O premýšľavosti a chaose

12238129_992902827411805_3015498640989521219_oZasa som mala zážitok z fejsbúku. Prečítala som si:

BYŤ ešte neznamená byť osobnosťou.
Byť osobnosťou znamená byť SÁM SEBOU.
Človek rozumu vie a pozná všetko, no nerozumie NIČOMU….

Nedalo mi a ozvala som sa:

Človek rozumu sa čuduje, ako niekto iný celkom presne vie, čomu on rozumie a čomu nie… 😉 To je nevýhoda rozumu. Rozmýšľa. Vníma chyby v “logike” iných. 🙂

Zaujímavé je to, ako ľudia, ktorí sú nepremýšľaví, hlásajú, že je rozum nanič. Uvedomila som si, že som zareagovala, ale všetci máme posvätné kravy a moja je rácio. Prečo niekoho rozčuľuje, že si veci premyslím a potom niečo usúdim? Malo by mňa rozčuľovať, že niekto iný cíti? Nerozčuľuje ma to… popravde ma to nezaujíma. Keď si chceš cítiť, tak si cíť, ale nepredpisuj mne, že mám cítiť vtedy, keď ja mám chuť myslieť. Priala by som si akýsi rovnoprávny prístup: Keď sa ja nevyjadrujem (alebo aspoň nie príliš často) k emocionalite iných, mohli by emotívni ľudia potlačiť svoje nutkanie vyjadrovať sa k racionalite premýšľavých ľudí. Inak skončíme tak, že každý budeme hovoriť presne o tom, o čom vieme najmenej.

To mi pripomenulo moju nechuť k vegetariánom a vegánom. Je mi jedno, ako sa kto stravuje. Ale nie je mi jedno, keď sa vegoši vyjadrujú k stavovacím návykom nevegošov a snažia sa v nich vybudiť pocity previnenia, pretože jedia niečo iné ako oni… Existujú vegošské stránky (aj tu, na WordPresse), kde chŕlia oheň a síru na adresu mäsožravcov. Ale akosi som nenašla jedinú mäsožraveckú stránku, kde by predpisovali vegošom, že majú jesť mäso… Čím to je? Čím to, že tí, čo sa cítia slabší, sa súčasne cítia “spravodlivejší”?

No a vzápätí som narazila na článok Starosti a úzkosť spojené s vysokým IQ?

Stručne z neho: Ľudia, ktorí sú od prírody premýšľaví, mávajú tendenciu prehrávať si v hlave rôzne scenáre vývoja situácie a “prešpekulovávajú”. To ich stresuje a vyvoláva v nich úzkosť. Nejaká nová štúdia teraz ukazuje, že to nie sú také zlé prejavy – že úzkostlivosť sa vyvinula spolu s inteligenciou. Asi v tom zmysle, že ľudia s aktívnejšou predstavivosťou si vedia lepšie namodelovať možné riziká a tak dokážu panikáriť skôr ako ľudia s menšou predstavivosťou. Z hľadiska neurónovej siete s tým môže súvisieť vyššia neurotičnosť.

Spokojní, optimistickí a nebojácni ľudia majú preto nevýhodu pri riešení problémov – nepredvídajú a tak ich veci zaskočia nepripravených. Ovšem, väčšinu času preto, že nepredvídajú, sú podstatne spokojnejší. Veľa geniálnych ľudí vraj bolo neurotických prešpekulovávačov: Isaac Newton, Charles Darwin, Vincent van Gogh. Možno existuje prepojenie medzi kreativitou a neurotičnosťou.

Aj mi to tak vychádza. Ľudia, čo vynachádzajú nové veci, ich vynachádzajú preto, že nad niečím špekulovali, že z niečoho neboli najviac hepi na celom svete. Sústreďovali sa na možné problémy – a preto videli možné riešenia (možno ešte skôr, než vnútorne spokojní ľudia vôbec spozorovali samotný problém).

Ľudia, ktorí si často robia starosti a trpievajú úzkosťou, majú obvykle vyššie IQ v porovnaní so zdravými ľuďmi, ako aj vyššiu aktivitu v častiach mozgu zodpovedajúcich za komunikáciu medzi jednotlivými časťami mozgu. O týchto častiach mozgu sa predpokladá, že prispeli k evolučnému úspechu človeka.

Ďalší z lekárov spája stresovanie sa a prešpekulovávanie so zvýšenou adaptivitou jedinca. Často sú naše starosti iracionálne, ale kedy-tedy sa ukážu byť opodstatnené. Prešpekulovávanie teda nie je zdravé pre človeka, ale keď na to príde, dokáže nám zachrániť život.

A potom som sa v inom nalinkovanom článku dozvedela, že chaóti a neporiadnici sú tiež obvykle inteligentnejší ako “uprataní” ľudia. Zdôvodňujú to tým, že čím chaotickejšie zaprataný mozog, tým vyššia je pravdepodobnosť inovatívnych nápadov. Takisto keď ste zamontovaní do množstva rôznych záujmov a činností, funguje váš mozog efektívnejšie: naučí sa lepšie zovšeobecňovať a modelovať.

Toľko moje dnešné čítanie o mozgu, rozume a premýšľaní. Mozog je úžasný nástroj, ak 1. ho viete používať a 2. si umožňujete ho používať. Ak jedna z týchto podmienok nefunguje, ste chudobnejší o jeden úžasný nástroj.

To isté sa týka srdca. 🙂 A mäsa. A bezmäsitej stravy. A svetového mieru. 🙂

 

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s