Toltécke snívanie IV.

Screenshots_2015-01-10-14-10-45iskraTak a máme tu záver prekladu o snívacích technikách od Sergia Magaňu (možno ešte nejaká ta drobnosť pribudne, ak bude záujem) 🙂

Cyklus cvičenia

Pre prvé 4 cykly – pozerajte sa do boku v pravo a v ľavo, hore a dole – nadychujte sa nosom a vydychujte ústami.

 • 1 cyklus 13 dychov sa pozeraj na stranu smerom v ľavo, na zničenie protikladu toho, čo ideš zasiať. Napr. ak ideš siať hojnosť, najprv znič chudobu, alebo ak chceš vytvoriť zdravie, najprv znič chorobu.
 • 1 cyklus 13 dychov sa pozeraj na stranu smerom v pravo, na zničenie snov, ktoré chudobu, alebo chorobu vytvorili.
 • 1 cyklus 13 dychov sa pozeraj smerom hore, na zničenie kozmickej energie, ktorá dala život snom, ktorých výsledkom bol daný problém v tvojom živote.
 • 1 cyklus 13 dychov sa pozeraj smerom dole, na zničenie tvojho odrazu/obrazu (v zrkadle), aby ju bolo možné nahradiť odrazom nahualu, ktorého si si vybral/a pred tým, v závislosti na tom, aký zámer chceš dosiahnuť.
 • 1 cyklus 13 dychov sa pozeraj vpred v normálnej pozícii. V priebehu tohto cyklu sa nadychuj nosom, napni svalstvo v okolí pupku a nasledovne uvoľni napnutie s výdychom ústami.

Prečo vykonávame súbory 13 nádychov? Pretože 13 je číslo slnka a archetypom osvietenia. Mimo toho, je číslom tonalu a používaním týmto spôsobom, dostaneme lucídnosť do temnoty snov.

 • Keď skončíš cyklus 5 dychov, predstav /vizualizuj si odraz nahuala, ktorého si si vybral/a ako vstupuje do tvojho tela a pohybuje sa celou cestou od pupka až po prsnú kosť
 • Teraz máš skúsenosť mimo telo, pretože svet snívania je mimo tvojej mysle, v kozmickej mysli, mysli celistvosti a odtiaľto môžeš začať robiť zmeny, ktoré si si zaumienil/a.
 • Predstav / vizualizuj si nahuala, ktoreho si si vybral/a pred sebou a nechaj ho pohnúť sa po tvojej pravici a súčasne vyslovuj nasledovné slová (buď nahlas, alebo po tichu)

Som bojovníkom snívania. Zostanem lucídny vo forme tohto nahuala počas spánku, pretože mi to prináša zdravie, lásku, atď. a nájdem sny, ktoré zasejem. Mah Tocuenmanahcan.

(Posledné slová Mah Tocuenmanahcan, znamenajú „nech tvoj zámer zostane zasadený do tvojho sna“. Okrem iného, toto je meno jedného z rôznych miest snívania počas bdelého stavu v zemi snívania, alebo zemi mŕtvych, Mictlan-u. Bližšie to bude vysvetlené neskôr.)

Tento proces je potrebné zopakovať pre 4 rôzne sny. Pamätaj, že v našej tradícii je potrebné spraviť 4 pohyby na ukončenie každého cyklu. Môžeš mať sny s rôznym zámerom, alebo jeden cieľ, môžeš zasadiť 4x ten istý archetyp, ak chceš, ale vždy musíš zopakovať (nahlas, alebo potichu) vyhlásenie lucídnosti pri každom zasiani sna, aby bolo možné sny neskôr nájsť.

Keď ukončíš zasiatie 4. sna, opakuj si dokola v duchu „Som bojovníkom snívania. Zostanem lucídny vo forme tohto nahuala počas spánku, pretože mi to prináša zdravie, lásku, atď. a nájdem sny, ktoré zasejem. Mah Tocuenmanahcan“ až kým zaspíš.

Môže sa to zdať veľmi ľahké, ale v skutočnosti sa jedná o cvičenie, ktoré vyžaduje úplnú koncentráciu, vzhľadom na to, že naša myseľ sa s nami zvykne zahrávať a zvádzať nás tak na iné cesty, ako napr. rozmýšľať čo budeme robiť zajtra, alebo o našich problémoch, atď. Ak sa toto stane, tak zaspíme bez toho, aby sme boli lucídny, aj keď sme si už stanovili zámer.

Ak ťa myseľ zvedie iným smerom a si schopný smer znovu obnoviť s lucídnym snívacím vyhlásením, sprav to. Na koniec, budeš schopný zaspať uprostred procesu, čo ti umožní jednoduchšie zostať lucídny a vstúpiť do snového kvetu.

Chcel by som upozorniť na to, že nie vždy sa ti podarí byť lucídny hneď 1. noc. Väčšinou začneš tým, že si budeš pamätať sny z predchádzajúcej noci. Toto je spôsob, ako väčšina z nás začína.

Ako náhle sa nám podarí prvý krát zapamätať si náš sen, opätovne sa opýtame samého seba: Čo sa dialo pred tým? Kde to začalo? a nasledovne pokračujeme, až kým dosiahneme čo najväčší počet snov, čo sme v danú noc snívali.

Všetci z Toltéckej tradície, mávajú obvykle 8 snov za noc. Odkiaľ  máme toto číslo? Z Quincunce v Aztéckom kalendáre. (Quincunce – tento údaj znázorňuje kombináciu matematiky Venuše a Mesiaca).

Na základe tejto matematiky je tá noc perfektná, kde si zapamätáme 8 snov, vrátane toho ako začali, hoci musím upozorniť na to, že mne to trvalo niekoľko rokov, kým sa mi to podarilo. Okrem toho sa to nedeje každú noc. Ak ste veľmi unavení, tak napriek tomu, že už trénujete niekoľko rokov, niekedy jednoducho nie si lucídny a väčšinou si aj tak pamätáš len 4, alebo 5 snov z predošlej noci, ale to je aj tak veľmi dobrý priemer.

Zapametanie snov

Pamätať si začiatok snov, je životne dôležitá a tak isto tá najťažšia časť pre všetkých snívačov.

Sny začínajú s istou formou udičky/nápovedy – svetlo, hmla, symbol, atď – v červenej, modrej, zelenej, alebo bielej. (Zelený bol 3. Tezcatlipoca pre Teotihucáncov a Toltékov a stal sa modrým pre Mexihcáncov. Zelená farba symbolizuje nevedomie a emocionálne vzorce.) Toto je veľmi významné, pretože to znázorňuje hlavnú esenciu starodávneho Mexica – štyroch Tezcatlipoca.

Štyria Tezcatlipoca

Boli mnohými považovaný za bohov, ale v skutočnosti sú 4 silami, ktoré nájdeme vo všetkom, ktoré dávajú všetko do pohybu.

 • Čierny Tezcatlipoca, pán snov, znázorňuje hlavnú tvorivú silu snov – nie len individuálnych snov, ale taktiež kolektívnych snov.
 • Ak sa sen začne v červenej, tak sa jedná o sen tvoriaci, riadený červeným Tezcatlipoca, Xipe Totec, pánom obnovy. Väčšina fyzického liečenia je riadená červeným Tezcatlipoca a prichádzajú v rôznych odtieňoch červenej, čo môže obsahovať aj červené oči zvierat, ktoré ste si vybrali ako svojho nahuales
 • Ak je modrý, je to snom Huitzilopochtli, modrého Tezcatlipoca a bude vešteckým snom.
 • Ak je biely, pochádza od bieleho Tezcatlipoca, Quetzalcóatl a odovzdá vám duchovné informácie a vašom živote. Príkladom pre takýto sen, je môj sen o sopke Popocatepetl, ktorý ma poslal do Ánd, aby som sa naučil, ako mám s týmito horami pracovať.

Toto je prvý údaj o povahe sna a počiatočný bod jeho výkladu. Samozrejme ako budeme postupovať, budeme to vedieť tiež kontrolovať a preskakovať z temictli, všeobecného snívania, do temixoch, lucídneho snívania.

Na začiatku, bude potrebné na získanie cviku si sny zapisovať, ale nie je to tak dôležité, pretože ich budeme analyzovať spôsobom, ktorý popíšem v nasledovnej kapitole.

Jeden z hlavných účelov tejto knihy, je vysvetliť ako lucídne snívať, ale tou najdôležitejšou vecou so všetkých, je naučiť sa tvoriť svoj život podľa významu svojich snov. Robím k tomu ročný tréning v Mexiku. Raz, takmer ku koncu programu, za mnou prišiel 1 z mojich žiakov a povedal mi, „Stále si nepamätám svoje sny.“ Bolo mi ho ľúto a nevedel som, čo na to povedať, ale on k tomu dodal, „V podstate mi na tom nezáleží, pretože všetko, čo som do svojich snov zasial, sa stalo, takže som si istý, že som to sníval, aj keď si to stále nepamätám“.

Toto bola pre mňa obrovská lekcia, lekcia disciplíny a viery, nevzdávania sa svojho cvičenia napriek tomu, že sa požadovaný výsledok nedostavil od začiatku. Ak budeš pokračovať, možno dostaneš niečo omnoho lepšie ako obyčajné lucídne snívanie.

Informácie z tejto knihy stvoria veľa lucídnych snívačov a ostatní ju budú stále používať na tvorenie svojho života, aj keď si nebudú pamätať všetky detaily. Staroveký ľudia vravievali „Tvoj sen je tým, čím si sa stal. Pozoruj svoj život a budeš vedieť, čo si sníval“.

One thought on “Toltécke snívanie IV.

 1. 😀 Vďaka Iskra. Z mojej strany len toľko, že je potrebné sa s tým pohrať nejaký čas a zistiť ako na to človek reaguje. Je to aj dosť významná zmena v rámci organizácie častokrát nevyužitých 8 nočných hodín spánku, čiže svojim spôsobom aj zásadná zmena životného štýlu. 😉

  V každom prípade držím palce a keď sa vygenerujú skúsenosti, komu čo funguje a prípadné otázky, som na ne zvedavý, pretože je to rozsiahla a energeticky inšpiratívna oblasť našich bytostí kde sa človek môže vždy naučiť niečo nové :D.

  Liked by 4 people

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s