekavať
  blbý strach…., ale aj toto je asi 1 so spôsobov, ako spoznať svoju najtemnejšiu obavu a zistiť, že sa vlastne nič až také hrozné nedeje
  …až sa z toho smejem…len moja drahá sa na mňa trochu divne díva, keď jej hovorím o svojich nočných zážitkoch 😀

  Páči sa mi

 9. Energia ma veľa formy ale pocit vznešenosti a nadriadenosti nás prikúva do reťazi tohto sveta. Prečo si myslime že všetko vieme azda nám bola daná múdrosť samotného stvoriteľa. Či vidíme všetko čo vytvoril. Nie mi možno vidíme len šubku z auta a myslime si že ta šubka je auto. Toľko nespravnich nazorou sme mali a predsa si nepriznáme svoju nerozumnosť a krátkozrakosť. (zem stred vesmíru, zem plocha, slnko vychádza a zapadá…atd) Nechajte to tak len to cite a primajte… veď ani vodu čí vzduch neviete z čoho všetkého sa skladá ale keď ich primáte mate radosť a šťastie v sebe. A ten váš Lucifer alebo ako sa to vola je človek zhmotnení ako ho poznáme teraz… je to duch ktorý sa zhmotnil duch od Boha a k nemu sa aj navráti deň čo deň…

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.